Απορίες για το Νέο Λύκειο

Erosod

Νεοφερμένος

Ο Erosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Sorry αμα αυτό το post δεν πρέπει να είναι εδώ.
Υπάρχει τίποτα σχετικά με την Πληροφορική στο νέο λύκειο? Θέλω πολύ να ασχοληθώ με υπολογιστές αλλα δεν ξέρω τη να κάνω.
Εύχομαι κάποιος μπορεί να με βοηθήσει.
Σας ευχαριστώ.
Υ.Γ Μετα το ΓΕ.Λ τι μπορώ να κανώ για να μάθω πληροφορική ή οτιδήποτε με Υ/Η. Δεν ξέρω πολύ καλα ελληνικά και ειμαι μπερδεμενός
:worry:
Σας ευχαριστώ και πάλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ntino13

Νεοφερμένος

Ο ntino13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
το νεο συστημα τελικα θα συνεχιστει????ποια ομαδα προσανατολισμου ειναι καλυτερη κατα την γνωμη σασ???

το νεο συστημα τελικα θα συνεχιστει????ποια ομαδα προσανατολισμου ειναι καλυτερη κατα την γνωμη σασ???:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
το νεο συστημα τελικα θα συνεχιστει????ποια ομαδα προσανατολισμου ειναι καλυτερη κατα την γνωμη σασ???

το νεο συστημα τελικα θα συνεχιστει????ποια ομαδα προσανατολισμου ειναι καλυτερη κατα την γνωμη σασ???:):)

Δεν υπάρχει καλύτερη ή χειρότερη επιλέγεις ανάλογα με τις σχολές που θες να δηλώσεις στην Γ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagina

Νεοφερμένος

Ο Imagina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά 2014 προς 2015 εδώ μπορεί η συζήτηση να είναι από το 2008 αλλά τώρα εγώ είμαι μαθητής της α λυκείου σε γελ και έχω το ίδιο πρόβλημα , πως θα γίνω τεχνικός η/υ ; Με το νέο σύστημα έχουμε μπερδευτεί όλοι και θέλω βοήθεια , το γεγονός να πάω επαλ αποκλείεται γιατί επάλ υπάρχει πολύ μακριά απο εδώ που μένω και δεν είναι καθόλου καλό σχολείο οπότε απο γελ τι μπορώ να κάνω ; θέλει μόρια η μπορώ και με απολυτήριo είναι αει τει; ( δεν θέλω πολυτεχνείο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τεχνικός Η/Υ θα μπείς απο το 4ο πεδίο (τεχνολογικές επιστήμες) με την επιλογή του μαθήματος της πληροφορικής ως πανελλαδικός εξεταζόμενου αντί για την χημεία.Μπαίνοντας σε οποιαδήποτε σχολή πληροφορικής (ΤΕΙ ή ΑΕΙ) μπορείς να γίνεις τεχνικός ηλεκτρονικών υπολογιστών ή ακόμα και μέσω ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Imagina

Νεοφερμένος

Ο Imagina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
4ο πεδίο τι ακριβώς εννοείς ;; υπάρχουν 5 κατηγορίες οι εξής : Ανθρωπιστικές-Νομικές Σπουδές : αρχαια,έκθεση,ιστορια,λατινικα

Θετικές-Τεχνολογικές Σπουδές ¨έκθεση,μαθηματικά,φυσική,χημείνα
Επιστήμες Υγείας: έκθεση,φυσικη,χημεια,βιολογια
Επιστήμες Οικονομίας Κοινωνικές και πολιτικές επιστήμες : έκθεση,μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής,αρχές οικονμικής ανάπτυξης,στοιχεία κοινωνικών και πολιτικών επιστημών
Παιδαγωγικές επιστήμες : έκθεση,μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής,ιστορία,αρχές φυσικών επιστημών
Διαλέγεις μία απο αυτές και δίνεις τα 4 μαθήματα και νομίζω ότι αυτή που με απασχολεί είναι οι θετικές-τεχνολογικές σπουδές , Μήπως αναφέρεσαι στο παλιό σύστημα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Εάν και δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα όσον αφορά στο που θα ενταχθεί η κάθε σχολή, λογικά θα ακολουθήσεις την ομάδα προσανατολισμού θετικών σπουδών με τα εξής μαθήματα : Γλώσσα-Λογοτεχνία, φυσική, μαθηματικά, πληροφορική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης II

Νεοφερμένος

Ο Θανασης II αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Σαν τα μουτρα τους τα εκαναν ολα οι αχρηστοι..Αυτο το συστημα ειναι γελοιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Πραγματικά το σύστημα παει απο το κακό στο χειρότερο... Κάθε τρεις και λίγο βρίσκουν κάτι αλλο να αλλαξουν, μια χαρα ήταν το παλιό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Τι ήταν μια χαρά; που με ένα μάθημα επιλογής έμπαινε ο κάθε άσχετος σε οποίο πεδίο ήθελε!; (ακομη και με την απωλεια η αδικια παραμενει). ξεκολλατε!
Συμφωνώ ότι έχουν γίνει βλακειες με το νέο συστημα και θα επρεπε να ειναι πιπ σαφεις στις ανακοινωσεις τους αλλα μην τρελαθουμε. 3 σχετικα μαθηματα + εκθεση. Απολυτως λογικο. Ενα πεδιο ανα παιδι. Οχι να ανοίγουμε χιλια πεδια και οτι μας κατσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Τι ήταν μια χαρά; που με ένα μάθημα επιλογής έμπαινε ο κάθε άσχετος σε οποίο πεδίο ήθελε!; (ακομη και με την απωλεια η αδικια παραμενει). ξεκολλατε!
Συμφωνώ ότι έχουν γίνει βλακειες με το νέο συστημα και θα επρεπε να ειναι πιπ σαφεις στις ανακοινωσεις τους αλλα μην τρελαθουμε. 3 σχετικα μαθηματα + εκθεση. Απολυτως λογικο. Ενα πεδιο ανα παιδι. Οχι να ανοίγουμε χιλια πεδια και οτι μας κατσει!

Νταξει αναφορικά αυτο με την απώλεια, πόσοι το έκαναν; Ελάχιστοι νομίζω και σίγουρα εκ των πραγμάτων λόγω της απώλειας βαθμών θα μπουν σε χαμηλόβαθμες σχολες, άλλωστε κάποιος μπορεί να μετάνιωσε στη διαρκεια της χρονιάς και να θέλει να παει σε αλλο πεδίο, σπάνιο αλλα συμβαίνει, τώρα αν κάποιος το κανει για να φάει θέση αλλου, έχεις δίκιο τότε...δεν νομίζω πως αυτο ήταν τόσο πρόβλημα, αλλα ήταν τα θέματα με το παλιό σύστημα, και αλλα ειναι και τα προβλήματα με το καινούριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Το νέο σύστημα που δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα πώς σας φαίνεται???
(Για όσους πάτε από Β λυκείου και κάτω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socrates1997

Νεοφερμένος

Ο socrates1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλησπέρα, έδωσα πανελλήνιες από θετική το 2015, η σχολή που πέρασα δεν ήταν ακριβώς αυτή που ήθελα, και πλέον διαβάζω για την ΝΕΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ (αοθ-μαθηματικα-εκθεση-πληροφορικη). Στην αρχή της χρονιάς ρώτησα στο σχολείο αν πρέπει να κάνω κάτι δήλωση κατεύθυνσης μου είπαν ότι δεν χρειάζεται κάτι-δεν ήξεραν ακόμα γιατί είχε δημιουργηθεί ένα θέμα με το νέο νομοσχέδιο. Εν πάσει περιπτώσει τυπικά ρωτάω τον φεβρουάριο κάνω δήλωση μαθημάτων και βάζω τα μαθήματα της νεας τεχνολογικής ή θα υπάρχει θέμα να μου πούνε μόνο θετική μπορείς να ξαναδώσεις επειδή δεν τα έχω διδαχθεί; Ο προφορικός δε μετράει για κανέναν οπότε δε χάνω τίποτα.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τον φεβρουάριο (ή όποιο μήνα πουν φέτος ότι είναι η περίοδος υποβολής των δηλώσεων) πας στο λύκειο της επιλογής σου με τα σχετικά δικαιολογητικά και υποβάλλεις δήλωση συμμετοχής στις πανελλήνιες. Στην φόρμα που σου δίνουν δηλώνεις και τα μαθήματα που θες να διαγωνιστείς. Δεν υπάρχει περιορισμός, επειδή έδωσες από θετική να δηλώσεις κάποια συγκεκριμένα μαθήματα. Ποτέ δεν υπήρξε, δεν υπάρχει σχετική ενημέρωση για να ισχύσει κάτι διαφορετικό φέτος. Δηλώνεις σε ποια μαθήματα θες να εξεταστείς και σε αυτά εξετάζεσαι. Απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top