Γενικό -  Απορίες σχετικά με τα μαθήματα της Θεωρητικής

Alexandros199106

Νεοφερμένος

Ο Alexandros199106 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δέν είναι κακό να αρχίζει κανείς τα μαθήματα απο νωρίς, αλλα μήπως το να ξεκινάνε οι μαθητές μαθήματα απο το Ιούνιο είναι.. ξερω γω... υπερβολικό.

Ειδικά στην συγκεκριμένη κατεύθυνση, οπου τα περισσότερα στηρίζονται στην απομνημόνευση, τζάμπα κουράζεται όποιος αρχίζει απο τον Ιούνιο. Τελευταίο δεκαήμερο Αυγούστου, για να νίωθεις ασφαλής με την ύλη, και πολύ λέω.Με σωστό διάβασμα μέσα στη χρονιά, όλα βγαίνουν μια χαρά. Είναι ηλίθιο ούτως η άλλως να τελειώσεις την ύλη το Δεκέμβρη, σημαίνει οτι είτε βγήκε βιαστικά, είτε οτι έγινες τόσο πτώμα απο το διάβασμα που να μην μπορείς να βγάλεις ποιοτική δουλειά στο 2ο τετράμηνο. {Εκεί παίζονται τα πάντα, ποιος έχει κάνει καλύτερη οικονομία δυνάμεων.}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
δεν νομιζω να αλλαξει τιποτα
Oυτε εγω πιστευω πως θα αλλαξει κατι,ουτε και εχω ακουσει κατι παρομοιο.

Οσο για τα υπολοιπα που ειπωθηκαν, θα συμφωνησω με οσα ειπε ο Αλεξανδρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BE16

Νεοφερμένος

Η BE16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
70 ειναι οι καθαρες σελιδες στην ιστορια !! λατινικα πού ειστε ? εμεις εχουμε κανει τα 2 πρωτα κειμενα κ εχουμε κανει κ την υποτακτικη!! αρχαια ειμαστε ενοτητα 2η .... λογοτεχνια εχουμε αρχισει τον ΚΡΗΤΙΚΟ κ ιστορια ειμαστε στο πρωτο κεφαλαιο.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raspberry

Νεοφερμένος

Η Raspberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ξέρω οτι ίσως ακουστεί λίγο περίεργο αλλά ποιά η διαφορά του ΓΒΠ από τον αριθμό των μορίων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yo_kzn

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ο γενικος βαθμος προσβασης ειναι ο μεσος ορος ολων των πανελληνιως εξεταζομενων μαθηματων και πρεπει να ειναι τουλαχιστον 10 ή 10000 μορια..
οσο για τα μορια που θα βγαλεις θελουν εναν παραπανω υπολογισμο,δηλαδη για παραδειγμα
ι)ΓΒΠ εχεις 20(απο τα 6/7 μαθηματα που εδωσες),το πολλαπλασιαζεις με το 8..20Χ8=160
ιι)βασικο μαθημα αρχαια εχεις 20,πολλαπλασιαζεις με το 1,3...20Χ1,3=26
ιιι)βασικο μαθημα ιστορια εχεις 20,πολλαπλασιαζεις με το 0,7....20Χ0,7=14
ΣΥΝΟΛΟ 160+26+14=200 το οποιο πολλαπλασιαζεις με το 100...200Χ100=20.000 μορια...
Ελπιζω να σε βοηθησα κ να μην εχω πει βλακεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brit

Νεοφερμένος

Η brit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
γεια σας παιδια!ειμαι καινουριο μελος :bye:βασικα η απορια μου(δεν ειναι ακριβως απορια πιο πολυ γνωμες θελω να ακουσω)που με βασανιζει απιστευτα ειναι η δομη που πρεπει να εχει μια απαντηση κυριως στα αρχαια(ερμηνευτικες)ιστορια(πηγες)λογοτεχνια .Το θεμα ειναι οτι ο καθε καθηγητης μου εχει πει διαφορετικο πραγμα (σχολειο-φροντιστηριο)και ο ενας αναιρει τον αλλον:jumpy:πχ
ΑΡΧΑΙΑ(ερμηνευτικες)ο ενας μου εχει πει πως πρεπει η απαντηση μου να ειναι σαν μικρη εκθεση δηλαδη να κανω εναν μικρο προλογο(2-3 σειρες)και μετα αναλογα με τα ερωτηματα να απανταω σε παραγραφους,ο αλλος ομως μου εχει πει πως σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να κανω προλογο και να χωριζω παραγραφους αλλα να απανταω σε μια παραγραφο με θεματικη

ΙΣΤΟΡΙΑ(πηγες)εδω οκ ο καθενας εχει δικο του τροπο εγω προτιμω να αρχιζω με <<ιστορικες γνωσεις>>παπαγαλια και μετα οπου χρειαζεται να διακοπτω με το παραθεμα δηλαδη(βιβλιο -παραθεμα -βιβλιο-παραθεμα)αυτο το οποιο νομιζω πως κανω λαθος ειναι πως ποτε δεν αναφαιρω την πηγη δηλαδη ποτε δεν γραφω πχ ολα τα παραπανω αποδεικνυονται και απο το παραθεμα του ταδε...(ο καθηγητης του σχολειου μου εχει πει πως δεν πειραζει ενω του φροντιστηριου οτι ειναι λαθος να μην το γραφω)

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ εδω πανω κατω μου εχουν πει το ιδιο με τα αρχαια ο ενας να κανω προλογο με παραγραφους και ο αλλος μια παραγραφο με θεματικη περιοδο

εχω μπλεχτει πααααααααααααααρα πολυ :what::'(

αν το οτιδηποτε απο τα παραπανω ειστε σιγουροι οτι ειναι λαθος θα ηθελα πραγματικα να μου το πειτε!!!(και πειτε μου ποιους τροπους χρησιμοποιει ο καθενας)

ΓΕΙΑ!!!
ευχαριστω προκαταβολικα:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouska

Νεοφερμένος

Η marouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
καλως ορισες!:bye:
λοιπον..κοιτα,εγω για τις πηγες σιγουρα ξερω οτι ειναι ωραιο να υπαρχουν παραγραφοι και μια μικρη εισαγωγη.δηλαδη να γραφεις μια μικρη περιληψη της πηγης,που βρισκεσαι χρονικα,ποιους θα δεις,ισως και την εισαγωγη του βιβλιου,π.χ. αν σου λεει για την αγροτικη μεταρρυθμιση θα μπορουσες να γραψεις κατι απο την πρωτη παραγραφο.
στις υπολοιπες εγω τουλαχιστον γραφω κατι απο πηγη,και μετα αντιστοιχο βιβλιου.μετα παλι κατι απο πηγη,και μετα παλι τo αντιστοιχο του βιβλιου.
τωρα για αρχαια να πω την αληθεια δεν εχω ακουσει κατι για εισαγωγη...απλα γραφεις την απαντηση που οσο γινεται να ειναι σε συναρτηση με την εισαγωγη.
και για τα κειμενα το ιδιο.φυσικα πρεπει να αποφευγεις μια ολοκληρη σελιδα A4 να εχει γεμισει απο μια και μονο παραγραφο.χωριζε τα αναλογα με το νοημα.το σημαντικο ειναι να εισαι σωστη απο αποψη περιεχμενου..μην αγχωνεσαι!:bravo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brit

Νεοφερμένος

Η brit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
στα αρχαια δεν εννοω προλογο με την εννοια της εκθεσης ας πουμε παντα κανω 2 γραμμες σαν εισαγωγη φαντασου( για να μην μπαινω αποτομα στο θεμα). Παντως συμφωνεις με την αποψη των παραγραφων δηλαδη οτι ειναι καλο οταν μια ερωτηση εχει 2 θεματα πχ να πειτε την αποψη του σωκρατη και του πρωταγορα να χωριζεις παραγραφο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Πφφφ .. ζορικο...
Θα σου πω τι εκανα εγω.
Στα αρχαια ναι εκανα θεματικη προταση. Δυο τρεις προτασεις εισαγωγη. Μετα αρχιζα την αναλυση γιατι το θεμα ειναι να απαντησεις στην ερωτηση. Απλα χρειαζεται να εισαι πολυ αναλυτικος σε οτι λες.
Στην ιστορια στις πηγες εγραφα τις ιστορικες γνωσεις πρωτα πρωτα και μετα σε μια παραγραφο σχολιαζα την πηγη. Χρησιμοποιουσα την συνδετικη φραση "η πηγη επιβεβαιωνει την ιστορικη αφηγηση" ή δεν την επιβεβαιωνει αναλογα. Μετα σχολιαζα την πηγη. Στον σχολιασμο αυτο που εκανα εγω ηταν να ξαναγραφω την πηγη με δικα μου λογια ασχετα αν εβαζα και κατι ασχετο με την ερωτηση.
Στην λογοτεχνια πανω κατω οτι και στα αρχαια. Οπως απαντουσα στις ερωτησεις του γνωστου ετσι και εκανα και στην λογοτεχνια. Απλα το ξαναλεω χρειαζεται να εισαι αναλυτικος σε αυτα που θα πεις.
Βασικα εκανα οτι μου ειπαν οι καθηγητες στο φροντιστηριο και δεν εχασα. :D

και μην ανησυχεις.. stay cool:no1:...θελει τροπο στις πανελληνιες το διαβασμα και το γραψιμο.
-----------------------------------------
Παντως συμφωνεις με την αποψη των παραγραφων δηλαδη οτι ειναι καλο οταν μια ερωτηση εχει 2 θεματα πχ να πειτε την αποψη του σωκρατη και του πρωταγορα να χωριζεις παραγραφο ?
Χμμ.. δεν ξερω.. αναλογα με την ερωτηση. Αν ειναι κατι που θελει πολυ σχολιασμο τοτε ναι 2 παραγραφοι. Αλλα αν κανεις μια απλη αναφορα στις αποψεις τους σε καποιο θεμα τοτε δεν ειναι απαραιτητο.
Γιατι δεν ειναι δυο θεματα .Ειναι ενα απλα ,οπως λες στο παραδειγμα, ειναι δυο διαφορετικες αποψεις πανω σε ενα θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brit

Νεοφερμένος

Η brit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πφφφ .. ζορικο...
Θα σου πω τι εκανα εγω.
Στα αρχαια ναι εκανα θεματικη προταση. Δυο τρεις προτασεις εισαγωγη. Μετα αρχιζα την αναλυση γιατι το θεμα ειναι να απαντησεις στην ερωτηση. Απλα χρειαζεται να εισαι πολυ αναλυτικος σε οτι λες.
Στην ιστορια στις πηγες εγραφα τις ιστορικες γνωσεις πρωτα πρωτα και μετα σε μια παραγραφο σχολιαζα την πηγη. Χρησιμοποιουσα την συνδετικη φραση "η πηγη επιβεβαιωνει την ιστορικη αφηγηση" ή δεν την επιβεβαιωνει αναλογα. Μετα σχολιαζα την πηγη. Στον σχολιασμο αυτο που εκανα εγω ηταν να ξαναγραφω την πηγη με δικα μου λογια ασχετα αν εβαζα και κατι ασχετο με την ερωτηση.
Στην λογοτεχνια πανω κατω οτι και στα αρχαια. Οπως απαντουσα στις ερωτησεις του γνωστου ετσι και εκανα και στην λογοτεχνια. Απλα το ξαναλεω χρειαζεται να εισαι αναλυτικος σε αυτα που θα πεις.
Βασικα εκανα οτι μου ειπαν οι καθηγητες στο φροντιστηριο και δεν εχασα. :D

και μην ανησυχεις.. stay cool:no1:...θελει τροπο στις πανελληνιες το διαβασμα και το γραψιμο.
-----------------------------------------

Χμμ.. δεν ξερω.. αναλογα με την ερωτηση. Αν ειναι κατι που θελει πολυ σχολιασμο τοτε ναι 2 παραγραφοι. Αλλα αν κανεις μια απλη αναφορα στις αποψεις τους σε καποιο θεμα τοτε δεν ειναι απαραιτητο.
Γιατι δεν ειναι δυο θεματα .Ειναι ενα απλα ,οπως λες στο παραδειγμα, ειναι δυο διαφορετικες αποψεις πανω σε ενα θεμα.



π.χ ας υποθεσουμε οτι εχουμε την ερωτηση Ο Γ Βιζυηνος χαρακτηριστηκε ως <<ψυχογραφικος πεζογραφος>>.Επαληθευεται ο χαρακτηρισμος στην ενοτητα αυτη?
Εγω εδω περα πχ θα εκανα μαι μικρη παραγραφο 3 με 4 γραμμες που θα ελεγα γιατι εχει χαρακτηριστει <<ψυχογραφικος πεζογραφος>>και μετα θα εκανα αλλη μια παραγραφο που θα το επαληθευα(αυτο εννοω με τον μικρο προλογο ουσιαστικα αναμασαω λιγο την ερωτηση για να μην μπω αποτομα στο θεμα)Εσυ πως 8α το εκανες σε μια?(μηπως ο τροπος μου θα ηταν λαθος?)Ειδικα στην τελευταια ερωτηση που ειναι συνηθως συγκριση εκει κανω μια παραγραφο σαν προλογο που ουσιαστικα λεω τι συκγρινω και μετα μπορει να κανω μεχρ και 3 -4 παραγαρφους (1ομοιοτητα διαφορα ,2ομοιοτητα διαφορα .....αναλογα και με την ερωτηση γιατι δεν ειναι και παντα ομοιοτητες και διαφορες
και το ιδιο γινεται και στα αρχαια (απλα εχω αγχωθει και φοβαμαι οτι ο τροπος που απανταω ειναι λαθος ισως δεν πρεπει να κανω καθολου προλογο και παραγραφους δεν ξερω:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagia79

Νεοφερμένος

Η vagia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Λοιπόν μην αγχώνεσαι και ξέχνα τα όλα.

Μια σωστή απάντηση πρέπει να είναι απλή και και ξεκάθαρη. Το να αναλώνεσαι σε εισαγωγές, παραγράφους και πρόλόγους, θα σε βγάλει εκτός θέματος.

Σημαντικό είναι να χωρίζεις την απάντηση σε παραγράφους (και εννοείται!!!!) γιατί το νόημα θα ελίσσεται.

Μείνε πιστή στο θέμα σου και προσπάθησε να τοποθετήσεις τις σκέψεις σου σε μια σειρα.

Σημαντικό εδώ είναι η συνοχή.
Από εκεί παίρνεις αρκετούς βαθμούς. Δηλαδή μην πετάγεσαι από θέμα σε θέμα και τονίζω οτι πρώτα γράφεις την απάντηση στο πρόχειρο!

Τώρα όσον αφορά τα μαθήματα:

αρχαία:
αναφέρεσαι στο κείμενο, αφού αναφέρεις πρώτα το πλαίσιο στο οποίο κινείται το νόημα.
Απαντάς την ερώτηση με ορθά επιχειρήματα και (το καλύτερο) με αναφορές στο κείμενο.
Γράφεις ξεκάθαρα και απλά και δε μακρυγορείς γιατί κουράζεις και φαίνεται η πρόσπάθειά σου να εντυπωσιάσεις.
Εξέταζε συνεχώς το τι γράφεις και αν είναι σχετικό με το κείμενο και την ερώτηση. Τελείωσε ομαλά χωρίς περιττά και ασάφειες.
(Σημαντικό: η απαντησή σου πρέπει να καλύπτει έκταση περίπου 15-20 σειρές)

Ιστορία: συνδυασμός σχολικού βιβλίου και περιεχομένου της πηγής.

Στην ανάλυση πηγών τα περισσότερα παιδιά παίρνουν χαμηλούς βαθμούς, γιατί χρειάζεται να έχεις μάθει πολύ καλά την ιστορία για να απαντήσεις.

Στην απαντησή σου παράλληλα με το μάθημα, μπορείς να αναφέρεσαι και στην πηγή (με τη φράση: αντίστοιχα με το παράθεμα ή συμπληρωματικά το κείμενο της πηγής αναφέρει....., παρουσιάζει....., αναλύει).

Μη ξεχωρίζεις σχολικό βιβλίο-πηγή, γιατί αυτό που πετυχαίνεις είναι απλά να αντιγράφεις την πηγή!

Εννοείται, καθώς αλλάζεις το νόημα, ξεχωρίζεις και παραγράφους.

Λογοτεχνία: ίσως το πιο δύσκολο μάθημα από άποψη απάντησης ερωτήσεων.

Ωστόσο πάλι η συνταγή είναι ίδια:

απλά και ξεκάθαρα, με αναφορές στο κείμενο.

Η απάντηση σου πρέπει να καλύπτει αρκετές σειρές και να είναι περιεκτική.

Μη βάζεις σάλτσες και περιττά γιατί θα έχεις κόστος μονάδων.

Πάλι αναφέρεσαι στο νόημα του κειμένου

πάλι ξεχωρίζεις παραγράφους ανάλογα με το νόημα

Αποφεύγεις τις ηχηρές και μεγαλόστομες εκφράσεις (πολλοί μαθητές το κάνουν, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να τις ενσωματώσουν σωστά στο κείμενό τους).


Ελπίζω να βοήθησα και να βρεις μια άκρη.

Το θέμα είναι πως οι απαντήσεις στη θεωρητική είναι αρκετά δύσκολες και απαιτούν καλή γνώση και χρήση λεξιλογίου. Είναι περίπου σαν μια μικρή έκθεση.

Προσπάθησε όμως να είσαι όσο πιο συγκεκριμένη γίνεται και να επιδιώκεις τη σαφήνεια και την πληρότητα των απαντήσεών σου.

Αν το κάνεις αυτό, τότε θα ξεκαθαρίσουν στην απάντησή σου και ο πρόλογος και οι παράγραφοι.

Το αποτέλεσμα θα είναι ένας καλός βαθμός.

Καλό κουράγιο και καλό διάβασμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouska

Νεοφερμένος

Η marouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Λοιπόν μην αγχώνεσαι και ξέχνα τα όλα.


Μη ξεχωρίζεις σχολικό βιβλίο-πηγή, γιατί αυτό που πετυχαίνεις είναι απλά να αντιγράφεις την πηγή!
δηλαδη αυτο που ειπα εγω ειναι λαθος?γιατι συνηθως για να εχω ξεκαθαρα τα πραγματα στο μυαλο μου προσπαθω να διαχωρισω τις πληροφοριες που αντλω απο το βιβλιο απο εκεινες της πηγης...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagia79

Νεοφερμένος

Η vagia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δεν κάνεις λάθος, γιατί συνδυάζεις περιεχόμενο βιβλίου και πηγής.

Όσο πιο ξεκάθαρα τα έχεις στο μυαλό σου τόσο καλύτερα μπορείς να απαντήσεις, συνδυαστικά πάντοτε.

Καλο κουράγιο και σε σενα .... συμπατριώτισσα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouska

Νεοφερμένος

Η marouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
:) ναι το παρατηρησα!
αληθεια διδασκετε σε καποιο σχολειο η φροντιστηριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
παιδιά,να μην κάνουμε και κάτι αντίστοιχο για τα μαθήματα των άλλων κατευθύνσεων?
κ γω εχω αγχωθεί με αυτό το θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagia79

Νεοφερμένος

Η vagia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
:) ναι το παρατηρησα!
αληθεια διδασκετε σε καποιο σχολειο η φροντιστηριο?



δυστυχώς, περιμένω τον ΑΣΕΠ!!!

Ιδιαίτερα κάνω, οπότε κοίτα να με συστήσεις!!!! :D

πάντως σε οτι θέλεις βοήθεια.... εδώ είμαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouska

Νεοφερμένος

Η marouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
χαχα,οπως ολοι!..:)
σας ευχομαι επιτυχια!
ευχαριστω πολυ!παντα ειναι ωραιο να συναντας συντοπιτες!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brit

Νεοφερμένος

Η brit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Λοιπόν μην αγχώνεσαι και ξέχνα τα όλα.

Μια σωστή απάντηση πρέπει να είναι απλή και και ξεκάθαρη. Το να αναλώνεσαι σε εισαγωγές, παραγράφους και πρόλόγους, θα σε βγάλει εκτός θέματος.

Σημαντικό είναι να χωρίζεις την απάντηση σε παραγράφους (και εννοείται!!!!) γιατί το νόημα θα ελίσσεται.

Μείνε πιστή στο θέμα σου και προσπάθησε να τοποθετήσεις τις σκέψεις σου σε μια σειρα.

Σημαντικό εδώ είναι η συνοχή.
Από εκεί παίρνεις αρκετούς βαθμούς. Δηλαδή μην πετάγεσαι από θέμα σε θέμα και τονίζω οτι πρώτα γράφεις την απάντηση στο πρόχειρο!

Τώρα όσον αφορά τα μαθήματα:

αρχαία:
αναφέρεσαι στο κείμενο, αφού αναφέρεις πρώτα το πλαίσιο στο οποίο κινείται το νόημα.
Απαντάς την ερώτηση με ορθά επιχειρήματα και (το καλύτερο) με αναφορές στο κείμενο.
Γράφεις ξεκάθαρα και απλά και δε μακρυγορείς γιατί κουράζεις και φαίνεται η πρόσπάθειά σου να εντυπωσιάσεις.
Εξέταζε συνεχώς το τι γράφεις και αν είναι σχετικό με το κείμενο και την ερώτηση. Τελείωσε ομαλά χωρίς περιττά και ασάφειες.
(Σημαντικό: η απαντησή σου πρέπει να καλύπτει έκταση περίπου 15-20 σειρές)

Ιστορία: συνδυασμός σχολικού βιβλίου και περιεχομένου της πηγής.

Στην ανάλυση πηγών τα περισσότερα παιδιά παίρνουν χαμηλούς βαθμούς, γιατί χρειάζεται να έχεις μάθει πολύ καλά την ιστορία για να απαντήσεις.

Στην απαντησή σου παράλληλα με το μάθημα, μπορείς να αναφέρεσαι και στην πηγή (με τη φράση: αντίστοιχα με το παράθεμα ή συμπληρωματικά το κείμενο της πηγής αναφέρει....., παρουσιάζει....., αναλύει).

Μη ξεχωρίζεις σχολικό βιβλίο-πηγή, γιατί αυτό που πετυχαίνεις είναι απλά να αντιγράφεις την πηγή!

Εννοείται, καθώς αλλάζεις το νόημα, ξεχωρίζεις και παραγράφους.

Λογοτεχνία: ίσως το πιο δύσκολο μάθημα από άποψη απάντησης ερωτήσεων.

Ωστόσο πάλι η συνταγή είναι ίδια:

απλά και ξεκάθαρα, με αναφορές στο κείμενο.

Η απάντηση σου πρέπει να καλύπτει αρκετές σειρές και να είναι περιεκτική.

Μη βάζεις σάλτσες και περιττά γιατί θα έχεις κόστος μονάδων.

Πάλι αναφέρεσαι στο νόημα του κειμένου

πάλι ξεχωρίζεις παραγράφους ανάλογα με το νόημα

Αποφεύγεις τις ηχηρές και μεγαλόστομες εκφράσεις (πολλοί μαθητές το κάνουν, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να τις ενσωματώσουν σωστά στο κείμενό τους).


Ελπίζω να βοήθησα και να βρεις μια άκρη.

Το θέμα είναι πως οι απαντήσεις στη θεωρητική είναι αρκετά δύσκολες και απαιτούν καλή γνώση και χρήση λεξιλογίου. Είναι περίπου σαν μια μικρή έκθεση.

Προσπάθησε όμως να είσαι όσο πιο συγκεκριμένη γίνεται και να επιδιώκεις τη σαφήνεια και την πληρότητα των απαντήσεών σου.

Αν το κάνεις αυτό, τότε θα ξεκαθαρίσουν στην απάντησή σου και ο πρόλογος και οι παράγραφοι.

Το αποτέλεσμα θα είναι ένας καλός βαθμός.

Καλό κουράγιο και καλό διάβασμα.:)



1000 ευχαριστω!!!:thanks:Εχω μια ερωτηση εννοειται οτι χωριζω παραγραφους κλπ ... απλα οταν κανω μια μικρη εισαγωγη μια παραγαρφο 2 3 σειρες (αναμασημα της ερωτησης) ισα ισα για να μην ειναι ασχημο γιατι μου κακοφενεται οταν καποιος μπαινει κατευθιαν στην απαντηση ειναι λαθος αυτη η μικρη εισαγωγη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top