Λάτρεις της Γεωμετρίας

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ντάξει ρε παιδιά δεν είναι και τόσο χάλια η κατάσταση. Εμείς, και σε κάποια άλλα σχολεία που έχω ρωτήσει, και όλες τις ώρες γεωμετρίας κάναμε, και όλες τις ασκήσεις λύναμε της ΄β ομάδας και πολλές γενικές (οι οποίες ήταν εφιάλτης κανονικός, ίδρωνες για να τη βγάλεις) . Μπορεί όντως να μην τις κάναμε από το σπίτι αλλά μας άφηνε χρόνο και τις λύναμε εκεί. Για τις γενικές μπορεί να μας άφηνε και ολόκληρη την ώρα αν ήταν δύσκολη η άσκηση. Γενικά θεωρώ ότι ήταν από τις πιο χρήσιμες ώρες που κάναμε στο σχολείο, ήταν κάτι που βελτίωσε πολύ τον τρόπο σκέψης μου και δεν κάναμε στο φροντιστήριο την γεωμετρία της ΄β λυκείου. Υπήρχε και κάποια συμμετοχή στην τάξη από τα παιδιά των αντίστοιχων κατευθύνσεων. Κι εγώ πίστευω ότι στο δικό μας σχολείο ήταν χάλια η κατάσταση :P
Γενικά από ότι έχω καταλάβει εξαρτάται από τον καθηγητή πολύ. Οι μαθηματικοί χωρίζονται σε δυο κατηγορίες, αυτοί που αγαπάνε την γεωμετρία και αυτοί που την μισούν. Όσους μαθηματικούς είχα είτε θα μετέτρεπαν κάθε πρόβλημα σε γεωμετρικό είτε θα έλυναν κάθε πρόβλημα αλγεβρικά.
Ο μόνος τρόπος να αγαπήσεις την γεωμετρία είναι να έχεις καθηγητή που την αγαπά, θα σου μάθει τα κόλπα της και θα σου μεταδώσει την αγάπη του για αυτή και φυσικά να την διαβάσεις πολύ και μόνος σου. Είναι πολύ δύσκολο αντικείμενο και μόνο με πολύ εξάσκηση θα μπορέσεις να νιώσεις αυτή την ικανοποίηση όταν λύνεις μια δύσκολη άσκηση.


Όσοι ασχολείστε τώρα με την γεωμετρία, με τι βιβλία και γενικότερα υλικό ασχολείστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Από Γεωμετρία Α και Β Λυκείου τι χρειάζεται να θυμάσαι για να αντεπεξέλθεις στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης Γ Λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Από Γεωμετρία Α και Β Λυκείου τι χρειάζεται να θυμάσαι για να αντεπεξέλθεις στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης Γ Λυκείου;

Τίποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex98

Νεοφερμένος

Ο alex98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εχεις δικιο Dias
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top