Σπουδές σχετικά με την μόδα

thaleia52

Νεοφερμένος

Η thaleia52 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα!! Μήπως γνωρίζετε σχετικά με την ZER-FAM;;;; Μου φαίνεται ότι έχει το πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eumorfia

Νεοφερμένος

Η eumorfia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Βασικά θα σου πρότεινα να πας μια βόλτα απο όλες τις σχολές.. είναι και το περιβάλλον που μετράει! να γνωρίσεις και τους καθηγητές, να δεις το κτήριο κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liaki-m

Νεοφερμένος

Η Liaki-m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πιστεύω πιο οικονομικά έρχεται το Ακμή που ειναι ΙΕΚ και έχει σχέδιο μόδας, και συνεργάζεται με τον Μ. Τσέλιο. Να πας να το δεις, αλλά να ξέρεις ότι εκεί θα έχεις πολύ καλό πορτφόλιο για το βιογραφικό σου, αφού παίρνουν μέρος στο Fashion Week και σε διάφορους διαγωνισμούς νομίζω όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. Πρακτική full και μετά δουλειά, έτσι κάνουν εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina Dimitr

Νεοφερμένος

Η Katerina Dimitr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σπουδάζω στην Ακμή οχι Μόδα αλλά σε ειδικότητα Marketing.
Επειδή είμαστε στις ίδιες εγκαταστάσεις , έχουμε συνεργαστεί πολλές φορές με την ειδικότητα της Μόδας σε διάφορα project και τα 2 χρόνια που σπουδάζουμε και γι' αυτό θα συμφωνήσω με τη Liaki-M.
Όλο το χρόνο τα παιδιά φτιάχουν υλικό για τη δουλειά τους και για το βιογραφικό τους, παίρνουν μέρος σε επιδείξεις και σε εκπομπές που έχουν σχέση με τη μόδα.
Και φυσικά συνεργάζονται μαζί μας, τους μελλοντικούς διαφημιστές, για να τους αναδείξουμε τη δουλειά τους!
Η αλήθεια είναι οτι ο συνδυασμός Μόδας και Μάρκετινγκ ή Μόδας και Δημοσιογραφίας είναι αρκετά ενδιαφέρον για όποιον θέλει να μπορεί να προωθήσει τη δουλειά του.
Υπεύθυνος της Μόδας ξέρω οτι είναι ο Τσέλιος στην Ακμή και τον έχουμε δει αρκετές φορές - δεν είναι φάντασμα :P:D:whistle:
Τώρα για τα οικονομικά, σίγουρα τα δίδακτρα δεν είναι ούτε 6000 ούτε 3000 ευρώ το χρόνο αλλά πολύ χαμηλότερα αν κρίνω τουλάχιστον από εμένα.
Αν σκεφτείς οτι οι εγκαταστάσεις είναι πολύ καλές, το περιβάλλον ωραίο και δεν είναι από τις σχολές που χάνεται το μάθημα, νομίζω οτι αξίζει τον κόπο να πάρεις πληροφορίες.
:D:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kell

Νεοφερμένος

Η kell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα.Θα ήθελα κάποιος να με πληροφορήσει αν είναι δυνατόν ποιες είναι οι καλύτερες σχόλες αυτή την στιγμή στην Αθήνα που αφορούν το styling ή Σχεδιαστής/ρια Μόδας – Ενδυματολόγος - Στυλίστ.Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πιστεύω πιο οικονομικά έρχεται το Ακμή που ειναι ΙΕΚ και έχει σχέδιο μόδας, και συνεργάζεται με τον Μ. Τσέλιο. Να πας να το δεις, αλλά να ξέρεις ότι εκεί θα έχεις πολύ καλό πορτφόλιο για το βιογραφικό σου, αφού παίρνουν μέρος στο Fashion Week και σε διάφορους διαγωνισμούς νομίζω όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. Πρακτική full και μετά δουλειά, έτσι κάνουν εκεί.

Θα γελάσω αλήθεια. :P
Είμαι απόφοιτη Fashion Design iek akmi και τα ξέρω από πρώτο χέρι.
Είναι αλήθεια ότι η ακμή συνεργάζεται με τον Μάκη Τσέλιο, αλλά θα τον δεις εκεί πέρα 4 φορές στα δύο χρόνια σπουδών. Μια φορά στο πρώτο έτος λίγο πριν την επίδειξη, στην επίδειξη και άλλες δύο φορές αντίστοιχα στον 2ο έτος. Και δε σου προσφέρει και κάτι αυτή η συνάντηση.

Με το Athens Xclusive Designers Week aka Fashion Week ελλάδας, συνεργαζόταν μέχρι πριν 2 χρόνια και είχε την δυνατότητα όποιος σπουδαστής ήθελε να πάει backstage εθελοντικά να βοηθήσει και να μπει λίγο στο κλίμα ενός fashion show. (γαμάτη εμπειρία)
Μετά η συνεργασία τους πήγε στράφη και τη θέση της ακμής πήρε το Fashion Workshop της Καγιά.
Τελευταία είχαμε κάποιες συνεργασίες με MAD WALK, MAD, Eurovision και κάποια άλλα fashion show και αυτό.

Από κει και πέρα γίνονται πολλές φωτογραφήσεις στα δύο χρόνια σε συνεργασία και με άλλες ειδικότητες και αν ασχοληθείς θα έχεις καλό υλικό.

Για πρακτικές δε το συζητάω, ούτε καν σε βοηθάνε σ' αυτό το θέμα. Και τις δύο πρακτικές που έχω κάνει πάνω στον τομέα της μόδας τις βρήκα μόνη μου, άντε να σε βοηθήσει και κανένας καθηγητής με κανένα γνωστό του, αν γουστάρει. Για δουλειά, ούτε λόγος. Μόνος σου όπου ψαχτείς.

Τέεεελος, στο χώρο της μόδας συζητιέται ότι η ακμή έχει το καλύτερο όνομα σήμερα σ' αυτή την ειδικότητα, το'χω ακούσει από πολλούς σχεδιαστές να το λένε, αλλά θεωρώ ότι είναι και στο χέρι του καθενός το πόσο θα ασχοληθεί, πόσο του αρέσει και πόσο σκληρά θα δουλέψει, γιατί πρέπει να δουλέψεις για να αποκτήσεις γνώσεις, πείρα και μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stella_K

Νεοφερμένος

Η Stella_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θα ηθελα να μαθω αν καποιος γνωριζει ποια σχολη θεωρειται καλυτερη η βελουδακη ή η Velios school of art για σχεδιο μοδας? ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emii

Νεοφερμένος

Η emii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε αν η zer-fam ειναι καλη σχολη ή οχι. Γιατι ειχα παει να επισκευτω ολες τις σχολες που βρηκα στην Αθηνα και μου φανηκε η καλητερη απλα θα ηθελα και μια δευτερη γνωμη.
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
Emii
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Απο πότε υπάρχει σχολή για μοδίστρες; :confused:
Aπ' οτι έχω ακούσει πάντως, υπάρχει ενα ΤΕΙ στο Κιλκίς με μόδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε αν η zer-fam ειναι καλη σχολη ή οχι. Γιατι ειχα παει να επισκευτω ολες τις σχολες που βρηκα στην Αθηνα και μου φανηκε η καλητερη απλα θα ηθελα και μια δευτερη γνωμη.
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
Emii

Αν έχει καλές κριτικές τότε λογικά θα είναι και μια καλή σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε αν η zer-fam ειναι καλη σχολη ή οχι. Γιατι ειχα παει να επισκευτω ολες τις σχολες που βρηκα στην Αθηνα και μου φανηκε η καλητερη απλα θα ηθελα και μια δευτερη γνωμη.
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
Emii

Καλή είναι ζερ φαμ γενικά και σε όλες τις ειδικότητες. Έχω δει ρούχα πρωτοετών και έχω εντυπωσιαστεί!
Από κει και πέρα είναι θέμα του πόσο θα ασχοληθείς εσύ από τη πλευρά σου.

Απο πότε υπάρχει σχολή για μοδίστρες; :confused:
Aπ' οτι έχω ακούσει πάντως, υπάρχει ενα ΤΕΙ στο Κιλκίς με μόδα.

Δεν είναι σχολές για μοδίστρες. Είναι σχολές για σχέδιο μόδας, ενδυματολογία και styling.
Νομίζω εκτός από το ΤΕΙ στο Κιλκίς έχει και στην Αθήνα και δεν είναι για μόδα, αλλά για κλωστουφαντουργία και παραγωγή ρούχων σε βιοτεχνίες και ασχολούνται πιο πολύ με φυσικές και χημείες για τα υφάσματα κτλ κι όχι με ελεύθερο σχεδιασμό κτλ. Η μόδα είναι άλλο κεφάλαιο και δεν υπάρχει δημόσιο ΤΕΙ/ΑΕΙ όπως αυτό που προσφέρουν τα ιδιωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneofmarys

Νεοφερμένος

Η oneofmarys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
σκέφτομαι να σπουδασω σχεδιο μόδας στο fashion workshop και θα ηθελα να μάθω αν καποιος έχει πάει και πού περίπου κυμένονται τα δίδακτρα. βέβαια άν κάποιος μπόρει να μου προτίνει κάποια άλλη σχολή στην οποία έχει πάει και ξέρει ότι αξίζει θά ήθελα να μου πεί σχετικά. ευχαρίστω από τώρα όποιον μου απαντήση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Minori

Νεοφερμένος

Η Minori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας:clapup: θα ηθελα να ρωτησω, επειδη δεν εχω καταλαβει ακομη, τι κατευθυνση θα με συμφερε να παρω για να περασω σχεδιο μοδας; Ή μηπως θα με βοηθησει πιο πολυ αν παω σ'ενα καλλιτεχνικο λυκειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edouardos

Νεοφερμένος

Ο edouardos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Οποια και να επιλέξεις δεν θα σε επηρεάσει καθώς δεν υπάρχει τμήμα για σχέδιο μόδας σε πανεπιστήμιο, θα πας σε κάποιο ιεκ. Να σκεφτείς με τι άλλο θα ήθελες να ασχοληθείς ώστε να έχεις και ένα σχέδιο β και να επιλέξεις έτσι την κατεύθυνση την οποία θα ακολουθήσεις. Αμα κάνεις και μαθήματα σχεδίου σίγουρα θα ναι κάτι που θα σου φανεί χρήσιμο αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Γεια σας:clapup: θα ηθελα να ρωτησω, επειδη δεν εχω καταλαβει ακομη, τι κατευθυνση θα με συμφερε να παρω για να περασω σχεδιο μοδας; Ή μηπως θα με βοηθησει πιο πολυ αν παω σ'ενα καλλιτεχνικο λυκειο;

Για τις σχολές μόδες μπορεί να σου τα πει η princess που είναι πιο σχετική. Δεν υπάρχει κάποιο πανεπιστήμιο, αν δεις όπως είπαν παραπάνω, νομίζω ότι υπάρχουν μερικά ΤΕΙ που ασχολούνται κυρίως με την παραγωγή ρούχων. Μπορείς να πας σε κάποιο ΙΕΚ και από εκεί και πέρα εξαρτάται πόσο θα το κυνηγήσεις εσύ και τι ευκαιρίες θα βρεις. Στο εξωτερικό υπάρχουν αξιόλογες σχολές και εκεί ίσως θα ήταν πιο εύκολο να βρεις κάποια δουλειά ή να ασχοληθείς με κάτι σχετικό μετά, στην Ελλάδα δυστυχώς δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό. Κρίμα γιατί τα ρούχα και η μόδα δεν είναι τόσο επιφανειακά όσο νομίζουν πολλοί, υπάρχει ολόκληρη ιστορία από πίσω σχετικά με το ένδυμα και για εμένα ο σχεδιασμός ρούχων είναι τέχνη. Επειδή λοιπόν τα πράγματα στην Ελλάδα είναι δύσκολα, εγώ θα σου πρότεινα να σκεφτείς να πας σε κάποια άλλη σχολή, ΤΕΙ ή πανεπιστήμιο με πιο καλλιτεχνική κατεύθυνση, πχ καλών τεχνών, αρχιτεκτονική, βιομηχανικό σχεδιασμό... Εγώ σπουδάζω αρχιτεκτονική και επειδή είναι ευρύ το φάσμα των σπουδών αλλά και επειδή έχω ασχοληθεί με το σχέδιο, θα μπορούσα αν ήθελα αργότερα να εμβαθύνω στον τομέα των ρούχων αργότερα. Αλλά ό,τι και να επιλέξεις, ακόμα και αν είναι μια διαφορετική σχολή και όχι τόσο καλλιτεχνική, αν έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου το σχέδιο μόδας, θα ήταν καλό να ασχοληθείς με το σχέδιο και να κάνεις μερικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας:clapup: θα ηθελα να ρωτησω, επειδη δεν εχω καταλαβει ακομη, τι κατευθυνση θα με συμφερε να παρω για να περασω σχεδιο μοδας; Ή μηπως θα με βοηθησει πιο πολυ αν παω σ'ενα καλλιτεχνικο λυκειο;

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά το τμήμα Σχεδιασμού και Τεχνολογίας ΄Ενδυσης του ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας που βρίσκεται στο Κιλκίς https://moda.teicm.gr/root.el.aspx. Ανήκει στο 2ο επιστημονικό πεδίο. Είναι το μοναδικό τμήμα στην Ελλάδα σ΄αυτό το αντικείμενο και σαφώς ένα πτυχίο ΤΕΙ έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από ένα ΙΕΚ (επαγγελματικά δικαιώματα https://moda.teicm.gr/156305B8.el.aspx). Περιηγήσου στο σάιτ για να κατατοπιστείς και δες τα προσφερόμενα μαθήματα. Αν σε καλύπτουν, είναι μια πολύ καλή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Καλησπέρα.Θα ήθελα κάποιος να με πληροφορήσει αν είναι δυνατόν ποιες είναι οι καλύτερες σχόλες αυτή την στιγμή στην Αθήνα που αφορούν το styling ή Σχεδιαστής/ρια Μόδας – Ενδυματολόγος - Στυλίστ.Ευχαριστώ

Υπάρχει τμήμα στο ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας.Πιο συγκεκριμένα στο Κιλκίς υπάρχει τμήμα Σχεδιασμού και τεχνολογίας Ένδυσης.Εχει πολύ χαμηλή βάση αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα γι αυτό το τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chrysa

Νεοφερμένος

Η Chrysa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, θα ήθελα κάποιες απόψεις σχετικά με την Pansic και το ΙΕΚ ΑΚΜΗ στη Θεσσαλονίκη, ποια είναι η καλύτερη επιλογή για το σχέδιο μόδας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top