Μπορώ να τα καταφέρω χωρίς φροντιστήριο;

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Παιδιά, να πω τη μικρή μου εμπειρία πάνω στο θέμα:

Λοιπόν, φέτος δεν πήγαινα φροντιστήριο στη Βιολογία Γ.Π. και όλη τη χρονιά κλαιγόμουν ότι δε θα γράψω, ότι δε μπορώ να καταλάβω όσα λέει το βιβλίο, ότι ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και δε μου επιτρέπει να αντεπεξέλθω, επίσης, η καθηγήτρια στο σχολείο αδιαφορούσε, με αποτέλεσμα να την παρατήσω. Ολόκληρη τη χρονιά, βιολογία διάβασα μια φορά τα Χριστούγεννα. Έλεγα συνεχώς «το επόμενο ΣΚ» κλπ. Τελικά, έφτασε η τελευταία εβδομάδα περίπου, ε, και αφού δεν είχα άλλη λύση, έβαλα πρώτη τη Βιολογία, την διάβαζα γύρω στις 6-7 ώρες καθημερινά, και με την ψυχή στο στόμα έβγαλα την ύλη (αποστήθιση). Το πρόβλημα, όμως, ήταν ότι δεν είχα καμία εμπειρία σε διαγωνίσματα, και κατ' επέκταση δεν πρόλαβα να περάσω στην κατανόηση. Το αποτέλεσμα, δεδομένων των συνθηκών, δεν ήταν κακό. Έγραψα 14,9. Το θέμα δεν ήταν ότι δεν ήξερα τη θεωρία, απλώς, δεν ήξερα ποιο κομμάτι της θεωρίας να χρησιμοποιήσω στο Δ.2. ερώτημα, και λίγο από εδώ, λίγο από εκεί, χάθηκαν 25,5 μοριάκια από τα 100.

Θεωρώ πως φυσικά και μπορεί κάποιος μαθητής να γράψει καλά χωρίς φροντιστήριο, αρκεί να είναι συνεπής και να έχει την απαραίτητη βοήθεια από το σχολείο. Προσοχή στο μάθημα, ένα καλό βοήθημα, και προσωπικό διάβασμα σου εξασφαλίζουν σίγουρα 18, και με δύσκολα θέματα.
Έχω συμμαθήτρια, η οποία ήταν ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εμένα, μόνο που εκείνη διάβαζε, και έγραψε 17.8 με τη μη αναμενόμενη αυτή δυσκολία των θεμάτων, και με το άγχος της αποτυχίας.

Όλα στο χέρι μας είναι. Αν έχει κάποιος τη θέληση, στο συγκεκριμένο θέμα θα τα καταφέρει εγγυημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Παιδιά, να πω τη μικρή μου εμπειρία πάνω στο θέμα:

Λοιπόν, φέτος δεν πήγαινα φροντιστήριο στη Βιολογία Γ.Π. και όλη τη χρονιά κλαιγόμουν ότι δε θα γράψω, ότι δε μπορώ να καταλάβω όσα λέει το βιβλίο, ότι ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και δε μου επιτρέπει να αντεπεξέλθω, επίσης, η καθηγήτρια στο σχολείο αδιαφορούσε, με αποτέλεσμα να την παρατήσω. Ολόκληρη τη χρονιά, βιολογία διάβασα μια φορά τα Χριστούγεννα. Έλεγα συνεχώς «το επόμενο ΣΚ» κλπ. Τελικά, έφτασε η τελευταία εβδομάδα περίπου, ε, και αφού δεν είχα άλλη λύση, έβαλα πρώτη τη Βιολογία, την διάβαζα γύρω στις 6-7 ώρες καθημερινά, και με την ψυχή στο στόμα έβγαλα την ύλη (αποστήθιση). Το πρόβλημα, όμως, ήταν ότι δεν είχα καμία εμπειρία σε διαγωνίσματα, και κατ' επέκταση δεν πρόλαβα να περάσω στην κατανόηση. Το αποτέλεσμα, δεδομένων των συνθηκών, δεν ήταν κακό. Έγραψα 14,9. Το θέμα δεν ήταν ότι δεν ήξερα τη θεωρία, απλώς, δεν ήξερα ποιο κομμάτι της θεωρίας να χρησιμοποιήσω στο Δ.2. ερώτημα, και λίγο από εδώ, λίγο από εκεί, χάθηκαν 25,5 μοριάκια από τα 100.

Θεωρώ πως φυσικά και μπορεί κάποιος μαθητής να γράψει καλά χωρίς φροντιστήριο, αρκεί να είναι συνεπής και να έχει την απαραίτητη βοήθεια από το σχολείο. Προσοχή στο μάθημα, ένα καλό βοήθημα, και προσωπικό διάβασμα σου εξασφαλίζουν σίγουρα 18, και με δύσκολα θέματα.
Έχω συμμαθήτρια, η οποία ήταν ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εμένα, μόνο που εκείνη διάβαζε, και έγραψε 17.8 με τη μη αναμενόμενη αυτή δυσκολία των θεμάτων, και με το άγχος της αποτυχίας.

Όλα στο χέρι μας είναι. Αν έχει κάποιος τη θέληση, στο συγκεκριμένο θέμα θα τα καταφέρει εγγυημένα.

Συμφωνω απολυτα! Κι εγω δεν εκανα φροντηστηριο και γι αυτο τη βιολογια την ειχα σχετικα παρατημενη σε σχεση με τα αλλα. Το αποτελεσμα ηταν το Πασχα να διαβαζω ΜΟΝΟ βιολογια, πραγμα που εγινε και ολη την τελευταια βδομαδα πριν τις πανελληνιες, για να κανω αρκετες επαναληψεις ολη την υλη..με βοηθησε επισης αρκετα η ιστοσελιδα του υπουργειου που ειχε ερωτησεις κρισεως και διαγωνισματα που ελυνα..εν τελει πηρα 19.5, που για τα θεματα που μας εβαλαν φετος ειναι καλος βαθμος. Θελω να καταληξω οτι το φροντηστηριο απλα σου οργανωνει το διαβασμα, ομως δεν ειναι κατι που δε μπορεις να κανεις και μονος σου. Και ειδικα στη βιολογια.
Με πολλη αγαπη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Και ποιο βοήθημα προτείνετε? Και για γενικής και για κατεύθυνσης. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Καταρχήν, το μάθημα της βιολογίας γενικής παιδείας έίναι ότι πιο εύκολο απο βιολογία έχω συναντήσει μέχρι στιγμής! Κάνω φροντιστηριο 1 ωρα την εβδομάδα. Κατά τη γνώμη μου, με την εικόνα που έχω σχηματίσει μέχρι τώρα,το μάθημα δεν χρειάζεται φροντιστήριο, με την προϋποθεση πάντα οτι ο καθηγητής σου στο σχολείο εχει όλη την όρεξη και την διάθεση να σου κάνει μάθημα γιατί αν ο καθηγητης του σχολείου κάνει μια απλή ανάγνωση τότε σόρρυ αλλά θεωρώ ότι καλό θα ήταν το φροντ. Τώρα θα μου πείτε αφού δεν υπάρχει λόγος, τότε γιατί κάνω.. η απάντηση είναι ότι είναι δωρεάν :P Xρησιμοποιώ και ενα βοήθημα για επιπλέον ερωτήσεις και ασκήσεις με διαγράμματα εκδόσεων smart learn ( έχει απίστευτες εικόνες!) Το μάθημα λοιπόν, είναι απλό,κατανοητό και κατ εμέ είναι αν όχι το 20αρι, το 19αρι που θα σε βοηθήσει,γιατί περι βοηθητικού μιλάμε,γι'αυτο το διαλέξαμε άλλωστε.Αρχικά κατανόηση της θεωρίας και μετά η αποστήθιση, ποτέ αντίστροφα imo! Και αν μη τι αλλο, αυτά που λέει το βιβλίο χρειάζονται στην καθημερινότητα και ειναι καλό να τα γνωρίζουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top