Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας, Πάντειος

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Απο αυτο το τμημα περα απο πολιτικος επιστημονας βγαινεις και ιστορικος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Απο αυτο το τμημα περα απο πολιτικος επιστημονας βγαινεις και ιστορικος?

https://www.anodos.edu.gr/Panorama/Sxoles1.htm#a46

Επαγγελματικές δυνατότητες αποφοίτων: Στο Υπουργείο Εξωτερικών και σε άλλους τομείς του δημοσίου και σε υπηρεσίες του ευρύτερου δημόσιου τομέα. Σε διεθνείς οργανισμούς. Στο διπλωματικό σώμα. Σε ινστιτούτα πολιτικών και ιστορικών ερευνών. Σε εταιρίες δημοσκοπήσεων και μελέτης πολιτικών φαινομένων. Στο διπλωματικό σώμα. Καθηγητές στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, αφού αποκτήσουν πτυχίο και από την Α.Σ.Π.Τ.Ε. (Πρώην ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ).

Μπορείς να μπεις και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, αλλά λογικά ως κοινωνιολόγος,. Οι ιστορικοί διορίζονται ως φιλόλογοι. Στη σχολή αυτή δεν έχει καθόλου αρχαια ελληνικά, οπότε δε θα μπορείς να διοριστείς ως φιλόλογος-ιστορικός.
Μπορείς λογικά να βγεις ιστορικός και να διδάξεις σε ενα φροντιστήριο ιστορία, αλλά στο δημόσιο θα διοριστείς(:P) ως Κοινωνιολόγος.

[Υποθέσεις κα΄νω, δεν είμαι απολύτως σίγουρος]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Απο αυτο το τμημα περα απο πολιτικος επιστημονας βγαινεις και ιστορικος?
Οχι δεν βγαίνεις ιστορικός είσαι πολιτικός επιστήμων.Στο τμήμα αυτό δεν διδάσκεσαι αρχαία και μεσαιωνική ιστορία,δεν κάνεις ιστορία της τέχνης,κοινωνική και πολιτιστική ιστορία ούτε φιλολογία.Απλά έχει κάποια μαθήματα νεότερης πολιτικής ιστορίας για την κατανόηση της πολιτικής επιστήμης.Φυσικά ούτε σε φροντιστήριο μπορείς να εργαστείς ώς φιλόλογος-ιστορικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Απόψεις για το συγκεκριμένο τμήμα; Τα μαθήματά του, οι καθηγητές; Υστερεί ο απόφοιτος του τμήματος όσον αφορά το κομμάτι των διεθνών σχέσεων εν συγκρίεσι με τον απόφοιτο άλλου τμήματος πολιτικής επιστήμης, π.χ. του ΕΚΠΑ; Δίδεται πολλή έμφαση στην ιστορία; Είναι πιο θεωρητικό το πρόγραμμα σπουδών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απόψεις για το συγκεκριμένο τμήμα; Τα μαθήματά του, οι καθηγητές; Υστερεί ο απόφοιτος του τμήματος όσον αφορά το κομμάτι των διεθνών σχέσεων εν συγκρίεσι με τον απόφοιτο άλλου τμήματος πολιτικής επιστήμης, π.χ. του ΕΚΠΑ; Δίδεται πολλή έμφαση στην ιστορία; Είναι πιο θεωρητικό το πρόγραμμα σπουδών;

Στο τμήμα ΠΕΔΔ του ΕΚΠΑ μετά το δεύτερο έτος επιλέγεις την κατεύθυνση που επιθυμείς να ακολουθήσεις μεταξύ των 1) Πολιτική Ανάλυση, 2) Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών και 3) Διοικητικής Επιστήμης. Το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και ΙΣΤΟΡΙΑΣ του Παντείου (εννοεί ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ) είναι ανάλογο της κατεύθυνσης της Πολιτικής Ανάλυσης του ΠΕΔΔ (εξίσου θεωρητικά τμήματα και τα δύο). Δεν έχει καμία σχέση ούτε με διεθνείς σπουδές ούτε με διοικητική επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Στο τμήμα ΠΕΔΔ του ΕΚΠΑ μετά το δεύτερο έτος επιλέγεις την κατεύθυνση που επιθυμείς να ακολουθήσεις μεταξύ των 1) Πολιτική Ανάλυση, 2) Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών και 3) Διοικητικής Επιστήμης. Το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας του Παντείου (εννοεί Πολιτικής Ιστορίας) είναι ανάλογο της κατεύθυνσης της Πολιτικής Ανάλυσης του ΠΕΔΔ (εξίσου θεωρητικά τμήματα και τα δύο). Δεν έχει καμία σχέση ούτε με διεθνείς σπουδές ούτε με διοικητική επιστήμη.

Με λίγα λόγια δε δίδεται κάποια ιδιαίτερη επιλογή για έμφαση στις διεθνείς σχέσεις, εκτός από κάποια μαθήματα επιλογής. Όμως δεν έχουν και πολύ μεγάλη διαφορά φαντάζομαι, έτσι; Είδα ότι έχει 3 υποχρεωτικά μαθήματα "Κοινωνικής Θεωρίας", και δεν ξέρω τι ακριβώς είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με λίγα λόγια δε δίδεται κάποια ιδιαίτερη επιλογή για έμφαση στις διεθνείς σχέσεις, εκτός από κάποια μαθήματα επιλογής. Όμως δεν έχουν και πολύ μεγάλη διαφορά φαντάζομαι, έτσι; Είδα ότι έχει 3 υποχρεωτικά μαθήματα "Κοινωνικής Θεωρίας", και δεν ξέρω τι ακριβώς είναι...

Δεν δίνεται καμία έμφαση στις διεθνείς σχέσεις. ΄Οπως σου είπα και παραπάνω το τμήμα αυτό είναι πολύ παρεμφερές μόνο με την κατεύθυνση Πολιτικής Ανάλυσης του ΠΕΔΔ. Η Κοινωνική Θεωρία που αναφέρεις, ασχολείται με τους στοχαστές της κοινωνικής και πολιτικής σκέψης (Μοντεσκιέ, Τοκβίλ, Ντυρκέμ, Μαρξ, Βέμπερ κλπ) καθώς και με τις σχολές κοινωνικής θεωρίας. Είναι χωρισμένη σε 3 μαθήματα ανά χρονικές περιόδους επειδή ο όγκος είναι τόσο μεγάλος που δεν γίνεται να καλυφθεί μόνο σε ένα μάθημα (και τα 3 λίγα είναι). Αν θέλεις μπορείς να κατεβάσεις τον οδηγό σπουδών των δύο τμημάτων και να κάνεις τη σύγκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να φανταστώ ότι για κάποιον άλλο ζητάς πληροφορίες. Από ο,τι είδα φέτος μπήκες σε άλλη σχολή και μάλιστα πολύ καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Να φανταστώ ότι για κάποιον άλλο ζητάς πληροφορίες. Από ο,τι είδα φέτος μπήκες σε άλλη σχολή και μάλιστα πολύ καλή.

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!

Πληροφορίες ζητάω για τον εαυτό μου, διότι δεν είμαι βέβαιος ότι μου αρέσει το αντικείμενο το σπουδών μου. Είναι νωρίς ακόμα βέβαια να πάρω οποιαδήποτε απόφαση, θα πρέπει να περάσει κάποιος καιρός ακόμα, αλλά ψάχνω τις εναλλακτικές μου. :) Άλλωστε, όλη τη χρονιά ήξερα ότι θα δήλωνα ως πρώτη μου επιλογή είτε τμήμα οικονομικών (όχι διοικητικό), είτε τμήμα πολιτικής επιστήμης! Το μόνο άλλο αντικείμενο που θα μπορούσε να με ενδιαφέρει θα ήταν η νομική, που όμως δεν πίστευα πως θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι σχετικό (επίσης δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να βγάλω τους απαραίτητους βαθμούς, δεν κατέβαλα ανάλογη προσπάθεια και δεν μετανιώνω για τη συγκεκριμένη επιλογή μου).

Ξέφυγα λίγο από το θέμα! Η πολιτική επιστήμη, λοιπόν, είναι μια κοινωνική επιστήμη η οποία γνώριζα ότι με ενδιαφέρει, μου φαινόταν μόνο κάπως ασαφές το αντικείμενό της. Όμως, αν αποφασίσω εν τέλει να μη συνεχίσω τις σπουδές μου στην οικονομική επιστήμη (ο κυριότερος λόγος είναι ο τεχνοκρατικός χαρακτήρας του αντικειμένου ενώ ίσως μου αρέσουν μόνο τα θεωρητικά κομμάτια του που σχετίζονται με την πολιτική), το πιθανότερο είναι να κατευθυνθώ προς κάποιο τμήμα πολιτικής επιστήμης. Όντας κάτοικος Αθηνών, κοιτάω κυρίως τα τμήματα του ΕΚΠΑ, του Παντείου, αλλά και του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου (Κόρινθος), διότι πιστεύω πως με τα μόριά μου δε θα περνούσα μέσω 10% σε κάποιο από τα 2 τμήματα στην Αθήνα. Έχω σκεφτεί να ξαναδώσω Πανελλήνιες αλλά δεν είμαι σίγουρος πως αξίζει τον κόπο, ή πως θα κατάφερνα να διαβάσω σοβαρά για να αποδώσω καλύτερα.

Συνεπώς, ζητάω πληροφορίες για μένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Η σχολή αυτή, συγκριτικά με το τμήμα Πολιτικών επιστημών του ΕΚΠΑ, ενδεικνύεται περισσότερο ως βοήθημα για καταταρκτήριες στη Νομική σχολή, έχει δηλαδή μεγαλύτερη συνάφεια μαθημάτων με της Νομικής από ότι άλλα τμήματα Πολιτικών Επιστημών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Η σχολή αυτή, συγκριτικά με το τμήμα Πολιτικών επιστημών του ΕΚΠΑ, ενδεικνύεται περισσότερο ως βοήθημα για καταταρκτήριες στη Νομική σχολή, έχει δηλαδή μεγαλύτερη συνάφεια μαθημάτων με της Νομικής από ότι άλλα τμήματα Πολιτικών Επιστημών?
Αν θες κατατακτήριες για Νομική, τότε καλύτερα να πας στο Πολιτικών Επιστημών του ΕΚΠΑ ή του ΑΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Πότε συνήθως ξεκινάν τα μαθήματα του εν λόγω τμήματος- πολιτικών επιστημών και ιστορίας-, γνωρίζει κανείς? για φέτος έχει βγει ανακοίνωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο τμήμα (καθηγητές, ενδιαφέροντα μαθήματα κ.λ.π.) Έχω συγκεντρώσει 15.681 μόρια. Έχω πιθανότητες να το πιάσω; Στόχος μου είναι, βέβαια, η νομική (από ότι έχω δει στο πρόγραμμα σπουδών έχει κάποια λίγα μαθήματα δικαίου, όπως εισαγωγή στο Δημόσιο Δίκαιο, Συνταγματικό Δίκαιο, Ευρωπαϊκή θεωρία του Κράτους και του Δικαίου, διοικητική οργάνωση του κράτους, δηλαδή επί της ουσίας διοικητικό δίκαιο.Ουσιαστικά, έχεις βγάλει σχεδόν το δημόσιο δίκαιο).

Ας μου πει κάποιος ρε παιδιά. Πέρσι είδα ότι είχε 15.300 περίπου, αλλά πρόσεξα ότι μειώθηκαν κατά 20 οι θέσεις (από 160 έγιναν 140). Πόσο λέτε να πάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο τμήμα (καθηγητές, ενδιαφέροντα μαθήματα κ.λ.π.) Έχω συγκεντρώσει 15.681 μόρια. Έχω πιθανότητες να το πιάσω; Στόχος μου είναι, βέβαια, η νομική (από ότι έχω δει στο πρόγραμμα σπουδών έχει κάποια λίγα μαθήματα δικαίου, όπως εισαγωγή στο Δημόσιο Δίκαιο, Συνταγματικό Δίκαιο, Ευρωπαϊκή θεωρία του Κράτους και του Δικαίου, διοικητική οργάνωση του κράτους, δηλαδή επί της ουσίας διοικητικό δίκαιο.Ουσιαστικά, έχεις βγάλει σχεδόν το δημόσιο δίκαιο).

Τα μαθήματα του τμήματος είναι πολύ ενδιαφέροντα, έχει πολύ καλά μεταπτυχιακά προγράμματα και καθηγητές με δυνατά βιογραφικά και με αρκετούς από αυτούς με ενεργή παρουσία στο χώρο. Πιστεύω ότι με τα μόριά σου είσαι σίγουρα μέσα στο τμήμα. Το θέμα που εντοπίζω στην περίπτωσή σου είναι ότι βλέπεις τη σχολή σαν όχημα για τη Νομική.΄Οχι βέβαια ότι είναι κακό αφού αυτός είναι ο στόχος σου. Απλά έχω κάποιους ενδοιασμούς κατά πόσο σε ενδιαφέρουν τα αντικείμενα των διδασκόμενων μαθημάτων. Ρίξε μια ματιά στο οδηγό σπουδών στο σάιτ της σχολής όπου έχει περιγραφή τους. Υπάρχουν μαθήματα όπως Ιστορίες, Πολιτικές και Κοινωνικές Θεωρίες, Φιλοσοφία, Συγκριτική Πολιτική, Κόμματα κτλ που απαιτούν αρκετο διάβασμα για να μπεις στο πνεύμα τους και να μπορέσεις να τα κατανοήσεις ώστε να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις της σχολής. Αν δεν έχεις μεράκι γι αυτά τα θέματα είλικρινά σου λέω θα σου φανούν δυσνόητα και βαρετά. Γι΄αυτό σκέψου το καλύτερα. Αν σε ενδιαφέρει η σχολή τότε κανένα πρόβλημα. Θα δώσεις κατατακτήριες στη Νομική όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου και συγχρόνως θα έχεις αποκομίσει πολλές χρήσιμες γνώσεις. Αν όμως σου βγει η ψυχή τέσσερα χρόνια μόνο και μόνο για να μπεις στη Νομική τότε ίσως να σκεφτείς να ξαναδώσεις του χρόνου και να γλιτώσεις χρόνο και κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top