Πανελλήνιες ή A-LEVELS

christos323

Νεοφερμένος

Ο christos323 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες και έβγαλα περίπου 17000 μόρια, αρκετά μακριά από τον στόχο μου που είναι η ιατρική.
Είμαι σε δίλημα να ξαναδόσω πανελλήνιες, ή να πάω στο εξωτερικό.
Έχω σκεφτεί δυο λύσεις η μία είναι να δωσο πανελλήνιες και να κάνω πάραληλα ιταλικά σε περίπτωση που δεν περάσω να κάνω μια προσπάθεια για ιταλία.
Η άλλη είναι να δώσω το a-levels για την αγγλια μιας και έχω ένα πλεονέκτημα λόγο του ότι η ξετάσεις ειναι σε συστημα πολλαπλής επιλογής και ο κακκός γραφηκός μου χαρακτήρας δεν θα επηρεάσει την βαθμολογία.
Αν τελικά αποφασίσω για a-levels υπάρχουν στις μεγάλες πόλεις φροντιστήρια για προετημασία ή προετιμάζομαι μόνος μου.
Παρακαλώ οποιος γνορίζει οτιδήποτε να βοηθήσει γιατί έχω ψιλοαπελπιστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Μακάρι να μπορούσα να σε βοήθησω αλλά εγώ δίνω εξετάσεις για Αμερική!!!
Πάντως σκέψου το σοβαρά για Αγγλία..καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις!!!:no1:


Τι εξετάσεις θα δώσεις?Ρε παιδιά sorry κι όλας αλλα μιλάμε για πολλά λεφτά για να σπουδάσεις στην Αμερική.Έχετε την οικονομική δυνατότητα ή ξέρετε κάτι που αγνοούμε εμείς οι υπόλοιποι? :P
Ακόμα και στο...φθηνότερο πανεπιστήμιο να πάτε είναι κάπου στα 30.000$ τον χρόνο χωρίς την στέγαση/σίτιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos323

Νεοφερμένος

Ο christos323 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να με δεχτούνε σε σοβαρό πανεπιστήμιο της Αγγλίας με βαθμούς πανελληνίων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Στην Άγγλια απ'οτι ξέρω χρειάζεσαι άλλα 2 χρόνια πριν μπεις για Ιατρική , οπότε σύμφερει περισσότερο να ξαναδώσεις , αλλά κάνεις δεν σου εγγυάται οτι θα περάσεις και με τη δεύτερη . Εγώ ήθελα οδοντιατρική , βγαζω περίπου 18700 και τη χάνω . Σκέφτομαι κι εγώ για έξω αλλά και να ξαναδώσω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos323

Νεοφερμένος

Ο christos323 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δηλαδή στην Αγγλία κάνω 2 +6=8 χρόνια?
Αυτό δεν το ήξερα.
Είναι σίγουρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos323

Νεοφερμένος

Ο christos323 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν υπάρχουν βιβλία για προετιμασία στα a-levels
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εψαξα ολο το forum και δεν βρηκα σχετικο θεμα οποτε ανοιγω καινουργιο.
Πιστευω οτι απασχολει πολλα παιδια.
Ειμαι Γ λυκειου και ετοιμαζομαι για πανελληνιες
Δεν θελω να σπουδασω Ελλαδα αλλα Μ.Βρετανια.
Ειμαι στο διλλημα : A-Levels vs Πανελληνιες

Απο την μια αν δωσω A-Levels θα μπορω να επιλεξω οποιο πανεπιστημιο θελω manchester,cambridge,oxford,imperial,glasgow (αυτα δεν δεχονται Panhellenic examinations)
Απο την στιγμη που θελω να παω και αγγλια λογικο ειναι να θελω να δωσω και παναγγλιδιες.
Ομως τα διδακτρα για 1 χρονο εντατικο φροντιστηριο ειναι 6000 ευρω τα 2-A levels και μπορει να θελω και τριτο οποτε θα εκτοξευτει σαν 8000. Συν τα χρηματα για να δωσω τις εξετασεις. Τα παιδια στην αγγλια κανουν 2 χρονια προετοιμασια και εγω μεσα σε ενα χρονο θα προσπαθησω να προσαρμοστω στο εκπαιδευτικο τους συστημα και να τα παω και καλα (AAA θελω)

Απο την αλλη αν δωσω πανελληνιες δεν μπορω να επιλεξω ολα τα πανεπιστημια εφοσον απο τα καλα τα περισσοτερα ζητανε A-Levels. Συγκεκριμενα μπορω να επιλεξω : Εδιμβουργο (που αυτο θελω), Aberdeen , Bristol , Southampton και μετα τα υπολοιπα που δεχονται πανελληνιες δεν ειναι τοσο καλα. Επιπλεον αν δεν με επιλεξει εδιμβουργο ή το Bristol δεν ξερω κατα ποσο μαρεσει να παω στα αλλα.... Ας μην αναφερω οτι σε αντιθεση με τα A-Levels τα θεματα των πανελληνιων δεν ειναι σταθερης δυσκολιας . Ομως για την προετοιμασια ζητανε πολυ λιγοτερα λεφτα. Εχω προσαρμοστει στο συστημα και πιστευω οτι θα τα παω καλα. Αν ομως δεν με επιλεξει το Εδιμβουργο δεν ξερω τι θα κανω.

Ειμαι σε ενα διλλημα που μεχρι αρχες οκτωβρη θα πρεπει να το εχω αντιμετωπισει. Συμβουλες κανεις; Εχω επικοινωνησει με τα πανεπιστημια και λενε τα ιδια πραγματα που λενε τα site τους. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Η Αγγλία έχει πολλά καλά Πανεπιστήμια, δεν καταλαβαίνω πιο το προβλήματα να σουδάσεις σε κάποιο, όχι τόσο επώνυμο και "Μουρατο" Πανεπιστήμιο. Αν μη τη άλλο από τα Ελληνικά είναι σαφώς καλύτερα, σε πολλούς τομείς αλλά όχι τόσο στην ύλη που διδάσκεται.
Αν χρειάζεσαι πιο πολλά λεφτά απ ότι θα έδινες για μια ιδιωτική σχολή, η οποια δεν θα απαιτεί εξετάσεις, τοτε καλυτερα να φοιτησεις σε ιδιωτική.

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις το ενδεχόμενο για φοίτηση σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο.
Τουλάχιστον σε προπτυχιακό επίπεδο οι γνώσεις είναι αντίστοιχες με ξένα πανεπιστήμια στις περισσότερες σχολες και τις ευκαιρίες τις διεκδικούμε, δεν μας χαρίζονται, πουθενά. Ο "νομός" του καλού υπάρχει παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Η Αγγλία έχει πολλά καλά Πανεπιστήμια, δεν καταλαβαίνω πιο το προβλήματα να σουδάσεις σε κάποιο, όχι τόσο επώνυμο και "Μουρατο" Πανεπιστήμιο. Αν μη τη άλλο από τα Ελληνικά είναι σαφώς καλύτερα, σε πολλούς τομείς αλλά όχι τόσο στην ύλη που διδάσκεται.
Αν χρειάζεσαι πιο πολλά λεφτά απ ότι θα έδινες για μια ιδιωτική σχολή, η οποια δεν θα απαιτεί εξετάσεις, τοτε καλυτερα να φοιτησεις σε ιδιωτική.

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις το ενδεχόμενο για φοίτηση σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο.
Τουλάχιστον σε προπτυχιακό επίπεδο οι γνώσεις είναι αντίστοιχες με ξένα πανεπιστήμια στις περισσότερες σχολες και τις ευκαιρίες τις διεκδικούμε, δεν μας χαρίζονται, πουθενά. Ο "νομός" του καλού υπάρχει παντού.

Προπτυχιακα εχω αποφασισει να βγω εξω αρχικα εξαιτιας της καταστασης στην οποια βρισκεται η Ελλαδα. Εξαλλου θελω να δω και πως ειναι εξω. 4 χρονια ειναι παρα πολλα δεν ειναι λιγα.Ειδικα μεταξυ του 20-30. Προσπαθω αυτα τα 4 χρονια να ειναι καλα. Θεωρω οτι το ελληνικο πανεπιστημιο θα μου φαει την ορεξη μου για φυσικη. Οχι οτι τα υποτιμω. Εχουν καλους καθηγητες , σε θεωρητικο επιπεδο ειναι καλυτερο απο τα ξενα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Number

Νεοφερμένος

Ο Number αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τα δίδακτρα για το φροντιστήριο δεν είναι τίποτα σε σχέση με τα δίδακτρα για το Πανεπιστήμιο, και τα έξοδα για να ζήσεις στο Ηνωμένο Βασίλειο. Άσε που η εξεταστέα ύλη για τα A-Levels διαφέρει από την ύλη των πανελλαδικών, άρα θα είναι και πιο δύσκολο να έχεις αξιοπρεπή αποτελέσματα. Η γνώμη μου είναι να μη βγεις έξω προπτυχιακά, αλλά μεταπτυχιακά, όπως έχουν κάνει τόσοι. Ακόμη, στο Ηνωμένο Βασίλειο ίσως να μην μπορέσεις να εξοικειωθείς με τη γλώσσα που περιγράφει τους διάφορους επιστημονικούς όρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Τα δίδακτρα για το φροντιστήριο δεν είναι τίποτα σε σχέση με τα δίδακτρα για το Πανεπιστήμιο, και τα έξοδα για να ζήσεις στο Ηνωμένο Βασίλειο. Άσε που η εξεταστέα ύλη για τα A-Levels διαφέρει από την ύλη των πανελλαδικών, άρα θα είναι και πιο δύσκολο να έχεις αξιοπρεπή αποτελέσματα. Η γνώμη μου είναι να μη βγεις έξω προπτυχιακά, αλλά μεταπτυχιακά, όπως έχουν κάνει τόσοι. Ακόμη, στο Ηνωμένο Βασίλειο ίσως να μην μπορέσεις να εξοικειωθείς με τη γλώσσα που περιγράφει τους διάφορους επιστημονικούς όρους.

Αυτο με τους επιστημονικους ορους διαβαζω αρθρα στα αγγλικα οποτε πιστευω προσαρμοζομαι ευκολα.
Στην σκωτια δεν θελουν διδακτρα και τα εξοδα για ζωη ειναι σχεδον σαν να ζουσα σε μια επαρχιακη πολη
Ειναι ακομα αρχες.Ουτε την υλη των πανελλαδικων εχω κανει. Οποτε και στις πανελληνιες και στ A-Levels ξεκιναω απο την αρχη. Την υλη των πανελλαδικων δεν την εχω ξεκινησει οποτε ουτε εκει την ξερω.
Για τα διδακτρα στην Αγγλια (γιατι σκωτια δεν πληρωνεις) μπορεις να παρεις φοιτητικο δανειο το οποιο ειναι σχεδον ατοκο και το πληρωνεις οταν και αν βγαλεις μισθο πανω απο 25000 ευρω το μηνα. Οι περισσοτεροι φοιτητες αγγλια και αμερικη το παιρνουνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vcha

Νεοφερμένος

Η vcha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αυτο με τους επιστημονικους ορους διαβαζω αρθρα στα αγγλικα οποτε πιστευω προσαρμοζομαι ευκολα.
Στην σκωτια δεν θελουν διδακτρα και τα εξοδα για ζωη ειναι σχεδον σαν να ζουσα σε μια επαρχιακη πολη
Ειναι ακομα αρχες.Ουτε την υλη των πανελλαδικων εχω κανει. Οποτε και στις πανελληνιες και στ A-Levels ξεκιναω απο την αρχη. Την υλη των πανελλαδικων δεν την εχω ξεκινησει οποτε ουτε εκει την ξερω.
Για τα διδακτρα στην Αγγλια (γιατι σκωτια δεν πληρωνεις) μπορεις να παρεις φοιτητικο δανειο το οποιο ειναι σχεδον ατοκο και το πληρωνεις οταν και αν βγαλεις μισθο πανω απο 25000 ευρω το μηνα. Οι περισσοτεροι φοιτητες αγγλια και αμερικη το παιρνουνε

Που ειδες οτι το φοιτητικο δανειο μπορει να το παρει ελληνας στην αμερικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προπτυχιακα εχω αποφασισει να βγω εξω αρχικα εξαιτιας της καταστασης στην οποια βρισκεται η Ελλαδα. Εξαλλου θελω να δω και πως ειναι εξω. 4 χρονια ειναι παρα πολλα δεν ειναι λιγα.Ειδικα μεταξυ του 20-30. Προσπαθω αυτα τα 4 χρονια να ειναι καλα. Θεωρω οτι το ελληνικο πανεπιστημιο θα μου φαει την ορεξη μου για φυσικη. Οχι οτι τα υποτιμω. Εχουν καλους καθηγητες , σε θεωρητικο επιπεδο ειναι καλυτερο απο τα ξενα .
Πιο λογικό να κάνεις αυτό που μας είπες μετά το προπτυχιακό επίπεδο, επικαλούμενος την κατάσταση της Ελλάδας, παρά σε προπτυχιακό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Αν προέρχεσαι από μεγαλοαστική οικογένεια, ναι, σπούδασε στο εξωτερικό και σε προπτυχιακό επίπεδο, είναι καλύτερα από κάθε άποψη. Αν προέρχεσαι όμως από μικρο- ή μεσοαστική οικογένεια τότε θα έλεγα να επιλέξεις Ελλάδα για πρώτο πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Που ειδες οτι το φοιτητικο δανειο μπορει να το παρει ελληνας στην αμερικη;

Μιλαμε παντα για προπτυχιακες Μεγαλη βρετανια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KwnaFatsea

Νεοφερμένος

Η KwnaFatsea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ξέρω ότι αυτή η συζήτηση έχει γίνει πολλούς μήνες πριν αλλά ελπίζω να απαντήσει κάποιος στις ερωτήσεις μου. Μόλις τελείωσα την Πρώτη Λυκείου και σκέφτομαι να σπουδάσω στην Αγγλία..Είμαι πολύ καλή μαθήτρια και πιστεύω ότι μπορώ να περάσω σε πανεπιστήμιο που θέλω ακόμα και αν είναι αρκετά απαιτητικό. Πριν δύο εβδομάδες έδωσα το Mishigan Proficiency το οποίο δυστυχώς δεν γίνεται δεκτό απο τα πανεπιστήμια που θέλω. Για αυτό θα δώσω σε λίγο καιρό (αν τελικά αποφασίσω να σπουδάσω στην Αγγλία) το IELTS. Έως εκεί είμαι μια χαρά αφού την Αγγλική γλώσσα πιστεύω ότι την κατέχω. Τα πανεπιστήμια όμως θέλουν GCE A-levels σε δύο έως τρία μαθήματα τα οποία στη συγκεκριμένη σχολή θα είναι τα Mathematics, further mathematics και ένα μάθημα επιλογής σχετικό με αυτή. Πιστεύω ότι σε δύο χρόνια μπορώ να τα καταφέρω αφού τα μαθηματικά είναι το αγαπημένο μου μάθημα και είμαι και καλή σε αυτό. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μένω σε νησί και για να πάρω τα GCE θα πρέπει αναγκαστικά να μετακομίσω στην Αθήνα. Αυτό δεν είναι πρόβλημα όσον αφορά την διαμονή διότι έχω μέρη να μείνω. Ακόμα προσπαθώ να πείσω τον πατέρα μου αφού όπως καταλαβαίνετε είναι ένα αρκετά δύσκολο βήμα αυτό. Θα πρέπει να ζω μακρυά από την οικογένεια μου και σε διαφορετικό περιβάλλον και γενικά δεν περίμενα ότι θα φύγω από το σπίτι στα 16 μου. Φυσικά η μητέρα μου θα έρθει μαζί μου αφού ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θα μετακόμιζε από μόνη της λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. Επίσης τα χρήματα θα είναι πάρα πολλά για τα GCE και πιστεύω ότι θα πιεστούμε οικονομικά. Εκτός και αν υπάρχει κάποια έκπτωση λόγω τριτεκνίας είτε ανεργίας του ενός γονέα και συνταξιοδότησης του άλλου. Όπως καταλαβαίνετε είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα και το κατανοώ και εγώ η ίδια. Όμως οι σπουδές στην Αγγλία είναι κάτι που επιθυμώ πάρα πολύ εδώ και πολλά χρόνια και δε θέλω να γκρεμίσω το όνειρο μου για αυτούς τους λόγους. Πολλοί μου προτείνουν να μείνω για προπτυχιακές σπουδές στη Ελλάδα και ύστερα να πάω στην Αγγλία αλλά δε θέλω να το σκέφτομαι διότι οι προπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα δεν είναι κάτι που θέλω και με κάνει να νιώθω χαρούμενη. Η Αγγλία ήταν η νο.1 επιλογή μου από πάντα. Πρέπει επίσης να πάρω σύντομα μια απόφαση διότι αλλιώς δε θα προλάβω. Οι απαιτήσεις του πανεπιστημίου είναι πολύ υψηλές και είναι και η μετακόμιση. Θα ήμουν ευγνώμων αν μου λέγατε την γνώμη σας για αυτό το θέμα. Απλά είναι κάτι που θέλω τόσο πολύ πραγματικά και θα ήθελα να το δω να πραγματοποιείται. Εσείς τι λέτε?:worry:

Nick Papanikola Ξέρω ότι κατά πάσα πιθανότητα έχεις πάρει την απόφαση σου εδώ και μερικούς μήνες για αυτό θα ήθελα αν μπορείς να με ενημερώσεις σχετικά με αυτή..Είμαι και εγώ μαθήτρια και σκέφτομαι να σπουδάσω στην Αγγλία όμως έχω ακριβώς το ίδιο δίλημα με εσένα. Εχω αφήσει πιο κάτω ένα μήνυμα σχετικά με εμένα μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει τι θα έκανε στη θέση μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top