Μηνιαίο κόστος ζωής στο εξωτερικό για έναν φοιτητή

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τι φθηνες καλες σχολες ξερετε για το εξωτερικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Τι φθηνες καλες σχολες ξερετε για το εξωτερικο?


για ποια χωρα ενδιαφερεσαι??? εχω ψαξει για πανεπιστημια στην ισπανια και βρηκα το Pompeu Fabra..ειναι δημοσιο στην βαρκελωνη...αναγνωριζει τρεις γλωσσες..καταλανικα ισπανικα αγγλικα...προσφερει δωρεαν μαθηματα σε οσους ενδιαφερονται να συνεχισουν τις σπουδες τους στα ισπανικα η καταλανικα...γενικα το κοστος ζωης στην ισπανια ειναι πολυ χαμηλο...συνηθως οι φοιτητες συγκατοικουν η μενουν στο σπιτι καποιας οικογενειας και πληρωνουν μονο το δωματιο...(πολυ φθηνα) η τους παραχωρει η εκκλησια δωματιο δωρεαν...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Μμ για βουλγαρια η γερμανια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
ο ξαδερφος μου σπουδαζει νομικη στην γερμανια...σε δημοσιο!! δεν πληρωνει διδακτρα αλλα τον πρωτο χρονο ξοδευε πολλα σε μαθηματα γερμανικων που εκανε παρολο που ειχε ηδη πτυχιο γ2!! τον μηνα δινει γυρω στα 1200 ευρω!! στην βουλγαρια δινεις περιπου 3000 ευρω σε ολες τις σχολες εκτος απο τις ιατρικες που τα ετησια διδακτρα φτανουν μεχρι τα 6.000 ευρω...αν δωσεις πανβουλγαρικες εξετασεις τοτε δινεις διδακτρα μεχρι 400 ευρω νομιζω(εκτος απο την ιατρικη που δινεις παραπανω)...τα περισσοτερα πανεπιστημια αναγνωριζουν μονο την βουλγαρικη γλωσσα αλλα υπαρχουν και μερικα αγγλοφωνα...το καθε πανεπιστημιο παντως προσφερει 9μηνη προετοιμασια στην βουλγαρικη γλωσσα στην οποια και εξεταζεσαι στο τελος!! γενικα το κοστος διαβιωσης ειναι παρα πολυ χαμηλο...δεν μπορω να γινω πιο συγκεκριμενη γιατι δεν ξερω τι σχολη θες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Φιλολογια παιδαγωγικα λογιστικη η τιποτα σε μαγειρικη, βιολογια η ακομη και θεατρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Πανεπιστήμιο Σόφιας (Sofia University St Kliment Ohridski) / Σπουδές: Ιατρική - Προσχολική Εκπαίδευση - Δημοτική Εκπαίδευση - Ειδική Αγωγή (Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή) - Ψυχολογία - Λογοθεραπεία - Πληροφορική - Οικονομικά / Χρηματοοικονομικά - Διοίκηση Εκπαίδευσης (Μεταπτυχιακό)

Πανεπιστήμιο Εθνικής και Παγκόσμιας Οικονομίας - Σόφια (University of National and World Economy- Sofia) / Σπουδές: Οικονομικά

τα περισσοτερα πανεπιστημια ειναι κυριως ιατρικων σπουδων...οσον αφορα καλλιτεχνικες σχολες εγω δεν εχω βρει τιποτα...ουτε μαγειρικη...νομιζω οτι ειναι μονο ιδιωτικα..
δεν ειμαι σιγουρη ομως..αν ενδιαφερεσαι πραγματικα τοτε μπορω να ρωτησω μια φιλη μου απο την βουλγαρια για περαιτέρω πληροφοριες

στην γερμανια θα σου προτεινα να αναζητησεις σχολη σε μικροτερη πολη...και το κοστος διαβιωσης ειναι πιο χαμηλο σε σχεση με την πρωτευουσα και τις μεγαλουπολεις και τα πανεπιστημια ειναι πολυ καλα
μπες εδω να δεις μερικα πανεπιστημιακα ιδρυματα https://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=22814&subid=2&pubid=63863109...και παλι μπορω να ζητησω πληροφοριες αν ενδιαφερθεις για καποια συγκεκριμενη σχολη η πολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
ο ξαδερφος μου σπουδαζει νομικη στην γερμανια...σε δημοσιο!! δεν πληρωνει διδακτρα αλλα τον πρωτο χρονο ξοδευε πολλα σε μαθηματα γερμανικων που εκανε παρολο που ειχε ηδη πτυχιο γ2!! τον μηνα δινει γυρω στα 1200 ευρω!! στην βουλγαρια δινεις περιπου 3000 ευρω σε ολες τις σχολες εκτος απο τις ιατρικες που τα ετησια διδακτρα φτανουν μεχρι τα 6.000 ευρω...αν δωσεις πανβουλγαρικες εξετασεις τοτε δινεις διδακτρα μεχρι 400 ευρω νομιζω(εκτος απο την ιατρικη που δινεις παραπανω)...τα περισσοτερα πανεπιστημια αναγνωριζουν μονο την βουλγαρικη γλωσσα αλλα υπαρχουν και μερικα αγγλοφωνα...το καθε πανεπιστημιο παντως προσφερει 9μηνη προετοιμασια στην βουλγαρικη γλωσσα στην οποια και εξεταζεσαι στο τελος!! γενικα το κοστος διαβιωσης ειναι παρα πολυ χαμηλο...δεν μπορω να γινω πιο συγκεκριμενη γιατι δεν ξερω τι σχολη θες...

1.200Ε είναι πάρα πολλά!Εγώ είχα διαβάσει σε ένα άρθρο πως το κόστος ζωής κυμαίνεται από 600-1.000Ε και στον pdf οδηγό της DAADέγραφε γύρω στα 800-1000.Πάνω από χίλια δεν είδα πουθενά!!!Σε ποια πόλη είναι ο ξάδερφός σου? (άμα είναι Φρανκφούρτη ή Μόναχο τότε νταξ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Νταξει ρε φιλε, αν σπουδαζει στη Χαιδελβεργη πχ και εχει και δικο του διαμερισμα σιγουρα θα του βγαινει πανω απο 1000... Απο την αλλη αν σπουδαζεις σε πολη της πρωην ανατολικης Γερμανιας (οπως εγω) ανετα την βγαζεις με κατω απο 1000 ευρω το μηνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τι να πω,σε ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες!!!
Αν μπορεις ρωτα :)
Παντως οτι και να πω ανθρωποι σαν εσενα σπανιζουν στην εποχη μας!!
Ευχομαι ολοψυχα οτι καλυτερο :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
συγκατοικείς ή ζεις μόνος; τα ενοίκια πως είναι;

Συγκατοικω με 3 φιλους. Εξαρταται που στη πολη μενεις και τι ειδους σπιτι νοικιαζεις. Γενικα τα σπιτια γυρω απο το πανεπιστημιο του Εδιμβουργου ειναι πιο ακριβα καθως αυτη η μερια της πολης ειναι κεντρικα. Αντιστοιχα τα σπιτια κοντα στο Ναπιερ ειναι καπως πιο φθηνα.Επισης τα κλασσικα ψιλοταβανα ειναι συνηθως πιο ακριβα σε σχεση με τα πιο καινουρια. Σε γενικες γραμμες οι τιμες πανε απο 250-500 λιρες το μηνα και αλλα 20-30 οι λογαριασμοι. Οι τιμες που αναφερω ειναι ανα ατομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
1.200Ε είναι πάρα πολλά!Εγώ είχα διαβάσει σε ένα άρθρο πως το κόστος ζωής κυμαίνεται από 600-1.000Ε και στον pdf οδηγό της DAADέγραφε γύρω στα 800-1000.Πάνω από χίλια δεν είδα πουθενά!!!Σε ποια πόλη είναι ο ξάδερφός σου? (άμα είναι Φρανκφούρτη ή Μόναχο τότε νταξ)
ουπς τωρα τα ειδα...τα 2 πρωτα χρονια τοσα εδινε...γιατι με δικα του εξοδα εκανε και 12 μηνη προετοιμασια στα γερμανικα...τωρα δεν ξερω ποσα πληρωνει αλλα κατω απο 900 αποκλειεται...τροφιμα,ρουχισμος κ.τ.λ ειναι πολυ ακριβα ...στουγκαρδη νομιζω..(ποτε δεν θυμαμαι το ονομα της πολης)...

1.200Ε είναι πάρα πολλά!Εγώ είχα διαβάσει σε ένα άρθρο πως το κόστος ζωής κυμαίνεται από 600-1.000Ε και στον pdf οδηγό της DAADέγραφε γύρω στα 800-1000.Πάνω από χίλια δεν είδα πουθενά!!!Σε ποια πόλη είναι ο ξάδερφός σου? (άμα είναι Φρανκφούρτη ή Μόναχο τότε νταξ)

Τι να πω,σε ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες!!!
Αν μπορεις ρωτα :)
Παντως οτι και να πω ανθρωποι σαν εσενα σπανιζουν στην εποχη μας!!
Ευχομαι ολοψυχα οτι καλυτερο :) :)

οο..ευχαριστω πολυ...
εμμ...αν εχεις καποια συγκεκριμενη απορια η ψαχνεις κατι συγκεκριμενο πες το μου και θα ρωτησω...και αυτοι τωρα μονο γενικες πληροφοριεες μπορουν να μου δωσουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top