Πολιτικών Επιστημών vs Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Υπάρχουν προοπτικές για καποιο απο τα δυο αυτά τμήματα στον ιδιωτικό τομέα; Ειδικά για το τμημα των Διεθνων Σπουδών διαβάζω πως έχει πολλές διεξόδους χωρίς ποτέ να αναφέρουν κατι συγκεκριμένο οπότε το έχω απορία. Κάτι άλλο που επίσης κυκλοφορεί έντονα είναι πως απο τις δυο αυτές σχολές υπάρχουν καλές προοπτικές στο εξωτερικό αλλά δεν μπορώ να καταλαβώ ποίες είναι αυτές οι προοπτικές τις οποίες δεν προσφέρει η ελληνική αγορά. Αν καποιος μπορεί να καλύψει αυτές τις απορίες θα του ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Και για τα δύο αντικείμενα υπάρχουν διεξόδους στον ιδιωτικό τομέα θεωρητικά. Τι εννοείς ποίες είναι αυτές οι προοπτικές που δεν προσφέρει η ελληνική αγορά? Με την ανεργία πάνω από 28% και την αγορά εργασίας να ζητά μονίμως σερβιτόρες-πωλήτριες-ντελιβεράδες λες να υπάρχουν προοπτικές για πολιτικούς επιστήμονες και διεθνολόγους?:whistle: Κατά την γνώμη μου τα τμήματα διεθνών σχέσεων, απευθύνονται σε κόσμο που επιδιώκει θέσεις στο εξωτερικό σε διεθνείς φορείς και την ΕΕ, στην χώρα μας δεν υπάρχει αντίστοιχη ζήτηση δεν εδρεύουν και πολλοί τέτοιοι οργανισμοί εξάλλου. Συνήθως όμως, όπως σου προανέφερα και στο πμ που σου έστειλα, οι περισσότεροι προχωρούν σε μεταπτυχιακό. Αν κάνεις στα οικονομικά που είναι της μόδας, μπορεί να κυνηγήσεις θέσεις συμβούλου σε κάποια εταιρεία σχετικά πχ. με τα προγράμματα επιδοτήσεων της ΕΕ. Γενικά και στις πολιτικές επιστήμες και στις διεθνείς σχέσεις έχεις ένα καλό background γνώσεων και ανάλογα τι σε ενδιαφέρει κάνεις μεταπτυχιακό για να εξειδικευτείς κάπου χωρίς μεταπτυχιακό δύσκολα βρίσκεις δουλεία τα πεδία αυτά είναι πολύ ευρή. Εγώ θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να κοιτάξεις τα προγράμματα σπουδών ποίο σου αρέσει περισσότερο, και την πορεία σου θα την βρείς κατά την διάρκεια των σπουδών σου όταν θα είσαι μέσα στα πράγματα. Πιστεψέ με θα ξαφνιαστείς από την πληθώρα επιλογών στον επαγγελματικό στίβο που αου προσφέρουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου πολιτικες επιστημες. Συγκεκριμενα το πολιτικο του εκπα προς το τελος εχει κατευθυνση διεθνων σπουδων (συγκεκριμενα ειναι ο Γ' κύκλος - Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Σπουδές). Οποτε συνδυαζεις και τα δυο: και πολιτικες επιστημες και διεθνολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΑΤΣΙΚΑ ΒΑΣΙΛΙΚ

Νεοφερμένος

Ο ΚΑΤΣΙΚΑ ΒΑΣΙΛΙΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κατα τη γνωμη μου πολιτικες επιστημες. Συγκεκριμενα το πολιτικο του εκπα προς το τελος εχει κατευθυνση διεθνων σπουδων (συγκεκριμενα ειναι ο Γ' κύκλος - Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Σπουδές). Οποτε συνδυαζεις και τα δυο: και πολιτικες επιστημες και διεθνολογια.

Καλησπέρα, από το τμημα διεθνων και ευρωπαικων σπουδων παιρνεις πτυχειο οικονομολογου; μπορεις να δουλεψεις σαν λογίστης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, από το τμημα διεθνων και ευρωπαικων σπουδων παιρνεις πτυχειο οικονομολογου; μπορεις να δουλεψεις σαν λογίστης;

Οι απόφοιτοι των παρακάτω σχολών έχουν τη δυνατότητα να γίνουν μέλη του Οικονομικού Επιμελητηρίου άρα να πάρουν άδεια άσκησης και κατοχύρωσης του επαγγέλματος.
1) Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών Σπουδών ΟΠΑ
2) Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών ΠΑΠΕΙ
3) Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών Θεσσαλονίκης και
4) Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών Παντείου με την προυπόθεση ότι τουλάχιστον το 50% των μαθημάτων κορμού είναι οικονομικής κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top