Σύγκριση νομικών σχολών

marialena@

Νεοφερμένος

Η marialena@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Στην Κομοτηνή είναι πιο δύσκολο να βγάλεις βαθμό απ΄ότι στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Στην Κομοτηνή είναι πιο δύσκολο να βγάλεις βαθμό απ΄ότι στην Αθήνα.
Εδώ γελάμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena@

Νεοφερμένος

Η marialena@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πες μου επιχειρήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Είναι τοις πάσι γνωστό, το παραδέχονται και οι ίδιοι οι πρώην συμφοιτητές σου. :)
Άλλωστε, το βλέπουμε. Έρχονται με μετεγγραφή φοιτητές από Κομοτηνή με 8ρια και 9ρια σε μαθήματα στα οποία ο άριστος στη Νομική Αθηνών με ένα 7 λέει και ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena@

Νεοφερμένος

Η marialena@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
O επισημος μεσος ορος σε βαθμολογια ειναι 6.3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odysseaspan

Νεοφερμένος

Ο odysseaspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Μια χούντα παρακαλώ , να σταματήσουν να τσακώνονται :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioannis7

Νεοφερμένος

Ο Ioannis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Υπαρχει κανεις που να περασε νομικη κομοτηνης και θα παρακολουθει απθ μεχρι να ολοκληρωθουν οι μετεγγραφες;:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Χαλαρωστε με τους βαθμους και το prestige της καθε Σχολης, ολοι για 500-600 μηνιατικο θα δουλευετε αν δεν εχετε απο καπου να πιαστειται και μετα κανα δυο χρονακια καταθλιψη ή/και διαβασμα για δικαστικο. Κοιταξτε κερδισετε σε γνωσεις γενικα στις σπουδες σας και μην εχετε βαθμολαγνεια.

Επισης τρεις νομικες εχει ολες και ολες η Ελλαδα, εξω μετραει το πτυχιο σας, μην αφηνετε να σας την λενε. Αποφοιτοι και απο τις τρεις σχολες συνεχιζουν ως μεταπτυχιακοι και διδακτορικοι σττα καλυτερα πανεπιστημια Ευρωπης και ΗΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Χαλαρωστε με τους βαθμους και το prestige της καθε Σχολης, ολοι για 500-600 μηνιατικο θα δουλευετε αν δεν εχετε απο καπου να πιαστειται και μετα κανα δυο χρονακια καταθλιψη ή/και διαβασμα για δικαστικο. Κοιταξτε κερδισετε σε γνωσεις γενικα στις σπουδες σας και μην εχετε βαθμολαγνεια.

Επισης τρεις νομικες εχει ολες και ολες η Ελλαδα, εξω μετραει το πτυχιο σας, μην αφηνετε να σας την λενε. Αποφοιτοι και απο τις τρεις σχολες συνεχιζουν ως μεταπτυχιακοι και διδακτορικοι σττα καλυτερα πανεπιστημια Ευρωπθς και ΗΠΑ.
πολυ σωστος φιλε...την μονη ενσταση που εχω να κανω κατα την ταπεινη μου αποψη ( και εχοντας παππου-πατερα-μητερα δικηγορους) ειναι οτι εαν αγαπας αυτο που κανεις και εισαι "δυνατος" στον κλαδο σου -ειδικα στον ιδιωτικο τομεα- δεν θα δουλευεις μονο για 500 -600 ευρω ...σιγουρα ομως η οικονομικη υφαιση εχει επηρεασει και το συγκεκριμενο επαγγελμα οπως ολα βεβαια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
πολυ σωστος φιλε...την μονη ενσταση που εχω να κανω κατα την ταπεινη μου αποψη ( και εχοντας παππου-πατερα-μητερα δικηγορους) ειναι οτι εαν αγαπας αυτο που κανεις και εισαι "δυνατος" στον κλαδο σου -ειδικα στον ιδιωτικο τομεα- δεν θα δουλευεις μονο για 500 -600 ευρω ...σιγουρα ομως η οικονομικη υφαιση εχει επηρεασει και το συγκεκριμενο επαγγελμα οπως ολα βεβαια :)


Δεν διαφωνω, απλα οι καλες εποχες που μονος σου μπορεις να στησεις κατι απο την αρχη εχουν παρελθει προ πολλου. Και σιγουρα παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο, με τι κλαδο ασχολεισαι, εαν εισαι επαρχια ή Αθηνα, τι γνωριμιες εχεις, προσωπικες ικανοτητες κτλ κτλ


Δεν ειναι ελληνικο το φαινομενο, σε μεγαλες καπιταλιστικες μητροπολεις, πχ ΗΠΑ και Ηνωμενο Βασιλειο (ειδικα στο δευτερο), διαβαζω οτι υπαρχει τρομερη ανεργεια, σε δικηγορους*. Στην Ελλαδα το προβλημα βεβαια οξυνεται και λογω της κρισης και λογω του υπερπληθυσμου των δικηγορων

Γενικα εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι το επαγγελμα του δικηγορου μοιαζει λιγο με το επαγγελμα του ηθοποιου: εκτος των αλλων υπαρχει μια μεγαλη μαζα που δυσκολευεται να συντηρηθει, αλλα συνεχιζει να ανεχεται την κατασταση και να παιζει με συστημικους ορους, επειδη ελπιζει οτι μια μερα θα φτασει στο επιπεδο καποιων προβεβλημενων εξαιρεσεων. (Απο την αλλη και στο οικονομικο συστημα γενικα, αυτο δεν συμβαινει; :whistle: )



* Το ανεκδοτο που κυκλοφορει στις αγγλοφωνες χωρες ειναι οτι συναντιουνται δυο αποφοιτοι Νομικης μετα απο κανα δυο χρονια και ρωταει ο ενας τον αλλον που δουλευει, λεει ο αλλος σε bar, ενταξει του απανταει δεν πηγε τουλαχιστον στραφι το πτυχιο.

Λογοπαιγνιο βασικα, γιατι bar = ο αντιστοιχος δικηγορικος συλλογος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το ανέκδοτο στις ΗΠΑ είναι με τα starbucks για τους...πτυχιούχους κλασικών και κοινωνικών επιστημών. Πέρα από την πλάκα, ο obito έχει δίκιο καθώς μιλάει σε πιο ρεαλιστική βάση σε σχέση με έναν ρομαντικά σκεπτόμενο φοιτητή Νομικής. Η φράση «άμα είσαι καλός σε αυτό που κάνεις δεν χάνεσαι» είναι απλά μια καραμέλα εσωτερικής κατανάλωσης. Οι εκατοντάδες πτυχιούχοι που τελειώνουν κάθε χρόνο (σε όλες τις περιόδους ορκομωσίας) σε κάθε επιστήμη και στη Νομική βιώνουν μια αγορά εργασίας όπου στη γλώσσα των εργατολόγων πάσχει σε ένταση κεφαλαίου / καινοτομίας / παραγωγής. Η διεθνής αγορά ζητάει skills που συνήθως δεν αναπτύσσονται στα Ελληνικά αμφιθέατρα στο 3ωρο της εξεταστικής με σημειώσεις από κάποιο φωτοτυπείο. Σημασία δεν έχει να δούμε τους 2-3 πτυχιούχους που μπορεί να έχουν μια καλή καριέρα αλλά τους χιλιάδες άλλους που με το ίδιο πτυχίο αναθεωρούν πολλές απόψεις που είχαν τόσο ως μαθητές πριν τις πανελλήνιες όσο και ως φοιτητές. Η Ελληνική αγορά εργασίας ανθεί σε ένταση εργασίας δηλαδή, κυρίως σε επαγγέλματα χωρίς εξειδίκευση και τυπικά προσόντα. Η ζημιά έχει γίνει τόσο με την υφιστάμενη κρίση, το ανελαστικό κράτος, την έλλειψη διαφάνειας, όσο και με την ανεξέλεγκτη εισαγωγή πρωτοετών φοιτητών στα Πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Το ανέκδοτο στις ΗΠΑ είναι με τα starbucks για τους...πτυχιούχους κλασικών και κοινωνικών επιστημών. Πέρα από την πλάκα, ο obito έχει δίκιο καθώς μιλάει σε πιο ρεαλιστική βάση σε σχέση με έναν ρομαντικά σκεπτόμενο φοιτητή Νομικής. Η φράση «άμα είσαι καλός σε αυτό που κάνεις δεν χάνεσαι» είναι απλά μια καραμέλα εσωτερικής κατανάλωσης. Οι εκατοντάδες πτυχιούχοι που τελειώνουν κάθε χρόνο (σε όλες τις περιόδους ορκομωσίας) σε κάθε επιστήμη και στη Νομική βιώνουν μια αγορά εργασίας όπου στη γλώσσα των εργατολόγων πάσχει σε ένταση κεφαλαίου / καινοτομίας / παραγωγής. Η Ελληνική αγορά εργασίας ανθεί σε ένταση εργασίας δηλαδή, κυρίως σε επαγγέλματα χωρίς εξειδίκευση και τυπικά προσόντα. Η ζημιά έχει γίνει τόσο με την υφιστάμενη κρίση, το ανελαστικό κράτος, την έλλειψη διαφάνειας, όσο και με την ανεξέλεγκτη εισαγωγή πρωτοετών φοιτητών στα Πανεπιστήμια.
αρκετα σωστος φιλε nPb .. ωστοσο δεν χρειαζεται να ειμαστε τοσο απαισιοδοξοι και καλο ειναι , εμεις οι νεοι φοιτητες, να ειμαστε ονειροπολοι και οπως λες και εσυ "ρομαντικοι"..αν παμε με την νοοτροπια της αδιεξοδου σιγουρα δεν θα βγει σε καλο..ναι να ειμαστε αντικειμενικοι αλλα και να ελπιζουμε σε κατι καλυτερο .. εγω προσωπικα ελπιζω να αγαπησω το επαγγελμα και να δουλεψω σκληρα:whistle:..τωρα , αν θα ανταμειφθω για την κοπιωδη προσπαθεια θα φανει στο μελλον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Toν ρομαντισμό δεν τον αναφέρω ως αντεπιχείρημα στις προσδοκίες και τα όνειρα του καθενός. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Εννοείται ότι ο καθένας πρέπει πλέον να ξεβολευτεί από την σαπιοκρατία που υπάρχει στη χώρα μας και να προσπαθήσει πολύ σε σχέση με το παρελθόν. Η κατάσταση είναι αυτή, ζούμε μια άσχημη πραγματικότητα με πολλούς νέους να μη βρίσκουν μεροκάματο πόσο μάλλον τις μεγαλοκαριέρες που λένε κάποιοι στο ischool. Αυτό σημαίνει ότι πλέον κοιτάμε μόνο μπροστά, με τα δεδομένα ολοένα να αλλάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Η κατάσταση είναι αυτή, ζούμε μια άσχημη πραγματικότητα με πολλούς νέους να μη βρίσκουν μεροκάματο πόσο μάλλον τις μεγαλοκαριέρες που λένε κάποιοι στο ischool.

Συμφωνο οτι ο ρομαντισμος, δεν ειναι κατι κακο, ειναι θεμιτο να εχεις φιλοδοξιες γιατι σου δινει κινητρο να προσπαθεις, αρκει να μην πετας στα συννεφα. Νομιζω καπου εδω κολλαει το μοττο της Λεγεωνας των Ξενων ''ηλπιζε για το καλυτερο, προετοιμασου για το χειροτερο''

Αλλα οπως ειπα δεν ειναι ελληνικο το φαινομενο :P

Στο thestudentroom, το μεγαλυτερο ισως μαθητικο/φοιτητικο forum του Ηνωμενου Βασιλειου,πολλοι μαθητες και πρωτοετεις που δεν εχουν και πολλη επαφη με την ζουγκλα που υπαρχει εξω ονειρευονται πρωτους μισθους ως graduates 30.000 - 35.000 λιρες τον χρονο, ποσο ασυλληπτο για τον μεσο αποφοιτο πλην καποιων κλαδων πχ χρηματοοικονομικα ή ιατρικη... :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickLawSchool

Νεοφερμένος

Ο NickLawSchool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία έχοντας επιτύχει την εισαγωγή μου στην νομική σχολή της Κομοτηνή και έχοντας μετεγγραφεί στη νομική σχολή της Θεσσαλονίκης πλέον.
Η σχολή της Θεσσαλονίκης είναι σαφώς πιο οργανωμένη. Όλα τα μαθήματα πλην του δημοσίου διεθνούς δικαίου γίνονται σε τρία τμήματα περίπου των 150 φοιτητών. Στην Κομοτηνή σε όλα τα μαθήματα οι φοιτητές δεν χωρίζονται σε τμήματα, πλην ελαχίστων μαθημάτων που χωρίζονται σε 2 μόνο τμήματα σε μεγαλύτερα έτη. Αυτό σε συνδυασμό με την παράδοση του μαθήματος από έναν και μόνο διδάσκοντα -σε αντίθεση με την Κομοτηνή στην οποία κάθε φορά δεν ξέρεις με ποιον θα κάνεις μάθημα- καθιστά τη σχέση καθηγητή-φοιτητή πιο άμεση. Για παράδειγμα: θυμάμαι στο εμπορικό δίκαιο πρώτου εξαμήνου μας παρέδιδαν 4 διαφορετικοί διδάσκοντες. Τη μια καθηγητής, την άλλη επίκουρος κ.ο.κ.
Ως προς τη δυσκολία των δύο σχολών: θα μιλήσω μόνο για το πρώτο εξάμηνο που ξέρω σίγουρα γιατί κρατάω επαφή ακόμα με φοιτητές της Κομοτηνής. Τα μαθήματα στην Κομοτηνή είναι 9 στο πρώτο εξάμηνο ενώ στην Θεσσαλονίκη 6. Το επίπεδο δυσκολίας όμως απέχει πάρα σάγγας, όπως επίσης και η αυστηρότητα των καθηγητών. Επιβεβαιωμένα σας αναφέρω ότι η ύλη δεν είναι ούτε τα 2/3 από αυτή που καλούνται να καλύψουν οι φοιτητές στην Θεσσαλονίκη, καθώς σε πολλά μαθήματα διαβάζουν από επιτομές, ενώ σε αυτά που προτείνεται ολόκληρο το σύγγραμμα ένα μεγάλο μέρος του είναι "εκτός ύλης". Επιπλέον γνωρίζω πάρα πολλούς φοιτητές που μου έχουν αναφέρει ότι στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου πολύ δύσκολα κόβεσαι ακόμα και στο πιο απαιτητικό μάθημα, αυτό του δημοσίου διεθνούς δικαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία έχοντας επιτύχει την εισαγωγή μου στην νομική σχολή της Κομοτηνή και έχοντας μετεγγραφεί στη νομική σχολή της Θεσσαλονίκης πλέον.
Η σχολή της Θεσσαλονίκης είναι σαφώς πιο οργανωμένη. Όλα τα μαθήματα πλην του δημοσίου διεθνούς δικαίου γίνονται σε τρία τμήματα περίπου των 150 φοιτητών. Στην Κομοτηνή σε όλα τα μαθήματα οι φοιτητές δεν χωρίζονται σε τμήματα, πλην ελαχίστων μαθημάτων που χωρίζονται σε 2 μόνο τμήματα σε μεγαλύτερα έτη. Αυτό σε συνδυασμό με την παράδοση του μαθήματος από έναν και μόνο διδάσκοντα -σε αντίθεση με την Κομοτηνή στην οποία κάθε φορά δεν ξέρεις με ποιον θα κάνεις μάθημα- καθιστά τη σχέση καθηγητή-φοιτητή πιο άμεση. Για παράδειγμα: θυμάμαι στο εμπορικό δίκαιο πρώτου εξαμήνου μας παρέδιδαν 4 διαφορετικοί διδάσκοντες. Τη μια καθηγητής, την άλλη επίκουρος κ.ο.κ.
Ως προς τη δυσκολία των δύο σχολών: θα μιλήσω μόνο για το πρώτο εξάμηνο που ξέρω σίγουρα γιατί κρατάω επαφή ακόμα με φοιτητές της Κομοτηνής. Τα μαθήματα στην Κομοτηνή είναι 9 στο πρώτο εξάμηνο ενώ στην Θεσσαλονίκη 6. Το επίπεδο δυσκολίας όμως απέχει πάρα σάγγας, όπως επίσης και η αυστηρότητα των καθηγητών. Επιβεβαιωμένα σας αναφέρω ότι η ύλη δεν είναι ούτε τα 2/3 από αυτή που καλούνται να καλύψουν οι φοιτητές στην Θεσσαλονίκη, καθώς σε πολλά μαθήματα διαβάζουν από επιτομές, ενώ σε αυτά που προτείνεται ολόκληρο το σύγγραμμα ένα μεγάλο μέρος του είναι "εκτός ύλης". Επιπλέον γνωρίζω πάρα πολλούς φοιτητές που μου έχουν αναφέρει ότι στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου πολύ δύσκολα κόβεσαι ακόμα και στο πιο απαιτητικό μάθημα, αυτό του δημοσίου διεθνούς δικαίου.

Μου φαίνεται πολύ περίεργο και ανορθόδοξο που έχετε 9 μαθήματα(φαντάζομαι εννοείς υποχρεωτικά)... Γίνεται καθόλου εμβάθυνση στην ύλη; Εμείς στην Αθήνα έχουμε 4, εκ των οποίων τα δύο μόνο είναι σημαντικά(Συνταγματικό Δίκαιο και Γενικές Αρχές Αστικού Δικαίου). Βέβαια, η εξεταστέα ύλη είναι ογκώδης και καλύπτει πλήρως τα μαθήματα, με αποτέλεσμα, τώρα που έχω δώσει και τα δύο στην εξεταστική, να νιώθω ότι τα ξέρω σε βάθος, ή τουλάχιστον πολύ καλά. Αλλά με 9 μαθήματα στο πρώτο κιόλας εξάμηνο σε τι ακριβώς να εμβαθύνει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickLawSchool

Νεοφερμένος

Ο NickLawSchool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μου φαίνεται πολύ περίεργο και ανορθόδοξο που έχετε 9 μαθήματα(φαντάζομαι εννοείς υποχρεωτικά)... Γίνεται καθόλου εμβάθυνση στην ύλη; Εμείς στην Αθήνα έχουμε 4, εκ των οποίων τα δύο μόνο είναι σημαντικά(Συνταγματικό Δίκαιο και Γενικές Αρχές Αστικού Δικαίου). Βέβαια, η εξεταστέα ύλη είναι ογκώδης και καλύπτει πλήρως τα μαθήματα, με αποτέλεσμα, τώρα που έχω δώσει και τα δύο στην εξεταστική, να νιώθω ότι τα ξέρω σε βάθος, ή τουλάχιστον πολύ καλά. Αλλά με 9 μαθήματα στο πρώτο κιόλας εξάμηνο σε τι ακριβώς να εμβαθύνει κανείς;

Αυτό ακριβώς λέω...ότι στην Θεσσαλονίκη είναι μεν 6 αλλά με μεγαλύτερη εμβάθυνση. Ενώ στην Κομοτηνή 9 τα οποία διδάσκονται επιφανειακά. Ως προς τα τέσσερα της Αθήνας αναφέρω ότι σίγουρα είναι ογκώδης η ύλη τους. Π.χ. εσείς στο αστικό πρώτου εξαμήνου κάνετε και τις δικαιοπραξίες ενώ στην Θεσσαλονίκη διδάσκονται στο δεύτερο εξάμηνο σε ξεχωριστό μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WilliamDrake

Νεοφερμένος

Ο WilliamDrake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παρόλο που πέρασαν δύο χρόνια από την τελευταία απάντηση, αφήνω εδώ την εικόνα που έχω σχηματίσει εγώ για τη Νομική Κομοτηνής στα χρόνια που είμαι φοιτητής της και να την «υπερασπιστώ» όντας το «σπίτι μου». Πρώτον, η Κομοτηνή έχει το λιγότερο διδακτικό προσωπικό( περίπου 60 καθηγητές οι οποίοι οι μισοί σε δέκα χρόνια θα
έχουν συνταξιοδοτηθεί κιόλας) σε σύγκριση με τις άλλες δύο σχολές με αποτέλεσμα να είναι δύσκολη η διαίρεση σε άλλα τμήματα π.χ στο ευρωπαϊκό δίκαιο είχαμε μόνο έναν καθηγητή για περίπου από 20 χρόνια, ενώ τελευταία προσλήφθηκε ακόμα μία επίκουρη καθηγήτρια. Δεύτερον, το μεγαλύτερο μειονέκτημα της Κομοτηνής είναι η απόσταση, καθώς όχι μόνο οι φοιτητές αλλά και οι καθηγητές προέρχονται από άλλες περιοχές, οι οποίοι ,όμως, εργάζονται κυρίως Αθήνα ή Θεσσαλονίκη με συνέπεια κάποιες φορές να μη μπορούν και να έρθουν. Βέβαια για αυτό τους βάζουν συγκεκριμένες μέρες π.χ. Δευτέρα και Τρίτη κάποιους άλλους Πέμπτη-Παρασκευή αλλά και πάλι είναι μπέρδεμα( ιδιαίτερα στον εμπορικό τομέα). Για δυσκολία δεν μπορώ να μιλήσω καθώς μόνο από τη μία σχολή έχω εμπειρία, αλλά νομίζω ότι το γεγονός ότι η Κομοτηνή σε πολλά σημεία προτίμησε να χωρίσει τα μαθήματά της π.χ. ποινικό 1,2,3 ή ευρωπαϊκό 1,2 ή τις δικονομίες ( 3 πολιτικές, 3 ποινικές και τη διοικητική δικαιοσύνη) βοήθησε στο να μειωθεί η δυσκολία σε αυτά τα μαθήματα. Για το πρώτο εξάμηνο ναι όμως στον τύπο είναι 6 μαθήματα ουσιαστικά 8 γιατί υπάρχει το μάθημα εισαγωγή στο δίκαιο που αποτελεί συνδιδασκαλία 3 τομέων του αστικού, του δημοσίου και του εμπορικού δικαίου που τα δίνεις χωριστά μεν αλλά μετά ο βαθμός συμψηφίζεται ( π.χ 7,8,9 και παίρνεις 8 στο μάθημα).
Βέβαια έχει και αρκετά αρνητικά όπως ότι οι βαθμοί ορισμένες φορές αργούν πολύ να βγουν ή όπως είπα ο εμπορικός τομέας είναι τελείως ,για μένα πάντα, ανοργάνωτος ( και άντε στο α εξάμηνο το δικαιολογώ ,εισαγωγή στο εμπορικό δίκαιο είναι ο κάθε καθηγητής που μπαίνει κάνει το δικό του αντικείμενο, ανταγωνισμό, εταιρείες κτλ. αλλά όχι να επαναλαμβάνεται σε τέτοιο βαθμό και αργότερα) ή τα από όλες τις πλευρές αρνητικά σχόλια για τη γραμματεία που δε σηκώνει ποτέ το τηλέφωνο, αλλά εντάξει αυτά δεν έχουν καμία αξία, γιατί ακριβώς παντού δεν είναι τέλεια τα πράγματα, αλλά τουλάχιστον είναι καλά ,και αν κάποιος τον ενδιαφέρει πολύ η νομική επιστήμη θεωρώ ότι δε θα κάτσει να ασχοληθεί με προγράμματα, καθηγητές και τα σχετικά, αλλά με αυτά που έχει θα ανταποκριθεί και μάλιστα θα πετύχει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top