Τμήμα Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Καποδιστριακού

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια Γ' Λυκείου και εδώ και αρκετό καιρό έχω αποφασίσει πως θέλω να σπουδάσω στο τμήμα Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης του Καποδιστριακού. Με ενδιαφέρει πολύ τόσο ο δημοσιογραφικός τομέας όσο και οι δυνατότητες που προσφέρονται για διαφήμιση,δημόσιες σχέσεις κλπ. Ερασιτεχνικά ασχολούμαι εδώ και περίπου 2 χρόνια γράφοντας σε αθλητικό site. Παρόλα αυτά, οι περισσότεροι με αποθαρρύνουν από τη συγκεκριμένη σχολή λέγοντας πως ο κλάδος αυτός έχει "κλείσει" εδώ και πολλά χρόνια καθώς και ότι χρειάζεσαι μέσο κλπ. Αυτά είναι αλήθεια ως ένα βαθμό, όμως θέλω να πιστεύω πως μόνο όταν κάνεις κάτι που πραγματικά σε ενδιαφέρει μπορείς να πετύχεις. Επίσης, θεωρώ τελείως άσκοπο να περάσω σε μια σχολή (π.χ Νομική) για να αποκτήσω ευρύτερες γνώσεις από τη στιγμή που η σχολή παρέχει και γενικές γνώσεις μαζί με εξειδικευμένες οι οποίες δεν προσφέρονται σε άσχετες με το αντικείμενο σχολές. Εγώ θα ήθελα ακόμα και αν πιάνω τη Νομική που θεωρείται ανώτερη στην κατεύθυνση να περάσω στο συγκεκριμένο τμήμα, καμία άλλη άποψη;
Θα ήταν πολύτιμες οι πληροφορίες από απόφοιτους του τμήματος ή άτομα που έχουν γνωστούς στον κλάδο.

Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Καλύτερα να πας κατευθείαν σε τμήμα του εξωτερικού πχ αγγλία οπου εκει το σύστημα μεσα και εξω απ τη σχολή είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση μ εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ναι σίγουρα θα ήταν μία λύση..το θέμα όμως είναι ότι θέλει πολλά χρήματα για εξωτερικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Καταλαβαίνω οτι τα μαθηματικά δεν είναι το φόρτε σου :-P αλλα αυτό που λες δεν ισχύει. Μην κρίνεις με τα στερεότυπα και με ο,τι έχεις ακούσει. Υπάρχει ακόμα και δωρεάν δυνατότητα και εκει βρίσκεις και εύκολα δουλειά. Αν ομως το θέμα σου είναι να κάνεις κατι στην Αθήνα, τοτε οτι οι προοπτικές να βγάλεις το ψωμί σου είναι ισχνές, ισχύει. Το καταλαβαίνεις αυτό, εφόσον για ελάχιστες θέσεις υπάρχουν χιλιάδες απόφοιτοι με αξιόλογο βιογραφικό. Μπορείς να κάνεις ομως ένα πείραμα αν σ ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
αν είναι έτσι όπως λες τότε μπορεί και να δοκίμαζα το εξωτερικό απλά το λέω αυτό γιατί έχω ακούσει από διάφορους (δεν ξέρω αν ισχύει) ότι το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο κάνει πολύ καλή δουλειά..όπως και να χει ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Δε σε ρώτησα ομως τι ακριβώς θα θελες να κάνεις? πες οτι δεν είχαμε κρίση, τι θέλεις να κάνεις ακριβώς? πχ παρουσιάστρια σαν τη συνατσάκη? σε εφημερίδα μάχιμη δημοσιογραφία? τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
όχι καμία σχέση με παρουσιάστρια..με ενδιαφέρει να δουλέψω σε εφημερίδα για δικαστικό ρεπορτάζ ή κοινωνικό ή σε ραδιόφωνο..και το αθλητικό με ενδιαφέρει πολύ που ασχολούμαι τώρα ερασιτεχνικά αλλά αυτό μάλλον θα μείνει ως χόμπυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Δεν ειναι απαραιτητο να μεινει χομπυ. Ψαξε καλα την αγορα εργασιας και τι ζητανε. Αμα μπορεις να υποστεις και καποιες θυσιες προκειμενου να κανεις το χομπυ σου δουλεια, πιστευω θα τα καταφερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
εγώ είμαι έτοιμη να κάνω τις θυσίες.. ούτε περιμένω ότι θα είναι ουρά οι δουλειές ούτε με υψηλό μισθό κτλ και ξέρω ότι γενικά στη δημοσιογραφία χρειάζεται στην αρχή ίσως να δουλέψεις και δωρεάν για να δουν τη δουλειά σου..απλά το θέμα είναι ότι εκτός του ότι λένε ότι ο κλάδος και ειδικά στα αθλητικά είναι υπερπλήρης είναι και το θέμα που έχουν μερικοί με τις γυναίκες και τα αθλητικά (ποδόσφαιρο κυρίως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top