[Γ' Λυκείου] Ενδοσχολικές

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Φυσικη Γενικης: (1)Τι σημαινει οτι η ταδε σταθμη αποτελει την πρωτη διεγερμενη κατασταση?
(2)Η ενεργεια Εταδε αποτελει τη θεμελιωδη κατασταση για το ατομο του υδρογονου?
Για n=1 --> θεμελιώδης με Ε = -13,6eV
Για n=2 --> πρώτη διεγερμένη με Ε = Ε/2²
Για n=3 --> δεύτερη διεγερμένη με Ε = Ε/3² κλπ.


Αυτό το πράμα που μας βάζουν ύλη που δεν έχουμε κάνει πολύ μου τη σπάει.
Μπορεί να την έκαναν μόνοι τους οι καθηγητές τις μέρες στο τέλος που δεν πήγαινε κανένας. (Αν παραπονεθείτε, μπορουν να σας πουν: "ας ερχόσασταν"). Πάντως, για τα ενδοσχολικά της Γ ισχύει ότι και για την Α και τη Β, δηλαδή πρέπει να αφαιρέσουν ύλη. (Αν θυμάμαι καλά: η εξεταστέα ύλη πρέπει να είναι μικρότερη από τα 2/3 και μεγαλύτερη από το 1/2 της διδακτέας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Κι εμείς κείμενα αύριο 2 είναι τα κοινά. Διάβασα το 1. :D

εγώ είχα πει ότι θα διαβάσω. Μάλλον αύριο το πρωί προτού φύγω για το σχολείο να τα έχω φρέσκα-φρέσκα. Αλλά σιγά μωρέ, και σήμερα θρησκευτικά γράφαμε, δεν είχα διαβάσει και από οτι κοίταξα έγραψα γύρω στο 18 :D οπότε κλαιν μαιν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
εγώ είχα πει ότι θα διαβάσω. Μάλλον αύριο το πρωί προτού φύγω για το σχολείο να τα έχω φρέσκα-φρέσκα. Αλλά σιγά μωρέ, και σήμερα θρησκευτικά γράφαμε, δεν είχα διαβάσει και από οτι κοίταξα έγραψα γύρω στο 18 :D οπότε κλαιν μαιν :P

Και εγώ θα διάβαζα, αλλά βαριόμουν. Σιγά, τι θα βάλουν? Εδώ έμαθα ολόκληρο Βιζυηνό και Ιωάννου και δε θα γράψω κάτι στον καιόμενο? Λογικά τις ερωτήσεις του σχολικού θα βάλουν, οι φιλόλογοι είναι πάντα πιο επιεικείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
εγω σε δυο μερες γραφω αρχαια και ΒΑΡΙΕΜΑΙ αφανταστα να μαθω τη μεταφραση. Δεν αντεχω αλλοοοοοο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Εγώ την έκανα σκονάκι^ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Και εγώ θα διάβαζα, αλλά βαριόμουν. Σιγά, τι θα βάλουν? Εδώ έμαθα ολόκληρο Βιζυηνό και Ιωάννου και δε θα γράψω κάτι στον καιόμενο? Λογικά τις ερωτήσεις του σχολικού θα βάλουν, οι φιλόλογοι είναι πάντα πιο επιεικείς..

Καλέ εδώ ολόκληρο παπαδιαμάντη με την κατσίκα του αντέξαμε και μάθαμε, στον καιόμενο θα κολλήσουμε, που είναι και πολύ πιο ωραίο ποίημα από αυτά της κατεύθυνσης;
Εμείς μόνο τον "καιόμενο" κάναμε και το "όταν" από αυτά που έβαλαν από κοινού στην ύλη, τα οποία πάνω κάτω τα θυμάμαι γιατί μου είχαν αρέσει και έδωσα προσοχή μέσα στην τάξη, οπότε δε νομίζω να έχω πρόβλημα!


εγω σε δυο μερες γραφω αρχαια και ΒΑΡΙΕΜΑΙ αφανταστα να μαθω τη μεταφραση. Δεν αντεχω αλλοοοοοο:(

το πιστεύεις ότι την παρασκευή ξεκινήσαμε με αρχαία (άσχετα που εγώ νόμιζα ότι ήταν αντιγόνη αυτό που γράφαμε!) και είχαμε ύλη 3 μεταφράσεις. Εγώ βαριόμουν και διάλεξα τυχαία μια (την 40) και επιχείρησα να την μάθω. Τελικά είχα μάθει μόνο μέχρι την μέση και μέχρι εκείνο το σημείο που σταμάτησα, μας είχε βάλει στις εξετάσεις. Οι ερμηνευτικές ήταν από μεταφρασμένο, οπότε + σε όλα. ΜΟΝΟ εισαγωγή δε είχα διαβάσει, άαααρα γύρω στο 17-18 yuppie!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πολύ μ'αρέσουν οι ενδοσχολικές, πας, γράφεις 20 σε κάτι άκυρα τύπου αρχαία/θρησκευτικά/κοινωνιολογία και φεύγεις. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πολύ μ'αρέσουν οι ενδοσχολικές, πας, γράφεις 20 σε κάτι άκυρα τύπου αρχαία/θρησκευτικά/κοινωνιολογία και φεύγεις. :D
Ναι όντως, οι ενδοσχολικές φαντάζουν παιχνιδάκι μπροστά στο "μαρτύριο" των Πανελλαδικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
να ρωτησω κατι ασχετο; πως βαζουμε πολλαπλη παραθεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
να ρωτησω κατι ασχετο; πως βαζουμε πολλαπλη παραθεση;
Να σου πω την αλήθεια και 'γω το είχα απορία πάντα αυτό...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Ιστορία έχουμε γύρω στις 50 σελίδες. Ποιός ακριβώς θα τις διαβάσει?? Τέλεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
lol, τι λέει αυτή; :P (όταν γράφτηκε το μήνυμα προηγούμενη ήταν η ^^, δε βάζω παραθέσεις)

Γράφαμε κοινωνιολογία σήμερα. Μου πέρασε νομίζω απ' το μυαλό κάποια στιγμή να ανοίξω το βιβλίο αλλά την ώρα που το σκέφτηκα, εκεί γύρω στις 6, τα βλέφαρά μου άρχισαν να βαραίνουν... Έτσι το βιβλίο δεν κουνήθηκε από τη θέση του, όποια κι αν είναι αυτή μέσα στο σπίτι. Ίσως έτσι γλίτωσα κι απ' τον μπελά να ψάξω να το βρω. :P

Anw, I'm trying to say something here. Παραδόξως θυμόμουν όλες τις ερωτήσεις από όσα είχα ακούσει στην τάξη και, εντάξει, έβαλα και δικά μου, σιγά το μάθημα στην τελική. Στην ερώτηση για τη σημασία της κοινωνιολογίας δε, μετά τα προφανή κι επειδή έλειπαν λίγες χαζομαρούλες απ' το βιβλίο σίγουρα, είπα να πάμε ένα βήμα πιο πέρα στην προσθήκη και, παρ' όλη τη νύστα μου, να προσπαθήσω να το αντιμετωπίσω όπως θα το αντιμετώπιζα εδώ. Κοινωνιοβιολογία λοιπόν and the rest is history. Δε θυμάμαι τι έγινε μετά, το χέρι πήγαινε μόνο του.

So, για αυτούς που μετά τις πανελλήνιες του χρόνου θα περάσουν απ' το πανηγύρι για το κλείσιμο δύο συμβουλές: 1η - Ακούτε αυτά που λέγονται στην τάξη, παράλληλα με τις βλακείες που θα κάνετε στα γενικής πάντα. Μπορούν να φανούν πολύ χρήσιμα όταν και τα δικά σας βλέφαρα θα βαρύνουν. 2η - Να μην ακούτε κανέναν και στον ελεύθερο χρόνο σας να ασχολείστε με Ό,ΤΙ γουστάρετε σχετικό με βιβλία και ιστορίες και φαντασία κι επιστήμη και ούτω καθεξής. Έχω συνδυάσει παράλληλο στη λογοτεχνία της Α με τραγουδάκι του Μπίλμπο από τον Άρχοντα στις εξετάσεις με προφανή αποτελέσματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Ιστορία έχουμε γύρω στις 50 σελίδες. Ποιός ακριβώς θα τις διαβάσει?? Τέλεια..

Εγω, δεν υπαρχει περιπτωση να διαβασω αλλο ιστορια. Μπουχτησα. Εε, το πολυ πολυ να το ξεφυλλισω μια φορα το βιβλιο. Σιγα μην κατσω να τα μαθω απ'εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ο Τρικούπης και ο Μεγαλοιδεατισμός....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Εγω, δεν υπαρχει περιπτωση να διαβασω αλλο ιστορια. Μπουχτησα. Εε, το πολυ πολυ να το ξεφυλλισω μια φορα το βιβλιο. Σιγα μην κατσω να τα μαθω απ'εξω.

To θέμα είναι ότι θέλω να γράψω καλά..δε λέει να γράψω χάλια ιστορία, να χω και κανένα απολυτήριο της προκοπής..
Θα αφήσω κάποια απ΄έξω, θα διαβάσω τα σος και ό,τι ξέρω από κατεύθυνση, αν και σύμφωνα με τα λεγόμενά του "Εγώ διορθώνω σύμφωνα με αυτό το βιβλίο, όχι της κατεύθυνσης :mad:"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
To θέμα είναι ότι θέλω να γράψω καλά..δε λέει να γράψω χάλια ιστορία, να χω και κανένα απολυτήριο της προκοπής..
Θα αφήσω κάποια απ΄έξω, θα διαβάσω τα σος και ό,τι ξέρω από κατεύθυνση, αν και σύμφωνα με τα λεγόμενά του "Εγώ διορθώνω σύμφωνα με αυτό το βιβλίο, όχι της κατεύθυνσης :mad:"

κι εγω θελω ενα καλο απολυτηριο κι αυτος ειναι ο μονος λογος που ασχολουμε ακομα με τα μαθηματα, αλλιως...:)

Στην ιστορια ομως δεν αντεχω αλλο.

Τα εχω υπολογισει ομως ως εξης:

10/20 ειναι οι ερωτησεις απο παραθεσεις, 2/20 θα μας βαλει Σ,Λ ή αντιστοιχιση, μετα στις ερωτ. αναπτυξης κατι θα κανω, εστω και με δικα μου λογια, κι ετσι πιστευω θα καταφερω να παρω ενα 13-15/20:P. Μεσος ορος στην ιστορια επομενως ενα 17-18:hmm:. Δεν μπορω να πω πως δεν ειμαι ευχαριστημενη αν σκεφτουμε οτι δεν διαβαζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πάνε και τα Ίνγκλις. Αύριο συνεχίζουμε με τα κείμενα:
Όταν την αποκριά του 1969 ο Ισμαήλ ήταν καιγόμενος στο ποτάμι, ακούω προγνωστικά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Πάνε και τα Ίνγκλις. Αύριο συνεχίζουμε με τα κείμενα:
Όταν την αποκριά του 1969 ο Ισμαήλ ήταν καιγόμενος στο ποτάμι, ακούω προγνωστικά.


Σε εμάς έπεσε το ποτάμι. Το μόνο που θυμόμουνα ότι είχαμε κάνει... Τα άλλα που ήταν στην ύλη (κάτι μηνανόβιοι δεν θυμάμαι) αμφιβάλλω κατά πόσο τα είχαμε κάνει στην τάξη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Χαίρομαι γιατί με ελάχιστο -και κάποιες φορές καθόλου- διάβασμα γράφω πάρα πολύ καλά. :D
Μόνο μαθηματικά και Φυσική ξέρω ότι θα φύγω στο πρώτο τέταρτο, αν και φυσική λέω να το παλέψω μήπως και γράψω φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Χαίρομαι γιατί με ελάχιστο -και κάποιες φορές καθόλου- διάβασμα γράφω πάρα πολύ καλά. :D
Μόνο μαθηματικά και Φυσική ξέρω ότι θα φύγω στο πρώτο τέταρτο, αν και φυσική λέω να το παλέψω μήπως και γράψω φέτος.

Και εγώ μια από τα ίδια. Σήμερα γράφαμε κείμενα, έπεσε ο καιόμενος, και παρόλου που διάβασα κάτι πρόχειρες σημειώσεις το πρωί στο σχολείο έγραψα πάρα πολύ καλά. Αλλά η δικιά μας το είχε παρακάνει. Στυλ πανελληνίων ήταν, με περιορισμό λέξεων, με κριτικές του συγγραφέα, με παράλληλο...Ο,τι να ναι..
Καλά αύριο γράφω μαθηματικά, περιττό να πω πως είτε διαβάσω είτε όχι, τον ίδιο βαθμό θα γράψω. :whistle:

να ρωτησω κατι ασχετο; πως βαζουμε πολλαπλη παραθεση;

Να σου πω την αλήθεια και 'γω το είχα απορία πάντα αυτό...:hmm:

πατάτε πολλαπλή παράθεση στα μηνύματα των χρηστών που θέλετε να απαντήσετε και μετά πατάτε παράθεση.
Και εγώ μέχρι να το μάααααθω..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top