Προετοιμασία για Γ' Λυκείου

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Έκανες καθόλου μαθήματα το καλοκαίρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Ούτε το καλοκαίρι ούτε το χειμώνα :P
Δεν θεωρώ πως θα έπρεπε καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Θετική κατεύθυνσης χωρίς μαθήματα=Άθλος.Πώς τα πήγες φέτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Β' θα πας;Δεν αντιμετώπισα κάποια δυσκολία στην Α' δεν ήταν κάτι τρομερό.Σίγουρα στην Α' το φροντιστήριο το θεωρώ υπερβολικό άσχετα που όλοι έκαναν φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ναι Α' εσύ θα πας Γ' ή Β';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εγω σου λεω να μην κουραστεις πολυ. Εχεις αφθονο χρονο μπροστα σου. Και η τριτη θα ειναι μια χρονια με πιεσεις οποτε θες ενεργεια. Το καλοκαιρι πριν να ξεκινησεις ειναι μια καλη περιοδος. Θα προλαβεις να κανεις αρκετα. Το θεμα ειναι να κανεις τα ιδιαιτερα και μετα το σχολειο να σου κανει μια "επαναληψη" και να σε βοηθησει να τα μαθεις ακομα καλυτερα. Αν κανεις ας πουμε το Μαρτιο το πρωτο κεφαλαιο (οπου μεσολαβουν τριημερες, εξετασεις κλπ.) κατα ποσο θα το θυμασαι αυτο το κεφαλαιο το σεπτεμβρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι από εκεί και πέρα θέμα αξιοποίησης χρόνου μέσα στον οποίο πχ. θα ασχολείσαι 4 ώρες με Μαθηματικά Κατεύθυνσης Β' Λυκείου 6 ώρες με Άλγεβρα Β' Λυκείου και ότι περισσεύει σε άλλα μαθήματα που δεν χρησιμεύουν για την Οικονομική Κατεύθυνση που θα επιλέξω όπου μπορείς να εντάξεις στο πρόγραμμά σου και 2 ώρες Μαθηματικών της Γ'.Γενικά πιστεύω ότι πρέπει να είναι στη Β' Λυκείου άμεση προτεραιότητα τα Μαθηματικά για όσους ακολουθήσουν Οικονομικά και τα υπόλοιπα από λίγο έως καθόλου.

ΥΓ. Δεν εννοώ 4 και 6 ώρες ιδιαίτερα αλλά προσωπικό διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ναι Α' εσύ θα πας Γ' ή Β';
Εγω θα σου προτεινα να αρχισεις απο Σεπτεμβρη η απο Γεναρη.Γιατι η υλη ειναι πολυ και δεν βγαινει ευκολα.Τελος γιατι να ζοριστεις πολυ το καλοκαιρι?Ασε που θα πρεπει να εστιασεις και στο αοθ και στο αεεπ το καολακιρι.Γι αυτο αρχισε το σεπτεμβρη η απο Γεναρη.Ακουσε με και θα τα βρεις μπροστα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Σεπτέμβρη 15 και Γενάρη 16 εννοείς έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Κοιτα, αν εννοεις μονο μαθηματικα. Και φανταζομαι πως θα σου αρεσουν κιολας. Εφοσον εχεις τη διαθεση (και μπραβο γι'αυτο) δεν θα ηταν κακο να λυνεις ασκησεις για να εξοικειωθεις. Καθε αλλο μαλιστα!! Απλα να το κρατησεις χαλαρο για το πρωτο διαστημα, σαν χομπι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Όσοι έχετε τελειώσει το Λύκειο και έχετε δώσει Μαθηματικά στις Πανελλήνιες παρακαλώ αν θέλετε να προτείνετε κάποια επαναληπτικά βοηθήματα για την Γ' Λυκείου στο άλλο topic που έχω γράψει.Cygnus.e συμφωνώ απολύτως μόνο με τέτοια φιλοσοφία όχι κατευθείαν στα βαθιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Σεπτέμβρη 15 και Γενάρη 16 εννοείς έτσι;
Nαι αυτο ακριβως.Ιδιαιτερα ομως αν εχεις ηψυλα το πηχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ιδιαίτερα ναι.Το βρίσκω λίγο τραβηγμένο από από Σεπτέμβρη βέβαια γιατί άλλο να ξεκινήσεις την Γ' Λυκείου 6 μήνες πριν και άλλο 12 αλλά οκ.Και λογικά θα χρειάζονται και γνώσεις από την Άλγεβρα της Β' από ότι ξέρω τις οποίες δεν θα διαθέτω από τον Σεπτέμβρη για τα μαθήματα της Γ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Κοιτα, αν εννοεις μονο μαθηματικα. Και φανταζομαι πως θα σου αρεσουν κιολας. Εφοσον εχεις τη διαθεση (και μπραβο γι'αυτο) δεν θα ηταν κακο να λυνεις ασκησεις για να εξοικειωθεις. Καθε αλλο μαλιστα!! Απλα να το κρατησεις χαλαρο για το πρωτο διαστημα, σαν χομπι. :)

Ακριβώς!!Δεν έχει σημασία πιστεύω πως αυτό χρειάζεσαι την τρίτη θα το μάθω αυτό τέλεια,αυτό όχι δεν θα το διαβάσω σε μαθήματα όπως τα μαθηματικά και γενικότερα τα θετικά.Όλα χρειάζονται αλλά πάνω από όλα χρειάζεται η συνεχής τριβή και η εξάσκηση.

Ναι Α' εσύ θα πας Γ' ή Β';

Δευτέρα και εγώ το 2017 δίνω στην θετική με μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Είτε προσωπικό διάβασμα είτε μάθημα με τον καθηγητή χρειάζεται πιστεύω σωστή στρατηγική και πιστή εφαρμογή ενός λογικού προγράμματος από την Β' Λυκείου για επιτυχία στις Πανελλήνιες και φυσικά γερές βάσεις από προηγούμενες τάξεις με λίγα έως ελάχιστα κενά.Πάντως σίγουρα όχι υπερβολή ειδικά σε Θετικά μαθήματα που θέλουν ψυχραιμία και νηφαλιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μεγας Μαγιστρος

Νεοφερμένος

Ο Μεγας Μαγιστρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα
Εγώ κατά την γνώμη μου αλλά και την εμπειρία μου φυσικά πιστεύω πως τα ιδιαίτερα είναι ποιο χρήσιμα,ανάλογα βέβαια την κατάσταση σου.ΑΝ έχεις κενά από προηγούμενες τάξεις (γυμανσιο,Α'λυκειου)τότε είναι καλό να ξεκινήσεις ιδιαίτερα από 2α λυκείου και το καλοκαίρι να ξεκινήσεις προετοιμασία για 3η λυκείου,κάτι που κάνω εγώ.Το φροντιστήριο προσωπικά ναι μεν με βοήθησε αλλά όχι τόσο πολύ όσο περίμενα αλλά όταν έκανα ιδιαίτερα το καλοκαίρι πριν την 2α λυκείου,τον αυγουστο δηλαδή μέσα σε ένα μήνα έβγαλα όλη την γραμματική(α,β,γ κλήσεις ουσ,επιθετα μετοχες,λυω-λυομαι,τιμω,ποιω,δηλω,παραθετικα,αντωνυμιες,ανωμαλα ρηματα,συντακτικο δευτερευουσες με υποθετικες)και τωρα εμεινε να μαθω αρχικους χρονους,που πιστευω οτι μεχρι το καλοκαιρι θα τα εχω βγαλει.Εχω στοχο μεγαλες σχολες αλλα εχω αμφιβολιες διοτι ποτε μου στο γυμνασιο δεν ειχα διαβασει αλλα τωρα καθομαι και διαβαζω αρκετες ωρες την ημερα!Ειμαι αναμεσα σε Αστυνομικη σχολη,κυριως αξιωματικος και Νομικη.Ευχομαι να εχεις βρει μια λυση στο προβλημα σου και να μπορεσεις να περασεις στην σχολη που θελεις,παντα μα παντα ομως το διαβασμα θα ειναι το μονο που πρεπει να σκεφτεσαι,κανενας δεν θα σε βοηθησει παρα μονο ο εαυτος σου!Ξεφυγα λιγο οπως παντα αλλα δεν πειραζει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexGoingYolo

Νεοφερμένος

Ο AlexGoingYolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Φτάσαμε λοιπόν στη Β' Λυκείου...
Λοιπόν ,για να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα και να διευκολύνω τη θέση σας ,ακολουθώ τη θετική κατεύθυνση και ενδιαφέρομαι για μια ικανοποιητική σχόλη που έχει να κάνει με υπολογιστές.(πληροφορική,ηλεκτρολόγος μηχανικός κτλπ) Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω φροντιστήριο και κατά πάσα πιθανότητα ,θα κάνω Μαθηματικά Κ.Τ + Γ.Π ,Φυσική Κ.Τ ,Χημεία καθώς και μαθήματα προετοιμασίας (!)(Μαθηματικά,Φυσική) για την Γ' ΄Λυκείου. Εδώ λοιπόν έρχεται ο προβληματισμός μου...Αξίζει πραγματικά να παρακολουθήσω αυτά τα προπαρασκευαστικά μαθήματα; Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα θα γίνουν πολύ ευκολότερα ,αν του χρόνου επιλέξω το 5ο επιστημονικό πεδίο,και βγάλω απο τη μέση Χημεία και Φυσική.Παρ'όλα αυτά ,όπως ανέφερε ο καθηγητής μου στο φροντιστήριο, υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες στο 2ο επιστημονικό πεδίο. Και τώρα, βρίσκομαι σε δίλημμα...Τι πρέπει να κάνω;;
Ποια είναι η συμβουλή σας;
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζεται φροντιστήριο ούτε προπαρασκευαστικά στη Β Λυκείου ούτε στη Γ Λυκείου. Το καλύτερο είναι να προμηθευτεί ο μαθητής τα βιβλία από την Α Λυκείου και να αρχίζει την προετοιμασία μόνος του.

Αν ήταν να διαλέξω ένα μάθημα να κάνω φροντιστήριο αυτό θα ήταν η Έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 097071

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα !! Χρόνια Πολλά! Εσεις απο πότε ξεκινήσατε την υλη της γ λυκειου απο την β λυκειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,157 μηνύματα.
Κοιτα εμεις στο φροντιστηριο εχουμε ξεκινησει τα μαθηματικα απο τον μαρτιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top