[Γ' Λυκείου] Ενδοσχολικές

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Χτες γράψαμε Φυσική.
Είχα διαβάσει μόνο το 1ο κεφάλαιο, και αυτό όχι ολόκληρο.
Τώρα εύκολα ή δύσκολα, δεν κατάλαβα. Πάντως μέσα σε 10 λεπτά είχαμε δώσει σχεδόν όλοι τις κόλλες μας (οι περισσότεροι έκαναν μόνο τα Σ/Λ, εγώ ως έξυπνη απάντησα και σε κάποιες ερωτήσεις βάζoντας δικά μου, και στις ασκήσεις έβαλα ό,τι τύπο θυμόμουν. :hehe:).
Αυτά είναι.
Περιττό να πω ότι αντέγραφε ο ένας από τον άλλον ε. Οι καθηγητές μας βλέπανε, δεν έλεγαν τίποτα, χαλαρά. Μιλούσαμε κιόλας
-Έλα ρε, τελείωσες; Να το δώσω;
-Όχι ακόμα, περίμενε λίγο.
-Οκ, τελείωνε όμως.

:hehe:

Τώρα, νομίζω την Τρίτη γράφω Ιστορία. Ουυυυυυ καλά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Χτες γράψαμε Φυσική.
Είχα διαβάσει μόνο το 1ο κεφάλαιο, και αυτό όχι ολόκληρο.
Τώρα εύκολα ή δύσκολα, δεν κατάλαβα. Πάντως μέσα σε 10 λεπτά είχαμε δώσει σχεδόν όλοι τις κόλλες μας (οι περισσότεροι έκαναν μόνο τα Σ/Λ, εγώ ως έξυπνη απάντησα και σε κάποιες ερωτήσεις βάζoντας δικά μου, και στις ασκήσεις έβαλα ό,τι τύπο θυμόμουν. :hehe:).
Αυτά είναι.
Περιττό να πω ότι αντέγραφε ο ένας από τον άλλον ε. Οι καθηγητές μας βλέπανε, δεν έλεγαν τίποτα, χαλαρά. Μιλούσαμε κιόλας
-Έλα ρε, τελείωσες; Να το δώσω;
-Όχι ακόμα, περίμενε λίγο.
-Οκ, τελείωνε όμως.
:hehe:

Τώρα, νομίζω την Τρίτη γράφω Ιστορία. Ουυυυυυ καλά. :P
Απο χαλαρους εως εντελως χαλαρους, τους βρισκω τους καθηγητες σας. Μπραβο τους! Εμεις γραψαμε θεησκευτικα, γεμισα 4 σελ. φιλοσοφικες αναζητησεις περι του καλου,της αγαπης κλπ. Η επιτηρηση ηταν καλη, εξαλλου κανεις δεν ενδιαφερθηκε να αντιγραψει. Μαλλον ολοι γραφανε αρλουμπες σαν κ τις δικες μου. Την Δευτερα να δουνε τι θα γινει που ολοι οι αδαεις θεωρητικοι δινουμε μαθηματικα. Θα γελασει κ το παρδαλον εριφιον. Κ τα θεματα τα βαζει ο πιο ζορικος μαθηματικος του σχολειου. Αυτος ταχε βαλει κ οταν εδινε η αδελφη μου (που σημειωτεον διαβαζε μαθηματικα ολη τη χρονια εκανε κ ιδιαιτερο,κ πηρε 08)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,005 μηνύματα.
Εμάς οι επιτηρήσεις ήταν σε στυλ πανελληνίων. Δώσαμε κινητά και κασετίνες, στα θρανία στοιχισμένοι κλπ. Οι επιτηρητές (2 στην τάξη και ένας απέξω) σοβαροί και αυστηροί. Ο διευθυντής μπήκε στην αίθουσα και έβγαλε λόγο ότι δεν θα ανεχθεί παρατυπίες και είπε στους επιτηρητές ότι θα είναι υπεύθυνοι για ότι συμβεί. Δεν έφυγε και γύριζε από αίθουσα σε αίθουσα διαρκώς. Στα 5min (αφού είδαν ότι δεν μπορούν να αντιγράψουν) οι πιο πολλοί έφυγαν και μείναμε μόνον 3 στην αίθουσα να σχηματίζουμε τις κορυφές ορθογωνίου και ισοσκελούς τριγώνου. Ένα κορίτσι έφυγε μετά από 45min. Τελείωσα σε 1h και 10min, αλλά δεν με άφησαν να φύγω (καθώς περιμέναμε να τελειώσει και το άλλο κορίτσι) για 15min ακόμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Εντάξει Δία, εμείς έτσι δεν ήμασταν ούτε στις πανελλήνιες :P
Εμείς στην κοινωνιολογία με το που μας έδωσαν τα θέματα αρχίσαμε να τα συζητάμε και να λέμε απαντήσεις, μέχρι που ήρθε ο διευθυντής μέσα να μας πει ότι δεν ανέχεται αντιγραφές. Μόλις έφυγε ξαναρχίσαμε. Οι επιτηρητές ήταν τύπου

- Άλλος: Πως είναι τα Σ-Λ ;
- Εγώ: Σ Σ Σ Λ Λ
- Άλλος: Τι ;
- Επιτηρητής: Τι Σ Σ Σ Λ Λ (δυνατά) είναι αυτά; Σας παρακαλώ ησυχάστε :P

Τώρα γράφω Φυσική Γενικής. Ας είναι καλά η κατεύθυνση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Siritoss

Νεοφερμένος

Ο Siritoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εμείς επιτηρήτρια είχαμε την Φυσικό μας και 'κει που κάθομαι και κάθομαι και (αντι)γράφω τα δικά μου στα Αρχαία, έρχεται και με ρωτάει για τις Πανελλήνιες στο μάθημα της Φυσικής και να με λέει ότι σε όσα έχει διορθώσει μέχρι στιγμής κανένας δεν έχει γράψει πάνω από 60% κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
μπορει καποιος καλος ανθρωπος να μου λυσει και να αξηγει ταυτοχρονα τις ασκησεις της βιολογιας:

τη δευτερη στη σελιδα 81
σελ 83
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki93

Νεοφερμένος

Η tzenaki93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ρε παιδιά την Τρίτη γράφω αρχαία γενικής....ξέρει κανείς κανένα site για σημειώσεις και ερμηνευτικά???ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ρε παιδιά την Τρίτη γράφω αρχαία γενικής....ξέρει κανείς κανένα site για σημειώσεις και ερμηνευτικά???ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!
https://www.scribd.com/full/8550414?access_key=key-9bvt25r8z6pmxnic2ni

Αυτό σου φτάνει? Εμένα πάντως μου φαίνονται επαρκή τα σχόλια που έχει :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
εμεις γραψαμε βιολογια και τα θεματα ηταν Π-Α-Ν-Ε-Υ-Κ-Ο-Λ-Α. Και αδιαβαστος να ησουν ολο και κατι θα εγραφες. Να 'ναι καλα ο καθηγητης μας, πολυ καλος.:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,005 μηνύματα.
Εντάξει Δία, εμείς έτσι δεν ήμασταν ούτε στις πανελλήνιες
Έτσι τις έχουμε μάθει τις επιτηρήσεις στο σχολείο μου από την Α λυκείου και τις έχουμε δεχθεί. Ο διευθυντής έχει πει στους καθηγητές: "βάλτε όσο εύκολα θέλετε, αλλά αντιγραφές δεν θα τις ανεχθώ". Οι καθηγητές τον φοβούνται. Κάθε χρόνο έχουμε μερικούς μηδενισμούς γραπτών.
μπορει καποιος καλος ανθρωπος να μου λυσει και να αξηγει ταυτοχρονα τις ασκησεις της βιολογιας:
Προχθές η Χριστιάννα ^^ έβαλε λίνκ με τις λύσεις όλων των ασκήσεων της βιολογίας του βιβλίου (κι εγώ μπαϊόλοτζι την Μάντεη). Κάνε ΚΛΙΚ-ΚΛΙΚ στο αβατάριον της και θα τις έχεις:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki93

Νεοφερμένος

Η tzenaki93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Έχει κανείς σημειώσεις ή ξέρει κανένα link με σημειώσεις για τα αρχαία γενικής της Γ' λυκείου???Θέλω ανάλυση των κειμένων και συγκεκριμένα των 35,37,38,39,40....Σώστε παιδιά....Για ένα αξιοπρεπέστατο απολυτήριο !!!!!!!!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Έχει κανείς σημειώσεις ή ξέρει κανένα link με σημειώσεις για τα αρχαία γενικής της Γ' λυκείου???Θέλω ανάλυση των κειμένων και συγκεκριμένα των 35,37,38,39,40....Σώστε παιδιά....Για ένα αξιοπρεπέστατο απολυτήριο !!!!!!!!!:redface:
Δεν ξέρω αν είδες το link που σου παρέθεσα...:)

https://www.scribd.com/full/8550414?access_key=key-9bvt25r8z6pmxnic2ni
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,005 μηνύματα.
Έχει κανείς σημειώσεις ή ξέρει κανένα link με σημειώσεις για τα αρχαία γενικής της Γ' λυκείου???Θέλω ανάλυση των κειμένων και συγκεκριμένα των 35,37,38,39,40....Σώστε παιδιά....Για ένα αξιοπρεπέστατο απολυτήριο !!!!!!!!!:redface:
Δες μερικά μηνύματα πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki93

Νεοφερμένος

Η tzenaki93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είδες το link που σου παρέθεσα...:)

https://www.scribd.com/full/8550414?access_key=key-9bvt25r8z6pmxnic2ni

100000000000000000 ευχαριστώ...είμαι πολύ καινούρια εδώ και δεν έχω συνηθίσει ακόμη!!!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
μπορει καποιος καλος ανθρωπος να μου λυσει και να αξηγει ταυτοχρονα τις ασκησεις της βιολογιας:

τη δευτερη στη σελιδα 81
σελ 83
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
μπορει καποιος καλος ανθρωπος να μου λυσει και να αξηγει ταυτοχρονα τις ασκησεις της βιολογιας:

τη δευτερη στη σελιδα 81
σελ 83

σελ. 81
Η τροφική αλυσίδα είναι φυτοπλαγκτόν--->ζωοπλαγκτόν--->μικρά ψάρια---->μεγάλα ψάρια--->πτηνά
α)Εφόσον η βιομάζα των μικρών ψαριών είναι 5x{10}^{4}, η βιομάζα των υπόλοιπων τροφικών επιπέδων θα είναι :
μεγάλα ψάρια : 5χ{10}^{3}
πτηνά : 5χ{10}^{2}
(γιατί από το ένα τροφικό επίπεδο στο άλλο η βιομάζα μειώνεται κατά 90%, όπως και η ενέργεια)
ζωοπλαγκτόν : 5χ{10}^{5}
φυτοπλαγκτόν : 5Χ{10}^{6}

β) Η ενέργεια του φυτοπλαγκτού είναι 40KJ/Kg, άρα :
ζωοπλαγκτό : 4 KJ (40χ10%)
μικρά ψάρια : 0,4 ΚJ (4χ10% κλπ)
μεγάλα ψάρια : 0.04 KJ
πτηνά : 0,04 KJ
(ισχύει ξανά ο κανόνας του 10%)
Οι τροφικές πυραμίδες σχεδιάζονται όπως είναι και στο βιβλίο.

γ) αριθμός υδρόβιων πτηνών = Βιομάζα τροφικού επιπέδου / Βιομάζα ενός πτηνού = 500/2,5 = 200 πτηνά
(δε ξέρω αν μου έχει ξεφύγει τίποτα στις πράξεις, η μεθοδολογία αυτή είναι πάντως)



σελ. 83
α) τροφική αλυσίδα : σελ 75 2.2.1 η πρώτη παράγραφος πριν το πρώτο σχήμα
τροφικό πλέγμα : σελ 75 κάτω από το πρώτο σχήμα μέχρι σελ.76 στα μαύρα γράμματα
τροφικό επίπεδο : σελ 76 2.2.2 "Μια τροφική πυραμίδα...στο συγκεκριμένο τροφικό επίπεδο"

β) 1-5-9-12
2-6-10-12
2-11-12
3-7-12
4-8-11-12
(5 αλυσίδες)

γ) Ο 12

δ) Ο 11. Όταν είναι πρώτης τάξης τρέφεται με τον 2 που είναι παραγωγός και όταν είναι δεύτερης τάξης με τον 8

ε) Οι παραγωγοί, γιατί βρίσκονται στη βάση του τροφικού επιπέδου και γνωρίζουμε ότι η βιομάζα μειώνεται κατά 90% όταν ανεβαίνουμε τροφικά επίπεδα (σελ 77 "Σε γενικές γραμμές..η βιομάζα του)

στ) Ο 12

Βαριέμαι να γράψω τα υπόλοιπα.. :P Θέλουν ψάξιμο και νυστάζω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Παρακαλω καποιο θετικο ή τεχνολογο να μου λυσει τις παρακατω αποριες στη φυσικη γεν. παιδειας γ' λυκειου!
ασκ.6,14,15 σελ.37,38
ασκ.11 σελ 39
ασκ.28 σελ.63
Ειναι μεγαλη αναγκη! Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,005 μηνύματα.
φυσικη γεν. παιδειας γ' λυκειου!
ασκ.6,14,15 σελ.37,38 - ασκ.11 σελ 39 - ασκ.28 σελ.63
σελ. 37,38: 6 → δ , 14 →α , 15 → γ
11 (σελ.39)
λ₀ = 610⁻⁷m, c₀ = 310⁸m/s , n₁= 1,5 , n₂= 1,2 , d = 1m
c₁ = c₀/n₁ = 210⁸m/s , c₂ =c₀/n₂ = 2,510⁸m/s
t₁ = d/c₁ = 510⁻⁹s , t₂ =d/c₂ = 410⁻⁹s , Δt = t₁- t₂ = 10⁻⁹s
λ₁ = λ₀/n₁ = 410⁻⁷m , λ₂ =λ₀/n₂ = 510⁻⁷m
N₁ = d/λ₁ = 2,510⁶ , Ν₂ = d/λ₂ = 210⁶
σελ.63: 28 → δ

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Συγγνωμη, στη 15 δεν ειναι το γ; Αφου το λ και το n ειναι μεγεθη αντ.αναλογα απο τον τυπο λ=λο/n;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Γιατί ρε γαμώτο δε μας είπε κανείς ότι η Φυσική Γενικής δεν είναι ακριβώς ίδια με την κατεύθυνση; :P
Άνοιξα χθες τα περιεχόμενα και λέω "Α αυτά είναι ίδια με την κατευθύνση, τα θυμάμαι"
Το θέμα είναι ότι σήμερα βάλανε αρκετή θεωρία για να γράψει η θεωρητική και είχε πράγματα για το οποία δεν είχα ιδέα (ποια είναι η διαφορά σκληρών και μαλακών ακτίνων Χ; Ε, έχει σχέση με τη διαφορά μαλακών και σκληρών malboro; :P )

Τελοσπάντων, ένα 17 το' χω πιάσει με αρκετή αισιοδοξία, αυτοσχεδιάζοντας. 6 μαθήματα ακόμη για την απόλυτη ελευθερία!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top