Γενικό -  Βαθμολογία Σχολείου-Βαθμολογία Φροντιστηρίου

bagiaka

Νεοφερμένος

Η bagiaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η βαθημολογηση στα γραπτα της θεωρητικης εχει να κανει σε μεγαλο βαθμο με τον διορθωτη και την ψυχολογια του...καποιες φορες και με την αντικειμενικοτητα του, αναφερομενη στο σχολειο,...!!! Τι θεση κραταμε εμεις οι μαθητες ομως οταν η βαθμολογια του σχολειου με του φροντιστηριου δεν συμβαδιζει...?ΠΧ: μαθημα της Νεοελληνικης Γλωσσας....ειναι εφικτο ο ενας να βαθμολογει με 13 και αλλος με 18 το ιδιο γραπτο??????και αν ναι τι κανουμε στις πανελληνιες ? που να βασιστουμε ?στου σχολειου τη βαθμολογια η του φροντιστηριου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
προσπάθησε να συνδυάσεις και τα 2 γιατί αποκλίσεις υπάρχουν πάντα..εμένα π.χ στο σχολείο στη λογοτεχνία μου έβαζαν 12,στο φροντιστήριο 19 και στις πανελλήνιες έγραψα 19,2...

Στην περίπτωσή μου το φροντιστήριο είχε δίκιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazmoisiades

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ὀμως, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως αυτοί που διορθώνουν τα γραπτά των πανελλαδικών είναι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν στο σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Ὀμως, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως αυτοί που διορθώνουν τα γραπτά των πανελλαδικών είναι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν στο σχολείο...
Παιδιά το σχολείο είναι το παν απλώς το φροντιστήριο συμπληρώνε ιτο σχολείο. Το λέω επειδή είχα εξαίρετους καθηγητές και στο σχολείο και στο φροντιστήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
ειναι δυσκολο στην θεωρητικη κατευθυνση(περα απο τα λατινικα κυριωσ) να βαθμολογησει καποιοσ αντικειμενικα...στην εκθεση στο σχολειο επαιρνα 18 κ στο φροντ 15 με το ζορι... οσο γ το που να βασιστεις,δε μπορει να φανει γ την ωρα..μονο αφου γραψεισ πιστευω κ μετα θα μπορεις να καταλαβεις περιπου τι εγραψες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εγώ χαίρομαι με τους καθηγητές στο σχολείο που είχα οι οποίοι μόνο και μόνο για να μου δώσουν πολλές φορές ερέθισμα να γράψω παραπάνω, μου έβαζαν χαμηλότερο βαθμό από ό,τι πιθανότατα να έβαζαν σε κάποιο άλλο παιδί. Τώρα για φροντιστήριο δεν μπορώ να εκφράσω άποψη γιατί δεν έχω πάει αλλά γενικότερα πιστεύω πως οι μεν καθηγητές του σχολείου προσπαθούν να βγάλουν το καλύτερο από εσάς από τη στιγμή που είναι καλοί στη δουλειά τους. Προσωπικά δεν έχω παράδειγμα στο μυαλό μου καθηγητή που να μην ήθελε να βοηθήσει τον μαθητή που κατέβαλε προσπάθεια με κάθε τρόπο. Οι δε καθηγητές των φροντιστηρίων μπορούν κάλλιστα να είναι αναλόγου ποιότητος αλλά πιστεύω πως αποτελούν τη μειονότητα των φροντιστηριούχων. Πολλοί από αυτούς με σκοπό να κρατήσουν την "πελατεία" τους βάζουν και κανένα βαθμό παραπάνω. Πάντως προσωπικά μου έμεινε το παράδειγμα του κολλητού μου που δεν έλεγε να στρωθεί και ο καθηγητής από την τρίτη μέρα τον έδιωξε από το τμήμα. Και το καλύτερο είναι πως άρχισε να διαβάζει! Αλλά το κάνει κάθε καθηγητής αυτό; Έχει τα κότσια να διώξει έναν μαθητή με τον κίνδυνο πως θα χάσει έναν επίδοξο πελάτη; Από την άλλη αν πιο εύκολα χαρίζονται στους μαθητές και αυτοί στο τέλος αποτυγχάνουν, θα χάσουν το κύρος τους ως φροντιστήριο. Πολλά παίζουν ρόλο κι εξαρτάται πού θα πέσετε. Πάντως θεωρώ πως ιδιαίτερα στην Γ' Λυκείου οι καθηγητές των σχολείων δε χαρίζονται τόσο εύκολα και αν κάποιες στιγμές θεωρούμε πως ο βαθμός που μας έβαλαν ήταν κατώτερος από αυτόν που πιθανότατα θα αξίζαμε πιστεύω πως γίνεται με σκοπό να μας κάνουν ακόμη καλύτερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Στο φροντιστηριο μας παντως, καθε αλλο παρα "ευνοικους" βαθμους δε βαζουν! Τσεκουρωνουν οπουν βρουν ευκαιρια, γιατι αυτο γινεται πανω κατω και στις πανελληνιες!

Θυμαμαι επισης περσυ στο σχολειο να εχουμε γραψει εκθεση, και η καθηγητρια μας να βαθμολογει τις εκθεσεις των παιδιων, αναλογα με τον γενικο βαθμο τους στην Β'Λυκειου! για παραδειγμα, σε εμενα εβαζε συνεχεια 90/100 (δεν ξερω αν το αξιζα, αλλα ο βαθμος ηταν παντα ο ιδιος), και στην απουσιολογο μας εβαζε απο 95-97/100 (!). Και μια μερα επειδη απορησα πως γινεται να γραφει τοσο, πηρα το γραπτο της για να το διαβασω και ειδα :

- Χάλια περίληψη, δεν υπήρχε καν σύνδεση των προτάσεων, παρά μόνο ένα τυποποιημένο "Στη συνέχεια, έπειτα, τέλος" (τη βαθμολογησε με 25/25)
- Εκθεση υπερβολικα μικρης εκτασης (4 παραγραφοι, 1 σελιδα Α4 με πολυ μεγαλα γραμματα) της οποιας το περιεχομενο ηταν ελλιπες (της εβαλε 47/50)

Φυσικα θυμωσα με την αντιμετωπιση αυτη, στο βαθος ομως του μυαλου μου χαρηκα γιατι σκεφτηκα οτι καλυτερα να περνω χαμηλους βαθμους στο φροντιστηριο (το πολυ 42/50 στην εκθεση, με την τοτε βαθμολογηση), παρα να περνω συνεχεια 18 και 19, και να μου ρθει στο τελος ενα 13-14 και να ψαχνομαι και να απορω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Στο φροντιστηριο μας παντως, καθε αλλο παρα "ευνοικους" βαθμους δε βαζουν! Τσεκουρωνουν οπουν βρουν ευκαιρια, γιατι αυτο γινεται πανω κατω και στις πανελληνιες!

Θυμαμαι επισης περσυ στο σχολειο να εχουμε γραψει εκθεση, και η καθηγητρια μας να βαθμολογει τις εκθεσεις των παιδιων, αναλογα με τον γενικο βαθμο τους στην Β'Λυκειου! για παραδειγμα, σε εμενα εβαζε συνεχεια 90/100 (δεν ξερω αν το αξιζα, αλλα ο βαθμος ηταν παντα ο ιδιος), και στην απουσιολογο μας εβαζε απο 95-97/100 (!). Και μια μερα επειδη απορησα πως γινεται να γραφει τοσο, πηρα το γραπτο της για να το διαβασω και ειδα :

- Χάλια περίληψη, δεν υπήρχε καν σύνδεση των προτάσεων, παρά μόνο ένα τυποποιημένο "Στη συνέχεια, έπειτα, τέλος" (τη βαθμολογησε με 25/25)
- Εκθεση υπερβολικα μικρης εκτασης (4 παραγραφοι, 1 σελιδα Α4 με πολυ μεγαλα γραμματα) της οποιας το περιεχομενο ηταν ελλιπες (της εβαλε 47/50)

Φυσικα θυμωσα με την αντιμετωπιση αυτη, στο βαθος ομως του μυαλου μου χαρηκα γιατι σκεφτηκα οτι καλυτερα να περνω χαμηλους βαθμους στο φροντιστηριο (το πολυ 42/50 στην εκθεση, με την τοτε βαθμολογηση), παρα να περνω συνεχεια 18 και 19, και να μου ρθει στο τελος ενα 13-14 και να ψαχνομαι και να απορω!
Όντως υπάρχουν και αυτά τα φαινόμενα δεν είναι καθόλου σπάνια. Από προσωπική μου εμπειρία πάντως είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με τους καθηγητές και καθηγήτριες που είχα στο λύκειο στα θεωρητικά μαθήματα που με ενδιαφέρουν κιόλας (εννοείται πως υπήρξαν και κάποιες εξαιρέσεις στις συμπάθειες..!!) και ευελπιστώ να είναι ανάλογοι και φέτος που θα τους χρειαστώ και περισσότερο.
Εξαρτάται το που θα πέσεις πάντα. Πάντως προσωπικά πιστεύω πως επειδή φέτος τα πράγματα ζορίζουν και οι καθηγητές του σχολείου να γίνονται πιο ζόρικοι.
Όσον αφορά δε την καθηγήτρια που προανέφερες, άμα την είχα εγώ θα την έδινα κουτουλίδι. Ειλικρινά τρελαίνομαι με κάτι τέτοιες φυσιογνωμίες που δε λέιπουν από όλα τα μαθήματα δυστυχώς. Αλλά αυτή είναι η πιάτσα, τι μπορούμε να κάνουμε;
Όσο για την ερώτηση του topic, πιστεύω πως ο κάθε μαθητής μπορεί να κρίνει κατά πόσο άξιζε ένας βαθμός που πήρε και βέβαια αν είναι αξιόπιστος ο βαθμολογητής ως άνθρωπος, ως άτομο και ως καθηγητής είτε αυτός είναι του φροντιστηρίου είτε του σχολείου.
Πάντως πιστεύω πως στις πανελλαδικές βαθμολογούν με πολύ μεγαλύτερη επιείκεια από όσο πιστεύουμε. Ίσως και γι' αυτό το λόγο είναι καλό που μας τσεκουρώνουν οι καθηγητάδες μας για να επιδιώκουμε πάντοτε ό,τι πιο κοντινό προς το εξαιρετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Πάντως πιστεύω πως στις πανελλαδικές βαθμολογούν με πολύ μεγαλύτερη επιείκεια από όσο πιστεύουμε. Ίσως και γι' αυτό το λόγο είναι καλό που μας τσεκουρώνουν οι καθηγητάδες μας για να επιδιώκουμε πάντοτε ό,τι πιο κοντινό προς το εξαιρετικό.

Κι εγω το πιστευω αυτο, και ελπιζω να ισχυσει και στα γραπτα μου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikouli17

Νεοφερμένος

Η Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Στο φροντιστηριο μας παντως, καθε αλλο παρα "ευνοικους" βαθμους δε βαζουν! Τσεκουρωνουν οπουν βρουν ευκαιρια, γιατι αυτο γινεται πανω κατω και στις πανελληνιες!

Θυμαμαι επισης περσυ στο σχολειο να εχουμε γραψει εκθεση, και η καθηγητρια μας να βαθμολογει τις εκθεσεις των παιδιων, αναλογα με τον γενικο βαθμο τους στην Β'Λυκειου! για παραδειγμα, σε εμενα εβαζε συνεχεια 90/100 (δεν ξερω αν το αξιζα, αλλα ο βαθμος ηταν παντα ο ιδιος), και στην απουσιολογο μας εβαζε απο 95-97/100 (!). Και μια μερα επειδη απορησα πως γινεται να γραφει τοσο, πηρα το γραπτο της για να το διαβασω και ειδα :

- Χάλια περίληψη, δεν υπήρχε καν σύνδεση των προτάσεων, παρά μόνο ένα τυποποιημένο "Στη συνέχεια, έπειτα, τέλος" (τη βαθμολογησε με 25/25)
- Εκθεση υπερβολικα μικρης εκτασης (4 παραγραφοι, 1 σελιδα Α4 με πολυ μεγαλα γραμματα) της οποιας το περιεχομενο ηταν ελλιπες (της εβαλε 47/50)

Φυσικα θυμωσα με την αντιμετωπιση αυτη, στο βαθος ομως του μυαλου μου χαρηκα γιατι σκεφτηκα οτι καλυτερα να περνω χαμηλους βαθμους στο φροντιστηριο (το πολυ 42/50 στην εκθεση, με την τοτε βαθμολογηση), παρα να περνω συνεχεια 18 και 19, και να μου ρθει στο τελος ενα 13-14 και να ψαχνομαι και να απορω!


τα εχω ζησει κι εγω αυτα και πλεον η αληθεια ειναι πως την εμπιστοσυνη που εχω στην καθηγητρια μου (γιατι κανω ιδιαιτερα) δεν την εχω σε κανεναν αλλον. εμπιστευομαι απολυτα την κριση της αλλα αυτο που πρεπει ολοι μας να λαμβανουμε υπ'οψην μας ειναι οτι η κριση του καθε ανθρωπου διαφερει οσο και η αποψη του για ενα γραπτο. σκεφτειτε οτι για πολλους μετραει ακομη και το ποσο καθαρο και προσεγμενο ειναι το γραπτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλέξανδρος31750

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Σίγουρα ΟΧΙ τα πράγματα είναι πολύ συγκεκριμένα σε όλα τα μαθήματα της θεωρητικής...Δεν είναι τόσο υποκειμενικά τα πράγματα....Ας πούμε στη λογοτεχνία οι ερωτήσεις είναι πολύ συγκεκριμένες και στα αρχαία οι περισσότερες ερωτήσεις βασίζονται στα σχόλια του βιβλίου περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top