Σπουδές Ψυχολογίας

nicefairy

Νεοφερμένος

Η nicefairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω ψυχολογία αλλά δεν ξέρω που. Είναι καλύτερα να πάω σε ένα κολέγιο η στην Βουλγαρία. Τι μου προτείνετε εσείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω ψυχολογία αλλά δεν ξέρω που. Είναι καλύτερα να πάω σε ένα κολέγιο η στην Βουλγαρία. Τι μου προτείνετε εσείς.

Αν και σπουδαζω σε κολλεγιο, θα σου ελεγα οτι εαν το πανεπιστημιο που εχεις βρει στη Βουλγαρια εχει κατοχυρωμενα επαγγλεματικα δικαιωματα εδω στην Ελλαδα (απο το ΔΟΑΤΑΠ) να το προτιμησεις. Απλα με το κολλεγιο θα πρεπει να περιμενεις καποιο χρονικο διαστημα μεχρι να παρεις πρωτα τα δικαιωματα στη Βρετανια και μετα να τα μεταφερεις εδω Ελλαδα. Επισης στην Ελλαδα δεν εχουν τη δυνατοτητα ,ακομη, οι αποφοιτοι των κολλεγιων να κανουν μεταπτυχιακα σε ελληνικα πανεπιστημια.
Βεβαια, το πτυχιο απο το κολλεγιο ενδεχομενως να εχει περισσοτερο κυρος καθως ειναι απο βρετανικο πανεπιστημιο και αν ενδιαφερεσαι για μεταπτυχιακα βρετανια θα ηταν προτιμοτερο.
Γενικα εξαρταται απο το τι σκεφτεσαι να κανεις στη συνεχεια, παρα τι ειναι εν γενει χειροτερο ή καλυτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Επισης στην Ελλαδα δεν εχουν τη δυνατοτητα ,ακομη, οι αποφοιτοι των κολλεγιων να κανουν μεταπτυχιακα σε ελληνικα πανεπιστημια.

Εφόσον το πτυχίο που απονέμουν τα κολλέγια χορηγείται από αναγνωρισμένο ΑΕΙ της αλλοδαπής από τον ΔΟΑΤΑΠ, τότε ο κάτοχός του μπορεί να αιτηθεί ισοτιμία & αντιστοιχία με τα πτυχία των ελληνικών ΑΕΙ. Αν του χορηγηθεί ισοτιμία & αντιστοιχία τότε ο κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ της αλλοδαπής έχει το δικαίωμα να αξιοποιήσει ακαδημαϊκά το πτυχίο του όπως και οι πτυχιούχοι τμημάτων ελληνικών ΑΕΙ. Συγκεκριμένα:

1) Έχει το δικαίωμα να υποβάλλει αίτηση για κατάταξη σε οποιοδήποτε τμήμα ελληνικού ΑΕΙ επιθυμεί.
2) Έχει το δικαίωμα να υποβάλλει αίτηση σε οποιοδήποτε ΠΜΣ ελληνικού ΑΕΙ επιθυμεί.

Να επισημανθεί ότι στα μεταπτυχιακά και διδακτορικά διπλώματα των ΑΕΙ της αλλοδαπής χορηγείται μόνο ισοτιμία με τα μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης και τα διδακτορικά διπλώματα αντίστοιχα των ελληνικών ΑΕΙ.

Αν πτυχιούχος από ΑΕΙ της αλλοδαπής κατέχει τίτλο/τίτλους σπουδών στους οποίους έχει χορηγηθεί ισοτιμία & αντιστοιχία με τα πτυχία των ελληνικών ΑΕΙ και μεταπτυχιακό τίτλο στον οποίο έχει χορηγηθεί ισοτιμία με τα μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης των ελληνικών ΑΕΙ τότε έχει δικαίωμα να υποβάλλει αίτηση για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής σε τμήμα ελληνικού πανεπιστημίου.

Αν για την απόδοση ισοτιμίας & αντιστοιχίας με το πτυχίο των ελληνικών ΑΕΙ έχει συνεκτιμηθεί μαζί με το πτυχίο και μεταπτυχιακό δίπλωμα ΑΕΙ της αλλοδαπής, τότε στο μεταπτυχιακό δίπλωμα ΑΕΙ της αλλοδαπής δεν χορηγείται ισοτιμία με τα μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης των ΑΕΙ της ημεδαπής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Νεφέλη Καλησπέρα επειδή με ενδιαφέρει το Mediterranean College πιστεύεις ότι είναι καλό;το πτυχίο που δίνει είναι ισχυρό;Πες μου σε παρακαλώ τις εντυπώσις σου γιατί με ενδιαφέρει το θεμα!:D
Προσωπικά, έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη τόσο με το διδακτικό προσωπικό, όσο και με το διοικητικό. Το πρόγραμμα σπουδών ήταν αρκετά ενδιαφέρον και κατά τη γνώμη μου επαρκές. :D Χρειάζεται, όμως, και πολλή δουλειά και από την πλευρά του φοιτητή. Για περαιτέρω πληροφορίες, στείλε μου προσωπικό μήνυμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiM0S

Νεοφερμένος

Ο tiM0S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας, μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση η ψυχολογία να μπει ως ειδικότητα κάποιου ιεκ σύντομα; Είμαι ήδη φοιτητής σε ΑΕΙ οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων και θα με ενδιέφερε πολύ ένα πτυχίο στην ψυχολογία το οποίο θα μπορώ να έχω αρχίσει πριν ακόμα τελειώσω την σχολή μου. Όχι 4ετές προφανώς, πάει πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Γεια σας, μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει περίπτωση η ψυχολογία να μπει ως ειδικότητα κάποιου ιεκ σύντομα; Είμαι ήδη φοιτητής σε ΑΕΙ οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων και θα με ενδιέφερε πολύ ένα πτυχίο στην ψυχολογία το οποίο θα μπορώ να έχω αρχίσει πριν ακόμα τελειώσω την σχολή μου. Όχι 4ετές προφανώς, πάει πολύ :)

Γιατί δε πας σε κολέγιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiM0S

Νεοφερμένος

Ο tiM0S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γιατί ,διορθώστε με αν κάνω λάθος, νομίζω είναι 4 χρόνια και αρκετά πιο απαιτητικό και ακριβό από τα ιεκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατί ,διορθώστε με αν κάνω λάθος, νομίζω είναι 4 χρόνια και αρκετά πιο απαιτητικό και ακριβό από τα ιεκ.

Ναι αλλα απο το ΙΕΚ δε θα μπορεις να κανεις και πολλα, καθως θα εβγαινες "βοηθος" και ειδικα στο επαγγελμα της ψυχολογιας δε νομιζω να ειναι καλο κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiM0S

Νεοφερμένος

Ο tiM0S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όχι δεν σκοπεύω να απομακρυνθώ από τον χώρο των επιχειρήσεων. Απλώς μου αρέσει πολύ η ψυχολογία και μπορεί να χρησιμοποιηθεί πολύ καλά στο επάγγελμά μου για πολλά θέματα όπως η παρακίνηση. Ξέρω οτι υπάρχουν μεταπτυχιακά στον συγκεκριμένο τομέα αλλά αφού μπορώ να τελειώσω και 2ο πτυχίο σχεδόν μαζί με το πρώτο γιατί όχι; Σίγουρα ένα μεταπτυχιακό χρειάζεται πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Να μην σπουδάζετε ακόμα σε κολλέγια αν θέλετε να έχετε ήσυχο το κεφάλι σας για τα επαγγελματικά σας δικαιώματα
Μπορεί μετά το τελευταίο μνημόνιο να ιδρύθηκε ο ΣΑΕΠ και έτσι να επιβάλεται να αναγνωρίζονται επαγγελματικα (όχι ακαδημαϊκά) τα πτυχία των
κολλεγίων, όμως, από τηλέφωνο που πήρα στον ΣΑΕΠ, να γνωρίζετε ότι ΔΕΝ είναι καθόλου εύκολο να πάρετε
από τον ΣΑΕΠ θετική απάντηση ως προς την ισοδυναμία του πτυχίου κολλεγίου. Συγκεκριμένα, όταν ένα πτυχίο
είναι 3ετές, είναι πολύ πιθανό, ΑΝ το δεχτούν με βάση τα μαθήματα που έχετε πάρει και φαίνονται στην αναλυτική
βαθμολογία σας, να σας ζητήσουν να δώσετε και εξετάσεις και σε άλλα μαθήματα σε ελληνικό ΑΕΙ, όπως γινόταν και με τον ΔΟΑΤΑΠ παλιά. Επίσης, όπως μου είπαν στον ΣΑΕΠ, το ότι έκαναν δεκτό ένα πτυχίο από ένα κολλέγιο, ΔΕΝ σημαίνει
ότι αυτόματα πια όλα τα πτυχία αυτού του κολλεγίου, ακόμα και στον ίδιο τομέα, θα αναγνωρίζονται.
Δηλαδή, όπως τους είπα, "δεν βοηθάτε, δεν διευκρινίζετε λίγο για να βοηθήσετε τους υποψήφιους φοιτητές κολλεγίων στις επιλογές τους". Και μου λέει η κυρία στο τηλέφωνο, "ε τι να σας πω. Σας λέω τι ισχύει...."
Για τώρα, αν θέλετε να είστε σίγουροι, ΑΕΙ ή ΤΕΙ, ή στην έσχατη, ένα ΙΕΚ. Εκτός αν ξέρετε ήδη ότι θα φύγετε έξω να ζήσετε κάποια στιγμή. Τότε οκ. Αν και, αν είναι να μείνετε έξω, γιατί να σπουδάσετε σε ένα κολλέγιο, ενώ μπορείτε να σπουδάσετε ήδη έξω σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού και να έχετε ένα καλύτερο πτυχίο; Από όποια πλευρά και να το πιάσεις, αυτήν τη στιγμή, και γενικά εδώ και ανέκαθεν, τα κολλέγια δεν είναι καλή επιλογή για κάποιον που θέλει να έχει σιγουριά για τα επαγγελματικά του δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εφόσον το πτυχίο που απονέμουν τα κολλέγια χορηγείται από αναγνωρισμένο ΑΕΙ της αλλοδαπής από τον ΔΟΑΤΑΠ, τότε ο κάτοχός του μπορεί να αιτηθεί ισοτιμία & αντιστοιχία με τα πτυχία των ελληνικών ΑΕΙ. Αν του χορηγηθεί ισοτιμία & αντιστοιχία τότε ο κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ της αλλοδαπής έχει το δικαίωμα να αξιοποιήσει ακαδημαϊκά το πτυχίο του όπως και οι πτυχιούχοι τμημάτων ελληνικών ΑΕΙ. Συγκεκριμένα:

1) Έχει το δικαίωμα να υποβάλλει αίτηση για κατάταξη σε οποιοδήποτε τμήμα ελληνικού ΑΕΙ επιθυμεί.
2) Έχει το δικαίωμα να υποβάλλει αίτηση σε οποιοδήποτε ΠΜΣ ελληνικού ΑΕΙ επιθυμεί.

Να επισημανθεί ότι στα μεταπτυχιακά και διδακτορικά διπλώματα των ΑΕΙ της αλλοδαπής χορηγείται μόνο ισοτιμία με τα μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης και τα διδακτορικά διπλώματα αντίστοιχα των ελληνικών ΑΕΙ.

Αν πτυχιούχος από ΑΕΙ της αλλοδαπής κατέχει τίτλο/τίτλους σπουδών στους οποίους έχει χορηγηθεί ισοτιμία & αντιστοιχία με τα πτυχία των ελληνικών ΑΕΙ και μεταπτυχιακό τίτλο στον οποίο έχει χορηγηθεί ισοτιμία με τα μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης των ελληνικών ΑΕΙ τότε έχει δικαίωμα να υποβάλλει αίτηση για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής σε τμήμα ελληνικού πανεπιστημίου.

Αν για την απόδοση ισοτιμίας & αντιστοιχίας με το πτυχίο των ελληνικών ΑΕΙ έχει συνεκτιμηθεί μαζί με το πτυχίο και μεταπτυχιακό δίπλωμα ΑΕΙ της αλλοδαπής, τότε στο μεταπτυχιακό δίπλωμα ΑΕΙ της αλλοδαπής δεν χορηγείται ισοτιμία με τα μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης των ΑΕΙ της ημεδαπής.

Δεν ισχύει ΤΙΠΟΤΑ από τα παραπάνω αναγραφόμενα.
Ένα τηλέφωνο στο υπουργείο παιδείας, συγκεκριμένα στο ΣΑΕΠ, και αν ρωτήσετε, θα σας πουν ότι δεν ισχύουν.
ΑΝ το πτυχίο σας πάρει ισοδυναμία μέσω του ΣΑΕΠ, τότε, αποκτάτε ΜΟΝΟ επαγγελματικά δικαιώματα, ενώ δεν αποκτάτε
ΚΑΝΕΝΑ ακαδημαϊκό δικαίωμα σε ελληνικα ΑΕΙ. Επίσης, Τα κολλέγια ΔΕΝ αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ, ακόμα και ΑΝ το πανεπιστήμιο "μαμά" που είναι συμβεβλημένα είναι αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ. ΑΝ σας αναγνωρίσει το ΣΑΕΠ, τότε αποκτάτε τα ιδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους αποφοίτους της αντίστοιχης σχολής ΑΕΙ (λαμβάνετε δηλαδή δικαίωμα συμμετοχής σε προκυρήξεις ΑΣΕΠ).
Ακόμα και ΑΝ λάβετε θετική απάντηση από ΣΑΕΠ, μπορεί, όπως με ενημέρωσαν από το ΣΑΕΠ τηλεφωνικώς, να σας ζητηθεί να παρακολουθήσετε μαθήματα σε αντίστοιχη σχολή ΑΕΙ, και ΑΦΟΥ περάσετε επιτυχώς αυτά τα μαθήματα, να λάβετε την επαγγελματική ισοδυναμία, ενώ σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση η επαγγελματική αυτή ισοδυναμία που μπορεί να λάβετε μέσω ΣΑΕΠ, ΔΕΝ σας δίνει δικαίωμα συμμετοχής σε κατατακτήριες εξετάσεις σε ελληνικά ΑΕΙ ή σε συμμετοχή σε μεταπτυχιακά προγράμματα σε ελληνικά ΑΕΙ. Σας δίνει ΜΟΝΟ δικαίωμα συμμετοχής σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ ή να ανοίξετε κάποιο ιδιωτικό γραφείο της ειδικότητάς σας. Σημειωτέον, το ότι θα κάνεις αίτηση στο ΣΑΕΠ, δεν σημαίνει ότι θα έχεις αυτόματα και θετική απάντηση (εξαρτάται ο αριθμός μαθημάτων που έχετε πάρει, το πόσο μοιάζει ο κορμός μαθημάτων του πτυχίου σας με τον αντίστοιχο κορμό των ελληνικών ΑΕΙ, και άλλες λεπτομέρειες) οπότε προσοχή στις διαφημίσεις των κολλεγίων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Καλυτερα ειναι κοινωνικη εργασια η ψυχολογια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top