Προφορική εξέταση στις πανελλήνιες

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θέλω επιχειρήματα που να υποστηρίζουν την άποψη σας.
Αφού επιμένεις...
1) Ζούμε σε ένα κράτος στο οποίο όποιος είναι "ξύπνιος" και έχει τα καταλληλα "κονέ" μπορεί να αποκτήσει όποιο "χαρτί' θέλει.
2) Οι 8 στους 10 "δυσλεκτικούς" των πανελληνίων, δεν έχουν καταλάβει το "πρόβλημά" τους πριν το Φεβρουάριο της Γ λυκείου (που λήγει η διορία), οπότε τότε παίρνουν (τελευταία στιγμή) το μαγικό "χαρτί".
3) Οι καθηγητές και οι συμμαθητές των παραπάνω όψιμων "δυσλεκτικών" δεν είχαν υποψιαστεί τίποτα πριν εμφανιστεί το "χαρτί". (Σε αντίθεση με τους τους 2 στους 10 που είναι καραμπινάτοι και τους ξέρουν όλοι από το δημοτικό).
4) Στην προφορική εξέταση οι βαθμολογητές πιέζονται χρονικά, καθώς τους έχουν αναθέσει αρκετούς υποψηφίους, οπότε η εξέταση γίνεται άρπα-κολλα, γιατί διαφορετικά θα τελείωναν αργά το απόγευμα. Επίσης και η βαρεμάρα τους είναι αρκετή. Προφανώς αυτά (για να ξεμπερδεύουν) είναι υπέρ του εξεταζόμενου.
5) Σε πολλούς βαθμολογητές η επιείκεια είναι δεδομένη, καθώς υπάρχει το συναισθηματικό στοιχείο (τσ, το καημένο το παιδάκι) και η άμεση επαφή περιορίζει την αντικειμενικότητα (π.χ. ποιος άντρας καθηγητής θα "θάψει" ένα όμορφο κορίτσι; ).
6) Στην προφορική εξέταση υπάρχει και (ηθελημένη ή όχι) βοήθεια, έστω και με την έκφραση του προσώπου. Στα θετικά μαθήματα πολλές φορές δεν δίνεται σημασία σε κάποια λεπτομέρεια, ενώ στα θεωρητικά το μπλα-μπλα είναι πιο εύκολο να βαθμολογηθεί παραπάνω. (Υπάρχουν και φιλολογίνες που κουνάνε το κεφάλι και κατευθύνουν τον εξεταζόμενο).
7) Από τα παραπάνω προκύπτει ότι οι προφορικά εξεταζόμενοι, είναι ευνοημένοι σε σχέση με τους "κανονικούς". Αυτό συμβαίνει κυρίως στις χαμηλές και τις μέσες βαθμολογίες και όχι στις πολύ υψηλές, καθώς εκεί η εξέταση γίνεται πιο προσεκτικά.
8 ) Το ότι οι "δυσλεκτικοί" ευνοούνται διαπιστώνεται πολύ εύκολα. Όλοι στο σχολείο, μαθητές και καθηγητές μπορούν να καταλάβουν από πριν πόσο πάνω-κάτω είναι το μέγιστο που θα μπορούσε να πετύχει ο μαθητής. Κι όμως, πάντα οι προφορικοί βαθμοί που έρχονται είναι παραπάνω προς έκπληξη όλων.
9) Αν η προφορική εξέταση δεν ευνοούσε τον εξεταζόμενο, γιατί να "σκίζονταν" όλοι να πάρουν το χαρτί;
10) Γιατί στο πανεπιστήμιο, σχεδόν κανένας φοιτητής, δεν επικαλείται δυσλεξία, ενώ έχει το δικαίωμα; Θεραπεύεται αμέσως μετά την εισαγωγή του;




Υ.Γ.1. Η (πραγματική) δυσλεξία δεν είναι αναπηρία, όπως (κακώς) χαρακτήρισε κάποιος παραπάνω.
Υ.Γ.2. Το ότι ...ο Einstein ήταν δυσλεκτικός, είναι απλά (όχι μόνο ελληνικός) αστικός μύθος.
Υ.Γ.3. Και το σύστημά μας δουλεύει τέλεια και ...δίκαια. Οι "δυσλεκτικοί μαϊμούδες" παίρνουν καλύτερες θέσεις στα ΑΕΙ.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ξέρω μια κοπελιά, πάνω απο 10 χρόνια. Λέει οτι είναι δυσλεκτική και μερικές φορές δυσκολεύεται να γράψει σε χαρτί αυτά που σκέφτεται. (Δεν την πιστεύω :P ) Πήρε χαρτί δυσλεξίας, και έδωσε προφορικά πανελλήνιες. Σε πολλά μαθήματα, τη βοήθησαν οι καθηγητές. Πχ στα ΣΛ, της έλεγαν «Σκέψου το καλύτερα» (άρα αν είχε πει σωστό, βάζει λάθος). Γενικότερα, στα προφορικά βοηθάνε αρκετά, ειδικότερα αν σε βλέπουν οτι κολλάς. Ακόμα και στα μαθηματικά, τον τρόπο σκέψης να τους πεις, σου δίνουν πολλές μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
συμμαθητρια μου εμφανισε δυσλεξια στην τριτη λυκειου, μεχρι τοτε δεν ειχαμε παρατηρησει κατι. και ξαφνικα αρχισε να μην γραφει σωστα λεξεις στον πινακα. μαθητρια του 15-16 περασε τελικα φαρμακευτικη αθηνα.
εγω δεν εχω προβλημα να πιστεψω ολα αυτα. ας υποθεσουμε οτι δεν ειχαμε προσεξει τοσα χρονια ανορθογραφια και αναγραμματισμους στις λεξεις και ας υποθεσουμε οτι ξαφνικα τα εδωσε ολα και καταφερε το 15-16 του σχολειου να το κανει στις πανελληνιες 18-19.
το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι δεν εχει πια προβλημα! καθως την εχω στο fb και κανει καθημερινα ολοσωστα ποστ! να υποθεσω πως τα περναει ολα απο ορθογραφο ε?;)

κατα τα αλλα φυσικα ειμαστε off topic..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αφού ξεκινήσαμε να λέμε περιπτώσεις...

Και μένα ξαφνικά μια συμμαθήτριά μου τον Γενάρη της Γ' Λυκείου "εμφάνισε" δυσλεξία. Και είμαι 99% σίγουρη ότι δεν ήταν δυσλεκτική γιατί επί 5,5 χρόνια έγραφε κανονικά μαζί μας διαγωνίσματα, ακόμα και εκθέσεις στην τάξη, και κάποια στιμή το μάτι μου είχε πάρει μια έκθεσή της 2 σελίδων, και δεν είχε ούτε αναγραμματισμούς ούτε τίποτα.

Η κοπέλα κανονικά στις Πανελλήνιες (και στην χρονιά μου), με το ζόρι να έγραφε 14, και έγραψε 16 και μισό μπαίνοντας στην πρώτη της επιλογή στην πόλη της.
Δεν ξέρω τι κάνει στο Πανεπιστήμιο τώρα γιατί χαθήκαμε, αλλά από ποστ της που βλέπω στο facebook, δεν υπάρχει ούτε μισός αναγραμματισμός. Αλλά μάλλον γίνομαι καχύποπτη και τα περνάει όλα από ορθογράφο, σωστά?

Πάντως αυτό το πρωτοφανές ιατρικό φαινόμενο στην Ελλάδα "δυσλεκτικός για 4 μήνες μέχρι το τέλος των Πανελληνίων και μετά αυτόματη ίαση", πρέπει να μελετηθεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Επιστήμονες φωνάζουν από το 2002 για την κομπίνα των δήθεν "δυσλεκτικών". Όπως μπορείτε να δείτε όμως και εδώ, το καλοκαίρι του 2012, μαθητές Γ τάξης Λυκείου της Ύδρας δεν δίστασαν να δηλώσουν ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 47% ότι είχαν όλοι πρoβλήματα δυσλεξίας και μάλιστα είχαν διαταχθεί τότε και ανακρίσεις για το ζήτημα. Πρέπει πάντως να επρόκειτο για βαθιά θρησκευόμενους νέους, αφού θεραπεύτηκαν απαξάπαντες, αμέσως μόλις μάθανε ότι πέρασαν. Φαίνεται πως κάνει θαύματα τελικά η Παναγιά η Μοριοδότρια... Μεγάλη η χάρη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleonora timber

Νεοφερμένος

Η eleonora timber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
μπο΄ρεί δλδ αυτή η κοπέλα να βγάλει πάνω από 18?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
μπο΄ρεί δλδ αυτή η κοπέλα να βγάλει πάνω από 18?

εσυ εισαι αυτη η κοπελα?
ειναι λιγο περιεργη η ερωτηση σου. αν εχει διαβασει μπορει να βγαλει πανω απο 18, αλλιως πως? αν παει κανεις τελειως αδιαβαστος οσο και να τον σπρωξουν δεν παει.. πως ειναι δυνατον εμεις να ξερουμε ποσο εχει διαβασει καποιος αγνωστος μας και ποια ειναι η αποδοση του σε εξετασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Λοιπόν, χωρίς να υποστηρίξω πως δεν υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις ( που όλοι ξέρουμε πως υπάρχουν στην Ελλάδα) διαγνώσεων της κακιάς ώρας ( με την έννοια του μέσου και του κονέ) που σκοπεύουν σε καποια διευκόλυνση, οφείλω να πω πως μέχρι τώρα στα όσα προηγούμενα ποστς έχει αναφερθεί ως μοναδικό παράδειγμα , αυτο της δυσλεξιας. Συγγνώμη αλλά δεν δικαιούσαι προφορική εξέταση μόνον αν έχεις μαθησιακές δυσκολίες . Γιατί δεν μιλά κανείς από εσάς για αυτισμό πχ; Δηλαδή πως μπορείς να προσποιηθείς οτι λόγου χάρη έχεις Σύνδρομο Asperger; Γιατί έχουμε την τάση να ισοπεδώνουμε εντελώς τα πράγματα ή να τα υπερ εξιδανικεύουμε; Πιστέψτε με, για έναν αυτιστικό η προφορική εξέταση δεν είναι τόσο εύκολη όσο πιστεύουν μερικοί. Ίσως λιγο πιο βατή από την γραπτή, με την έννοια πως ελαττώνεται η πιθανότητα εμφάνισης συμπτωματολογίας, συνεπώς είναι λιγότερο πιθανό να αντιμετωπίσεις εικονικές ιδεοληψίες, splitting του εγώ σου που θα επιφέρει σύγχυση και πιθανότατα σωματική αντίδραση πχ λιποθυμία, κριση πανικού, οφθαλμαπάτη κλπ. Δε σημαίνει οτι θα γράψεις καλύτερα ή θα επιτύχεις χωρίς να το αξίζεις. Και οποιος το λέει αυτό μιλάει εκ του ασφαλούς, γιατί πιθανότατα ειναι υγιής και στα μάτια του η προφορική εξέταση φαντάζει παιχνιδάκι. Πειτε μου, αν εισαι Asperger πως θα καταλάβεις από το βλέμμα ή κάποιο σχόλιο του εξεταστή ότι έχεις κανει λάθος; Πώς; Ξαφνικά δηλαδή θα αρχίσει να λειτουργεί κοινότυπα ο μετωπιαίος λοβός του εγκεφάλου σου; Και ναι, για όσους αποκτούν το χαρτί με πλαγίους τρόπους, ναι ίσως τους φανεί λιγότερο δύσκολη η προφορική εξέταση. Αλλα ας μην ξεχνάμε πως δεν είναι όλοι οι συμμετεχοντες με προφορική εξέταση λαμόγια! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Είπαμε, το σύστημα μπάζει αλλά δεν είναι και πόρτα ορθάνοιχτη! Και αυτοί που έχουν πραγματικά καποια δυσκολία δεν "θεραπευονται" στο πανεπιστήμιο. Ίσα ίσα, που δίνουν μεγαλύτερο αγώνα για να τους αναγνωριστουν τα δικαιώματα τους πχ στον τρόπο εξέτασης. Και τα λέω όλα αυτά γιατί σαφώς και υπάρχουν οι κάλπικες περιπτώσεις συμμετεχοντων με δυσκολίες αλλά δεν είναι η πλειονότητα! Ας μην είμαστε απόλυτοι και ας μην καταλήγουμε σε βιαστικά συμπεράσματα και κατακλείδες.:)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Λοιπόν, χωρίς να υποστηρίξω πως δεν υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις ( που όλοι ξέρουμε πως υπάρχουν στην Ελλάδα) διαγνώσεων της κακιάς ώρας ( με την έννοια του μέσου και του κονέ) που σκοπεύουν σε καποια διευκόλυνση, οφείλω να πω πως μέχρι τώρα στα όσα προηγούμενα ποστς έχει αναφερθεί ως μοναδικό παράδειγμα , αυτο της δυσλεξιας. Συγγνώμη αλλά δεν δικαιούσαι προφορική εξέταση μόνον αν έχεις μαθησιακές δυσκολίες . Γιατί δεν μιλά κανείς από εσάς για αυτισμό πχ; Δηλαδή πως μπορείς να προσποιηθείς οτι λόγου χάρη έχεις Σύνδρομο Asperger; Γιατί έχουμε την τάση να ισοπεδώνουμε εντελώς τα πράγματα ή να τα υπερ εξιδανικεύουμε; Πιστέψτε με, για έναν αυτιστικό η προφορική εξέταση δεν είναι τόσο εύκολη όσο πιστεύουν μερικοί. Ίσως λιγο πιο βατή από την γραπτή, με την έννοια πως ελαττώνεται η πιθανότητα εμφάνισης συμπτωματολογίας, συνεπώς είναι λιγότερο πιθανό να αντιμετωπίσεις εικονικές ιδεοληψίες, splitting του εγώ σου που θα επιφέρει σύγχυση και πιθανότατα σωματική αντίδραση πχ λιποθυμία, κριση πανικού, οφθαλμαπάτη κλπ. Δε σημαίνει οτι θα γράψεις καλύτερα ή θα επιτύχεις χωρίς να το αξίζεις. Και οποιος το λέει αυτό μιλάει εκ του ασφαλούς, γιατί πιθανότατα ειναι υγιής και στα μάτια του η προφορική εξέταση φαντάζει παιχνιδάκι. Πειτε μου, αν εισαι Asperger πως θα καταλάβεις από το βλέμμα ή κάποιο σχόλιο του εξεταστή ότι έχεις κανει λάθος; Πώς; Ξαφνικά δηλαδή θα αρχίσει να λειτουργεί κοινότυπα ο μετωπιαίος λοβός του εγκεφάλου σου; Και ναι, για όσους αποκτούν το χαρτί με πλαγίους τρόπους, ναι ίσως τους φανεί λιγότερο δύσκολη η προφορική εξέταση. Αλλα ας μην ξεχνάμε πως δεν είναι όλοι οι συμμετεχοντες με προφορική εξέταση λαμόγια! Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Είπαμε, το σύστημα μπάζει αλλά δεν είναι και πόρτα ορθάνοιχτη! Και αυτοί που έχουν πραγματικά καποια δυσκολία δεν "θεραπευονται" στο πανεπιστήμιο. Ίσα ίσα, που δίνουν μεγαλύτερο αγώνα για να τους αναγνωριστουν τα δικαιώματα τους πχ στον τρόπο εξέτασης. Και τα λέω όλα αυτά γιατί σαφώς και υπάρχουν οι κάλπικες περιπτώσεις συμμετεχοντων με δυσκολίες αλλά δεν είναι η πλειονότητα! Ας μην είμαστε απόλυτοι και ας μην καταλήγουμε σε βιαστικά συμπεράσματα και κατακλείδες.:)]

δεν νομιζω πως μιλησε κανενας μας για ανθρωπους με πραγματικο προβλημα, ή πως ειπαμε πως ολοι πρεπει να εξεταζονται με τον ιδιο τροπο. αλλα για να κανουν καποιοι λαμογια για να αποκτησουν το χαρτι της δυσλεξιας σημαινει πως αυτη η λαμογια προσφερει σε αυτους (με το μαιμου προβλημα ) μια ευκολια, αλλιως θα προτιμουσαν να εξεταστουν γραπτα. κανεις δεν ειπε πως δεν υπαρχουν ανθρωποι με αληθινο προβλημα, κανεις δεν ηταν απολυτος, οταν βλεπεις ενα παιδι ξαφνικα στην γ λυκειου να μην μπορει να γραψει λεξη με τα γραμματα στην σειρα δεν θελει και πολυ για να καταλαβεις.
για το αν ειναι η πλειονοτητα ή οχι δεν μπορω να το ξερω και φανταζομαι ουτε εσυ εκτος και αν εχεις καποια στατιστικη με τις κανονικες περιπτωσεις και τις μαϊμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
δεν νομιζω πως μιλησε κανενας μας για ανθρωπους με πραγματικο προβλημα, ή πως ειπαμε πως ολοι πρεπει να εξεταζονται με ίδιο τροπο. αλλα για προφορικά καποιοι λαμογια αποκτησουν το χαρτι της δυσλεξιας σημαινει πως αυτη η λαμογια προσφερει σε αυτους (με το μαιμου προβλημα ) μια ευκολια, αλλιως θα προτιμουσαν να εξεταστουν γραπτα. κανεις δεν ειπε πως δεν υπαρχουν ανθρωποι με αληθινο πρόβλημα, κανεις δεν ηταν απολυτος, οταν βλεπεις ενα παιδι ξαφνικα στην γ λυκειου να μην μπορει να γραψει λεξη με τα γραμματα στην σειρα δεν θελει και πολυ γι ν καταλαβεις.
για το αν ειναι η πλειονοτητα ή οχι δεν μπορω να το ξερω και φανταζομαι ουτε εσυ εκτος και αν εχεις καποια στατιστικη με τις κανονικες περιπτωσεις και τις μαϊμου.

Ίσως εγώ δεν εξέφρασα με απολυτα σωστο τρόπο αυτό που ηθελα να πω. Αυτό που ηθελα να πω ειναι πως βρισκω λανθασμένη την άποψη που παρουσιάστηκε πως το να εξεταστεις προφορικά είναι ευκολότερο. Ειναι ευκολότερο για όσους δεν εμφανίζουν μια πραγματική δυσκολία. Όσοι εχουν καποιο θέμα όχι μονο δεν εχουν αβαντάζ αλλα δυσκολεύονται και συνήθως περισσότερο γενικότερα με το θέμα της εξέτασης. Από αυτη την άποψη εννοω απόλυτη και βεβιασμενη κρίση. Από την άποψη του ότι προφορικά δεν συνεπάγεται και πλεονέκτημα. Είδες ας πούμε που μολις εκανε αυτην την ερωτηση η κοπέλα όλοι σχεδόν απάντησαν εμμέσως πλην σαφώς πως θα εγραφε περισσότερο απο ότι αν εξεταζοταν γραπτα; Αυτό δηλώνει οτι στο μυαλό των περισσότερων τα προφορικά εχουν ταυτιστεί με καποια ειδους ευκολία άδικη και λαμογιστικη που χρησιμοποιειται αποκλειστικά και μόνο σχεδόν για παγαποντια. Εκεί ειναι που διαφωνώ εγώ. Στο οτι υποσυνείδητα γενικευουμε μια θέση μας περί ευκολίας προφορικών. Ξεχνάμε όμως ότι τα προφορικά αφορούν κάποιες ορισμένες περιπτώσεις και όχι το σύνολο των εξεταζομενων.
Όσο για το αν έχω κάποιο τεκμήριο για την πλειοψηφία που είπα προηγουμένως, περιορίζομαι στην προσωπική εμπειρία μου και στα όσα εχω δει με τα ματια μου σε ανάλογες αίθουσες. Πίστεψε με οσοι επικαλούνται την σχεδόν αποκλειστική υπεροχή των καλπικων περιπτώσεων, προφανώς και δεν εχουν βρεθεί σε αναλογο χώρο για να αποκομισουν εντυπώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
.... βρισκω λανθασμένη την άποψη που παρουσιάστηκε πως το να εξεταστεις προφορικά είναι ευκολότερο. Ειναι ευκολότερο για όσους δεν εμφανίζουν μια πραγματική δυσκολία. Όσοι εχουν καποιο θέμα όχι μονο δεν εχουν αβαντάζ αλλα δυσκολεύονται και συνήθως περισσότερο γενικότερα με το θέμα της εξέτασης. ...
Η όλη συζήτηση δεν αφορά αυτούς που έχουν κάποιο πραγματικό πρόβλημα και πράγματι τους χρειάζεται ειδική μεταχείρηση. Όσα γράψαμε αναφέρονται στους δυσλεκτικούς-μαϊμούδες που βρήκαν τρόπο και απόκτησαν το "χαρτί" και (δυστυχώς) ίσως ξεπερνούν και το 80% των προφορικά εξεταζόμενων.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πόσο ισχύει ο κανονισμός περί χρώματος στυλό και 'σημαδιών' στα γραπτά για αυτούς που δίνουν προφορικά? Δίνω λόγω δυσγραφίας (ούτε εγώ δεν καταλαβαίνω τα γράμματά μου όταν γράφω γρήγορα), και ο μόνος τρόπος να καταλάβω τι γράφω στην έκθεση και την βιολογία κατ. για να τα πω στους εξεταστές είναι να τα γράφω όλα κεφαλαία. Και στα σχήματα με βοηθάει πολύ να έχω άλλα χρώματα. Δεν είδα κάποιο νόμο που να διαφοροποιεί τα προφορικά σε αυτό το θέμα, αλλά αφού βλέπουν την φάτσα μου, το χρώμα του στυλό θα τους πει ποιός είμαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πόσο ισχύει ο κανονισμός περί χρώματος στυλό και 'σημαδιών' στα γραπτά για αυτούς που δίνουν προφορικά? Δίνω λόγω δυσγραφίας (ούτε εγώ δεν καταλαβαίνω τα γράμματά μου όταν γράφω γρήγορα), και ο μόνος τρόπος να καταλάβω τι γράφω στην έκθεση και την βιολογία κατ. για να τα πω στους εξεταστές είναι να τα γράφω όλα κεφαλαία. Και στα σχήματα με βοηθάει πολύ να έχω άλλα χρώματα. Δεν είδα κάποιο νόμο που να διαφοροποιεί τα προφορικά σε αυτό το θέμα, αλλά αφού βλέπουν την φάτσα μου, το χρώμα του στυλό θα τους πει ποιός είμαι?

Σημασια εχει τι θα πεις προφορικα!! Αυτα που θα γραψεις δεν παιζουν ρολο στον βαθμο σου για τον απλο λογο του οτι θα σε βαθμολογισουν για ο,τι ΠΕΙΣ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Δηλαδή μπορώ να βάζω τις απαντήσεις σε κουτάκια κλπ ελεύθερα? Γιατί χάνομαι μέσα στο γραπτό μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Δηλαδή μπορώ να βάζω τις απαντήσεις σε κουτάκια κλπ ελεύθερα? Γιατί χάνομαι μέσα στο γραπτό μου!

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ :) Τι θα πεις μετραει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εντάξει, χαλάρωσα τώρα λίγο. Στο φροντιστήριο πάντα κύκλωνα τις απαντήσεις και υπογράμμιζα κλπ για να μου είναι πιο εύκολο και με έπιασε ξαφνικά η αμφιβολία. Ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ ο βαθμολογητής να κοιτάξει το γραπτό του μαθητή χωρίς την άδειά του και ελέγχει μόνο όσα λέει προφορικά. Ωστόσο με προτροπή του μαθητή μπορεί να το κοιτάξει αλλά μόνο για περιορισμένο τμήμα του γραπτού και πρέπει να συνταχθεί σχετική βεβαίωση η οποία θα συνοδεύσει τη βαθμολογία του. Η βεβαίωση θα αναφέρει συγκεκριμένα το απόσπασμα που ελέγχθηκε και βαθμολογήθηκε γραπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleonora timber

Νεοφερμένος

Η eleonora timber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εσυ εισαι αυτη η κοπελα?
ειναι λιγο περιεργη η ερωτηση σου. αν εχει διαβασει μπορει να βγαλει πανω απο 18, αλλιως πως? αν παει κανεις τελειως αδιαβαστος οσο και να τον σπρωξουν δεν παει.. πως ειναι δυνατον εμεις να ξερουμε ποσο εχει διαβασει καποιος αγνωστος μας και ποια ειναι η αποδοση του σε εξετασεις?

προτον δεν ειμαι εγω αυτη η κοπελα.εγω εχω παρει το χαρτι απο το δημοτικο. Αλλα θεωρω αδικο οτι αυτη η κοπελα ενω βγαζει υψηλους βαθμους (4η απουσιολογος στην ταξη ) να παιρνει το χαρτι και να "στερει"μια θεση απο καποιο αλλο παιδι με το να πει προφορικα. Εσυ δεν νομιζεις το ιδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Κάτσε, οι βαθμοί δεν έχουν τίποτα να κάνουν με την ανάγκη να δώσει κάποιος προφορικά. Μπορεί κάποιος να είναι άριστος και να διαβάζει αλλά να χρειάζεται προφορική εξέταση λόγω κάποιου προβλήματος. Εκτός αν παρανόησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top