Προετοιμασία για Γ' Λυκείου

Jean

Νεοφερμένος

Ο Jean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
:worry:Αυτό είναι ένα μεγάλο άγχος και για εμένα. Διαβάζω για παιδιά που καλύπτουν μεγάλο μέρος της ύλης για τη Γ από τη Β Λυκείου. Δεν έχω κάνει καμιά προετοιμασία για Γ. Θα πιεστώ πολύ? Και πώς θα ανταγωνιστώ παιδιά που έχουν βγάλει τη μισή ύλη μια χρονιά πριν??????
Αυτες ειναι ακραιες περιπτωσεις,για μενα να τις αποφευγετε.Ενας τυπος ειχε βγαλει την υλη των μαθηματικων και της φυσικης των πανελληνιων απο το Μαρτιο της Α λυκειου,ειχε ξεκινησει απο το καλοκαιρι πριν παει λυκειο,εγραψε καλα αλλα και παλι...για αυτον 3 ολοκληρα χρονια η ζωη του ηταν μονο πανελληνιες και τιποτα αλλο,δεν εκανε ουτε καλοκαιρι ουτε τιποτα αλλο,αν αυτο θελετε καντε το ....απλα σκεφτειτε οτι μετα τις πανελληνιες δε θα εχετε τιποτα να κανετε,γιατι πολυ απλα το μονο που μαθατε να κανετε επιμονα επι τοσα χρονια ειναι να διαβαζετε και τιποτα αλλο...και θα μου πεις οτι εχουν προβαδισμα στις πανελληνιες αυτοι οι τυποι...φυσικα και εχουν αλλα εχουν μεινει πισω αλλου και αυτο ειναι χειροτερο ...γ αυτο και θελουμε λογικα θεματα στις πανελληνιες και οχι θεματα για καμμενους ....ας καθιερωσουν το τελευταιο ερωτημα στο τελευταιο θεμα ως το ερωτημα των καμμενων,να σας το πουν και επισημα να το ξερετε να ασχοληθειτε με ολα τα υπολοιπα ερωτηματα, και μεχρι εκει ,να παρουν κατι και αυτοι με την εμμονη τους ,τοσα εχουν χασει αυτα τα καμμενα παιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπέρα αγαπητή κοινότητα. Καταρχάς, να πω ότι τελείωσα τη Β λυκείου και είμαι θεωρητική κατεύθυνση. Δεν ξέρω ακόμα αν θα κάνω θερινά ( μάλλον όχι ) και θα ήθελα να ξεκινήσω διάβασμα μόνη μου! Το θέμα είναι ότι τα έχω χαμένα και δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω... Να "λιώσω" γραμματικές, συντακτικά σε αρχαία-λατινικά ή να πάρω το βιβλίο ιστορίας και να ξεκινήσω μόνη μου (χωρίς υπερβολές εννοείται, καλοκαίρι έχουμε)? Με την ιστορία όμως, φοβάμαι ότι αν ξεκινήσω από τώρα θα τα έχω ξεχάσει μέχρι να ξεκινήσουν τα σχολεία... Από την άλλη έχουμε και το γνωστό-άγνωστο στα αρχαία που φοβάμαι ότι δεν θα προλάβω να βγάλω την ύλη αν ξεκινήσω Σεπτέμβριο (γνωστό). Έκθεση δεν την φοβάμαι. Λατινικά μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό βοήθημα να κάνω μόνη μου τα κείμενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Καλησπέρα ξανά!Επειδή δε θέλω να πολυλογώ θα μπω κατευθείαν στο θέμα!Χτες ξεκίνησα θερινά στη φυσική.Η αλήθεια είναι πως η θεωρία που κάναμε χτες και σήμερα είναι απλή ΑΛΛΑ:επιχείρησα χτες να κάνω κάποιες ασκήσεις στηριγμένες στη θεωρία και δυστυχώς όπως φοβόμουν δε τα κατάφερα!Καθόμουν σε κάθε άσκηση περισσότερο από μισή ώρα ενώ τα ερωτήματα ήταν πανεύκολα!έτσι νιώθοντας τεράστια απογοήτευση τα παράτησα και έπεισα τον εαυτό μου πως ίσως απλά να μην ήταν η μέρα μου.Σήμερα ξανά αποφάσισα να προσπαθήσω να λύσω κάποιες ασκήσεις.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: δε μπόρεσα να λύσω πάλι τίποτα και είμαι πολύ στεναχωρημένη.Δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με αυτό το μάθημα πραγματικά,σαν το μυαλό μου να μη θέλει να χωνέψει όσα μαθαίνει.Δε μπορεί να τα δεχτεί και δε ξέρω γιατί.Ανησυχώ πάρα πολύ πάντως αφού βλέπω όλους μου τους συμμαθητές να λύνουν ασκήσεις κι εγώ δε μπορώ να κάνω ούτε τα απλοϊκά πράγματα.Τι θα κάνω;Νιώθω πως δε θα προλάβω,κι ας είναι ακόμα αρχές.Αν δε μπορώ να λύσω ούτε τις απλοϊκές ασκήσεις πως θα καταφέρω να λύσω εκείνες των πανελληνίων;Φοβάμαι ήδη από τώρα και από ότι βλέπω θα είναι μια πολύ σκληρή χρονιά για την ψυχολογία μου(ήδη έχω άγχος για άλλα ζητήματα τα οποία με βασανίζουν καιρό τώρα).Σκέφτομαι πως με αυτήν την ψυχολογία δε θα καταφέρω να συγκεντρωθώ και να καταλάβω επιτέλους τη φυσική.Ειλικρινά όλο αυτό είναι ένα τεράστιο βάρος,νιώθω πολύ άσχημα για το τι έρχεται..Τέλος πάντων γιατί αρκετά σας μαύρισα τη ψυχή,τι εμπειρίες έχετε από τη φυσική;Πώς καταφέρατε να την κατανοήσετε και να λύσετε ασκήσεις;Επίσης όσοι έχετε άγχος τι κάνατε για το καταπολεμήσετε;(βασανίζομαι όπως είπα καιρό με αυτό και με σκοτώνει!).Συγγνώμη και πάλι για το τόσο απαισιόδοξο μήνυμα αλλά δεν νιώθω καθόλου καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Καλησπέρα,μην φοβάσαι είναι ακόμη η αρχή προσπάθησε να παρακολουθείς τον καθηγητή σου προσεκτικά και ρωτά τον απορίες.Και εγώ στην Β λυκειου στην φυσική γενικής έγραψα 20 και στην κατεύθυνση 15.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Φώτη αρχικά ευχαριστώ.Παρακολουθώ τον καθηγητή όμως και πάλι ασκήσεις δεν μπορώ να λύσω.Είμαι πολύ απογοητευμένη και γενικότερα με πολύ κατεβασμένη ψυχολογία.Αν συμβαίνει αυτό όλο το καλοκαίρι,πολύ φοβάμαι δε θα τα καταφέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Μην το ξαναπείς αυτο προσπάθησε οσο μπορείς είναι κρίμα να τα παρατήσεις,ξεκινά από απλές ασκήσεις και προχωρά σε δυσκολότερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Αυτό κάνω.Προσπαθώ να λύσω τις πιο απλές,αλλά ούτε εκείνες μπορώ τελικά.Είμαι με χάλια ψυχολογία από χτες όχι μονο για τη φυσική βέβαια αλλά και για άλλα ζητήματα και δε ξέρω τι να κάνω πλέον με αυτό το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Άκου θα πας μια βόλτα για να καθαρίσει το μυαλό σου,θα τρως πολλά φρούτα και θα έχεις αυτοπεποίθηση.Αν θες βοήθεια πες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Η αρχή είναι πάντα δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπέρα ξανά!Επειδή δε θέλω να πολυλογώ θα μπω κατευθείαν στο θέμα!Χτες ξεκίνησα θερινά στη φυσική.Η αλήθεια είναι πως η θεωρία που κάναμε χτες και σήμερα είναι απλή ΑΛΛΑ:επιχείρησα χτες να κάνω κάποιες ασκήσεις στηριγμένες στη θεωρία και δυστυχώς όπως φοβόμουν δε τα κατάφερα!Καθόμουν σε κάθε άσκηση περισσότερο από μισή ώρα ενώ τα ερωτήματα ήταν πανεύκολα!έτσι νιώθοντας τεράστια απογοήτευση τα παράτησα και έπεισα τον εαυτό μου πως ίσως απλά να μην ήταν η μέρα μου.Σήμερα ξανά αποφάσισα να προσπαθήσω να λύσω κάποιες ασκήσεις.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: δε μπόρεσα να λύσω πάλι τίποτα και είμαι πολύ στεναχωρημένη.Δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με αυτό το μάθημα πραγματικά,σαν το μυαλό μου να μη θέλει να χωνέψει όσα μαθαίνει.Δε μπορεί να τα δεχτεί και δε ξέρω γιατί.Ανησυχώ πάρα πολύ πάντως αφού βλέπω όλους μου τους συμμαθητές να λύνουν ασκήσεις κι εγώ δε μπορώ να κάνω ούτε τα απλοϊκά πράγματα.Τι θα κάνω;Νιώθω πως δε θα προλάβω,κι ας είναι ακόμα αρχές.Αν δε μπορώ να λύσω ούτε τις απλοϊκές ασκήσεις πως θα καταφέρω να λύσω εκείνες των πανελληνίων;Φοβάμαι ήδη από τώρα και από ότι βλέπω θα είναι μια πολύ σκληρή χρονιά για την ψυχολογία μου(ήδη έχω άγχος για άλλα ζητήματα τα οποία με βασανίζουν καιρό τώρα).Σκέφτομαι πως με αυτήν την ψυχολογία δε θα καταφέρω να συγκεντρωθώ και να καταλάβω επιτέλους τη φυσική.Ειλικρινά όλο αυτό είναι ένα τεράστιο βάρος,νιώθω πολύ άσχημα για το τι έρχεται..Τέλος πάντων γιατί αρκετά σας μαύρισα τη ψυχή,τι εμπειρίες έχετε από τη φυσική;Πώς καταφέρατε να την κατανοήσετε και να λύσετε ασκήσεις;Επίσης όσοι έχετε άγχος τι κάνατε για το καταπολεμήσετε;(βασανίζομαι όπως είπα καιρό με αυτό και με σκοτώνει!).Συγγνώμη και πάλι για το τόσο απαισιόδοξο μήνυμα αλλά δεν νιώθω καθόλου καλά.

Η φυσικη ισως εινια το πιο δυσκολο μαθημα για να κανεις την αρχη.Δυστυχως θα περασει πολυς καιρος για να εξοικειωθεις με αυτην και αυτο επειδη κανεις αλλα θεματα τελειως ασχετα με ο,τι εχεις διδαχτει μεχρι τωρα.Μην τα παρατας ομως προσπαθησε και θα δεις οτι σε λιγο καιρο το 70% των ασκησεων θα σου βγαινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Και μην ξεχνάς πτι τα θέματα φέτος στην φυσική ήταν πανεύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Και μην ξεχνάς πτι τα θέματα φέτος στην φυσική ήταν πανεύκολα.

Και μην ξεχνας οτι δεν εχεις δικαιωμα να κρινεις τα θεματα χωρις να εχεις τις αντιστοιχες γνωσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Ναι έχεις πολύ δίκιο για αυτο όλοι οι καθηγητές το λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Και μην ξεχνάς πτι τα θέματα φέτος στην φυσική ήταν πανεύκολα.

Και που κολλαει αυτο; Επειδη 2 χρονιες τα θεματα της φυσικης δεν ηταν δυσκολα ισως σημαινει οτι την 3η καιρος ειναι να βαλουν δυσκολα.Φωτη εσυ εισαι καλος μαθητης επρεπε να ξερεις απο αυτα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Αγγελε αλήθεια δε θέλω να τα παρατήσω αλλά με τέτοια ψυχολογία δε μπορώ ούτε από το σπίτι να βγω.Δεν ξέρω τι με έχει πιάσει.Όλη η απαισιοδοξία έχει πέσει καταπάνω μου αυτές τις μέρες και δε ξέρω τι φταίει.Δε ξέρω κατά πόσο θα εξοικειωθώ με τη φυσική,αλλά οι ασκήσεις όσο απλές κι αν είναι δεν μπορώ να τις προσεγγίσω λες και έχουν λέπρα ρε γαμώτο.Κάτι μου λέει οτι δε θα περάσω καθόλου καλά φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αγγελε αλήθεια δε θέλω να τα παρατήσω αλλά με τέτοια ψυχολογία δε μπορώ ούτε από το σπίτι να βγω.Δεν ξέρω τι με έχει πιάσει.Όλη η απαισιοδοξία έχει πέσει καταπάνω μου αυτές τις μέρες και δε ξέρω τι φταίει.Δε ξέρω κατά πόσο θα εξοικειωθώ με τη φυσική,αλλά οι ασκήσεις όσο απλές κι αν είναι δεν μπορώ να τις προσεγγίσω λες και έχουν λέπρα ρε γαμώτο.Κάτι μου λέει οτι δε θα περάσω καθόλου καλά φέτος.

Λογικο ειναι η αρχη και εχεις αγχος...Κι εγω ετσι ημουν μην νομιζεις αλλα στην τελικη καταλαβα οτι ειχα αδικο.Δεν εχει σχεση το αν ειναι δυσκολη η ευκολη αλλα σιγα σιγα να αρχιζεις να καταλαβαινεις την λογικη των ασκησεων.Εξασκηση θελει θα δεις με τον καιρο θα γινεις πολυ καλυτερη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Αυτό το άγχος είναι που με σκοτώνει.Δε με αφήνει να ηρεμήσω το ρημάδι.Μακάρι να γίνω καλύτερη αλλά πλέον δε ξέρω βιώνω τρομερή αποθάρρυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αυτό το άγχος είναι που με σκοτώνει.Δε με αφήνει να ηρεμήσω το ρημάδι.Μακάρι να γίνω καλύτερη αλλά πλέον δε ξέρω βιώνω τρομερή αποθάρρυνση.

Μην απελπιζεσαι θα δεις που του χρονου τετοια εποχη θα τα σκεφτεσαι και θα γελας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,208 μηνύματα.
Μην φοβάσαι όλα καλά θα πάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
φενια λοιπον κι εγω γενικα με την φυσικη νιωθω ανασφαλης και παθαινα συχνα αυτο που περιγραφεις στην πρωτη λυκειου ...οποτε θα προσπαθησω να σε βοηθησω με βαση τις δικες μου εμπειριες ..ενα λαθος που εκανα ειναι οτι δεν εδινα ιδιατερη σημασια στην θεωρια ..εννοω την διαβαζα , την ακουγα στην ταξη και αυτο ειναι ολο..το θεμα ειναι να την κατανοησεις ..να την βαλεις μεσα σου ..πως θα γινει αυτο? με τις αποριες , τις μικρες , τις μεγαλες , τις απλες, τις περιπλοκες..δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις...να ρωτας τον εαυτο σου ξανα και ξανα γιατι να γινεται αυτο .να ρωτας τον καθηγητη σου ..οταν προσπαθεις να λυσεις μια ασκηση ή μελετάς μια λυμμενη συχνα κολλας γιατι κατι σου λειπει απο την θεωρια ..οχι επειδη δεν το εχεις διαβασει αλλα επειδη δεν το εχεις καταλαβει πληρως..ακομα να εστιαζεςι εκει που νιωθεις πιο αδυναμη..να λυνεις ξανα και ξανα τις ασκησεις που σε δυσκολευουν ...μην απογοητευεσαι θα βρεις την ακρη ..υπομονη και με διαβασμα ολα θα τα ξεμπλεξεις ..
οσο για το αγχος να σκεφτεσαι οτι στο χέρι σου ειναι ολα..διαβασε εσυ οσο μπορεις κι ασε γυρω σου να γιενται οτι θελει..μην κοιτας τους αλλλους ..εισαι μοναδικη ..στον τροπο που σεκφτεσαι, σε βολευει να διαβαζεις κλπ
να ασχολεισαι και με πραγματα που σε αποφορτιζουν οτα νιωθεις οτι το αγχος σε καταβαλλει π.χ μουσικη , τρεξιμο
και προς θεου μην κλεινεσαι σπιτι ..βγες εξω μια βολτα με φιλους ..πηγαινε ενα περιπατο
καλη δυναμη

φενια λοιπον κι εγω γενικα με την φυσικη νιωθω ανασφαλης και παθαινα συχνα αυτο που περιγραφεις στην πρωτη λυκειου ...οποτε θα προσπαθησω να σε βοηθησω με βαση τις δικες μου εμπειριες ..ενα λαθος που εκανα ειναι οτι δεν εδινα ιδιατερη σημασια στην θεωρια ..εννοω την διαβαζα , την ακουγα στην ταξη και αυτο ειναι ολο..το θεμα ειναι να την κατανοησεις ..να την βαλεις μεσα σου ..πως θα γινει αυτο? με τις αποριες , τις μικρες , τις μεγαλες , τις απλες, τις περιπλοκες..δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις...να ρωτας τον εαυτο σου ξανα και ξανα γιατι να γινεται αυτο .να ρωτας τον καθηγητη σου ..οταν προσπαθεις να λυσεις μια ασκηση ή μελετάς μια λυμμενη συχνα κολλας γιατι κατι σου λειπει απο την θεωρια ..οχι επειδη δεν το εχεις διαβασει αλλα επειδη δεν το εχεις καταλαβει πληρως..ακομα να εστιαζεςι εκει που νιωθεις πιο αδυναμη..να λυνεις ξανα και ξανα τις ασκησεις που σε δυσκολευουν ...μην απογοητευεσαι θα βρεις την ακρη ..υπομονη και με διαβασμα ολα θα τα ξεμπλεξεις ..
οσο για το αγχος να σκεφτεσαι οτι στο χέρι σου ειναι ολα..διαβασε εσυ οσο μπορεις κι ασε γυρω σου να γινεται οτι θελει..μην κοιτας τους αλλλους ..εισαι μοναδικη ..στον τροπο που σκεφτεσαι, σε βολευει να διαβαζεις κλπ
να ασχολεισαι και με πραγματα που σε αποφορτιζουν οτα νιωθεις οτι το αγχος σε καταβαλλει π.χ μουσικη , τρεξιμο
και προς θεου μην κλεινεσαι σπιτι ..βγες εξω μια βολτα με φιλους ..πηγαινε ενα περιπατο
Υ.Γ ρωτα και δω στο ischool αν θες κατι , κι εγω θερινα κανω τωρα , ολο και καποιος θα μπορει να σε βοηθησει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top