Γενικές απορίες και πληροφορίες για τα Τμήματα Ιατρικής

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Στην ειδικότητα διαβάζεις από βιβλία ή ότι έχεις μάθει προπτυχιακα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esteban173

Νεοφερμένος

Ο Esteban173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και απο τις τρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Στην ειδικότητα διαβάζεις από βιβλία ή ότι έχεις μάθει προπτυχιακα ?

Από βιβλία αλλά η συστηματικότητα του διαβάσματος δεν συγκρίνεται με το προπτυχιακό. Για τις εξετάσεις στο τέλος θα το λιώσεις προφανώς, αλλά μεγάλο ρόλο θα παίξει και η κλινική σου εμπειρία τα Χ χρόνια της ειδικότητας.

Και απο τις τρεις

Από ηθικής ναι.
Από οικονομικής και κοινωνικής πιστεύω όχι και τόσο. Είναι λίγο μούφα ότι όλοι οι γιατροί είναι βολεμένοι και βγάζουν λεφτά. (Προφανώς υπάρχουν τέτοιοι). Σίγουρα παίρνουν μεγαλύτερο και πιο σταθερό μισθό από συνομηλίκους τους στα 25-26, και σίγουρα δεν χρειάζεται να ζητάνε από γονείς, ωστόσο δεν είναι ότι κατευθείαν μεγαλοπιάνονται και κάνουν διακοπές στην Καραϊβική κάθε χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Ποια σθγγραματα χρησιμοποιουν οι φοιτητες ιατρικης στις οποιες αναφερονται παθησεις ,αρρωστιες κλπ και αναφερονται σε καθε μια απο αυτες οι συνταγογραφηση ή τροποι αντιμετωπισης τους???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εμ, σχεδόν όλα που παίρνουμε για τα κλινικά έτη;
Τι ψάχνεις ακριβώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Εμ, σχεδόν όλα που παίρνουμε για τα κλινικά έτη;
Τι ψάχνεις ακριβώς;

Ενα βιβλιο που να αναφερει τα φαρμακα κλπ και που χρησιμευουν αυτα τα φαρμακα (για αντιμετωπισει ασθενιων).(δεν ειμαι φοιτητης ιατρικης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επομένως θέλεις βιβλίο Φαρμακολογίας με κλινικές εφαρμογές.
There you are.
Επίσης υπάρχει η εφαρμογή του Γαληνού (είναι διαθέσιμο app και για Android στο κινητό/tablet). Είναι πιο περιεκτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Για τη βιολογία αξίζει να βγάλω μία ανάγνωση όλο το βιβλίο του alberts (αν προλαβαίνω βέβαια αν ξεκινήσω τώρα) ή να διαβάσω μόνο τις 120 ερωτήσεις που κυκλοφορούν και παλιά θέματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m4risophie

Νεοφερμένος

Η m4risophie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Που μπορώ να βρω παλιά θέματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 189234

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Που μπορώ να βρω παλιά θέματα;

παλια θεματα μπορεις να βρεις: στην ιστοσελιδα ptyxiomed.gr αφου εχεις κανει εγγραφη κ 2 δημοσιευσεις γ να ενεργοποιηθει ο λογαριασμος σ,μετα στις σελιδες καθε ετους στο φβ και στο κανταιφι
ολα αυτα αν μιλαμε γ ιατρικη απθ,για αλλες ιατρικες δεν εχω ιδεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m4risophie

Νεοφερμένος

Η m4risophie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Για Πάτρα με ενδιαφέρει βασικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 189234

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για τη βιολογία αξίζει να βγάλω μία ανάγνωση όλο το βιβλίο του alberts (αν προλαβαίνω βέβαια αν ξεκινήσω τώρα) ή να διαβάσω μόνο τις 120 ερωτήσεις που κυκλοφορούν και παλιά θέματα?

νομιζω εξαρταται απο το τι θες εσυ αναφορικα με τον βαθμο,αν θες απλως να το περασεις εστω κ οριακα με 5 γινεται με τις 120 κ τα παλια θεματα...αν τωρα θες βαθμο ειναι πιο δυσκολο μονο με αυτα γτ δεν πεφτουν πολλες ερωτησεις πια απο τις 120 εκτος κ αν εισαι πολυ πολυ τυχερος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Αν μιλάμε για ΑΠΘ, ο καθηγητής στην έδρα της βιολογίας έχει αλλάξει και τις τελευταίες εξεταστικές δεν έχει δείξει ιδιαίτερη προτίμηση στις 120. Προτείνω παλιά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_7

Νεοφερμένος

Ο giorgos_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σας παιδια παω Β λυκειου. Η κατευθηνση που θα ακολουθησω ειναι η οικονομιας και πληροφορικης. Ομως με ενδιαφερουν καιβτα παραϊτρικα. Αν παρω Βιολογια γενικης ποιες σχολες ξεκλειδωνω και με ποσα μορια. Ξερει καποιος;; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Καλησπέρα! Μπορείς τυπικά να έχεις πρόσβαση σε όλες τις σχολές του 3ου πεδίου, αλλά πρακτικά, εφικτός βαθμός, είναι στην καλύτερη περίπτωση τα 18.600 μόρια (εάν γράψεις σε όλα τα μαθήματα 20 -λόγω του μειωμένου συντελεστή βαρύτητας-) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
παιδια χρειαζομαι τη συμβουλη των οσων εχουν παθει το ιδιο με μενα μπας κ καταφερω να το καταπολεμησω . Μπηκα σημερα θαλαμο για πρωτη φορα εχοντας φορεσει τα γαντακια κ τη μασκουλα μου , εξεταζοντας τον ασθενη ,ο οποιος μολις ειχε μεταφερθει απο μεθ στη παθολογια ,καταλαβα οτι δε νοιωθω καλα , ζαλιστηκα , βγηκα εξω κ κατερευσα , σηκωθηκα αμεσως μονος μου κ πηγα καπου να ξαπλωσω σε αναρροπη θεση , η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα φαει κ πολυ κσλα αλλα το θεμα ειναι οτι δε πειραξαν ουτε οι μυρωδιες ουτε τπτ . Υπαρχει κνς που να το εχει αντιμετωπισει ? αν ναι ,πως το ξεπερασε ??? καποοι μου ειπαν οτι ειναι θεμα συνηθειας , αλλα αμα ειναι να λιποθυμαω σε καθε κλινικη μπροστα στους συγγενεις των ασθενων ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Και γω το παθαινα για χρονια στη σχολη και τη λυση μου τη βρηκε αθελα της η νοσηλευτρια που με βοηθησε να κανω τα πρωτα ραμματα στο αγροτικο. Μου εδωσε ενα μπουκαλι παγωμενο νερο να πιω :D εφυγαν ολα σε δευτερολεπτα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Και γω το παθαινα για χρονια στη σχολη και τη λυση μου τη βρηκε αθελα της η νοσηλευτρια που με βοηθησε να κανω τα πρωτα ραμματα στο αγροτικο. Μου εδωσε ενα μπουκαλι παγωμενο νερο να πιω :D εφυγαν ολα σε δευτερολεπτα :D

ναι το εψαξα λιγο το θεμα σε ξενα φορουμ κ εμαθα οτι ειναι συνηθες φαινομενο , οι λυσεις που προτεινονται ειναι τσιχλες για τις μυρωδιες , οχι γονατα σε φουλ εκταση δλδ να υπαρχει μικρη καψη στο γονατο , ασκησεις μυικης αντλιας οσο ειστε ορθιοι μεσα στο θαλαμο , κρυο νερο κ γενικοτερα πολυ νερο , καλο πρωινο και πανω απολα ειναι θεμα εξασκησης δλδ θα πρπ να πηγαινω νοσοκομειο οσο πιο συχνα γινεται για να το συνθισω , μεχρι τοτε με βλεπω παντως να πεφτω 1-2 φορες ακομα :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vero_dem

Νεοφερμένος

Η vero_dem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!Μπορεί μήπως κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το ποιες είναι οι πιθανότητες καποιος Κυπραίος που σπουδάζει Ιατρική στη Αθήνα με Άριστα να κάνει ειδικότητα στη Αμερική;Το ξέρω πως πρέπει να είναι πολύ δυσκολη διαδικασία αλλά το θέλω πραγματικά και μου εχουν ''Κόψει τα φτέρα'' και καλα οτι δεν θα τα καταφέρω και είναι ακατόρθωτο.Τι είδους εξετάσεις θα πρέπει να δώσει;Αν καποιος μπορεί να μου δώσει πληροφορείες σας παρακαλώ θα με βοηθούσε πολύ.Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
USMLE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top