Ποια βιβλία σας βοήθησαν να εξασκήσετε και να βελτιώσετε τα αγγλικά σας;

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου προτεινετε βιβλια και ταινιες ή γενικοτερα υλικο που σας βοηθησε να εξασκησετε και να βελτιωσετε τα αγγλικα σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
*προτείνετε, εξασκήσετε

Θα σου πω για ορισμένα λογοτεχνικά βιβλία, αλλά αν θες κάποιοι βιβλίο εκμάθησης αγγλικών, θα πρέπει να ξέρω και σε ποιο επίπεδο αναφέρεσαι.

Τις γνώσεις μου βελτίωσε πολύ η ανάγνωση του Harry Potter and the Deathly Hallows. Ακόμα κι αν δεν καταλαβαίνετε όλα όσα λέει το βιβλίο, αξίζει τον κόπο, πιστέψτε με. Απ' ό,τι έχω ακούσει, και τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς έχουν γλωσσολογική αξία.

Επίσης, το Beneath the Bleeding, της Val McDermid ή κάπως έτσι. Πολύ ωραίες εκφράσεις:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Βασικα εχω παρει το lower και τωρα κανω για prof!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ωραία, τόσο το καλύτερο!

Κάνε Sylvia Kar, Flannel, για πολύ δυνατό power-up.

Αλλά για αρχή πάρε ένα μπλε βιβλιαράκι με Practice Tests του Burlington.

Πάντως μην επαναπαύεσαι μόνο με αυτά τα βιβλία. Πρέπει να έχεις καθημερινή επαφή με τα αγγλικά, μέσω βιβλίων, ταινιών και ό,τι βρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
εγω(17) διαβαζα τα βιβλια του harry potter απο το 5ο και μετα στα αγγλικα,και συμφωνω οτι σου ανεβαζει πολυ το επιπεδο.αλλα το θεμα ειναι να μπεις σε εναν ελευθερουδακη και να διαλεξεις ενα τησ αρεσκειας σου.ετσι θα σου μεινει σιγουρα καλυτερα και θα παρεισ και πολλα περισσοτερα.
αλλο λογοτεχνικο που θα σου προτεινα ειναι το "the catcher in the rye",που θεωρειται κλασσικο,το διδασκουν στα πανεπιστημια...για μεγαλυτερη εμβαθυνση μπορεις να πας και σε shakespear,ie αγγλικα του μεσαιωνα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archer

Νεοφερμένος

Ο archer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα σας πρότεινα εκτός από βιβλία να μελετάτε κείμενα στο διαδίκτυο, τα οποία είναι άπειρα, δωρεάν, και μπορείτε να βρείτε αυτά που ανταποκρίνονται στα ενδιαφέροντά σας. Απαραίτητο βέβαια σ' αυτή την περίπτωση είναι ένα ηλεκτρονικό λεξικό, όπως το Magenta ή το Babylon, που προσφέρουν ασύγκριτα πιο γρήγορη και εύκολη εύρεση ενός λήμματος σε σχέση με το λεξικό-βιβλίο. Προσωπικά, μ' αυτή τη μέθοδο και χωρίς ούτε μία ώρα φροντιστήριο πήρα σχετικά εύκολα το Γ1 στα Αγγλικά, έχοντας ένα ξεχασμένο Lower του 1982. Αυτό που θα σας λείψει είναι η προφορική εξάσκηση. Όσο για παραγωγή γραπτού λόγου, γράψτε συμμετέχοντας σε forum συζητήσεων ή όπου αλλού μπορείτε.
Πάνω απ' όλα χρειάζεται μεράκι και θέληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_l

Νεοφερμένος

Η efi_l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εννοείται πως χωρίς μεράκι δεν γίνεται τίποτα!!!
Οπωσδήποτε θα πρέπει να για το prof να προμηθευτείς τα βιβλία με practice tests του Γρίβα και του Souper Course, όπου στο πρώτο υπάρχουν όλες οι εκφράσεις και περίεργα φαινόμενα της γλώσσας και στο δεύτερο όλες οι περίεργες πείπτώσεις γραμματικής και τέλεια θέματα για εκθέσεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Του Γρίβα να προσέχετε, αν πάρετε την καινούρια έκδοση με το πράσινο εξώφυλλο, να έχει καλό Companion. Γιατί αν δεν το έχουν αλλάξει, θα είναι ένα που απλά θα γράφει μια μετάφραση, και δεν έχει ούτε παράδειγμα ούτε συνώνυμα ούτε τπτ. Χωρίς να θέλω να μειώσω, φυσικά, την αξία του, διότι είναι όντως πολύ αξιόλογο βιβλίο για τα περίεργα γραμματικά φαινόμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
είμαι μαθητής σε τάξη προφ και κάνω, μεταξύ άλλων, και το πολύ βοηθητικό κατ εμέ practice tests for ecpe της burlington. Έχει ΠΟΛΥ λεξιλόγιο.

Του Γρίβα να προσέχετε, αν πάρετε την καινούρια έκδοση με το πράσινο εξώφυλλο, να έχει καλό Companion. Γιατί αν δεν το έχουν αλλάξει, θα είναι ένα που απλά θα γράφει μια μετάφραση, και δεν έχει ούτε παράδειγμα ούτε συνώνυμα ούτε τπτ. Χωρίς να θέλω να μειώσω, φυσικά, την αξία του, διότι είναι όντως πολύ αξιόλογο βιβλίο για τα περίεργα γραμματικά φαινόμενα.

ναι, το καινούριο κίτρινο βιβλίο του γρίβα για το ecpe (το on course for the michigan ecpe) το έχω. Το companion, παρά το γεγονός ότι έχει και αυτό μεγάλη γκάμα λέξεων, παρέχει μια ''ξερή'' ελληνική μετάφραση. Όχι πως δεν είναι αξιόλογο βιβλίο, αλλά θα μου άρεσε περισσότερο αν είχε κανένα παράδειγμα, καμια αγγλική μετάφραση κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tombraider

Νεοφερμένος

Ο Gregory αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
παιδια να σας πω... εγω πηρα του γριβα το προφ κ οτι λεξεις ειχε επεσαν. κ στν γραμματικη ηταν πολυ καλο. βασικα με βοηθησε πολυ μπορω να πω . καλο βιβλιο ειναι επισης το burlighton practice tests for michigan proficiency(book 2)
-----------------------------------------
τλκ το περασα με 3 pass κ 1 high pass στο writing. Παντως τα βιβλια π προανεφερα ειναι πολυ καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Vocabulary in Use (Cambridge)
Τα άπαντα του λεξιλογίου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Wikipedia.
Επίσης, τα άπαντα του Oscar Wilde με μόνο 9? είναι φοβερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eγω θα πώ οτι το Harry Potter and the Deathly Hallows και ειδικα και το 5ο-εκτο βιβλίο του Χαρι Ποτερ στα αγγλικα ειναι ενα απο τα καλυρα βιβλια απο όλες τις πλευρές για βελτίωση των αγγλικών!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Επίσης, το www.ted.com είναι ένα εκπληκτικό site με πολλές ενδιαφέρουσες ομιλίες. Αν θέλετε να βελτιωθείτε στο listening και να μάθετε λεξούλες, είναι ό,τι πρέπει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Οποιος θέλει μπορεί να ακουει και BBC Radio για αυθεντική αγγλικη προφορα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
καλη ιδεα θα ηταν να παρεις times το αγγλικο περιοδικο........θα σε βοηθησει πολυ:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To παίρνω εγω το ΤΙΜES και ειναι ενα εξαιρετικό περιοδικό,αν και έχει κάπως ανεβασμενο επίπεδο λεξιλογίου για μαθητες Advanced.Γενικα ομως ειναι καλό και εχει πολύ ενδιαφεροντα θεματα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Kαι εγώ το παίρνω...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τελειο ειναι και το NewsWeek!
Ειναι εξαιρετικο περιοδικό!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelikoulitsa

Νεοφερμένος

Η angelikoulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
εξαρτάται σε τι θες να κανεις εξάσκηση για πτυχιο η για σενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top