Γενικό -  Συμβουλές προς τα παιδιά που θα στηριχθούν μόνο στο σχολείο

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Λοιπον παιδια,θελω πρωτ'απ'ολα να σας ευχηθω καλη επιτυχια στις εξετασεις!!!

Παρα τον περιορισμενο ελευθερο χρονο σας, θα παραθεσω καποιες απο τις αποριες μου και οποτε ειστε διαθεσιμοι και εχετε ορεξη απαντηστε.

Τη χρονια που μας ερχεται στενος συγγενης μου αποφασισε να μην παρακολουθησει ιδιαιτερα μαθηματα ή μαθηματα σε φροντιστηριο.Οι επιδοσεις αριστες και οι βασεις πολυ καλες.Παρολα αυτα,θα ηθελα να προτεινετε οτιδηποτε συμβουλες ή να σχολιασετε πανω στο θεμα.

Αποριες:

1)Ποια μαθηματα πιστευετε οτι χρειαζονται παραπανω σημειωσεις ειτε γερη εξασκηση;
2)Θα πρεπε το προαναφερθεν ατομο να προχωραει στην υλη απο μονο του,ετσι ωστε να βρισκεται ενα βημα παραπανω οταν γινεται η διδασκαλια στο σχολειο;
3)Σε ποια μαθηματα προτεινετε βοηθημα;Αν εχετε καποιο υπ'οψην σας παρακαλω ενημερωστε μας:p
4)Θα επρεπε να αφιερωνει συγκεκριμενες ωρες σε συγκεκριμενες μερες ωστε να κανει επαναληπτικα θεματα για εκτενες χρονικο διαστημα;Η λιγοστα επαναληπτικα επαρκουν;

Αν μπορειτε αναφερθειτε και στο προγραμμα με το οποιο εσεις οι ιδιοι διαβαζετε.Μπορειτε να παραθεσετε links,tips και οτιδηποτε θα ηταν αξιο σημασιας για ενα παιδι τριτης Λυκειου,το οποιο θα στηριχθει αποκλειστικα στο σχολειο και στην ενισχυτικη διδασκαλια.

Ευχαριστω,
Δημητρης:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Δεν ειμαι ο πλεον αρμοδιος να δωσω συμβουλες για αυτο το θεμα.
Θελω ομως να συγχαρω τον συγγενη σου για την προσπαθεια του να δωσει πανελληνιες χωρις φροντιστηριο.
Και γω ηθελα παρα πολυ να τοκανω αυτο, αλλα οι γονεις μου δυστυχως δεν με εμπιστευονται οσο θα'πρεπε για να παρουμε για τετοια αποφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Τον συγχαιρω και εγω με την σειρα μου! Δεν είναι ευκολο αυτο που εκανε οταν μαλιστα ολοι κανουν ιδιαιτερα/φροντηστηρια!
Κοιταξε να δεις... Οι απορίες σου ομως ειναι εντελως υποκειμενικες διοτι εξαρταται και απο την δουλεια που γινεται στο σχολειο...

1) Η λογοτεχνία βεβαιως ειναι ενα δυσκολο μαθημα, που θελει πάνω από ολα διαβασμα. Πιστευω πως στην λογοτεχνια με ενα καλο βοηθημα εισαι οκ(μεταιχμιο)
Τα αρχαια ειναι ενα μαθημα που θελουν προσοχη... Εχουν συντελεστη 1,3!!! Στο γνωστο δεν μπορω να πω οτι χρειαζεται κατι το ιδιαιτερο! Διαβασμα... Το αγνωστο ομως θελει πολλη εξασκηση!
Στην εκθεση επισης χρειαζεται να γραφεις... Αν αυτο γινεται στο σχολειο ολα μια χαρα! Αν οχι θα χρειαστεις βοηθεια για τον τροπο γραφης και προσθετες συμβουλες!
Βιολογια,Ιστορια, Λατινικα δεν ειναι τπτ το φοβερο! Στα Λατινικα το βοηθημα του Παπαθανασιου ομως πιστευω θα σε βοηθησει στις μετατροπες!!
2) Σημασια δεν εχει να βρισκεται πιο μπροστα στην υλη αλλα να μην αφηνει κενα!!!
3)Ανεφερα μερικα πριν αλλα τα συνοψιζω!!
Λατινικά= Παπαθανασιου, Μεταιχμιο
Λογοτεχνια= Μεταιχμιο
Αρχαια= Μεταιχμιο, εχει καλα σχολια!
4)Ειναι καλο να γινονται πολλα επαναληπτικα διαγωνισματα... Ας πουμε ιστορια σε καθε κεφαλαιο, Αρχαια σε καθε βιβλιο, λογοτεχνια σε καυε κειμενο, λατινικα καθε 5 ή 10 κειμενα, βιολογια ξεχωριστα τα δυο κεφαλαια, εκθεση καθε 10-15 θεματα!!!
Και φυσικα στο τελος ολικο...

Το διαβασμα ειναι κι αυτο υποκειμονικο... Αλλα πανω απο ολα θελει προγραμμα και οχι κενα κατα την διαρκεια της χρονιας...

Υ.Γ Αν γινεται καλη δουλεια στο σχολειο τοτε δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εγω ειμαι ενας απο αυτους που δεν πηγαινουν φροντιστηριο αλλα μονο ενισχυτικη.Δεν μπορω να πω οτι κανω κατι διαφορετικο απο τις αλλες χρονιες δηλαδη καθημερινο συστηματικο διαβασμα και τα σαββατοκυριακα και τις γιορτες τα αφιερωνω σε επαναληψεις.Εχω βεβαια βοηθητικα,πατακη για λατινικα και λογοτεχνια απο ελληνοεκδοτικη και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.Στα αλλα δεν ειναι τοσο απαραιτητα τα βοηθηματα κατα την γνωμη μου.Το πιο δυσκολο μαθημα ειναι για μενα τα αρχαια λογω της πολλης υλης.Στην τελικη μην αγχωνεστε ολοι λογικα καπου θα περασουμε και αν δεν γινει αυτο δεν χαθηκε και ο κοσμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cucumber

Νεοφερμένος

Η Cucumber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Υπάρχουν κι άλλοι που το κάνουν αυτό; Τρίτη λυκείου, θεωρητική, το βρήκα περιττό να έχω οποιαδήποτε άλλη εξωτερική βοήθεια. Αυτό που πραγματικά αποδίδει είναι το προσωπικό διάβασμα, για το οποίο δεν υπάρχει και πολύς χρόνος ή διάθεση αν αναλώνεσαι σε σχολείο-φροντιστήριο. Ακούω συχνά παράπονα για την παραπαιδεία αλλά σε τελική ανάλυση είναι οι ίδιοι που τη διαιωνίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Runway91

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
1) Παραπάνω σημειώσεις, η Λογοτεχνία! Όσο το δυνατόν περισσότερα παράλληλα, τέλεια τα σχόλια του βιβλίου και όσα επιπλέον μπορείς!
Γερή εξάσκηση, καταρχάς το Άγνωστο! Θεματογραφία συνέχεια, για λεξιλόγιο, Γραμματική, Συντακτικό!
Επίσης, τα Λατινικά και η θεωρία της Έκθεσης, καθώς και οι πηγές στην Ιστορία.
Τέλος, παραπάνω σημειώσεις θέλουν και τα ερμηνευτικά του Γνωστού!:)

2) Αν σε βολεύει να προχωράς μόνος σου, ναι, κάντο. Αν όμως δυσκολεύεσαι, πήγαινε μαζί με το σχολείο και αφιέρωσε τις έξτρα ώρες σε επαναλήψεις!

3)Για βοηθήματα, δεν είμαι σε θέση να βοηθήσω, γιατί εγώ πήγαινα φροντιστήριο και είχα τα βιβλία των καθηγητών μου..

4) Πολλέεεες επαναλήψεις, σαφώς. Το πώς και πότε θα τις οργανώσεις, είναι δικό σου θέμα! Αν θεωρείς καλό να συγκεκριμενοποιήσεις τις μέρες/ώρες που θα αφιερωθούν στο σκοπό αυτό, τότε αυτό να κάνεις! Με λίγα λόγια, σημασία έχει να είσαι εσύ άνετα με το διάβασμά σου και να μην αγχώνεσαι με την ύλη, αλλά να νιώθεις οικεία με αυτήν, να την κάνεις "κτήμα" σου!

Πολλές ευχές για καλή δύναμη και καλή επιτυχία!!:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον παιδια,θελω πρωτ'απ'ολα να σας ευχηθω καλη επιτυχια στις εξετασεις!!!

Παρα τον περιορισμενο ελευθερο χρονο σας, θα παραθεσω καποιες απο τις αποριες μου και οποτε ειστε διαθεσιμοι και εχετε ορεξη απαντηστε.

Τη χρονια που μας ερχεται στενος συγγενης μου αποφασισε να μην παρακολουθησει ιδιαιτερα μαθηματα ή μαθηματα σε φροντιστηριο.Οι επιδοσεις αριστες και οι βασεις πολυ καλες.Παρολα αυτα,θα ηθελα να προτεινετε οτιδηποτε συμβουλες ή να σχολιασετε πανω στο θεμα.

Αποριες:

1)Ποια μαθηματα πιστευετε οτι χρειαζονται παραπανω σημειωσεις ειτε γερη εξασκηση;
2)Θα πρεπε το προαναφερθεν ατομο να προχωραει στην υλη απο μονο του,ετσι ωστε να βρισκεται ενα βημα παραπανω οταν γινεται η διδασκαλια στο σχολειο;
3)Σε ποια μαθηματα προτεινετε βοηθημα;Αν εχετε καποιο υπ'οψην σας παρακαλω ενημερωστε μας:p
4)Θα επρεπε να αφιερωνει συγκεκριμενες ωρες σε συγκεκριμενες μερες ωστε να κανει επαναληπτικα θεματα για εκτενες χρονικο διαστημα;Η λιγοστα επαναληπτικα επαρκουν;

Αν μπορειτε αναφερθειτε και στο προγραμμα με το οποιο εσεις οι ιδιοι διαβαζετε.Μπορειτε να παραθεσετε links,tips και οτιδηποτε θα ηταν αξιο σημασιας για ενα παιδι τριτης Λυκειου,το οποιο θα στηριχθει αποκλειστικα στο σχολειο και στην ενισχυτικη διδασκαλια.

Ευχαριστω,
Δημητρης:thanks:

τι κατευθυνση ειναι το παιδι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Celice

Νεοφερμένος

Η Celice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γεια και απο μενα!
Οι συμβουλες των παιδιων ειναι κατι παραπανω απο χρησιμες και οι παρατηρησεις τους ιδιαιτερα ευστοχες.Αυτο που εχω να πω εγω σε οσους θα δωσουν φετος πανελληνιες ειναι οχι πανικος ή τρομερο αγχος!!!
Αυτα μπορουν να σας καταστρεψουν!Ηρεμιστε,βαλτε προγραμμα και διαβαστε!Ολα τα αλλα θα ερθουν μονα τους.Και πανω απ΄ ολα ρωτηστε για συμβουλες οποιον θελετε αλλα μετα αξιολογηστε οσα ακουσατε και προσαρμοστε το προγραμμα και τον τροπο μελετης στις δικες σας -και μονο- αναγκες,επιθυμιες και δυνατοτητες!!!
Καλη δυναμη και καλη σας επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
παιδια μην το βαζετε κατω περυσι εδωσα μονη χωρις φροντιστηριο μετα απο 14 χρονια.δεν τα καταφερα αλλα επιασα σε τεσσερα βαση κοπηκα ιστορια,λατινικα και αρχαια που δε διαβασα.περασα μονο γλωσσες και χωρις ενισχυτικη .φετος που και τα δυο μωρα μου πανε σχολειο ισως κανω κανα μαθημα στο σχολειο.του χρονου ξαναδινω.δωστε βαση στο ημερησιο διαβασμα και θα τα καταφερετε ουτως η άλλως οι ευθυνες σας ειναι καθαρα το διαβασμα δε σας βαρενει τιποτα αλλο .Για να σας ενθαρρυνω ακουστε οτι φετος περασε μητερα εργαζομενη στο πανεπιστημιο με τρια παιδια με προσωπικη μονο μελετη και μετα απο 16 χρονια παρακαλω.εχετε να πειτε τιποτα?καλη επιτυχια σε ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xara9000

Νεοφερμένος

Η xara9000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι όποιος θέλει κάτι πολύ δεν υπαρχει περίπτωση να μην το καταφέρει.εγω πήγαινα τεχνολογική και είχα αυτό το σύστημα!και ποιο ξεκούραστη ήταν η χρονιά μου και έγραψα το ίδιο ίσως και λίγο παραπάνω από τους μαθητές του επιπέδου μου.θέλει 3 πράγματα,αυτοπεποίθηση,θπομονή και κυρίως..πρόγραμμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Απλά παίζει με τη φωτιά... Μια καθηγήτρια που είχα μαθηματικά στην τρίτη γυμνασίου, μας είχε πει ότι αν κάποιος είναι "το" μυαλό δεν πρόκειται να πιάσει πάνω από 15 στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης, εάν δεν πηγαίνει φροντιστήριο. Δεν είναι οι βάσεις ή το πρόγραμμα κάποιου. . . Το φροντιστήριο έγινε πια απαραίτητο και τα θέματα στις Πανελλήνιες έχουν ένα βαθμό δυσκολίας που "πατά" στα κόλπα που σου μαθαίνει ο φροντιστής. Για μένα είναι κακή ιδέα να στηριχτεί μόνο στις δικές του δυνατότητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Λοιπον παιδια,θελω πρωτ'απ'ολα να σας ευχηθω καλη επιτυχια στις εξετασεις!!!

Παρα τον περιορισμενο ελευθερο χρονο σας, θα παραθεσω καποιες απο τις αποριες μου και οποτε ειστε διαθεσιμοι και εχετε ορεξη απαντηστε.

Τη χρονια που μας ερχεται στενος συγγενης μου αποφασισε να μην παρακολουθησει ιδιαιτερα μαθηματα ή μαθηματα σε φροντιστηριο.Οι επιδοσεις αριστες και οι βασεις πολυ καλες.Παρολα αυτα,θα ηθελα να προτεινετε οτιδηποτε συμβουλες ή να σχολιασετε πανω στο θεμα.

Αποριες:

1)Ποια μαθηματα πιστευετε οτι χρειαζονται παραπανω σημειωσεις ειτε γερη εξασκηση;
2)Θα πρεπε το προαναφερθεν ατομο να προχωραει στην υλη απο μονο του,ετσι ωστε να βρισκεται ενα βημα παραπανω οταν γινεται η διδασκαλια στο σχολειο;
3)Σε ποια μαθηματα προτεινετε βοηθημα;Αν εχετε καποιο υπ'οψην σας παρακαλω ενημερωστε μας:p
4)Θα επρεπε να αφιερωνει συγκεκριμενες ωρες σε συγκεκριμενες μερες ωστε να κανει επαναληπτικα θεματα για εκτενες χρονικο διαστημα;Η λιγοστα επαναληπτικα επαρκουν;

Αν μπορειτε αναφερθειτε και στο προγραμμα με το οποιο εσεις οι ιδιοι διαβαζετε.Μπορειτε να παραθεσετε links,tips και οτιδηποτε θα ηταν αξιο σημασιας για ενα παιδι τριτης Λυκειου,το οποιο θα στηριχθει αποκλειστικα στο σχολειο και στην ενισχυτικη διδασκαλια.

Ευχαριστω,
Δημητρης:thanks:
μην ντρεπεσαι που δεν παρακολουθεις ιδιαιτερα η δεν κανεις φροντιστηρια, ειτε ειναι οικονομικο ειτε ειναι πισμα η οτιδηποτε ο λογος δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο, εξυπνοι ανθρωποι και ανθρωποι ιδιαιτερα ψαγμενοι δεν χρειαζονται να σπαταλησουν πολλα λεφτα να κανουν κατι.

α, οσο για συμβουλες θα σου απαντησουν πολλοι εδω αλλα μονο ΕΣΥ ξερεις τα ορια σου και ΕΣΥ θα σχεδιασεις το καλυτερο προγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xara9000

Νεοφερμένος

Η xara9000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
συγνώμη κιόλας για την παρέμβαση..αλλά ZIGFRID αμα ξαναδεις αυτην την καθηγήτρια πεστης εκ μέρους μου ό,τι λέει μπαρούφες!!! οντως πρέπει να ψαχτεις πολυ!+καλό είναι τον τελευταιο μήνα να πας σε ενα φροντηστήριο για να λύσεις τις ασκήσεις επανάληψης που βάζουν,ή αλλιώς να χρεισημοποιέις πολύ καλά βοηθήματα(τα ίδια που έχουν και στο φροντιστήριο)! εγώ που έδινα μαθηματικά πέρυσσι και λέγανε πως ήταν παλούκια είχα γράψει 16,4.τι 15 μου λες? και καλά εγω..εντε έτυχε..έχω και δύο μεγαλύτερα αδέρφια που είχα την ίδια τακτική,και οι δυο γράψανε πάνω από 18!! είναι τρελές μ@μ@κιες αυτα που σου είπε η καθηγήτρια σου.απλά οι περισσότεροι φοβούνται να δοκιμασουν.και όχι άδικα δλδ γτ θέλει πολύ πείσμα κα πρόγραμμα!!! χωρίς αυτά είσαι χαμένος από χέρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top