Συζητήσεις και απορίες για το μηχανογραφικό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

accountsaver

Νεοφερμένος

Ο accountsaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
έχω απο πέρυσι,9400 περιπου μόρια.Θα κάνω μηχανογραφικό οτι μπορώ να πιάσω πληροφορική ΕΝΤΟΣ Θεσ/νικης.Μετα απο αυτο εαν δεν καθησει θελω να δηλωσω για να περασω σε σχολη οπωςδηποτε ακομα και στην αγκαρακουντσου ημαθιας,δεν με νοιαζει να περασω μονο σε οτι ναναι σχολη ,ισα ισα για να μπορω να παρω και αναβολη.

Οποτε πως το κανω αυτο ? Με το 10 % του 2009 που ειδα ,ειχε μονο 2-3 σχολες στα 9000 μόρια,αλλά φέτος με το πλαφόν του 10 οτι βγήκε δεν ξέρω πως να τα δηλώσω αφού όλα είναι πάνω απο 10 000 μόρια απο πέρυσι ???
Πως γίνεται αυτό ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

accountsaver

Νεοφερμένος

Ο accountsaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αν θές να ελέγξεις τις περσινές βάσεις παρόλο που δεν υπάρχει προφανής λόγος, θα κοιτάξεις τις βάσεις του 2009 για το 10%, αφού καταθέτεις μηχανογραφικό για το 10%.
Τα παιδιά έχουν δίκιο στο ότι δεν μπορείς να κάνεις προβλέψεις οπότε δήλωσε όσες σχολές σε ενδιαφέρουν,δεν έχεις να χάσεις τίποτα και ΝΑΙ αξίζει να κάνεις μηχανογραφικό.
Όσο για το πότε θα το καταθέσεις, γιατί αν θυμάμαι σε προηγούμενο ποστ σου το σχολίασες-αλλιώς απλά αγνόησε το- πήγαινε μια βόλτα από το λύκειο σου και είτε ρώτα τους καθηγητές σου είτε δες τις αναρτήσεις (υποθέτωντας πάντα ότι έχουν αναρτήσει ενημερωτικά φυλλάδια στην πόρτα/στα παράθυρα κλπ).
Ελπίζω να βοήθησα.:)


ναι αλλα δεν ξρουμε φετος ποιες σχολες θα γινουν χαμηλες...
δηλαδη μια σχολη 2006 ειχε 4000 μορια μετα πηγε στα 13000 μορια λογω του πλαφον,και το 2009 ειναι στα 13000 μορια ακομα λογω του πλαφον,δεν ξερουμε ομως τωρα αφου βγηκε εαν επεσε.
Οποτε εγω,αν δεν την δηλωσω ... την εκατσα.ΧΩΡΙΑ Οτι στις σχολες δεν ξερω ποιες θα βγαλουν κενες θεσεις.:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karxarini

Νεοφερμένος

Η Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Κοίτα, ειδικός δεν είμαι και δεν θέλω να σου δώσω μία συμβουλή η οποία θα αποδειχτεί λάθος, αλλά θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω. Συμπλήρωσε το μηχανογραφικό σου με σχολές της προτίμησης σου χωρίς να σε νοιάζουν οι βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ναι αλλα δεν ξρουμε φετος ποιες σχολες θα γινουν χαμηλες...
δηλαδη μια σχολη 2006 ειχε 4000 μορια μετα πηγε στα 13000 μορια λογω του πλαφον,και το 2009 ειναι στα 13000 μορια ακομα λογω του πλαφον,δεν ξερουμε ομως τωρα αφου βγηκε εαν επεσε.
Οποτε εγω,αν δεν την δηλωσω ... την εκατσα.ΧΩΡΙΑ Οτι στις σχολες δεν ξερω ποιες θα βγαλουν κενες θεσεις.:mad::mad::mad:

Αυτό σου λέμε τόση ώρα δεν μπορείς να ξέρεις αλλά δεν καταλαβαίνω που έιναι το κόλλημα.

Μια είναι η λύση
Δήλωσε όλες τις σχολές που έχει το μηχανογραφικό... Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει περιορισμός
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

accountsaver

Νεοφερμένος

Ο accountsaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
επίσης μονο 2ο και 4ο δεν δηλωνω στο οτι ειμαι τεχνολγοικη ?

Και επισης θα βαλω πρωτες την πληροφορικη γενικα,και μετα ολα τα υπολοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Νομίζω ναι μόνο 2ο και 4ο.... πιθανόν και σε άλλες ανάλογα με το επιλογής που πήρες αλλά με απώλεια μορείών (δεν είμαι σίγουρος)

Θα τις βάλεις κατά σειρά προτίμισης.... Δηλαδή αφού θέλεις πληροφορικές πρώτα αυτές και μετά όλες τις υπόλοιπες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karxarini

Νεοφερμένος

Η Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πέρυσι σε ποιό μάθημα γενικής παιδείας εξετάστηκες? Λογικά τα πεδία που ''έπιανες'' πέρυσι, ''πιάνεις'' και φέτος. Δηλαδή ανάλογα με το 6ο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

accountsaver

Νεοφερμένος

Ο accountsaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ωραία σειρά προτίμησης Θεσ/νικη βρήκα απο το μηχανγογραφικό

Α/Α - Κ.Α
211 340
221 335
469 712
457 505
463 720

Αυτα είναι που με ενδιαφέρουν Θεσ/νικη,και τώρα βάζω οτι έχει και δεν έχει σε όλη την χώρα για να περάσω ?

στατιστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

karxarini

Νεοφερμένος

Η Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αφού η κατάληξη είναι πως δεν σε ενδιαφέρουν/αφορούν οι βάσεις τότε ναι τα βάζεις όλα και ό,τι γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
λοιπον τσεκαρα την απορια που εχω με το αν μπορω να μην επιλεξω στην θεωρητικη το πρωτο πεδιο.Δυστυχως ειναι υποχρεωτικο το 1ο και πρεπει να διαλεξω αναμεσα σε 4ο και 5ο πεδιο (ειμαι θεωρητικη και εχω εξεταστει στα μαθηματικα και στις αοθ)
Ποιο απο τα 2 πεδια θα επιλεγατε το 4ο η το 5ο? Που υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να βρω χαμηλοβαθμη σχολη στο 4ο η το 5ο πεδιο?
εχω περιπου 6200 στο 4ο και 7000 στο 5ο πεδιο..Ποια η γνωμη σας?
παραδειγμα αν επιλεξω το 5ο πεδιο που εχω πιο πολλα μορια υπαρχει περιπτωση να μην περασω πουθενα..ενω στο 4ο ισως επιανα κατι..τι ειναι καλυτερα να κανω? :( εχετε ακουσει αν θα υπαρχουν σχολες στο 5ο κατω απο 7000 μορια? Γιατι στο 4ο λενε ακομα μεχρι 4500..

υγ: στο πρωτο πεδιο δεν θα δηλωσω καθολου σχολες παροπο που το ανοιγω (υποχρεωτικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Σημείωση ΟΔ: Αυτό το thead αφορά συμβουλές και απορίες σχετικά με την συμπλήρωση του μηχανογραφικού. Για τυχόν απορίες που σχετίζονται με την επιλογή σχολής μπορείτε να ρωτάτε στο αντίστοιχο topic: Επιλογή Σχολής: Βοήθεια

Τα τελευταία post που αφορούσαν επιλογή σχολής μεταφέρθηκαν στo συγκεκριμένο thread
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karxarini

Νεοφερμένος

Η Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Με τα μόρια που αναφέρεις προφανώς μιλάμε για ΤΕΙ έτσι? Αν ισχύει αυτό τότε προτείνω δαγκωτό 4ο γιατί πολύ απλά οι σχολές 5ου ειναι πολύ λιγότερες και κατά τη γνώμη μου οι πιθανότητες θα είναι και ανάλογα λιγότερες,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Με τα μόρια που αναφέρεις προφανώς μιλάμε για ΤΕΙ έτσι? Αν ισχύει αυτό τότε προτείνω δαγκωτό 4ο γιατί πολύ απλά οι σχολές 5ου ειναι πολύ λιγότερες και κατά τη γνώμη μου οι πιθανότητες θα είναι και ανάλογα λιγότερες,,

ναι για τει.απλα εχω γυρω στα 700 μορια παραπανω σε 5ο πεδιο...και ακομη σκεφτομαι πως στο 5ο πεδιο δεν εχουν προσβαση ολοι παρα μονο οσοι εδωσαν αοθ...δεν ξερω τι να κανω :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karxarini

Νεοφερμένος

Η Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
λογικό είναι όπως το λες..δν ξέρω πως μπορώ να βοηθήσω και δεν θέλω να σε μπερδέψω, αλλά επέλεξε με βάση το τι σε ενδιαφέρει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grygera13

Νεοφερμένος

Ο Grygera13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αυτα τα μηχανογραφικά από που τα παίρνουμε και μεχρι πότε πρεπει να τα παραδώσουμε? :/: Και που τα παραδίνουμε?
ειμαι ολίγο ασχετος και εντελώς μόνος και δεν ξέρω τι ν ακάνω :/::/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Αυτα τα μηχανογραφικά από που τα παίρνουμε και μεχρι πότε πρεπει να τα παραδώσουμε? :/: Και που τα παραδίνουμε?
ειμαι ολίγο ασχετος και εντελώς μόνος και δεν ξέρω τι ν ακάνω :/::/::/::/:
Εμας στην πόλη μου μας είπαν να το κατεβάσουμε απ'το ιντερνετ ή να το πάρουμε απο τη διεύθυνση της Δευτεροβάθμιας και να το παραδώσουμε πάλι εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonbin

Νεοφερμένος

Ο jasonbin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πήγα σήμερα και κατέθεσα το μηχανογραφικό αλλά είχα το εξής παρατράγουδο:

Παρ'όλο που τα ονόματα των συμμαθητών μου είχαν σταλεί από το σχολείο στη δευτεροβάθμια, το δικό μου όνομα δεν υπήρχε στο σύστημα μηχανογράνωσης! Η κοπέλα που ήταν υπεύθυνη - άσχετη δυστυχώς από ότι φάνηκε με τη χρήση της εφαρμογής στον υπολογιστή - πέρασε όλα τα στοιχεία μου και με διαβεβαίωσαν (και ο διευθυντής) ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και οφείλεται σε παράλειψη του σχολείου μου.

Τι να κάνω για να είμαι σίγουρος ότι δεν έχει γίνει κάτι λάθος? Τρέμω το ενδεχόμενο να μην περάσω σε καμιά σχολή εξ αιτίας τους...

Στα χέρια μου τώρα έχω το εκτυπωμένο μηχανογραφικό (τα άλλα δύο αντίγραφα κρατήθηκαν εκεί) και τη βεβαίωση πρόσβασης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gdespina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η deppy! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
στο μηχανογραφικό που έχει όλες τις σχολές όλων των πεδίων..
σε κά9ε μια έχει Α/Α που είναι ο αύξοντας αρι9μός κ δεξιά από τη σχολή ένα Κ.Α.

τι είναι το Κ.Α.? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
στο μηχανογραφικό που έχει όλες τις σχολές όλων των πεδίων..
σε κά9ε μια έχει Α/Α που είναι ο αύξοντας αρι9μός κ δεξιά από τη σχολή ένα Κ.Α.

τι είναι το Κ.Α.? :worry:
Δε θυμαμαι τωρα αλλα μηπως ειναι ο αριθμος προτιμησης σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis125

Νεοφερμένος

Ο stathis125 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζαγορά (Μαγνησία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
και εγω μια απορια. η δευτεροβαθμια ελεγε στις εφημεριδες οτι θα δεχεται υποψηφιους για μηχανογραφικο με το 10% μεχρι σημερα ομως εγω δεν το ειχα δει. μπορω να παω αυριο η δεν θα μου καταθεσουν το μηχανογραφικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top