Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
ρε παιδια εχω απορια στη βιολογια κατευθυνσης.Εχω μια ασκηση σε ενα τεστ που μας δινει τα αντικωδικονια τον υποκινητη και τις αλληλουχιες ληξης και μας ζητανε να γραψουμε το γονιδιο.Φυσικα ειναι πολυ ευκολο ωστοσο στο σχολειο μου λενε να μη γραψω τον υποκινητη διοτι βρισκεται πριν απο την αρχη καθε γονιδιου και οχι μεσα στο γονιδιο,ενω στο φροντιστηριο μου λενε να τον γραψω.Εχω μπερδευτει καμια γνωμη?

Κι εμάς τα ίδια μας λέγανε, τυπικούρες είναι αυτά. Το σχολικό βιβλίο΄αναφέρει ότι ο υποκινητής βρίσκεται πριν το γονίδιο, άρα δεν τον θεωρεί μέρος του γονιδίου. Τα περισσότερα βιβλία βιολογίας όμως, από ότι μας έλεγε ο καθηγητής στο σχολείο αναφέρουν ότι ο υποκινητής είναι μέρος του γονιδίου. Επομένως το πιο σωστό μας είχε πει ο καθηγητής είναι να γράψεις:
"αν θεωρήσουμε τον υποκινητή μέρος του γονιδίου, η αλληλουχία του γονιδίου είναι η παρακάτω:" και το γράφεις μαζί με τον υποκινητή. Έτσι δείχνεις ότι βάζεις συνειδητά τον υποκινητή μέσα και όχι τυχαία. Μην ξεχάσεις όμως ότι στο mRNA δεν πρέπει να βάλεις υποκινητή γιατί δεν μεταγράφεται, είναι πολύ συχνό λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ,οντως ωραια απαντηση που περιλαμβανει και τις δυο αποψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_dontcare

Νεοφερμένος

Ο Jim_dontcare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Χαιρετώ τα μελη του φόρουμ :P
ειμαι δευτερα λυκειου και κανω βιολογια κατευθυνσης , σκοπευω για κτηνιατρικη .. θελω την αποψης σας για δυο θεματα :
1ον : μετά τις διακοπες των χριστουγέννων σταματησα τα μαθηματικά και θα κανω μονο γενικη παιδεία β λυκειου μεχρι το καλοκαιρι ! ειμαι γενικα καλος μαθητης , ειναι σωστη αυτη η ενεργεια ? μηπως θα τα χρειαστω για την 3η λυκειου στην φυσικη ?
2ον : δουλευω με βοηθηματα ,ασχετα απο τα φροντηστηρια που κανω , και θα ηθελα την γνωμη σας για ενα καλο βοηθημα βιολογιας με δυσκολες ασκησεις ( κυνηγώντας το 20 ) :P εχω ηδη παρει το καινουριο απο τον σαββαλα απο τους Π. καρυοφυλλης και Δ. Σωτηριου αλλα δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος ( λιγες ασκησεις , μικρος βαθμος δυσκολιας)
καμια προταση ? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Χαιρετώ τα μελη του φόρουμ :P
ειμαι δευτερα λυκειου και κανω βιολογια κατευθυνσης , σκοπευω για κτηνιατρικη .. θελω την αποψης σας για δυο θεματα :
1ον : μετά τις διακοπες των χριστουγέννων σταματησα τα μαθηματικά και θα κανω μονο γενικη παιδεία β λυκειου μεχρι το καλοκαιρι ! ειμαι γενικα καλος μαθητης , ειναι σωστη αυτη η ενεργεια ? μηπως θα τα χρειαστω για την 3η λυκειου στην φυσικη ?
2ον : δουλευω με βοηθηματα ,ασχετα απο τα φροντηστηρια που κανω , και θα ηθελα την γνωμη σας για ενα καλο βοηθημα βιολογιας με δυσκολες ασκησεις ( κυνηγώντας το 20 ) :P εχω ηδη παρει το καινουριο απο τον σαββαλα απο τους Π. καρυοφυλλης και Δ. Σωτηριου αλλα δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος ( λιγες ασκησεις , μικρος βαθμος δυσκολιας)
καμια προταση ? :worry:
Δεν θα ειναι ασχημο να εχεις παραπανω γνωσεις στα μαθημτικα.Ποτε δεν βλαπτουν.Και ναι χρειαζεται να γνωριζεις καλα τις γραφικες παραστασεις στην φυσικη οποτε μπορεις να τα συνεχισεις.Κανεις φροντιστηριο και μαθ κατ β λυκειου να φανταστω ε;
Αν δεις το περσινο ερωτημα Γ4 στην φυσικη κατευθυνσης το ερωτημα ειναι εντελως μαθηματικο γιατι ζηταει να σχεδιασεις μια γραφικη παρασταση.https://www.methodiko-frontistirio.gr/exams/apantiseis/2015apantiseis/2015FysikiKat.pdf
Τωρα για την βιολογια θα σου προτεινω αυτο που εκανα εγω και βασικα οι περισσοτεροι της Νοτας Λαζαρακη εκδοσεις Πουκαμισα.Εχει πολλες ασκησεις και πονηρες.Βεβαια θελει και την βοηθεια καθηγητη γιατι μονος σου ειναι δυσκολο να φτασεις σε τετοιο επιπεδο(δεν το λεω υποτιμητικα,απλα θελει δουλιτσα).Αληθεια βιολογια κατ που βρισκεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εγώ είχα πάρει αυτό https://www.public.gr/product/books/sxolika-voithimata/g-lykeioy/biologia-g΄-lykeioy/prod641036pp/
Ασκησεις δεν είχα λύσει πολλές αλλά μου άρεσε πολύ που είχε ερωτήσεις θεωρίας απαντημενες σε μορφή λίστας. Περιλάμβανε και πραγματα που μπορεί να τα είχε κάπου αλλου το βιβλιο και τα ξεχναγα. Επίσης έχει εφαρμογές που σου δείχνουν αναλυτικά πως λύνεται κάθε τύπος άσκησης. Πιο δύσκολες ασκήσεις ελυνα απο το φυλλάδιο του φροντιστηρίου αλλά ίσως να έχει και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Εχω μια απορεια,τα ατομα που φερνουν μη αμοιβαιες μετατοπισεις,εχουν φυσιολογικο φαινοτυπο?Το βιβλιο αναφερει μονο για τις αμοιβαιες κ με προβληματισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Τέτοια ερώτηση δεν πρόκειται να τεθεί στις πανελλαδικές μιας και το βιβλίο δεν αναφέρει κάτι. Όμως αφού ρωτάς, σε μη αμοιβαίες μετατοπίσεις, γενετικό υλικό είτε προστέθηκε είτε χάθηκε, και είναι πιθανή η πρόκληση βαριών ανωμαλιών και με συχνή κατάληξη την αποβολή, άρα ο φαινότυπος χάνεται. Πάντα βέβαια αυτό είναι σχετικό. Εξαρτάται από την έκταση του τμήματος του γενετικού υλικού στο οποίο συνέβη θραύση και φυσικά έχει να κάνει και με το αν το τμήμα αποτελεί γονίδιο ή όχι, ή και μέρος κάποιου γονιδίου. Οπότε η απάντηση στην ερώτησή σου είναι πολύ σχετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Δεν αποκλείεται να τεθεί στις πανελλαδικές κατά τη γνώμη μου, ειδικά πλέον που έγιναν λιγότερα τα μαθήματα δεν αποκλείεται να δούμε και τέτοιου είδους ερωτήσεις. Αν θυμάμαι καλά η τελευταία ερώτηση που έβαλαν και σε εμάς δεν υπήρχε ως αναφορά στο βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Το θέμα αυτό είναι πολύ περίπλοκο. Από την μία, αν θεωρήσουμε την μετατόπιση 'καθαρή' (όπως περιγράφει την αμοιβαία το βιβλίο της Γ' λυκείου) τότε δεν έχουμε απώλεια ή προσθήκη γενετικού υλικού, μόνο 'αναδιάταξη' του, οπότε και ο φαινότυπος θα είναι φυσιολογικός αλλά το άτομο θα έχει μεγάλη πιθανότητα να παράγει ανώμαλους απογόνους.

Από την άλλη, θα μπορούσε 'θεωρητικά' ο θεματοθέτης να ισχυριστεί ότι υπάρχει η πιθανότητα ένα γονίδιο να κοπεί από την μετατόπιση και να παραχθεί μία ανώμαλη πρωτεΐνη, ή ακόμα και να τεθεί υπό τον έλεγχο διαφορετικού υποκινητή.

Επειδή γενικά ξεφεύγει από την λογική της Γ λυκείου αμφιβάλω ότι θα μπορούσε να πέσει, αλλά έχουμε δει και άλλα ευτράπελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 387569

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά όποιος ξέρεις ας βοηθήσει γιατί έχω κολλήσει για τα καλά :(
Έχω κάτι ερωτήσεις να απαντήσω αλλά κολλαω.λοιπον
1) στους ανθρώπους σε ότι αφορά το σύστημα ομάδων αίματος ΑΒ0 συναντώνται :
α: 4 διαφορετικοι γονοτυποι και 4 διαφορετικοί φαινοτυποι
β: 3 διαφορετικοι γονοτυποι και 3 διαφορετικοί φαινοτυποι
γ: 6 διαφορετικοί γονοτυποι και 4 διαφορετικοί φαινοτυποι
2: Από υγιείς γονείς μπορεί να γεννηθεί κορίτσι με κληρονομική ασθένεια εφόσον αυτή οφείλεται σε γονίδιο:
α: αυτοσωμικο υπολοιπομενο
β) φυλοσυνδετο υπολοιπομενο
γ) είτε αυτοσωμικο είτε φυλοσυνδετο υπολοιπομενο
3Κατα τον σχηματισμό μιας cDNA βιβλιοθήκης η αντίστροφη μεταγραφαση χρησιμεύει
α) για τη σύνθεση του cDNA με μήτρα το mRNA
β) για τη συνθεση του συμπληρωματικου κλωνου DNA ώστε το cdna να γίνει δίκλωνο
γ) και για τα δύο προηγούμενες
4: η ομάδα αίματος ατόμου που δεν έχει στην επιφάνεια των ερυθροκυτταρων του το αντιγονο Α:
α) δεν μπορεί να είναι 0
β) μπορεί να είναι ΑΒ
γ) μπορεί να είναι Β
5: οι φορείς κλωνοποίησης είναι :
α) κύτταρα ξενιστές
β) ένζυμα
γ)τιποτα από τα προηγούμενα
Πλιζ πείτε μου αν ξέρετε τα σωστά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
1)Διαβασε την παραγραφο σελ 76 του βιβλιου που ειναι πανω απο τον πινακα 5.1 και θα βρεις την σωστη απαντηση.

2)Για να γεννηθει αρρωστο κοριτσι απο φυσιολογικους γονεις πρεπει να εχει κληρονομησει και απο τους δυο ενα παθολογικο αλληλομορφο (τελευταια παραγραφος σελ 79 του βιβλιου). Do the math και θα βρεις αν ειναι αυτοσωμικος ή φυλοσυνδετος ο τυπος κληρονομικοτητας της ασθενειας.

3)Η αντιστροφη μεταγραφαση χρησιμοποιει ως καλουπι το RNA για να συνθεσει DNA (σελ 31 του βιβλιου πανω απο το κεντρικο δογμα, το "εξελιγμενο"). Επισης, διαβασε την παραγραφο του βιβλιου σελ 60 που αναφερεται στην κατασκευη της cDNA βιβλιοθηκης.

4)Διαβασε την τελευταια παραγραφου του βιβλιου σελ 75 και θα το βρεις.

5)Διαβασε τα σταδια της τεχνολογιας του ανασυνδυασμενου DNA (σελ 57 του βιβλιου).


Γενικα διαβασε το βιβλιο. Οπως θα δεις και μονη σου οι απαντησεις στις ερωτησεις σου υπαρχουν ξεκαθαρα μεσα στο βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Τι διαφορά υπάρχει στον υπολογισμό φαινότυπου/γονότυπου; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Το σύνολο των αλληλομόρφων που βρίσκονται σε κάθε κύτταρο ενός οργανισμού αποτελεί τον γονότυπο του οργανισμού, ενώ το σύνολο των χαρακτηριστικών του (μορφολογικών, ανατομικών, φυσιολογικών κτλ.) αποτελεί τον φαινότυπό του.
Με πιο απλα λογια γονοτυπος ειναι τα αλληλομορφα γονιδια που κουβαλαμε και φαινοτυπος τι βλεπουμε εμεις.

Παραδειγμα : Κ--> καστανα ματια, κ--> πρασινα ματια, Κ>κ (δηλαδη το Κ επικρατει του κ).

Εστω ο ανδρας Χ που εχει καστανα ματια (φαινοτυπος) με ζευγος αλληλομορφων Κκ (γονοτυπος).
Εστω και η γυναικα Υ που εχει κι αυτη καστανα ματια και ζευγος αλληλομορφων Κκ.
Ο Χ και η Υ ζευγαρωνουν.
Εχουμε:
P1 γενια: Κκ (του Χ) × Κκ (της Υ)
Γαμετες: Κ,κ × Κ,κ
F1 γενια: ΚΚ, Κκ, Κκ, κκ
Γονοτυπικη αναλογια: 1 ΚΚ : 2 Κκ : 1 κκ
Φαινοτυπικη αναλογια: 3 παιδια με καστανα ματια : 1 παιδι με πρασινα ματια

Δηλαδη, τα παιδια με ΚΚ και Κκ παρολο που διαφερουν σε οτι αφορα τα αλληλομορφα γονιδια (γονοτυπος) εχουν καστανα ματια (φαινοτυπος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Το σύνολο των αλληλομόρφων που βρίσκονται σε κάθε κύτταρο ενός οργανισμού αποτελεί τον γονότυπο του οργανισμού, ενώ το σύνολο των χαρακτηριστικών του (μορφολογικών, ανατομικών, φυσιολογικών κτλ.) αποτελεί τον φαινότυπό του.
Με πιο απλα λογια γονοτυπος ειναι τα αλληλομορφα γονιδια που κουβαλαμε και φαινοτυπος τι βλεπουμε εμεις.

Παραδειγμα : Κ--> καστανα ματια, κ--> πρασινα ματια, Κ>κ (δηλαδη το Κ επικρατει του κ).

Εστω ο ανδρας Χ που εχει καστανα ματια (φαινοτυπος) με ζευγος αλληλομορφων Κκ (γονοτυπος).
Εστω και η γυναικα Υ που εχει κι αυτη καστανα ματια και ζευγος αλληλομορφων Κκ.
Ο Χ και η Υ ζευγαρωνουν.
Εχουμε:
P1 γενια: Κκ (του Χ) × Κκ (της Υ)
Γαμετες: Κ,κ × Κ,κ
F1 γενια: ΚΚ, Κκ, Κκ, κκ
Γονοτυπικη αναλογια: 1 ΚΚ : 2 Κκ : 1 κκ
Φαινοτυπικη αναλογια: 3 παιδια με καστανα ματια : 1 παιδι με πρασινα ματια

Δηλαδη, τα παιδια με ΚΚ και Κκ παρολο που διαφερουν σε οτι αφορα τα αλληλομορφα γονιδια (γονοτυπος) εχουν καστανα ματια (φαινοτυπος).

τωρα ειναι ξεκαθαρο, ευχαριστω πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Γεια σας! Λοιπόν, είμαι στο 1ο κεφάλαιο και ο καθηγητής μας έχει βάλει ασκήσεις που δεν έχουμε κάνει παρόμοιες και τον έχω σε 2 εβδομάδες. Οπότε θέλω να σας ρωτήσω 2 ασκήσεις ( οι άλλες είναι παρόμοιες) και λίγο θεωρία γιατί δεν τα έχουμε πει καλά ακόμα.
Άσκηση 1: Μιτοχονδριακό DNA αποτελείται από 2*10^4 ζεύγη αζωτούχων βάσεων, ενώ προσδιορίστηκε ότι για το μόριο ισχύει: Α/C= 1/4
να υπολογίσετε:
α) τον αριθμό όλων των αζωτούχων βάσεων στο μόριο
β) τον αριθμό των δεσμών υδρογόνου που αναπτύσσονται ανάμεσα στις αζωτούχες βάσεις του μορίου
γ) τον αριθμό των φωσφοδιεστερικών δεσμών στο μόριο

Άσκηση 2: Οι 2 αλυσίδες δίκλωνου γραμμικού τμήματος DNA συγκρατούνται ενωμένες με 900 δεσμούς υδρογόνου, ενώ για τις βάσεις του τμήματος αυτού ισχύει η αναλογία: (A+T)/ (G+C)= 3. Να υπολογίσετε τον αριθμό των φωσφοδιεστερικών δεσμών που υπάρχουν στο τμήμα.

Λίγο από θεωρία-μεθοδολογία, γενικά πως βρίσκω φωσφοδιεστερικους και δεσμούς υδρογόνου? Τι χρειάζομαι? Και επίσης η αναλογία (A+T) / (G+C) πως μπορεί να μου φανεί χρήσιμη?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αν λεει οτι ο απογονος φερει και τις δυο ασθενειες σημαινει οτι ειναι πασχει και απο τις δυο η ειναι φορεας?
Στην αρχη σκεφτηκα το 2ο αλλα βρηκα μια ασκηση που ζητουσε τι πιθανοτητα να γεννηθει αγορι που να φερει και τις δυο ασθενειες οπου η μια ηταν αυτοσωμικη και η αλλη φυλοσυνδετη,ενω πρακτικα δεν μπορει να υπαρξει αρσενικος απογονος φορεας φιλοσυνδετης ασθενειας.Ποια η γνωμη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Οταν λεει οτι φερει και τις δυο ασθενειες σημαινει οτι πασχει και απο τις δυο. Αν ηθελε να υπολογισεις την πιθανοτητα να ειναι φορεας, θα σου το ελεγε ξεκαθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Στην ιστοσελίδα ##############/ftheoch μπορείς να βρείς πολύ καλές ασκήσεις,κυρίως επαναληπτικές,αλλά και όχι μόνο.(στις''επαναληπτικές ασκήσεις'' είναι ουσιαστικά συγκεντρωμενες πολύ δύσκολες ασκήσεις που απαιτόυν ωριμότητα,γι αυτό τις ονομάζει επαναληπτικές:P). Είναι η ιστοσελίδα του βιολόγου μου στο σχολείο,ο οποίος φημίζεται για την δυσκολία των ασκήσεών του(ρώτα και εμένα:eek::whistle::P).Ελπίζω αυτές οι ασκήσεις να σε βοηθήσουν και όχι να σε αγχώσουν...

Ξερω οτι μετα απο τοσο καιρο δε θα βρω μαλλον ανταποκριση αλλα πολυ θα ηθελα να δω τις ασκησεις αυτες! γκουγκλαρω ftheoch και ενα μπαινει στο sch μετα δε βρισδω τιποτα :/::( Αν ξερει καποιος τι παιζει ας μας πει...

ευχαριστω παιδια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Παιδιά sos !! Ξέρει κανεις καποιο καλο site-βιβλιο-κριτηρια αξιολογησης με δύσκολες ασκήσεις βιολογίας ή ερωτήσεις κατανόησης ?? Ειχα γραψει και στο αντίστοιχο τοπικ αλλα κανεις δεν απάντησε :(

Εαν ξέρετε το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ που θα μπορουσε να φανει χρήσιμο, ειναι ευκολο να με ενημερώσετε ? :(
ευχαριστω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top