Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Oταν σε μια ασκηση διυβριδισμου πχ οικογενη υπερχοληστερολαιμια και αιμορροφιλια,ζητα τη πιθανοτητα να γεννηθει αγορι που να πασχει απο αιμορροφιλια,τοτε οσα ατομα πασχουν και απο τις δυο τα απορριπτουμε και κραταμε αυτα που πασχουν μονο απο αιμορροφιλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν η άσκηση λέει από αιμορροφιλία σκέτο τότε βάζουμε μέσα και τα άτομα και από τις δύο ασθένειες.
Αν η ασκησή λέει μόνο από αιμορροφιλία τότε αφαιρούμε την τομή τους.

Στην βιολογία διαβάζουμε προσεκτικά την εκφώνηση σε κάθε τι που γράφουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
καποια προταση για βοηθημα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Εγώ χρησιμοποίησα του Πουκαμισά (Λαζαράκη) και έμεινα ευχαριστημένος. Βασικά, πάρε όποιο θες εκτός του βοηθήματος της Ελληνοεκδοτικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TombRaiderLover

Νεοφερμένος

Ο TombRaiderLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Προσωπικα, στη Βιολογια δε χρησιμοποιησα κανενα βοηθημα. Πιστευω πως οι σημειωσεις του φροντιστηριου ειναι αρκετες, αν εχουν και πληθος ασκησεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
οι ασκησεις του φροντ ειναι ακρετες αλλα δεν νομιζω οτι καλυπτουν ολων των ειδων ασκησεων αλλα θα περιμενω να δω και παρακατω...ευχαριστωω πολυ και τους δυο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Ένα ινίδιο χρωματίνης ευκαρυωτικού κυττάρου αποτελείται από 16.580 ζεύγη
βάσεων. Αν το επαναλαμβανόμενο τμήμα του DNA που συνδέει δύο διαδοχικά
νουκλεοσώματα έχει μήκος 20 ζεύγη βάσεων, να υπολογιστεί:
α. Ο αριθμός των μορίων ιστονών που περιέχονται στο μεταφασικό χρωμόσωμα.
β. Ο αριθμός των φωσφοδιεστερικών δεσμών.
3
γ. Ο αριθμός των δεσμών υδρογόνου αν είναι γνωστό ότι οι γουανίνες αποτελούν το
10% του συνόλου των βάσεων.
(Να ληφθεί υπόψη ότι στα άκρα του ινιδίου βρίσκονται νουκλεοσώματα)
Λύση
α. 1.600 ιστόνες
β. φ.δ.=33.158
γ. δ.Η=36.476
εμενα μου βγαινουν 800 οι ιστονες ..μια βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsaridi

Νεοφερμένος

Η Katsaridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
καποια προταση για βοηθημα ?

Εγω αγόρασα αρχικα του Πουκαμισα απο καθαρη ανασφαλεια αν και τελικα αποδειχτηκε οτι οι ασκησεις του φροντιστηριου ηταν υπερ αρκετες. Αν δεν εισαι ευχαριστημενος απο το φροντιστηριο, δοκιμασε το ισως σε βοηθησει! Εγω θα προτεινα το βοηθημα του Σαλαμαστρακη, κυριως για τη θεωρια - και για βασικες ασκησεις. Θα σε καλυψει απολυτα, ειδικα στις κρισεως και τα Σ-Λ. Εχει ααααπειρες παγιδες, θα γινεις εξπέρ :P Επισης εχει ολα τα θεματα των προηγουμενων πανελληνιων και ορισμους για καθε εννοια που υπαρχει στο βιβλιο και δεν αναλυεται αρκετα. (Ειδικα αν εχεις θεμα με τη μορφη του DNA κατα τη διαρκεια του κυτταρικου κυκλου, εχει μια εικονα που θα σε ξεμπερδεψει τελειως...;) ). Καλη τυχηηηηη :clapup:

Ένα ινίδιο χρωματίνης ευκαρυωτικού κυττάρου αποτελείται από 16.580 ζεύγη
βάσεων. Αν το επαναλαμβανόμενο τμήμα του DNA που συνδέει δύο διαδοχικά
νουκλεοσώματα έχει μήκος 20 ζεύγη βάσεων, να υπολογιστεί:
α. Ο αριθμός των μορίων ιστονών που περιέχονται στο μεταφασικό χρωμόσωμα.
β. Ο αριθμός των φωσφοδιεστερικών δεσμών.
3
γ. Ο αριθμός των δεσμών υδρογόνου αν είναι γνωστό ότι οι γουανίνες αποτελούν το
10% του συνόλου των βάσεων.
(Να ληφθεί υπόψη ότι στα άκρα του ινιδίου βρίσκονται νουκλεοσώματα)
Λύση
α. 1.600 ιστόνες
β. φ.δ.=33.158
γ. δ.Η=36.476
εμενα μου βγαινουν 800 οι ιστονες ..μια βοηθεια

Οι ιστονες οντως ειναι 800 πριν την αντιγραφη. Στο ερωτημα, ομως, σου ζηταει τις ιστονες που περιεχονται στο μεταφασικο χρωμοσωμα, δηλαδη μετα την αντιγραφη αρα 800*2=1600 ιστονες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ :D ...μαλλον θα παω να αγορασω τ βοηθημα..στο διαγωνισμα που εγραψα τωρα στην υλη των θερινων μαθηματων μ ζητουσε να πω τα πακεταρισματα του dna στην αρχη σκεφτηκα να γραψω αυτα που ειχε κατω απο τα πλασμιδια αλλα αποφασισα τελικα να γραψω τις μορφες του κυτταρου κυκκλου αντιγραδη μιτωση και αυτα ποιο απο τα δυο επρεπε ? και ποιες ειναι οι εκδοσεις του σαλαμαστρακη για να τ ζητησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Katsaridi

Νεοφερμένος

Η Katsaridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ :D ...μαλλον θα παω να αγορασω τ βοηθημα..στο διαγωνισμα που εγραψα τωρα στην υλη των θερινων μαθηματων μ ζητουσε να πω τα πακεταρισματα του dna στην αρχη σκεφτηκα να γραψω αυτα που ειχε κατω απο τα πλασμιδια αλλα αποφασισα τελικα να γραψω τις μορφες του κυτταρου κυκκλου αντιγραδη μιτωση και αυτα ποιο απο τα δυο επρεπε ? και ποιες ειναι οι εκδοσεις του σαλαμαστρακη για να τ ζητησω

Χμμμ...επειδη εχουν περασει και 3 μηνες απο τοτε που τα διαβασα δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου αλλα εγω θα εγραφα αυτο κατω απο τα πλασμιδια... Αν μου ζητούσε τις μορφες που εχει το dna, θα περιέγραφα τον κυτταρικο κυκλο! Μπορει να κανω και λαθος αλλα επειδη το "πακεταρισμα" παραπεμπει σε συρρίκνωση του dna...! Το βοηθημα του Σαλαμαστρακη ειναι εκδόσεις Μεταίχμιο.. Πιθανον να θελησουν να σου δωσουν με αυτο ενα τετραδιο ασκησεων (το οποιο πληρωνεις επιπλεον)... Εγω το θεωρω περιττό , δεν το ανοιξα καθολου ολη τη χρονια...Στην κριση σου ειναι αλλα αν δεν θες να στο πασάρουν οπως εκαναν με εμενα, καλο θα ηταν να το διευκρινίσεις πριν το παραγγειλεις :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ :D ..ημουν αναμεσα σε αυτα τα δυο τελικα δεν μ ευνοησε και πολυ αλλα νταξει τα αλλα ευτυχως τα εχω σωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsaridi

Νεοφερμένος

Η Katsaridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ :D ..ημουν αναμεσα σε αυτα τα δυο τελικα δεν μ ευνοησε και πολυ αλλα νταξει τα αλλα ευτυχως τα εχω σωστα

Ενταξει, εδω που τα λεμε δεν ηταν και η πιο ακριβης ερωτηση που μπορουσε να βαλει :P Θα δεις οτι με τον Σαλαμαστρακη κατι τετοιες λεπτομέρειες θα τις παιζεις στα δάχτυλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Ενταξει, εδω που τα λεμε δεν ηταν και η πιο ακριβης ερωτηση που μπορουσε να βαλει :P Θα δεις οτι με τον Σαλαμαστρακη κατι τετοιες λεπτομέρειες θα τις παιζεις στα δάχτυλα!

Γνωριζεις μηπως αν το τετραδιο προετοιμασιας για τις πανελλαδικες εξετασεις του σαλαμαστρακη ειναι καλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katsaridi

Νεοφερμένος

Η Katsaridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Γνωριζεις μηπως αν το τετραδιο προετοιμασιας για τις πανελλαδικες εξετασεις του σαλαμαστρακη ειναι καλο?
Προσωπικα ποτε δεν το χρησιμοποιησα.. Θεωρω οτι ειναι περιττο και το ιδιο μου ειχε πει και η καθηγητρια μου...! Εγω δεν θα στο πρότεινα, νομιζω πως με τη θεωρια του Σαλαμαστρακη και ασκήσεις απο το φροντ σου και τα Γ και Δ θεματα των πανελληνιων των τελευταίων ετων, εισαι καλυμμενος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω μία απορία σε μία άσκηση απο το 1ο Κεφάλαιο της ύλης! η εκφώνηση λοιπόν της άσκησης λέει:

Δίνεται ο παρακάτω κλώνος DNA για τον οποίο έχει αναγνωρισθει η αλληλουχία βάσεων για το μισό του μήκος.

ATCGATCGATCGATCG__________________-OH

Στη συνέχεια επιτρέψαμε να γίνει σύνθεση του μισού του θυγατρικού και κατόπιν διαχωρίσαμε τους δύο κλώνους. Αναγνωρίσθηκε η αλληλουχία βάσεων του νεονδόμητου κλώνου και βρέθηκε ως εξής:

5'TAGCTAGCTAGCTAGC3'
Να δείξετε το μερικώς δίκλωνο μόριο κατα τη χρονική στιγμή που μόλις είχε ολοκληρωθεί η σύνθεση του αντίστοιχου τμήματος θυγατρικού κλώνου και να δικαιολογήσετε την απάντηση σας.

*** Έχω την λύση (τους δύο αρχικά κλώνους) απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως προκύπτουν...! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeatHen

Νεοφερμένος

Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ο προσανατολισμος αυτου του κομματιου ειναι σιγουρα σωστος ;

Ναι! Το κόμματι αυτό προκύπτει απο το συμπληρωματικό του κλώνου που δίνεται (το συμπληρωματικό του πρώτου δηλαδή) ! Αλλά μετά δεν μπορώ να καταλάβω πως προκύπτει! Εαν μπορείς , θα με βοηθούσες πολύ! Σ'ευχαριστώ και πάλι πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeatHen

Νεοφερμένος

Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
To κομματι της αλυσιδας της διπλης ελικας του DNA του μητρικου κλωνου που δινει η ασκηση ειναι το ATCGATCGATCGATCG....-OH, αρα γραφεται ως 5΄ATCGATCGATCGATCG 3΄, αφου η υδροξυλομαδα, που υποδεικνυει το 3΄ ακρο, βρισκεται στα δεξια.
Δηλαδη το συμπληρωματικο της κομματι θα ειναι τοTAGCTAGCTAGCTAGC
Η αντιγραφη θα γινει ως εξης (το σχεδιασα οσο καλυτερα μπορουσα :P )


Τουλαχιστον ετσι καταλαβα εγω την ασκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • αντιγραφη dna.png
    αντιγραφη dna.png
    16 KB · Εμφανίσεις: 157

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top