Σπουδες στη Γερμανια

zografialep

Νεοφερμένος

Η zografialep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας!
Ειμαι 18 χρονων και δινω πανελληνιες φετος...Μεχρι στιγμης σκεφτομουν να φοιτησω σε ελληνικο πανεπιστημιο, σε οποιο μπορω και μου αρεσει αναλογα και με τα μορια που θα βγαλω, και μετα να κανω μεταπτυχιακο στη Γερμανια και να συνεχισω τη ζωη μου εκει, ή σε αλλη χωρα της δυτικης Ευρώπης στην οποια πιθανως θα μπορουσα να απορροφηθω.
Τωρα, βλεποντας τις εξελιξεις, την κατασταση της χωρας και τα λοιπα, και γνωριζοντας οτι πραγματικα θελω να φυγω, σκευτομαι να παω κατευθειαν στην Γερμανια.:/:
Γνωριζω καλα την γλωσσα- ισως οχι τοσο καλα για να παρακολουθησω μαθημα επιπεδου πανεπιστημιου, αλλα απ' οτι ξερω κανεις μαθημα εκει ενα χρονο τη γλωσσα και μετα δινεις ενα τεστ πιστοποιησης γλωσσομαθειας(test DAF), και ημουν εκει το προηγουμενο καλοκαιρι σε κατασκηνωση, και γι αυτο πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα να προσαρμοστω-τοσο:worry:. Αρκετοι φιλοι μου απο εκεινη την κατασκηνωση σπουδαζουν τωρα σε γερμανικα πανεπιστημια κι εχουμε κρατησει επαφη, εξου και το ψαχνω κι εγω...

Ειμαι στην θεωρητικη κατευθυνση και δεν εχω ιδεα τι θελω να σπουδασω:P Γενικα με ενδιαφερουν οι γλωσσες, η γλωσσολογια και η μεταφραση-διερμηνεια. Στην ελλαδα η επιλογη της γλωσσολογιας υπαρχει μονο μεσου της φιλολογιας, την οποια απεχθανομαι :P και ετσι δεν την θελω... Στη Γερμανια ομως η γλωσσολογια ειναι ξεχωριστος κλαδος οποτε ειναι μια λυση. Υπαρχουν κι αλλες ενδιαφερουσες επιλογες βεβαια, τα πανεπιστημια του Μοναχου, της Κολωνιας, του Βερολινου εχουν πολυ καλα τμηματα απ' οσο εχω ψαξει.
Βεβαια υπαρχει και το προβλημα του αν και κατα ποσο τετοια πτυχια αναγνωριζονται στην ελλαδα...:( Σκοπευω να μην μεινω εδω, αλλα ποτε δεν ξερεις... Οι γονεις μου λενε οτι θα ηταν καλο να εχω ενα πτυχιο ελληνικο που να αναγνωριζεται.
Γενικα οι γονεις μου θελουν να παω για μαστερ, και προπτυχιακο ειναι διστακτικοι αλλα αν το επιθυμω θα με στηριξουν.
Απλα δεν ξερω... Σκεφτομαι οτι καλυτερα θα ηταν να παω τωρα, να κανω φιλους, να προσαρμοστω πιο ευκολα, να ζω σε ενα πιο σιγουρο περιβαλλον ισως... Δεν μπορω αυτη την κατασταση εδω περα, γινομαι μακαβρια αλλα δεν βλεπω φως στο τουνελ:(

Θα ηθελα τη γνωμη σας, καθως και εμπειριες αν καποιος εχει σπουδασει γερμανια ή εξωτερικο και ισως τι τυχον θα επρεπε να προσεξω :) ευχαριστω πολυ!:redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top