Αλλαγή διδάσκοντα χωρίς απόσυρση του προηγουμένου

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
μου εκανες την μουρη κρεας τωρα...
το αριστειο σου δεν το θελω, τι να το κανω, αν εχεις να αποδειξεις κατι αποδειξε το στον εαυτο σου κι οχι σε μενα. Ακομα το γεγονος οτι στην περιοχη σου το 95% πηγαινει φροντιστηριο δεν σημαινει οτι παντου γινεται αυτο..ενδεικτικα στην δικια μου περιοχη υπηρχε πολυ μεγαλο ποσοστο που σε περιοδο πανελληνιων μαλιστα δεν πηγαινε φροντιστηριο, οχι γιατι δεν ενδιαφεροταν για τη μαθηση αλλα για τον απλουστατο λογο οτι ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΛΕΦΤΑ!!! τετοια παιδια λοιπον στηριζονταν αποκλειστικα στο σχολειο και καταληψεις κενα κ.ο.κ ηταν εις βαρος τους. Μιλησες ακομα για τους βαθμους σου. Μαθε οτι οι βαθμοι ειναι μουφα, υπαρχουν παιδια που εχουν καλους βαθμους αλλα εκει που πραγματικα πρεπει να δειξουν την αξια τους πατωνουν. Τελος αν εισαι καλος μαθητης και δεν θες να πας σχολειο για να διαβασεις μονος σου, παω πασο. κι εγω περυσι μετραγα με το σταγονομετρο τις απουσιες για να κατσω και να διαβασω σπιτι μου ή εκανα παρτυ οταν τυχαινε καμια απεργια , βεβαια διαβαζα δεν εκανα κατι αλλο, συνεπως αν δεν θες να πας σχολειο για να διαβασεις σπιτι και οχι γιατι θες να δεις κινουμενα σχεδια, οκ (αν και παλι νομους δεν θα εψαχνα), αν οχι ισχυουν οσα εχουν πει οι προλαλησαντες!

Θα τα πούμε σε ενάμιση χρόνο τότε... Και επίσης λες ότι υπάρχουν παιδιά που αν κι έχουν καλούς βαθμούς πατώνουν. Απλά υπάρχουν δεν είναι η πλειονότητα...

Ουτε τα φροντιστήρια είναι ναοί της γνώσης ούτε ο Μ.Ο. είναι κάτι το ιδιαίτερο. Υπάρχουν άπειτα παραδείγματα αριστούχων που πάτωσαν πανυγηρικά στις πανελλήνιες ή πέρασαν σε κάποια υψηλόβαθμη σχολη και το IQ τους μπάινει στη κατηγορία ραδικιού.
Πραγματικά το 95-98% όσων είπες είναι μπαρούφες. Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει λεφτα για φροντιστήριο δεν ενδιαφέρεται?

Το πτυχίο δεν σημαίνει οτι καποιος είναι μορφωμένος. Ας πούμε κάποιος με 18,1 μ.ο. σύμφωνα με τη λογική του θα έπρεπε να έχει μια στοιχειώδη παιδεία και λογική αλλά αυτά που λες φέρνουν σε δεκάχρονο που δυσκολεύεται στην πρόσθεση (σύμφωνα με τη λογική σου πάντα).

Για αυτό άφησα κι ένα 2-5% απ'έξω για αυτούς που όντως δεν δύνανται. Και μίλησα για την περιοχή μου και μόνο για εκεί.
Δώσε μου κι ένα παράδειγμα πάνω σε αυτά που λέω που να αποδεικνύει ότι φέρνω σε δεκάχρονο που δυσκολεύεται στην πρόσθεση. Το γεγονός ότι απλά ήθελα να κάνω ένα κενό και έψαχνα νόμους για να το διεκδικήσω είναι όντως εις βάρος μου, αλλά για πές και κατι άλλο...

Λοιπόν, για να τελειώσει η δική μου συμβολή πάνω σε αυτό το θέμα. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους από εσάς πραγματικά ενδιαφερθήκατε να μου δείξετε που είμαι λάθος και με κάνατε να δω το ζήτημα από άλλη οπτική. Από την άλλη μεριά θα ήθελα να πω πως δεν είναι και τόσο σωστό να βγάζετε γρήγορα συμπεράσματα για κάποιον μόνο από αυτά που γράφει γιατί δεν τον ξέρετε προσωπικά όπου μπορεί να άλλαζε ο τρόπος που θα τον βλέπατε. Και πιο συγκεκριμένα εδώ, στο φόρουμ, εγώ πια πιστεύω ότι στιγματίστηκα και πως ό,τι και να γράψω πια θα θεωρείται μια μαλακία και μισή λόγω αυτού του θέματος αν και σε προηγούμενα θέματα που έγραψα την άποψή μου είπα σωστά και λογικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Θα τα πούμε σε ενάμιση χρόνο τότε... Και επίσης λες ότι υπάρχουν παιδιά που αν κι έχουν καλούς βαθμούς πατώνουν. Απλά υπάρχουν δεν είναι η πλειονότητα...
δεν νομιζω πως εχουμε να πουμε κατι φιλε μου. Επισης αυτο που λεω για τους βαθμους παρ'το σαν συμβουλη απο μια μεγαλυτερη σου που τα εχει περασει αυτα. Στο σχολειο χαριζουν βαθμους αβερτα!!! μονο εσυ ξερεις αν τους αξιζες πραγματικα. οποτε λογικο ειναι πολλα ατομα να ανακαλυπτουν την πραγματικη τους "αξια" στις λχ πανελληνιες και να πεφτουν απο τα συννεφα. Ετσι επαναλαμβανω πως δεν χρειαζεται να αποδειξεις κατι σε μενα..ετσι κι αλλιως ουτε που σε ξερω, απλα ελπιζω απ'οσα διαβασες εδω -που αποτελουν αποψεις μεγαλυτερων και δε φοιτητων- να αναθεωρησες λιγο την σταση σου απεναντι στο ολο ζητημα
Υ.Γ. σε προηγουμενο ποστ ειχα μιλησει για αμορφωσια και που ειπες οτι δεν ισχυει γιατι εχουμε πολλους πτυχιουχους σου απαντω οτι η παιδεια δεν ειναι θεμα γνωσεων μονο αλλα και αρχων, και πρακτικες λουφας και παραλλαγης δεν μας πανε μπροστα οσα πτυχια και να εχουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ο πρώτος του νομού μου στις Πανελλήνιες τύγχανε να είναι από το σχολείο μου. Έβγαλε ΓΒΠ 19,21. Στα ενδοσχολικά δεν έκατσε ούτε λεπτό να διαβάσει και έβγαλε απολυτήριο του κ*λου. Ως αποτέλεσμα, το αριστείο που δίνει η Eurobank το παρέλαβα εγώ. Την ημέρα που γινόταν η τελετή απονομής στη Βέροια, βγήκε στα τοπικά blog και κατηγορούσε το Λύκειο Αποφοίτησής του για αναξιοκρατία εις βάρος του, γιατί λέει "Είναι κατάφορη αδικία να βραβεύονται τα 18.800 μόρια, αντί των 19.275 που έχω εγώ"...

Συνεπώς, ένα αριστείο από μόνο του ή ένας υψηλός ΓΒΠ στις Πανελλήνιες δεν λένε κάτι. Αν δεν μπορείς να δεις πέρα από το "εγώ" σου και να δεις τι πραγματικά γίνεται γύρω σου, τζάμπα και οι έπαινοι και όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ο πρώτος του νομού μου στις Πανελλήνιες τύγχανε να είναι από το σχολείο μου. Έβγαλε ΓΒΠ 19,21. Στα ενδοσχολικά δεν έκατσε ούτε λεπτό να διαβάσει και έβγαλε απολυτήριο του κ*λου. Ως αποτέλεσμα, το αριστείο που δίνει η Eurobank το παρέλαβα εγώ. Την ημέρα που γινόταν η τελετή απονομής στη Βέροια, βγήκε στα τοπικά blog και κατηγορούσε το Λύκειο Αποφοίτησής του για αναξιοκρατία εις βάρος του, γιατί λέει "Είναι κατάφορη αδικία να βραβεύονται τα 18.800 μόρια, αντί των 19.275 που έχω εγώ"...

Συνεπώς, ένα αριστείο από μόνο του ή ένας υψηλός ΓΒΠ στις Πανελλήνιες δεν λένε κάτι. Αν δεν μπορείς να δεις πέρα από το "εγώ" σου και να δεις τι πραγματικά γίνεται γύρω σου, τζάμπα και οι έπαινοι και όλα.

Ναι. Κοιτα βεβαια οι βαθμοι στο σχολειο ειναι κατι διαφορετικο απο ο,τι οι βαθμοι Πανελληνιων γιατι στο σχολειο υπαρχει και προφορικος βαθμος οποτε αμα δε γραψεις καπου καλα αλλα εισαι καλος γενικοτερα, ανεβαινεις ενω στις Πανελληνιες ειναι ο,τι γραψεις οποτε μπορει να τυχει και να μη γραψεις ή να υπερβεις τις προσδοκιες (που δημιουργησαν οι προφορικοι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ναι. Κοιτα βεβαια οι βαθμοι στο σχολειο ειναι κατι διαφορετικο απο ο,τι οι βαθμοι Πανελληνιων γιατι στο σχολειο υπαρχει και προφορικος βαθμος οποτε αμα δε γραψεις καπου καλα αλλα εισαι καλος γενικοτερα, ανεβαινεις ενω στις Πανελληνιες ειναι ο,τι γραψεις οποτε μπορει να τυχει και να μη γραψεις ή να υπερβεις τις προσδοκιες (που δημιουργησαν οι προφορικοι).

Στο σχολείο υπάρχουν πολλοί παράγοντες που διαμορφώνουν το βαθμό σου: Η συμπεριφορά σου μέσα στην τάξη και τους χώρους του σχολείου, το ενδιαφέρον που δείχνεις και η προσπάθεια που καταβάλλεις για το εκάστοτε μάθημα κ.ο.κ.
Στις Πανελλήνιες, ο βαθμολογητής βλέπει ένα γραπτό, διορθώνει και βαθμολογεί. Ο καθηγητής του σχολείου ξέρει ότι διακρίθηκες σε κάποιο τοπικό/πανελλήνιο διαγωνισμό Φυσικής και ότι το λάθος στο διαγώνισμα τετραμήνου ήταν απροσεξίας... Ο διορθωτής των Πανελλήνιων δεν δύναται να το ξέρει και η λογική του επιβάλλει να θεωρήσει ότι απλά δεν το ξέρεις.

Το νόημα, ωστόσο, δεν είναι αυτό. Είτε σημειώνεις υψηλούς βαθμούς στο σχολείο, είτε γράψεις υψηλά στις Πανελλήνιες (ή και τα δύο), από μόνο του δεν είναι αρκετό. Αν εσύ περιφέρεσαι στην πλατεία του χωριού με μία ταμπελίτσα που γράφει "Είμαι ο εξυπνότερος σε όλη την Κωλοπετινίτσα", κανείς δεν πρόκειται να σου δώσει εύσημα. Ακόμα κι αν η επιγραφή της πινακίδας σου είναι αληθής. Δεν μπορείς να απαιτήσεις από τους άλλους να δώσουν αξία στις επιτυχίες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top