misoadeio

Νεοφερμένος

Ο misoadeio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λένω καλησπέρα!

Οι πληροφορίες σου είναι εξαιρετικά κατατοπιστικές και διαφωτιστικές για να μπω στο νόημα (τις τύπωσα για να τις έχω μαζί μου).

Τα μεγέθη, όπως τα βλέπω, είναι όντως εφικτά και συμβατά με το πρόγραμμά μου.

Έχεις δίκιο ότι χρειάζομαι να με κατατοπίσει κάποιος για τον τρόπο εξέτασης των μαθημάτων, θα το επιδιώξω να εξοικειωθώ ανάλογα.

Σ΄ευχαριστώ ιδιαίτερα για τη βοήθεια και τον χρόνο σου, μου έδωσε ώθηση να προχωρήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρακαλώ! Δεν υπάρχει λόγος να με ευχαριστείς! Εδώ όλοι κοιτάμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλον. Ασφαλώς και η εισαγωγή στη σχολή της επιθυμίας σου είναι σχεδόν σίγουρη. Μια μικρή προετοιμασία και όλα θα πάνε καλά. Μιας και το σημαντικότερο είναι να επιτύχεις την προυπόθεση του 10 στα ιταλικά, ρίξε μια ματιά εδώ σε παλιότερα θέματα για να καταλάβεις το ζητούμενο επίπεδο. https://kpgitaliano.wordpress.com/πανελλήνιες-ειδικό-μάθημα-ιταλικά/
Σου εύχομαι να απολαύσεις τη διαδρομή και να έχεις καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Varathron

Νεοφερμένος

Η Varathron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σειρά μου τώρα!

Λοιπόν, είμαι 25 χρονών, έχω δώσει πριν 7 χρόνια και πέρασα στη σχολή της επιλογής μου με 18.5Κ μόρια, την τελείωσα και εργάζομαι πάνω σε αυτό σε αρκετά καλές συνθήκες μάλιστα για την εποχή. Ήμουν αριστούχος και την σχολή την τελείωσα με 10 σχεδόν. Στα γεράματα λοιπόν, κυρίως λόγω προσωπικής φιλοδοξίας, πως θέλω να κάνω κάτι διαφορετικό/μεγαλύτερο να το πω, σκέφτομαι να ξαναδώσω αλλά συγκεκριμένα είτε για Ιατρική είτε οδοντιατρική, σε όποια πόλη.

Τα θέματα τώρα, όχι μόνο έχουν περάσει χρόνια αλλά προέρχομαι και από θεωρητική κατεύθυνση και αν και ήμουν εξίσου καλή και στις φυσικοχημείες, η ύλη κατεύθυνσης μου είναι πρακτικά άγνωστη και η επαφή μου με τα μαθηματικά που χρειάζονται αν και δε δίνω με το νέο σύστημα, όχι και η καλύτερη, και δεδομένου και του ότι δεν θέλω να πάω απλώς καλά, αλλά άριστα...Τρομάζω κάπως όπως και απ το γεγονός πως δεν ξέρω πρακτικά που είναι το επίπεδο μου και από που πρέπει να αρχίσω...

Στα θετικά, έχω την δυνατότητα να πάω σε κάποιο απ τα φροντιστήρια του κέντρου που έχω ακούσει είναι αρκετά καλά, μπορώ να έχω όλο τον χρόνο στη διάθεση μου μέσα στη μέρα για διάβασμα, έχω κίνητρα, ωριμότητα και οργανωτικές ικανότητες πια νομίζω που δεν είχα τότε για να τα πάω εξίσου καλά και σε άλλη κατεύθυνση...

Πόσο ρεαλιστικό είναι κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Σειρά μου τώρα!

Λοιπόν, είμαι 25 χρονών, έχω δώσει πριν 7 χρόνια και πέρασα στη σχολή της επιλογής μου με 18.5Κ μόρια, την τελείωσα και εργάζομαι πάνω σε αυτό σε αρκετά καλές συνθήκες μάλιστα για την εποχή. Ήμουν αριστούχος και την σχολή την τελείωσα με 10 σχεδόν. Στα γεράματα λοιπόν, κυρίως λόγω προσωπικής φιλοδοξίας, πως θέλω να κάνω κάτι διαφορετικό/μεγαλύτερο να το πω, σκέφτομαι να ξαναδώσω αλλά συγκεκριμένα είτε για Ιατρική είτε οδοντιατρική, σε όποια πόλη.

Τα θέματα τώρα, όχι μόνο έχουν περάσει χρόνια αλλά προέρχομαι και από θεωρητική κατεύθυνση και αν και ήμουν εξίσου καλή και στις φυσικοχημείες, η ύλη κατεύθυνσης μου είναι πρακτικά άγνωστη και η επαφή μου με τα μαθηματικά που χρειάζονται αν και δε δίνω με το νέο σύστημα, όχι και η καλύτερη, και δεδομένου και του ότι δεν θέλω να πάω απλώς καλά, αλλά άριστα...Τρομάζω κάπως όπως και απ το γεγονός πως δεν ξέρω πρακτικά που είναι το επίπεδο μου και από που πρέπει να αρχίσω...

Στα θετικά, έχω την δυνατότητα να πάω σε κάποιο απ τα φροντιστήρια του κέντρου που έχω ακούσει είναι αρκετά καλά, μπορώ να έχω όλο τον χρόνο στη διάθεση μου μέσα στη μέρα για διάβασμα, έχω κίνητρα, ωριμότητα και οργανωτικές ικανότητες πια νομίζω που δεν είχα τότε για να τα πάω εξίσου καλά και σε άλλη κατεύθυνση...

Πόσο ρεαλιστικό είναι κάτι τέτοιο?
Με καλο διαβασμα ολα γινονται και αν το θες οντως πολυ πιστευω οτι θα τα καταφερεις...Το θεμα ειναι δεν θα αισθανεσαι αμηχανα να εισαι σε μια αιθουσα γεματο πιτσιρικια:redface::redface: Εγω ας πουμε θα ντρεπομουν βεβαια νταξει και ο καθε ανθρωπος ξεχωριστος :P Καλα προς θεου δεν λεω οτι εισαι μεγαλη η κατι τετοιο απλα θα εισαι σχετικα πιο ωριμη απτους γυρω σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Το τελευταίο που θα έπρεπε να σκέφτεται είναι τα παιδιά στο φροντ. Άλλωστε οι "μεγάλοι" συνήθως κάνουν μόνοι τους και μάλιστα σε ώρες πρωινές. Anyway, τα πάντα μπορούν να γίνουν αρκεί να υπάρχει οργανωμένο πρόγραμμα και θέληση. Όπως είπες, δε στοχεύεις το καλό αλλά το άριστο. Δεν υπάρχουν περιθώρια για λάθη..η παραμικρή απροσεξία θα κοστίσει. Δεν θέλω προφανώς να σε αγχώσω, αλλά με τις παρούσες μεταβολές δηλαδή την μείωση των θέσεων θα είναι ακόμα δυσκολότερο να εξασφαλίσεις μια θέση στις εν λόγω σχολές. Συνεπώς, πρέπει να σφιχτείς και να μην αφήσεις κανένα κενό σε κανένα μάθημα. Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία και συγχαρητήρια που πήρες μια τόσο τολμηρή απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Το τελευταίο που θα έπρεπε να σκέφτεται είναι τα παιδιά στο φροντ. Άλλωστε οι "μεγάλοι" συνήθως κάνουν μόνοι τους και μάλιστα σε ώρες πρωινές. Anyway, τα πάντα μπορούν να γίνουν αρκεί να υπάρχει οργανωμένο πρόγραμμα και θέληση. Όπως είπες, δε στοχεύεις το καλό αλλά το άριστο. Δεν υπάρχουν περιθώρια για λάθη..η παραμικρή απροσεξία θα κοστίσει. Δεν θέλω προφανώς να σε αγχώσω, αλλά με τις παρούσες μεταβολές δηλαδή την μείωση των θέσεων θα είναι ακόμα δυσκολότερο να εξασφαλίσεις μια θέση στις εν λόγω σχολές. Συνεπώς, πρέπει να σφιχτείς και να μην αφήσεις κανένα κενό σε κανένα μάθημα. Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία και συγχαρητήρια που πήρες μια τόσο τολμηρή απόφαση.
εγω για πανεπιστημιο μιλαω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
εγω για πανεπιστημιο μιλαω
ναι, γιατι εδωσε Πανελληνιες, τα πηγε αριστα, περασε στη σχολη της αρεσκειας της και της εμεινε ο προβληματισμος οτι οι συμφοιτητες της θα ειναι 18χρονα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα σωστά.
Δεν διευκρινισα δικο μου λαθος

ναι, γιατι εδωσε Πανελληνιες, τα πηγε αριστα, περασε στη σχολη της αρεσκειας της και της εμεινε ο προβληματισμος οτι οι συμφοιτητες της θα ειναι 18χρονα...

Ωραια και ποιο ειναι το προβλημα σου; αν κατσει να διαβασει οπως ειπαμε παραπανω και ο Pol και εγω κατι γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Varathron

Νεοφερμένος

Η Varathron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ναι, πρέπει να πω πως οι ηλικίες των συμμαθητών/συμφοιτητών με το καλό, είναι το τελευταίο που με απασχολεί :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. Professor

Νεοφερμένος

Ο Dr. Professor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
...... η επαφή μου με τα μαθηματικά που χρειάζονται αν και δε δίνω με το νέο σύστημα, όχι και η καλύτερη, και δεδομένου και του ότι δεν θέλω να πάω απλώς καλά, αλλά άριστα...Τρομάζω κάπως όπως και απ το γεγονός πως δεν ξέρω πρακτικά που είναι το επίπεδο μου και από που πρέπει να αρχίσω...

Πόσο ρεαλιστικό είναι κάτι τέτοιο?
Και με ποιο σύστημα θα δώσεις, αν οχι με το νέο;
Μήπως έχεις αργήσει λίιιιγο να ξεκινήσεις διάβασμα κλπ.;;;

Με καλο διαβασμα ολα γινονται και αν το θες οντως πολυ πιστευω οτι θα τα καταφερεις..

Anyway, τα πάντα μπορούν να γίνουν αρκεί να υπάρχει οργανωμένο πρόγραμμα και θέληση. Όπως είπες, δε στοχεύεις το καλό αλλά το άριστο.
Βρε παιδιά, σχεδόν 2,5 μήνες έμειναν, τι μπορείς να μάθεις μέσα σε αυτό το περιθώριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Varathron

Νεοφερμένος

Η Varathron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ε καλά προφανώς αν μπω σε αυτή τη διαδικασία θα είναι για τον επόμενο χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
ε καλά προφανώς αν μπω σε αυτή τη διαδικασία θα είναι για τον επόμενο χρόνο...
Οκ, τότε δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι απο τώρα... Κατά το καλοκαίρι, να δεις πως θα είναι και η ζωή σου, επειδή κάνουμε σχέδια και αλλάζουν στο λεπτό....
Αν μπορείς, διευκρύνησέ μου το σχόλιο σου οτι δεν θα διαγωνιστείς με το νέο σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Varathron

Νεοφερμένος

Η Varathron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μου πήρε λίγο αλλά...Με το δε δίνω αναφερόμουν στα μαθηματικά, όχι στο σύστημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ναι, πρέπει να πω πως οι ηλικίες των συμμαθητών/συμφοιτητών με το καλό, είναι το τελευταίο που με απασχολεί :p
Ε τοτε θα σου λεγα μην το σκεφτεσαι αρχισε αμεσα ενταντικο διαβασμα στον ελευθερο σου χρονο για να τα ξαναθυμηθεις ωστε να εισαι προετοιμασμενη :) Καλη επιτυχια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Απο θεωρητική λογικά θα έπιασες καμία νομική με 18 μόρια , και να πας απο πχ δικηγόρος ,δε ξερω με τι ασχολείσαι , να γίνεις ιατρός μ φαινεται πολυ περίεργο , πως κ εστι ; Και βλέπω μάλιστα οτι δε σε ενδιαφέρει κατι το συγκεκριμένο καθώς αναφέρεις ιατρική οδοντιατρικη ....ή οτι ναναι με λίγα λόγια ,αυτο δεν ειναι και τοσο καλο καθώς αμα δεν εχεις ενα συγκεκριμένο στόχο να σε κρατάει θα κανεις βλακεία , κλ εσυ ξερεις , δε γνωρίζω εγω τι γινεται στο κεφάλι σ , αμα το θες πολυ παντως φυσικά κ αξίζει να προσπαθήσεις παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Niffler

Νεοφερμένος

Η Niffler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Είχε τέτοιο θέμα το φόρουμ και δεν το είχα δει? :P
Εγώ είμαι 26 ετών ακόμα(μικρούλα :P ) και δίνω φέτος πανελλήνιες για δεύτερη φορά από θετική κατεύθυνση. Η πρώτη φορά ήταν όταν αποφοίτησα,το 2008,και ήμουν τεχνολογική. Τα κοινά μου μαθήματα με τότε είναι η φυσική κ η έκθεση (από τα οποία φυσικά δεν θυμόμουν σχεδόν τίποτα)και για πρώτη φορά μελετάω την λατρεμένη βιολογία κ την συμπαθητικοτατη χημεία και δεν μπορώ να μην αναρωτιέμαι γιατί δεν είχα πάει κ τότε θετική...
Την μεγάλη αυτή απόφαση την πήρα το καλοκαίρι κ σιγά σιγά ξεκίνησα να κάνω μαθήματα. Κάνω ιδιαίτερα για εκθεση(την ξεκινησα πριν 1,5 μήνα κ η αλήθεια είναι πως άργησα μάλλον),για βιολογια(ξεκίνησα τέλος Σεπτέμβρη αλλά είναι το μοναδικό μάθημα που νιώθω καλά κ επαρκής από χρόνο)και για χημεια(ξεκίνησα Σεπτέμβρη αλλά εδώ το πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να ξέρω την οργανική από την β' λυκείου και έχασα αρκετό χρόνο με το να την μάθω κ αυτή αλλά νομίζω θα είμαι εντάξει όταν έρθει η ώρα) και κάνω φυσική σε τμήμα με 17χρονα παιδάκια γ' λυκείου και είναι μια χαρά εμπειρία κ αυτό. Δέθηκα αρκετά με τα παιδιά (βγαίνουμε κ έξω όλοι μαζί που κ που :P ) κ πολλές φορές ξεχνιέμαι κ νομίζω πως είμαι κ εγώ 17!
Το ζόρι μου ήταν μέχρι και πριν ένα μήνα που δούλευα καθημερινά Δευτέρα με Σάββατο 8 με 10 ώρες την ημέρα από τις 7 το πρωί (ξύπναγα 6) κ μετά είχα φροντιστήρια κ διάβασμα. Ήμουν κομμάτια όλο αυτό το διάστημα. Ευτυχώς κατάφερα να έχω την δυνατότητα να μην δουλεύω για λίγο για να μπορέσω να αφοσιωθώ στο διάβασμα μου κ αυτό κάνω τώρα αναμένοντας την 7η Ιουνίου που θα ξεκινήσουμε! Με μεγάλο φόβο την φυσική κ με μεγαλύτερο την έκθεση δεν μπορώ να υπολογίσω το πως θα τα πάω. Είμαι αρκετά αισιόδοξη όμως για βιολογία κ χημεία. Στην ηλικία που είμαι υπερτερω στην αντίληψη κ υστερώ στην αποστήθιση κ γενικά στην συνήθεια του προγράμματος διαβάσματος σε σχέση με τα παιδιά. Αλλά δεν θεωρώ ότι είναι ακατόρθωτο να δώσει κάποιος μεγαλύτερος πανελλήνιες κ να πετύχει. Ειδικά αν δεν στοχεύει σε "άριστες" σχολές. Βέβαια νομίζω ότι η λύση των κατατακτήριων είναι λίγο πιο βολική για όποιον έχει την δυνατοτητα(εγώ όχι,δεν πήρα ποτέ το πρώτο μου πτυχίο)αλλά δεν γνωρίζω κ πολλά για να είμαι ειλικρινής.
Οποίος λοιπόν έχει διάθεση,χρόνο και χρήμα θα ελεγα(θα χρειαστεί δυστυχώς) για να μπει στην διαδικασία αυτή ξανά τότε...γιατί όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Είχε τέτοιο θέμα το φόρουμ και δεν το είχα δει? :P
Εγώ είμαι 26 ετών ακόμα(μικρούλα :P ) και δίνω φέτος πανελλήνιες για δεύτερη φορά από θετική κατεύθυνση. Η πρώτη φορά ήταν όταν αποφοίτησα,το 2008,και ήμουν τεχνολογική. Τα κοινά μου μαθήματα με τότε είναι η φυσική κ η έκθεση (από τα οποία φυσικά δεν θυμόμουν σχεδόν τίποτα)και για πρώτη φορά μελετάω την λατρεμένη βιολογία κ την συμπαθητικοτατη χημεία και δεν μπορώ να μην αναρωτιέμαι γιατί δεν είχα πάει κ τότε θετική...
Την μεγάλη αυτή απόφαση την πήρα το καλοκαίρι κ σιγά σιγά ξεκίνησα να κάνω μαθήματα. Κάνω ιδιαίτερα για εκθεση(την ξεκινησα πριν 1,5 μήνα κ η αλήθεια είναι πως άργησα μάλλον),για βιολογια(ξεκίνησα τέλος Σεπτέμβρη αλλά είναι το μοναδικό μάθημα που νιώθω καλά κ επαρκής από χρόνο)και για χημεια(ξεκίνησα Σεπτέμβρη αλλά εδώ το πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να ξέρω την οργανική από την β' λυκείου και έχασα αρκετό χρόνο με το να την μάθω κ αυτή αλλά νομίζω θα είμαι εντάξει όταν έρθει η ώρα) και κάνω φυσική σε τμήμα με 17χρονα παιδάκια γ' λυκείου και είναι μια χαρά εμπειρία κ αυτό. Δέθηκα αρκετά με τα παιδιά (βγαίνουμε κ έξω όλοι μαζί που κ που :P ) κ πολλές φορές ξεχνιέμαι κ νομίζω πως είμαι κ εγώ 17!
Το ζόρι μου ήταν μέχρι και πριν ένα μήνα που δούλευα καθημερινά Δευτέρα με Σάββατο 8 με 10 ώρες την ημέρα από τις 7 το πρωί (ξύπναγα 6) κ μετά είχα φροντιστήρια κ διάβασμα. Ήμουν κομμάτια όλο αυτό το διάστημα. Ευτυχώς κατάφερα να έχω την δυνατότητα να μην δουλεύω για λίγο για να μπορέσω να αφοσιωθώ στο διάβασμα μου κ αυτό κάνω τώρα αναμένοντας την 7η Ιουνίου που θα ξεκινήσουμε! Με μεγάλο φόβο την φυσική κ με μεγαλύτερο την έκθεση δεν μπορώ να υπολογίσω το πως θα τα πάω. Είμαι αρκετά αισιόδοξη όμως για βιολογία κ χημεία. Στην ηλικία που είμαι υπερτερω στην αντίληψη κ υστερώ στην αποστήθιση κ γενικά στην συνήθεια του προγράμματος διαβάσματος σε σχέση με τα παιδιά. Αλλά δεν θεωρώ ότι είναι ακατόρθωτο να δώσει κάποιος μεγαλύτερος πανελλήνιες κ να πετύχει. Ειδικά αν δεν στοχεύει σε "άριστες" σχολές. Βέβαια νομίζω ότι η λύση των κατατακτήριων είναι λίγο πιο βολική για όποιον έχει την δυνατοτητα(εγώ όχι,δεν πήρα ποτέ το πρώτο μου πτυχίο)αλλά δεν γνωρίζω κ πολλά για να είμαι ειλικρινής.
Οποίος λοιπόν έχει διάθεση,χρόνο και χρήμα θα ελεγα(θα χρειαστεί δυστυχώς) για να μπει στην διαδικασία αυτή ξανά τότε...γιατί όχι?

Γενικά είναι άπειρα πιο βατό πανελλήνιες από κατατακτήριες, ειδικά εάν το προηγούμενο τμήμα σου ήταν θετικών επιστημών.
Μετανιώνω που δεν προετοιμάστηκα για πανελλήνιες αλλά για κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niffler

Νεοφερμένος

Η Niffler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γενικά είναι άπειρα πιο βατό πανελλήνιες από κατατακτήριες, ειδικά εάν το προηγούμενο τμήμα σου ήταν θετικών επιστημών.
Μετανιώνω που δεν προετοιμάστηκα για πανελλήνιες αλλά για κατατακτήριες.

Είναι όντως ή έχει να κάνει με την κάθε σχολή αναλόγως με το ποσό δύσκολη η όχι είναι? Άλλο π.χ. να θέλεις να εισαχθείς στην ιατρική κ άλλο στο ΤΕΙ δομικών έργων?

Εσυ βλέπω τελείωσες πολιτικός μηχανικός. Τώρα για που ετοιμάζεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top