Παπαγαλία

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
η παπαγαλια θελει και λιγη τυχη να σου ερθει την στιγμη που εξεταζεσαι 50+ σελιδες.. παντως εγω θα ελεγα να μην ακουτε τους φροντιστες που λενε 'το αοδε ειναι μαθημα που διαβαζεις και γραφεις!' ειδικα αν εχετε κλιση σε φυσικομαθηματικα..

Μιας και για μενα τελειωσε αυτο το παραμυθι μπορω να πω οτι το λενε μονο και μονο επειδη θελουν περισσοτερες επιτυχιες και νερο στο ονομα τους. Αυτες τις ωρες που ξοδευεις για προσωρινη απομνημονευση καλυτερα να τις δωσεις στα 'δυσκολα' που οι περισσοτεροι δεν τα παλεψαν μονο κ μονο επειδη ετσι τους μαθανε

Και τα λεω ολα αυτα, εχωντας σκισει το αοδε με τον τροπο που ο dias εγραψε πιο πανω μεχρι τελους, χωρις να πεφτω απτο 19, εισπρατοντας στο τελος 5 μοναδες στα 20 παρακατω σε σχεση με οσους δεν το ανοιγανε καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Εν ολιγοις το παν ειναι η κατανοηση...Οταν εχεις κατανοησει πληρως ενα μαθημα το μαθαινεις σαφως πιο ευκολα κ το κατεχεις....Αποτυπωνεται στο dna σου βρε αδελφε....:PΤο να παπαγαλιζεις κατι το οποιο δεν καταλαβαινεις τι λεει κ σε δυσκολευει ακομα πιο πολυ κ μετα απο λιγο καιρο το εχεις ξεχασει....Πρωτα κατανοηση κ μετα προσπαθηστε να το μαθετε οσο γινεται κ με τις σαλτσες του βιβλιου...Αυτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
η θεωρητικη σε μεγάλο βαθμό στηρίζεται στην παπαγαλία αλλα και επίσης στην κριτική ικάνότητα κάθε μαθητή απο το να αναγνωρίσει σώστα ενα ρήμα εως και να καταλάβει τέλεια τι "ακριβώς" του ζητάει μια εκφώνηση κατι που πιστεύω εισχύσει σε όλες τις κατευθύνσεις σε ενα βαθμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Δεν φταίει πάντα το απρόσωπο "σύστημα" για όλα και μην φορτώνουμε σ΄αυτό ότι "θέλει παπαγαλία", ούτε οι καθηγητές παίρνουν εντολές να βαθμολογούν σαν σωστό μόνον ότι είναι "κατά λέξη" με το βιβλίο. Αν έχουμε κατανοήσει κάτι, μπορούμε να το διατυπώσουμε και να το αναπτύξουμε σωστά με δικά μας λόγια και τότε κανένας δεν θα μας κόψει ούτε ένα μόριο. Όμως, εμείς πολλές φορές δεν είμαστε ικανοί να διατυπώσουμε κάτι σωστά. Άπειρες φορές σαν μαθητής άκουσα κάποιον να λέει "μα, το λεω με δικά μου λόγια", ενώ είχε σκοτώσει εντελώς το νόημα. Αυτά βλέπουν και οι καθηγητές (σχολείων και φροντιστηρίων) και για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο λένε στους μαθητές: "μάθε το παπαγαλία". Το χειρότερο όμως είναι ότι το φαινόμενο συνεχίζεται και στα πανεπιστήμια. Βλέπω συμφοιτητές μου που δεν μπορούν να διατυπώσουν σωστά έναν ορισμό ή ένα φυσικό νόμο. Να πω έλεος?


Δια,εχεις απολυτο δικαιο,και εκει που θα πρεπει να επικρεντρωθουμε ειναι η υπογγραμισμενη προταση.


Δεν ειναι το θεμα οτι δεν μας αφηνουν,η δεν μας επιτρεπει το ''συστημα'' να γραφουμε με δικα μας λογια,ειναι οτι οι περισσοτεροι οταν προσπαθουν τα σκατωνουν.Ετσι λοιπον,αποκομιζει και ενα σειφ μοουντ το φροντιστηριο,και σου κοπαναει ολη την χρονια την λεξη-->παπαγαλια.
Η βιολογια παλι,εχει επιστημονικους ορους που πρεπει να τηρηθουν.

Εγω ενα θα πω...αυτος που εχει @@ και δεν ειναι απλως παπαγαλος,στην εκθεση φαινεται.
Βλεπεις κατι 19αρια στην ιστορια,και 11 εκθεση :beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
εγω πιστευω πως οι πανελληνιες θελουν παπαγαλια με παραλληλη κατανοηση και εμβαθυνση...ισως αυτο να ειναι και το δυσκολο τους σημειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Αυτό, ΕΙΠΑΜΕ, λέγεται αποστήθιση και ΟΧΙ παπαγαλία.
Η αποστήθιση απαιτεί κατανόηση, η παπαγαλία όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Εγω ενα θα πω...αυτος που εχει @@ και δεν ειναι απλως παπαγαλος,στην εκθεση φαινεται.
Βλεπεις κατι 19αρια στην ιστορια,και 11 εκθεση :beating:

Νε οκέι.
Πας μαθαίνεις δύο βλακείες για υπέρ,δύο για κατά για το κάθε φαινόμενο + θεωρία + σκελετό της περίληψης [δλδ,φράσεις που κοπανάς σε κάθε περίληψη όπως και να'χει :P] μαζί με λίγη εξάσκηση και άντε γεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Νε οκέι.
Πας μαθαίνεις δύο βλακείες για υπέρ,δύο για κατά για το κάθε φαινόμενο + θεωρία + σκελετό της περίληψης [δλδ,φράσεις που κοπανάς σε κάθε περίληψη όπως και να'χει ] μαζί με λίγη εξάσκηση και άντε γεια.

Ολα αυτα για να γραψεις 11,και ισχυουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ολα απαιτουν μια ικανοτητα.Και η σωστη δολοφονια,χωρις να αφησεις στοιχεια,απαιτει ικανοτητα.
Αυτο με την κριτικη σκεψη στην ιστορια,ειναι η μεγαλυτερη παπαρια που εχω ακουσει.Στην ιστορια το 20 θελει αγρια παπαγαλια,και το γνωριζεις απο πρωτο χερι :)
Και μην μου πεις οτι κριτικη σκεψη θελουν οι πηγες,οι φετινες τα ελεγαν ολα μεσα :worry: Παπαγαλιζες το κομματακι του βιβλιου,και εκανες εναν τελειο συνδυασμο με τα στοιχεια της πηγης.Κατι που μπορει να κανει και ενα 5χρονο.

Στην εκθεση παλι,πας ξεβρακωτος.Η το εχεις το θεμα η οχι.Η παπαγαλια στην εκθεση, ιδεων,δεν πιανει εδω και χρονια,για εναν βαθμο 18-19+

Δεν ξέρεις τι λες.

Πολλά παπαγαλάκια στο σχολείο μου έγραψαν 18,5. Γνώριζαν άριστα το βιβλίο, αλλά κάτι έλειπε.
Αντίθετα με εσένα, θεωρώ ότι οι φετινές ερωτήσεις της Β' ομάδας, με κύρια την δεύτερη, ήθελαν συνδυαστική σκέψη, δηλαδή να αναλύσεις τα δεδομένα σου αντλώντας στοιχεία από διάφορα σημεία, και να αποκωδικοποιήσεις τα στοιχεία των κειμένων.
Αν ήταν τόσο εύκολα όσα τα παρουσιάζεις, όλοι 20 θα έγραφαν.
Έλα, όμως, που και η αποστήθιση θέλει γερά @@.
Και αφού γνωρίζω από πρώτο χέρι, άσε με να έχω καλύτερη άποψη. Στην ιστορία το βαθμό που πήρα, δεν τον πήρα μόνο με τέλεια αποστήθιση.


Η ΣΚΕΤΗ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ.

Clear?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Δεν ξέρεις τι λες.

Πολλά παπαγαλάκια στο σχολείο μου έγραψαν 18,5. Γνώριζαν άριστα το βιβλίο, αλλά κάτι έλειπε.
Αντίθετα με εσένα, θεωρώ ότι οι φετινές ερωτήσεις της Β' ομάδας, με κύρια την δεύτερη, ήθελαν συνδυαστική σκέψη, δηλαδή να αναλύσεις τα δεδομένα σου αντλώντας στοιχεία από διάφορα σημεία, και να αποκωδικοποιήσεις τα στοιχεία.
Αν ήταν τόσο εύκολα όσα τα παρουσιάζεις, όλοι 20 θα έγραφαν.
Έλα, όμως, που και η αποστήθιση θέλει γερά @@.
Και αφού γνωρίζω από πρώτο χέρι, άσε με να έχω καλύτερη άποψη. Στην ιστορία το βαθμό που πήρα, δεν τον πήρα μόνο με τέλεια αποστήθιση.


Η ΣΚΕΤΗ ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ.


Clear?

αποδιδει στην ιστορια...μπορει να μη γραψεις 100 αλλα το 95 το χεις σιγουρο..ε και οι πηγες δεν ειναι δα και τοοοοσο συνδυαστικη διαδικασια...απλη λογικη θελει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
αποδιδει στην ιστορια...μπορει να μη γραψεις 100 αλλα το 95 το χεις σιγουρο..ε και οι πηγες δεν ειναι δα και τοοοοσο συνδυαστικη διαδικασια...απλη λογικη θελει

Γράφοντας αποδίδει, αναφερόμουν στο 20.

Σχετικά με τις πηγές, το αναλύσαμε πριν καιρό στο θέμα της ιστορίας.
Η φετινή 2η, για να πάρει 25/25, ήθελε συνδυαστική ανάλυση/παράθεση κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Πάντως συμφωνώ με το ότι δεν πρέπει να παπαγαλίζουμε επιχειρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Φετος δινω ΑΟΘ και ειναι περιπου 30-35 σελιδες νορμαλ μεγεθους που πρεπει να μαθουμε παπαγαλια. Δεν εχω κανει και πολλη δουλεια σε αυτο το κομματι ειναι η αληθεια γτ παντα μισουσα την θεωρια. Οι ασκησεις με δεικτη δυσκολιας απο 1 μεχρι 10 θα εβαζα ενα 5. Το μαθημα ειναι σχετικα ευκολο δεν ειναι και μαθηματικα.. Το μεγαλο μου προβλημα λοιπον ειναι αυτη η βρωμοθεωρια! Υπαρχει κανενας καλος τροπος να τα μαθω οπως τα λεει ακριβως το βιβλιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Φετος δινω ΑΟΘ και ειναι περιπου 30-35 σελιδες νορμαλ μεγεθους που πρεπει να μαθουμε παπαγαλια. Δεν εχω κανει και πολλη δουλεια σε αυτο το κομματι ειναι η αληθεια γτ παντα μισουσα την θεωρια. Οι ασκησεις με δεικτη δυσκολιας απο 1 μεχρι 10 θα εβαζα ενα 5. Το μαθημα ειναι σχετικα ευκολο δεν ειναι και μαθηματικα.. Το μεγαλο μου προβλημα λοιπον ειναι αυτη η βρωμοθεωρια! Υπαρχει κανενας καλος τροπος να τα μαθω οπως τα λεει ακριβως το βιβλιο?

Αρχικά , χρειάζεται κατανόηση της θεωρίας&ασκήσεων( όχι μόνο μηχανική επίλυση θεμάτων , αλλά πρέπει να υπάρχει τριβή με τη θεωρία παράλληλα με τις ασκήσεις)
Έπειτα από αυτό ,μπορείς να το μάθεις όπως διατυπώνεται στο βιβλίο( αυτό θα είναι εφικτό καθώς θα έχεις την δική σου ματιά για τα ζητήματα-η γνώση θα είναι κτήμα σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top