Γαλλική Φιλολογία vs Ισπανική Φιλολογία

Γαλλική Φιλολογία vs Ισπανική Φιλολογία

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 16)
  • Γαλλική Φιλολογία

    Ψήφοι: 11 68.8%
  • Ισπανική Φιλολογία

    Ψήφοι: 5 31.3%

marios_24

Νεοφερμένος

Ο marios_24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά!

Είμαι ήδη απόφοιτος σχολής θετικής κατεύθυνσης, το πάθος μου όμως ήταν πάντα οι ξένες γλώσσες!!:D Έτσι σκέφτομαι να δώσω πανελλήνιες για μία απο τις δύο φιλολογίες από θετική κατεύθυνση όμως... κάτα πόσο πιστεύετε ότι αυτό είναι εφικτό? Επίσης, ποια φιλολογία από τις δύο να προτιμήσω...???
Είναι καλές σχολές? Δομή σπουδών? Ποια να προτιμήσει κάποιος από τις δύο? Ποιες οι επαγγελματικές προοπτικές? Όσοι είναι φοιτητές σε κάποιο από τα δύο τμήματα ή γενικά όσοι ασχολούνται με τις ξενόγλωσσες φιλολογίες ας μας δώσουν τα φώτα τους!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Γαλλική.
Αν πάρεις ιστορία γενικής μπορείς να ανοίξεις 1ο πεδίο. Και χάλια να γράψεις, η βάση είναι καπου 9000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios_24

Νεοφερμένος

Ο marios_24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αυτό σκέφτηκα κ εγώ, δεδομένου της πολύ χαμηλής βάσης δεν θα είναι και τόσο δύσκολο από θετική...Σ ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Επίσης, τα γαλλικά είναι πιο φινετσάτα, αν και τα ισπανικά είναι έρωτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios_24

Νεοφερμένος

Ο marios_24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν υπάρχει κάποιος που να σπουδάζει σε κάποια από τις δύο φιλολογίες στο ΕΚΠΑ ή που να ξέρει γενικά για αυτές τις σχολές ας γράψει ότι ξέρει...Όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη!! :D

Επίσης, τα γαλλικά είναι πιο φινετσάτα, αν και τα ισπανικά είναι έρωτας.


Ισχύει αυτο συμφωνώ! Το θέμα είναι ποιο πτυχίο από τα δύο είναι καλύτερο τη σημερινή εποχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
τι πρωτη φορα που εδωσε που κυμαθηκες απο πλευρα μοριων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios_24

Νεοφερμένος

Ο marios_24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
τι πρωτη φορα που εδωσε που κυμαθηκες απο πλευρα μοριων

Από θετική (πριν 7 χρόνια που έδωσα) ήμουν στα 18600 περίπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Από θετική (πριν 7 χρόνια που έδωσα) ήμουν στα 18600 περίπου...
α εισαι παλιος αποφοιτος τι προοπτικη να δωσεις κατατακτιριες δεν σκευτικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios_24

Νεοφερμένος

Ο marios_24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
α εισαι παλιος αποφοιτος τι προοπτικη να δωσεις κατατακτιριες δεν σκευτικες

Το σκέφτηκα, απλά με κατατακτήριες παίρνουν μόνο 1-2 άτομα απόφοιτους ΑΕΙ, επίσης δίνεις κ εκεί εξετάσεις σε 3-4 μαθήματα (στα οποία πρέπει να γράψεις καλά δεδομένου των λίγων θέσεων..) ή μπάινουν με βαθμό πτυχίου (έχω πολύ χαμηλό!) επιπλέον όσοι μπαίνουν από κατατατακτήριες δε δικαιούνται πλέον διδακτικά συγγράματα για τα μαθήματα της σχολής...σοβαρλο μειονέκτημα...γι αυτό την απέρριψα αυτή την επιλογή, δεδομένου ότι από τις πανελλήνιες ουσιατικά μόνο στην ξένη γλώσσα πρέπει να περάσεις τη βάση...! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Και με πανελληνιες να μπεις, εφοσον εχεις ηδη ένα πτυχιο, παλι θα πληρώσεις για συγγράμματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios_24

Νεοφερμένος

Ο marios_24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Και με πανελληνιες να μπεις, εφοσον εχεις ηδη ένα πτυχιο, παλι θα πληρώσεις για συγγράμματα

Το ξέρω σίγουρα από φίλη μου που πέρασε φαρμακευτική ξαναδίνοντας πανελλήνιες (ενώ είχε ήδη πτυχίο άλλης σχολής) και παίρνει κανονικά τα συγγράματα του εξαμήνου της...μόνο για τα παιδιά από κατατακτήριες ισχύει αυτό που λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ποια από τις δύο φιλολογίες είναι η πιο εύκολη να τη βγάλει κανείς σε 4 χρόνια, δεδομένου ότι γνωρίζω πολύ καλά και γαλλικά και ισπανικά?? Πού υπάρχουν τα πιο εύκολα μαθήματα??;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ποια από τις δύο φιλολογίες είναι η πιο εύκολη να τη βγάλει κανείς σε 4 χρόνια, δεδομένου ότι γνωρίζω πολύ καλά και γαλλικά και ισπανικά?? Πού υπάρχουν τα πιο εύκολα μαθήματα??;)

Κανε καμια βολτα απ' αυτά τα τμήματα, μπες και σε κανένα μάθημα και μάθε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Σωστός. :) Απλά ήθελα να έχω πληροφοριακά και μία μικρή άποψη από εδώ μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Η γαλλική φιλολογία του ΕΚΠΑ είναι αρκετά καλή σχολή από θέμα περιεχομένου μαθημάτων και γενικά δεν θα την έλεγα δύσκολη αρκεί να διατηρεί κανείς επαφή με την πραγματικότητα της . Ειδικά αν κάποιος έχει άριστη γνώση των γαλλικών θα μπορέσει να αντεπεξέλθει καλύτερα. Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών εδώ https://www.frl.uoa.gr/fileadmin/frl.uoa.gr/uploads/odigoi_spoudon-programmata/Guide_2013-14.pdf , Επίσης αν και τα περισσότερα μαθήματα γίνονται στα γαλλικά πολλοί καθηγητές μιλάνε και ελληνικά ειδικά στα πρώτα έτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.
Η αλήθεια είναι ότι ρώτησα και σε ένα άλλο φόρουμ και μου είπαν ότι η γαλλική φιλολογία είναι πολυ δύσκολη σχολή από την Ισπανική φιλολογία.:( Δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό και γι'αυτό το λόγο είπα να ποστάρω κι εδώ για να με βοηθήσετε κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εννοείται πως δεν είναι αν ασχολείσαι στα 49 μαθήματα που είναι για πτυχίο τα 10 να είναι κάπως απαιτητικά τα υπόλοιπα είναι αποκλειστικά θέμα διαβάσματος. Μην απελπίζεσαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top