Γ' Λυκείου: Τι αλλάζει στη ζωή μου;

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Όντως είναι εντελώς διαφορετικά αλλά δε χρειάζεται να υπάρχει άγχος και αυτό ήθελε να πει το παιδί παραπάνω.Εγώ που μίλησα με παιδιά μου είπαν ότι μετα τα Χριστούγεννα αν και ήταν δύσκολα δε κατάλαβαν πως πέρασε ο καιρός.Εγώ για το μόνο που δεν αγχώνομαι καθόλου είναι το καλοκαίρι...Μετά με απασχολεί μέχρι τα Χριστούγεννα ότι θα ναι δύσκολα.Αλλα μην το παίρνεις με απαισιοδοξία.Πιστεύω ότι όποιος διαβάσει σωστά δε θα κοπεί..Γιατί ναι μεν είναι δύσκολα τα θέματα αλλά και φέτος όσοι είχαν δυνατότητες έγραψαν :)

μπραβο έτσι θα πρεπει να σκεφτεστε!!!! μπορει οι θεσεις να λιγοστευουν και ετσι να δυσκολευουν τα θεματα, αλλα εσεις δεν θα εχετε το νου σας στο ότι θα πεσουν δυσκολα, αλλα ότι εσεις θα κανετε ότι καλυτερο περναει από το χερι σας!.
μην αγχωνεστε!!!! οι διαβασμενοι παντα γραφουν, μπορεί να μην γραψουν 20 αν πεσουν πραγματικα δυσκολα αλλα θα γραψουν 17-18... και όταν ολοι εχουν γραψει κατω από 12 παλι θα θεωρούνται αριστοι και θα μπουν στη σχολη που επιθυμουν!θέλω να πω δηλαδη πως με δυσκολα ή με ευκολα θέματα οι διαβασμενοι και καλα προετοιμασμενοι παντα ξεχωριζουν:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
μπραβο έτσι θα πρεπει να σκεφτεστε!!!! μπορει οι θεσεις να λιγοστευουν και ετσι να δυσκολευουν τα θεματα, αλλα εσεις δεν θα εχετε το νου σας στο ότι θα πεσουν δυσκολα, αλλα ότι εσεις θα κανετε ότι καλυτερο περναει από το χερι σας!.
μην αγχωνεστε!!!! οι διαβασμενοι παντα γραφουν, μπορεί να μην γραψουν 20 αν πεσουν πραγματικα δυσκολα αλλα θα γραψουν 17-18... και όταν ολοι εχουν γραψει κατω από 12 παλι θα θεωρούνται αριστοι και θα μπουν στη σχολη που επιθυμουν!θέλω να πω δηλαδη πως με δυσκολα ή με ευκολα θέματα οι διαβασμενοι και καλα προετοιμασμενοι παντα ξεχωριζουν:D:D:D

Αυτο πιστεύω και γω.Δηλαδή τα τελευταία χρόνια που βάζουν δύσκολα θέματα στην τεχνολογική-θετική αυτοι που αξίζουν πραγματικά γράφουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
τουλαχιστον στα φυσικομαθηματικα (εδωσα 2 χρονιες και ειδα και τα φετινα)
το "ηταν δυσκολα" ειναι δικαιολογια

μορια, τσιμπας απο παντου
δηλαδη ακομα και το 4ο θεμα, εχει 1 ερωτημα που μπορεις να γραψεις
ε, ενα ερωτημα απο εδω, ενα απο εκει, ετσι μαζευεις το 15/20

το ελεγε ενας μαθηματικος στο λυκειο μου, μονο εγω τον ακουγα
"πατε στο φροντιστηριο και σας πρηζουν να γραψεται τα τελευταια ερωτηματα στο 4ο. τα οποια πιανουν 2-3/20, αφηνετε απλα, που ειναι 17-18/20 και τελικα δεν γραφεται ουτε τα δυσκολα στο 4ο"

τουλαχιστον στα φυσικομαθηματικα (εδωσα 2 χρονιες και ειδα και τα φετινα)
το "ηταν δυσκολα" ειναι δικαιολογια

μορια, τσιμπας απο παντου
δηλαδη ακομα και το 4ο θεμα, εχει 1 ερωτημα που μπορεις να γραψεις
ε, ενα ερωτημα απο εδω, ενα απο εκει, ετσι μαζευεις το 15/20

το ελεγε ενας μαθηματικος στο λυκειο μου, μονο εγω τον ακουγα
"πατε στο φροντιστηριο και σας πρηζουν να γραψεται τα τελευταια ερωτηματα στο 4ο. τα οποια πιανουν 2-3/20, αφηνετε απλα, που ειναι 17-18/20 και τελικα δεν γραφεται ουτε τα δυσκολα στο 4ο"

μην παρεξηγηθω, οντας ηταν δυσκολα, απλα το δυσκολα ειναι για να σε ριξει στο 14-15, αν γραψεις 8-9 δεν φταιει αποκλειστικα η δυσκολια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kparas7

Νεοφερμένος

Ο kparas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ότι συνειδητοποιείς πόσο πολύτιμος είναι ο ελεύθερος χρόνος σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πόπη Μ

Νεοφερμένος

Η Πόπη Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
γεια σας..είμαι θεωρητική φέτος είμαι και εγώ στη 3η λυκείου και γενικά δυσκολεύομαι πολύ γιατί όλες τις υπόλοιπες χρονιές δε διάβαζα καθόλου πέρσι έκανα μια μέτρια προσπάθεια και ξαφνικά φέτος μαζεύτηκαν πολλά και διαβάζω πολλές ώρες και δε μπορώ να βρω σειρά και πρόγραμμα νιώθω πως το διάβασμα μου δεν έχει κάποιο αντίκρυσμα και απογοητεύομαι, στεναχωριέμαι και μετανιώνω για τα χρόνια που έχασα χωρίς να διαβάζω, επίσης πιστεύω πως δεν έχω ελπίδα να περάσω. Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Οχι αγαπη μου. Του χρονου θα αλλαξει.
Αλλη πολη, αλλο σπιτι, αλλοι ανθρωποι. Μπρος σ αυτα τι ειναι οι πανελληνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
γεια σας..είμαι θεωρητική φέτος είμαι και εγώ στη 3η λυκείου και γενικά δυσκολεύομαι πολύ γιατί όλες τις υπόλοιπες χρονιές δε διάβαζα καθόλου πέρσι έκανα μια μέτρια προσπάθεια και ξαφνικά φέτος μαζεύτηκαν πολλά και διαβάζω πολλές ώρες και δε μπορώ να βρω σειρά και πρόγραμμα νιώθω πως το διάβασμα μου δεν έχει κάποιο αντίκρυσμα και απογοητεύομαι, στεναχωριέμαι και μετανιώνω για τα χρόνια που έχασα χωρίς να διαβάζω, επίσης πιστεύω πως δεν έχω ελπίδα να περάσω. Αυτά!

Πρώτα από όλα, δεν υπάρχουν περιθώρια για ηττοπάθειες. :)
Θα πας να γράψεις και θα λες μπορώ να τα γράψω όλα, ξέρω τα πάντα (ακόμη και αν δεν τα ξέρεις) και τέλος.
Όσο για τις πολλές ώρες, δεν είσαι η μόνη, όλοι ζόρια τραβάμε. Απλά όσοι έχουν βάσεις, σίγουρα θα είναι πιο χαλαροί.
Κάνε εσύ ότι καλύτερο μπορείς, ώστε να τα έχεις πρώτα από όλα καλά με τον εαυτό σου, και ότι είναι να γίνει θα γίνει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πόπη Μ

Νεοφερμένος

Η Πόπη Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Οχι αγαπη μου. Του χρονου θα αλλαξει.
Αλλη πολη, αλλο σπιτι, αλλοι ανθρωποι. Μπρος σ αυτα τι ειναι οι πανελληνιες;

ξέρω πως δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου αλλά θέλω να φύγω απο εδώ να κάνω κάτι καινούργιο, να γίνω φοιτήτρια

Πρώτα από όλα, δεν υπάρχουν περιθώρια για ηττοπάθειες. :)
Θα πας να γράψεις και θα λες μπορώ να τα γράψω όλα, ξέρω τα πάντα (ακόμη και αν δεν τα ξέρεις) και τέλος.
Όσο για τις πολλές ώρες, δεν είσαι η μόνη, όλοι ζόρια τραβάμε. Απλά όσοι έχουν βάσεις, σίγουρα θα είναι πιο χαλαροί.
Κάνε εσύ ότι καλύτερο μπορείς, ώστε να τα έχεις πρώτα από όλα καλά με τον εαυτό σου, και ότι είναι να γίνει θα γίνει. :)

πάντα ήμουν σκληρή με τον εαυτό μου ποτέ δεν είχα αυτοπεποιθηση σε διάφορα θέματα και πιο πολύ σε σχέση με το σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
πάντα ήμουν σκληρή με τον εαυτό μου ποτέ δεν είχα αυτοπεποιθηση σε διάφορα θέματα και πιο πολύ σε σχέση με το σχολείο

Κακώς, πρέπει να προσπαθήσεις να αποκτήσεις. Επίσης, άλλο είναι το να είσαι σκληρός με τον εαυτό σου (για μένα είναι καλό γιατί αποτελεί μια πρόκληση για να γίνεις καλύτερος) και άλλο να είσαι μέσα στην ηττοπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πόπη Μ

Νεοφερμένος

Η Πόπη Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Κακώς, πρέπει να προσπαθήσεις να αποκτήσεις. Επίσης, άλλο είναι το να είσαι σκληρός με τον εαυτό σου (για μένα είναι καλό γιατί αποτελεί μια πρόκληση για να γίνεις καλύτερος) και άλλο να είσαι μέσα στην ηττοπάθεια.

εχεις δικιο σε αυτο ,αλλα σε καποιες περιπτωσεις σε παταει κατω αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
γεια σας..είμαι θεωρητική φέτος είμαι και εγώ στη 3η λυκείου και γενικά δυσκολεύομαι πολύ γιατί όλες τις υπόλοιπες χρονιές δε διάβαζα καθόλου πέρσι έκανα μια μέτρια προσπάθεια και ξαφνικά φέτος μαζεύτηκαν πολλά και διαβάζω πολλές ώρες και δε μπορώ να βρω σειρά και πρόγραμμα νιώθω πως το διάβασμα μου δεν έχει κάποιο αντίκρυσμα και απογοητεύομαι, στεναχωριέμαι και μετανιώνω για τα χρόνια που έχασα χωρίς να διαβάζω, επίσης πιστεύω πως δεν έχω ελπίδα να περάσω. Αυτά!
Κάνε την προσπάθεια σου.Ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στο τέλος.Γνώριζα μια κοπέλα που δεν διάβαζε στις προηγούμενες τάξεις και στην γ λυκείου αποφάσισε να διαβάσει και στόχευε για να νομική.Το αποτέλεσμα ήταν να συγκεντρώσει 17000 μόρια περίπου (ντάξει δεν πέρασε νομική),αλλά πέρασε στο ειδικής αγωγής.Όμως παρόλαυτα συγκέντρωσε ικανοποιήτικα μόρια.Γι'αυτό σου λέω,ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΤΟ.:PΕξάλλου υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις είτε να ξαναδώσεις είτε να πας σε ένα ιέκ και να ασχοληθείς με κάτι που σε ενδιαφέρει.Αλήθεια τι σχολές στοχεύεις;Γιατί μεσά σε όλα πρέπει να έχεις και έναν στόχο που θα σε ενεργοποιεί για να διαβάσεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Γ' Λυκείου: Τι αλλάζει στη ζωή μου;

την ξεχνάς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πόπη Μ

Νεοφερμένος

Η Πόπη Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Κάνε την προσπάθεια σου.Ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στο τέλος.Γνώριζα μια κοπέλα που δεν διάβαζε στις προηγούμενες τάξεις και στην γ λυκείου αποφάσισε να διαβάσει και στόχευε για να νομική.Το αποτέλεσμα ήταν να συγκεντρώσει 17000 μόρια περίπου (ντάξει δεν πέρασε νομική),αλλά πέρασε στο ειδικής αγωγής.Όμως παρόλαυτα συγκέντρωσε ικανοποιήτικα μόρια.Γι'αυτό σου λέω,ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΤΟ.:PΕξάλλου υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις είτε να ξαναδώσεις είτε να πας σε ένα ιέκ και να ασχοληθείς με κάτι που σε ενδιαφέρει.Αλήθεια τι σχολές στοχεύεις;Γιατί μεσά σε όλα πρέπει να έχεις και έναν στόχο που θα σε ενεργοποιεί για να διαβάσεις.;)
μπράβο στην κοπέλα μου ανέβασες λίγο τη ψυχολογία.Ήθελα ψυχολογία αλλά όχι πλέον τώρα θέλω παιδαγωγικό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Mπράβο σου Πόπη.Συνέχισε έτσι!:)Εξάλλου υπάρχουν αρκετές σχολές στην Ελλάδα στον τομέα που σε ενδιαφέρει.Τι στο καλό δεν θα πιάσεις καμία;
Ποστεύω ότι τα μόρια που απαιτούνται για τις παιδαγωγικές σχολές θα τα συγκεντρώσεις άνετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
μπράβο στην κοπέλα μου ανέβασες λίγο τη ψυχολογία.Ήθελα ψυχολογία αλλά όχι πλέον τώρα θέλω παιδαγωγικό.:)

Θες για δασκάλα/καθηγητής ή για προσχολικής αγωγής; Εγώ για προσχολικής σκέφτομαι. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πόπη Μ

Νεοφερμένος

Η Πόπη Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Mπράβο σου Πόπη.Συνέχισε έτσι!:)Εξάλλου υπάρχουν αρκετές σχολές στην Ελλάδα στον τομέα που σε ενδιαφέρει.Τι στο καλό δεν θα πιάσεις καμία;
Ποστεύω ότι τα μόρια που απαιτούνται για τις παιδαγωγικές σχολές θα τα συγκεντρώσεις άνετα.

και εγω σε αυτο ελπιζω :)

Θες για δασκάλα/καθηγητής ή για προσχολικής αγωγής; Εγώ για προσχολικής σκέφτομαι. :rolleyes:
σκεφτομαι για δασκαλα και για ειδικης αγωγης επισης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
γεια σας..είμαι θεωρητική φέτος είμαι και εγώ στη 3η λυκείου και γενικά δυσκολεύομαι πολύ γιατί όλες τις υπόλοιπες χρονιές δε διάβαζα καθόλου πέρσι έκανα μια μέτρια προσπάθεια και ξαφνικά φέτος μαζεύτηκαν πολλά και διαβάζω πολλές ώρες και δε μπορώ να βρω σειρά και πρόγραμμα νιώθω πως το διάβασμα μου δεν έχει κάποιο αντίκρυσμα και απογοητεύομαι, στεναχωριέμαι και μετανιώνω για τα χρόνια που έχασα χωρίς να διαβάζω, επίσης πιστεύω πως δεν έχω ελπίδα να περάσω. Αυτά!

είσαι θεωριτική -εκμεταλεύσου το ;)
δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγατα που δεν έχεις βάσεις αν ήσουνα τεχνολογική ή θετική πχ θα ήταν ουτοπικό να στοχευείς σε ψηλά μόρια χωρίς βάσεις.
απλά πιστευω είναι δύσκολα τα πράγματα επειδη όπως αναφέρεις δεν διάβαζες καθόλου σχεδόν πριν έτσι τώρα πρέπει να πειθαρχίσεις τον εαυτό σου να διαβάζει και να βρεις έναν σωστό και αποτελεσματικό τρόπο να το κάνεις αυτό.
Απο εκεί και πέρα στόχευε σε ιστορία και σε βιολογία πολύ.
μάθε το γνωστό νεράκι(μτφς και εισαγωγες τελεια).Οι ερμηνευτικές που θα σου ζητηθουν θα είναι σε λογικά πλαισια ,μην τρομάζεις απο θέματα που πχ σου βάζουν στο φροντ,πέρσι πχ ήταν πολύ απλά αυτά που ζητήθηκαν:P
το άγνωστο...όσο μπορέις .είναι δύσκολο χωρίς βάσεις .δίαβαζε το όσο μπορείς απλά είναι καλύτερο να μην ξόδευεις τον χρονο (που δεν έχεις) στο αγνωστο...να τον ξοδευεις για να μαθεις γραμματκη λατινικα.ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα.βασικα και μονο που οσα θα σου ζητηθουν θα σου ειναι γνωστα (συντακτικα φαινομενα πχ)ειναι ενα μεγαλο plus.
στα κειμενα και στην εκθεση καθε χρονο οτι θες βλεπεις στις βαθμολογιες...!
διαβαζε τα βεβαια ;)ποτε δεν ξερεις.
καλη επιτυχια σου ευχομαι.
τα μορια για το παιδαγωγικο προσχολικης δεν ειναι δα και τοσα πολλα.περιπτωσεις και περιπτωσεις περασαν σε παιδαγωγικο επειδη διαβαζαν μονο στην τριτη.
καλη εποτυχια σου ευχομαι <3
μην πελαγωνεις μονο δωσεις τις πανελληνιες θα το αποθυμοποιησεις ολο αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πόπη Μ

Νεοφερμένος

Η Πόπη Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
είσαι θεωριτική -εκμεταλεύσου το ;)
δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγατα που δεν έχεις βάσεις αν ήσουνα τεχνολογική ή θετική πχ θα ήταν ουτοπικό να στοχευείς σε ψηλά μόρια χωρίς βάσεις.
απλά πιστευω είναι δύσκολα τα πράγματα επειδη όπως αναφέρεις δεν διάβαζες καθόλου σχεδόν πριν έτσι τώρα πρέπει να πειθαρχίσεις τον εαυτό σου να διαβάζει και να βρεις έναν σωστό και αποτελεσματικό τρόπο να το κάνεις αυτό.
Απο εκεί και πέρα στόχευε σε ιστορία και σε βιολογία πολύ.
μάθε το γνωστό νεράκι(μτφς και εισαγωγες τελεια).Οι ερμηνευτικές που θα σου ζητηθουν θα είναι σε λογικά πλαισια ,μην τρομάζεις απο θέματα που πχ σου βάζουν στο φροντ,πέρσι πχ ήταν πολύ απλά αυτά που ζητήθηκαν:P
το άγνωστο...όσο μπορέις .είναι δύσκολο χωρίς βάσεις .δίαβαζε το όσο μπορείς απλά είναι καλύτερο να μην ξόδευεις τον χρονο (που δεν έχεις) στο αγνωστο...να τον ξοδευεις για να μαθεις γραμματκη λατινικα.ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα.βασικα και μονο που οσα θα σου ζητηθουν θα σου ειναι γνωστα (συντακτικα φαινομενα πχ)ειναι ενα μεγαλο plus.
στα κειμενα και στην εκθεση καθε χρονο οτι θες βλεπεις στις βαθμολογιες...!
διαβαζε τα βεβαια ;)ποτε δεν ξερεις.
καλη επιτυχια σου ευχομαι.
τα μορια για το παιδαγωγικο προσχολικης δεν ειναι δα και τοσα πολλα.περιπτωσεις και περιπτωσεις περασαν σε παιδαγωγικο επειδη διαβαζαν μονο στην τριτη.
καλη εποτυχια σου ευχομαι <3
μην πελαγωνεις μονο δωσεις τις πανελληνιες θα το αποθυμοποιησεις ολο αυτό!
σε ευχαριστω παρα πολυ μου εδωσες κουραγιο με εχει πιασει απιστευτο αγχος θα ακολουθησω πιστα τις συμβουλες σου :D <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑmyC

Νεοφερμένος

Η ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Οι πανελληνιες ειναι μυθος. Αν εχεις αποφασισει οτι αγαπας ενα τομεα κ θες να ασχοληθεις με αυτον το διαβασμα δεν ειναι αγγαρεια..Και επισης καντε μια χαρη στον εαυτο σας κ απαλλαχτειτε απο τυχον μαζοχιστικες τασεις. Η εποχη ειναι απο μονη της δυσκολη μη τη κανετε χειροτερη νιωθοντας τυψεις καθε φορα που κανετε κατι που σας γεμιζει χαρα περα απο το διαβασμα...Στη τελικη το αξιζετε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αν κάποιος μαθητής που δεν ενδιαφερόταν για τα μαθήματα(κοινώς δεν διάβαζε) αλλά γενικά ήταν μέτριος προς καλός(17-19), θα μπορούσε στην Γ λυκείου να φορτσάρει και να διεκδικήσει σχολές από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα κατά τη γνώμη σας;Δηλαδή να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις της Γ λυκείου και να τα καταφέρει ανεξάρτητα από την πορεία του στις προηγούμενες χρονιές που μπορεί να του άφησαν κάποια μικρά κενά,χωρίς να σημαίνει ότι τον εμπόδιζαν ιδιαίτερα στην σχολική του πορεία.
ΔΙΕΥΚΡΙΝΊΖΩ ότι αυτός ο μαθητής δεν είμαι εγώ.Και όταν λέω κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ΔΕΝ ΕΝΝΟΏ αποκλειστικά την Ιατρική.(έλεος με αυτήν την σχολή):P

Αν κάποιος μαθητής που δεν ενδιαφερόταν για τα μαθήματα(κοινώς δεν διάβαζε) αλλά γενικά ήταν μέτριος προς καλός(16-19), θα μπορούσε στην Γ λυκείου να φορτσάρει και να διεκδικήσει σχολές από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα κατά τη γνώμη σας;Δηλαδή να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις της Γ λυκείου και να τα καταφέρει, ανεξάρτητα από την πορεία του στις προηγούμενες χρονιές που μπορεί να του άφησαν κάποια μικρά κενά,χωρίς να σημαίνει ότι τον εμπόδιζαν ιδιαίτερα στην σχολική του πορεία.
ΔΙΕΥΚΡΙΝΊΖΩ ότι αυτός ο μαθητής δεν είμαι εγώ.Και όταν λέω κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ΔΕΝ ΕΝΝΟΏ αποκλειστικά την Ιατρική.(έλεος με αυτήν την σχολή).
Σκεφτείτε κάποιον που έχει μετανιώσει και από ένας απλά καλός,επιφανειακός μαθητής θέλει να γίνει πραγματικά καλός.Τι θα τον συμβουλεύατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Top