[Ειδικό Μάθημα] Βοήθεια/Απορίες στα Γερμανικά

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Είδα ότι δεν υπάρχει παρόμοιο θέμα για τα γερμανικά ως μάθημα πανελλαδικώς εξεταζόμενο. Μπορεί να μην δίνουν πολλοί από εδώ, μπορεί και κανένας... Εγώ θέλω να υπάρχει και να λέω τον πόνο μου καμία φορά. :P

Δίνω φέτος... Έχω ήδη ξεκινήσει την προετοιμασία μου και τα 5 πρώτα τέστ από το βιβλίο: ''Ειδικό μάθημα, Γερμανικά'' του Καραμπάτου. Στην συνέχεια θα συνεχίσω με το βιβλίο από το Praxis. Εννοείται πως θα λύσουμε και όλα τα προηγούμενα θέματα. Μέχρι στιγμής επίσης, έχω κάνει επανάληψη την γραμματική από το Α1:P .

Αν κάποιος έχει ήδη δώσει ή σκοπεύει να δώσει, θα ήθελα να ακούσω την άποψή του για το κομμάτι της έκθεσης ( 200 λέξεις:eek: μόνο; )

Είμαι διαθέσημη για κάθε ερώτηση που μπορώ να απαντήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Το γεγονος οτι προετοιμαζεσαι τοσο εκτενως, ηδη απο τωρα, θα σε βοηθησει φυσικα να γραψεις πολυ καλα, αλλα απο την αλλη απο την στιγμη που εχεις Γ2, η εξεταση θα σου φανει αστεια, οποτε η προετοιμασια σου απο τωρα ειναι λιγακι ασκοπη και θα ηταν κατα τη γνωμη μου προτιμοτερο να επικεντρωθεις στα βασικα μαθηματα σου. Εκτος αν εχεις τοσο πολυ χρονο, που μπορεις να αφιερωνεις ενα μερος αυτου και στα γερμανικα.
Για να μην παρεξηγηθω, σε αλλη περιπτωση θα ηταν ωφελιμο καποιος να κανει εστω 1-1.5 ωρα την εβδομαδα καθ'ολη την διαρκεια της σχολικης χρονιας, ωστε να εχει μια αλφα επαφη με την γλωσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το γεγονος οτι προετοιμαζεσαι τοσο εκτενως, ηδη απο τωρα, θα σε βοηθησει φυσικα να γραψεις πολυ καλα, αλλα απο την αλλη απο την στιγμη που εχεις Γ2, η εξεταση θα σου φανει αστεια, οποτε η προετοιμασια σου απο τωρα ειναι λιγακι ασκοπη και θα ηταν κατα τη γνωμη μου προτιμοτερο να επικεντρωθεις στα βασικα μαθηματα σου. Εκτος αν εχεις τοσο πολυ χρονο, που μπορεις να αφιερωνεις ενα μερος αυτου και στα γερμανικα.
Για να μην παρεξηγηθω, σε αλλη περιπτωση θα ηταν ωφελιμο καποιος να κανει εστω 1-1.5 ωρα την εβδομαδα καθ'ολη την διαρκεια της σχολικης χρονιας, ωστε να εχει μια αλφα επαφη με την γλωσσα.

Ξέρεις τι γίνεται; Έχω θέμα με την έκθεση. Ευτυχώς το κατάλαβα νωρίς, δεν μπορώ να περιοριστώ στις 200-250 λέξεις. Έγραφα μια προχθές και μετά το 1ο ερώτημα μετράω τις λέξεις και είχα φτάσει ήδη στις 198!:confused::worry: . Αυτό προσπαθούμε να καλύψουμε κυρίως τώρα...
Μέσα στην χρονιά μου έχει βγάλει πρόγραμμα και μέσα σε αυτό μου έχει βάλει 9 Σάββατα γενικό τεστ γραμματικής/συνακτικού ( :whistle: )
Ελεύθερο χρόνο δεν έχω, αλλά η κυρία λέει πως γενικά επαφή δεν πρέπει να χάσω, επίπεδο δεν πρέπει να ρίξω, επαναλήψεις πρέπει να κάνω κ κυρίως ένα καλό φρεσκάρισμα στο λεξιλόγιο του επιπέδου Β ( Β1- Β2)
Τρέλα, αλλά είναι ωραία τρέλα τουλάχιστον:P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Αν θα περιοριστεις στα 9 Σαββατα, νομιζω θα βρισκεσαι σε φυσιολογικα πλαισια προετοιμασιας, ετσι κι αλλιως μετα τις Πανελληνιες θα εχεις ακομη ενα μηνα ελευθερο για να προετοιμαστεις για το ειδικο μαθημα.
Το οριο των λεξεων νομιζω δε θα επρεπε να σε απασχολει, γιατι και τις 300 να φτασεις, δε νομιζω να εχεις καποιο προβλημα ως προς την βαθμολογηση. Αλλωστε ποιος θα κατσει τωρα να καταμετρησει μια-μια τις λεξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top