Αλλαγή σχολείου & μετεγγραφή

julietini

Νεοφερμένος

Η julietini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλημερα!Τον Σεπτεμβριο θα παω πρωτη Λυκειου και θελω να κανω μεταγραφη για ενα αλλο σχολειο !Σκεφτηκα να αλλαξω διευθυνση και να τους παω καποιον λογαρισαμο της ΔΕΗ (απο το σπιτι των παπουδων μου) και να τους πουμε οτι μετακομισαμε σε αλλο σπιτι . Το προβλημα ειναι οτι τα Λυκεια αυτα συστεγαζονται και εχουν την ιδια αυλη ,επισης το σχολειο που θελω να παω εχει ηδη παρα πολλους μαθητες και ειναι αλλοι τοσοι που θελουν να κανουν μεταγραφη εχοντας την ιδια δικαιολογια οτι αλλαξαν διευθυνση. Θα ηθελα λοιπον να σας ρωτησω αν το σχολειο που με στελνουν τωρα εχει λιγους μαθητες ενω αυτο που θελω να παω εχει πολλους περισσοτερους θα μου επιτρεψουν να κανω μεταγραφη? (Γιατι υπαρχει και περιπρωση να ας πουνε αφου τα λυκεια συστεγαζονται γιατι να κανουμε μεταγραφη αφου και τα δυο ειναι στην ιδια περιοχη? και επισης μπορει να μην μας πιστεψουν γιατι ολοι θα πουμε οτι αλλαξαμε σπιτια) plz help
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jordan23

Νεοφερμένος

Ο jordan23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα..θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις μετεγγραφές στο λύκειο.Αυτή τη χρονιά,θα πάω τρίτη λυκείου αλλά θέλω να αλλάξω σχολείο που βρίσκεται σε άλλη περιοχή για σοβαρούς λόγους...γίνεται;;; Και αν ναι..τι χρειάζεται; Ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Λογικά πρέπει να απευθυνθείς στο Λυκειάρχη του νέου σου σχολείου ώστε να σε κατατοπίσει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Καλησπέρα..θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις μετεγγραφές στο λύκειο.Αυτή τη χρονιά,θα πάω τρίτη λυκείου αλλά θέλω να αλλάξω σχολείο που βρίσκεται σε άλλη περιοχή για σοβαρούς λόγους...γίνεται;;; Και αν ναι..τι χρειάζεται; Ευχαριστώ...

Ξεκαθάρισε το θέμα με τις μεταγραφές,πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς,γτ μετά θα έχεις κακά ξεμπερδέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jordan23

Νεοφερμένος

Ο jordan23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ρωταω γιατι οι περισσοτεροι λυκειαρχες μολις ακουνε κατι τετοιο λενε ''δεν γινεται'' γιατι δεν θελουν να χαλασει η φημη του σχολειου τους.. αλλα εμενα δεν με ενδιαφερει αυτο... εγω θελω να μαθω αν ο νομος μου επιτρεπει να κανω αυτην την πραξη... και συγνωμη για τα αγγλικα γραμματα.. δεν το ηξερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ρωταω γιατι οι περισσοτεροι λυκειαρχες μολις ακουνε κατι τετοιο λενε ''δεν γινεται'' γιατι δεν θελουν να χαλασει η φημη του σχολειου τους.. αλλα εμενα δεν με ενδιαφερει αυτο... εγω θελω να μαθω αν ο νομος μου επιτρεπει να κανω αυτην την πραξη... και συγνωμη για τα αγγλικα γραμματα.. δεν το ηξερα

Αν η απάντηση του λυκειάρχη είναι αυτή,απευθύνσου στη δευτεροβάθμια.Καλώς ήρθες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jordan23

Νεοφερμένος

Ο jordan23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos21

Νεοφερμένος

Ο Manos21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδια!
Φετος μπαινω Α'λυκειου, και επειδη μαλλον ολοι οι φιλοι μου θα πανε σε αλλο σχολειο θελω να κανω μεταγραφη..
αλλα πραγματικα δεν εχω την παραμικρη ιδεα τι ακριβως πρεπει να κανω..
ας με βοηθησει καποιος που ξερει..
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trii

Νεοφερμένος

Ο Trii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μόλις έδωσα εξετάσεις και πέρασα (τώρα τον Σεπτέμβριο).Εγώ θέλω να πάρω μεταγραφή σε άλλο ΓΕΛ από αυτό που είναι δίπλα στο γυμνάσιο που πρέπει να πάω στον γυμνασιάρχη ή στον λυκειάρχη ?
Τι χρειάζεται να έχω μαζί μου.Το ΓΕΛ που θέλω να πάω είναι σε εντελώς άλλη περιοχή.
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
δε ξερω αν θα σε αφησουν να παρεις μετεγγραφη..μονο για σοβαρους λογους...παντως η διαδικασια μετεγγραφης ειναι πολυ κουραστικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Από Σεπτέμβρη θα βρίσκομαι και εγώ στη τρίτη λυκείου, ωστόσο το δίλημμα μου δεν είναι ποια σχολή θα βάλω ως στόχο αλλά αν γίνεται κάποιος να πάρει μεταγραφή σε μια τόσο κρίσιση χρονιά και να αλλάξει περιβάλλον. Ο λόγος που σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο είναι οι καθηγητές που θα έχω στα μαθήματα κατεύθυνσης και που μονάχα για αυτό το επάγγελμα δεν κάνουν. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε εσείς τι πιστεύετε και ποια τα θετικά και αρνητικά αυτής της κίνησης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
μιας και μιλάτε για λάθη στη Γ λυκείου, θα το θεωρούσατε λάθος να άλλαζα σχολείο φέτος?

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Ποια ήταν τα λάθη σας στην Γ λυκείου;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μπορεί η δυσκολία προσαρμογής να σε επηρέαζε ψυχολογικά. Εκτός κι αν έχεις ήδη παρέες απο αυτό το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
εσύ βρε έχεις απάντηση για όλα? :Ρ (γιατι πρεπει παντα να το μεταφερουν καπου που δεν θα το δει ΚΑΝΕΙΣ -.-)

Τελος πάντων, για να παω τωρα σχολειο το πρωι αλλα και το μεσημερι παιρνω λεωφορειο, μερικες φορες με πηγαινουν και με παιρνουν μα σπανια και λεωφορειο εχει καθε τεταρτο και πρεπει να το παιρνω 8 παρα τεταρτο που σημαινει στη σταση πρεπει να ειμαι 8 παρα 20 και απο το σπιτι να ξεκινάω παρα 25 το πολυ και ξυπναω και από τις 7 παρα -.- . Το μεσημερι επειδη η σταση ειναι 5 με 7 λεπτά μακρυά απο το σχολείο πολλες φορες εχανα το ενα λεωφορειο και έπρεπε να περιμένω κανα 10λεπτο με τεταρτο το επόμενο με αποτέλεσμα να φτάνω σπίτι μου γύρω στις 3.
Από θέμα παρέας, φιλιών κλπ δεν έχω πρόβλημα μιας και στο σχολείο μου δεν κάνω παρέα με τα παιδιά και με κάποιους είμαι μαζί απο νηπιαγωγείο και δεν λένε ουτε καλημέρα και είναι κάπως αυτό.
Επιπλέον στην κατεύθυνση θα έχω λατινικά και αρχαία μια καθηγήτρια την οποία μόλις άκουσαν στο φροντιστήριο το όνομα της μου λένε καλό κουράγιο. Η γυναίκα ειναι 60 χρονών και δεν λέει να φυγει, κάθε χρόνο χαντακώνει πραγματικά τα παιδιά πολλά απο τα οποία πάνε στις πανελλήνιες, γράφουν καλύτερα από τον προφορικό και χάνουν μόρια. Μα το κυριότερο δεν μπορείς να ονομάσεις καν μάθημα αυτό που κανει :/ (ενας απο τους κυριότερους λόγους που σκεφτόμουν την μεταγραφή καιρό) .Πέρσι που την ξανα είχα προσπαθούσα να βρω και την πιο γελοία δικαιολογία για να μην μπω όταν την είχα γιατι σου έκανε την ψυχολογία χάλια, έκανες λάθος και σε έβριζε!

Τώρα όμως το σκέφτομαι πολύ περισσότερο μιας και λίγο πιο κάτω απο το σπίτι μου, στο πρωην αθλητικό λύκειο θα μεταφέρουν ένα γενικό λυκειο που συστεγάζεται με κάποιο γυμνάσιο και θα γλιτώνω πάαααρα πολύ χρονο στις μετακινήσεις.
Το 'πρόβλημα' μου όμως είναι πως δεν θα με ξέρουν οι καθηγητές και όσο να ναι είναι λίγο περίεργο να αλλάζει κάποιος σε αυτή την χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Μόνη σου αναφέρεις τα θετικά, γιατί ρωτάς κάτι τέτοιο;;; Με τα 1000 πάνε στο άλλο, και χρόνο θα γλυτώνεις για τις μεταφορές, και δεν θα βλέπεις συνέχεια μπροστά σου τις φάτσες που βλέπεις από το νηπιαγωγείο, και θα κάνεις γνωριμίες από τη γειτονιά σου...Απλά αν μπορείς βρες κάποια άκρη να μιλήσεις με κανένα παιδί από το λύκειο που λες πως θα μεταφερθεί και πάρε γνώμες για τους καθηγητές, μην είναι τίποτα χειρότεροι από αυτούς που ήδη έχεις...
Αν τα πράγματα είναι όπως τα λες, με τα 1000 άλλαξε, μόνο κερδισμένη θα βγεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Αχαχαχαχα, το είδα το θέμα απο την κεντρική σελίδα,δεν το έψαξα :P

Πράγματι σε συμφέρει όσον αφορά τις μεταφορές σου. Σε εμάς στην β'λυκείου ήρθε μια καινούρια συμμαθήτρια και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με τους καθηγητές. Τι να σου πώ, φαντάζομαι πως δεν θα έχεις πρόβλημα στο νέο σχολείο-δεν μου έχει τύχει κάτι ανάλογο για να σου πώ κάτι περισσότερο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Μόνη σου αναφέρεις τα θετικά, γιατί ρωτάς κάτι τέτοιο;;; Με τα 1000 πάνε στο άλλο, και χρόνο θα γλυτώνεις για τις μεταφορές, και δεν θα βλέπεις συνέχεια μπροστά σου τις φάτσες που βλέπεις από το νηπιαγωγείο, και θα κάνεις γνωριμίες από τη γειτονιά σου...Απλά αν μπορείς βρες κάποια άκρη να μιλήσεις με κανένα παιδί από το λύκειο που λες πως θα μεταφερθεί και πάρε γνώμες για τους καθηγητές, μην είναι τίποτα χειρότεροι από αυτούς που ήδη έχεις...
Αν τα πράγματα είναι όπως τα λες, με τα 1000 άλλαξε, μόνο κερδισμένη θα βγεις...

αυτό το σχολείο είναι πολύ μα πάρα πολύ μακρυα απο εκει που θα το πάνε και στην αρχή απορούσα πως θα μεταφέρονται τα παιδια και μου είπαν πως και τώρα με λεωφορείο πάνε εκεί που είναι άρα με λεωφορείο θα έρχονται και στο πρωην αθλητικό. Που σημαίνει ότι δεν ξέρω κανέναν, έχει και λίγα παιδιά :P Βρήκα όμως μια κοπέλα που πήγαινε στο γυμνάσιο που συστεγάζεται με αυτό τώρα και μου είπε πως οι καθηγητές είναι καλοί, ειδικά της θεωριτικής! Βεβαια αυτό είναι αποψη ενός και δεν μπορώ να κρίνω πλήρως μα όσο να ναι κατι θε ξέρει.

Εμένα το θέμα μου είναι το θέμα τον καθηγητών που δεν θα με ξέρουν βασικαα. Γιατι φέτος πχ υπήρχαν καθηγητες που έλεγαν, "διαβάστε φέτος και αν σας έχω καλό βαθμο θα σας βάλω και του χρόνου ενώ όσοι δεν έχετε θα πρέπει να προσπαθήσετε του χρόνου για έναν καλό βαθμο" -.-

Αχαχαχαχα, το είδα το θέμα απο την κεντρική σελίδα,δεν το έψαξα :P

Πράγματι σε συμφέρει όσον αφορά τις μεταφορές σου. Σε εμάς στην β'λυκείου ήρθε μια καινούρια συμμαθήτρια και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με τους καθηγητές. Τι να σου πώ, φαντάζομαι πως δεν θα έχεις πρόβλημα στο νέο σχολείο-δεν μου έχει τύχει κάτι ανάλογο για να σου πώ κάτι περισσότερο :P

ναι και εγώ μετανιώνω που δεν άλλαξα απο πέρσι που ήθελα :3
εσυ δηλαδή μου λες ναι, τελεια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Οι καθηγητές σου μόνο και μόνο για αυτό που έλεγαν είναι για τα μπάζα, το λέω με σιγουριά τώρα, ΆΛΛΑΞΕ ΣΧΟΛΕΊΟ...
Δεν παίζει να πετύχεις χειρότερους...-,-
Τι σχέση έχει το αν διαβάζεις φέτος, και βγάζεις καλούς βαθμούς με το τι θα κάνεις τον επόμενο χρόνο?!? Εγώ μπορεί να θέλω να γίνω ρεμάλι της κοινωνίας με το ζόρι θα με βάλει 20 επειδή πέρσι διάβαζα? :P
Έλα πλάκα κάνω, το πάχυνα λίγο, αλλά νταξ δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά που σας λένε, μη τρελαθούμε κιόλας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Οι καθηγητές σου μόνο και μόνο για αυτό που έλεγαν είναι για τα μπάζα, το λέω με σιγουριά τώρα, ΆΛΛΑΞΕ ΣΧΟΛΕΊΟ...
Δεν παίζει να πετύχεις χειρότερους...-,-
Τι σχέση έχει το αν διαβάζεις φέτος, και βγάζεις καλούς βαθμούς με το τι θα κάνεις τον επόμενο χρόνο?!? Εγώ μπορεί να θέλω να γίνω ρεμάλι της κοινωνίας με το ζόρι θα με βάλει 20 επειδή πέρσι διάβαζα? :P
Έλα πλάκα κάνω, το πάχυνα λίγο, αλλά νταξ δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά που σας λένε, μη τρελαθούμε κιόλας..

χαχα σοβαρά, ειδικά ο αγγλικός έδινε και παραδείγματα να η Ελένη που διαβάζει του χρόνου θα το έχει το 20 εσύ Θάνο που φέτος αδιαφορείς θα πρέπει να προσπαθήσεις :P
Και εγώ για μεταγραφή σκέφτομαι απλά ήθελα και τη γνώμη κάποιων να σιγουρευτώ.
Και το σχολείο μου ναι έχει άθλιους καθηγητές, αυτός που μας έκανε φιλοσοφία είπε θα βάλω 2 βαθμους πάνω απο οσο γραψατε διαγώνισμα έγραψα 16 μου έβαλε 17 και ήμουν απο τα 5-6 άτομα που είχαν πάντα ασκήσεις+ συμμετείχα. Όταν πηγα με την μητέρα μου της είπε οτι δεν συμμετέχω οπότε στο 2ο για να δω που θα το φτάσει οτι ρωταγε σηκωνα χέρι (σσσσσπανια με έλεγε) και 2 φορές είχε σηκώσει και το τετράδιο μου να το δέιξει σε όλους :P (ότι ειναι γραμμένο) αποτέλεσμα; 18 στο δεύτερο τετραμηνο. Παω εξετάσεις του γράφω ΣΙΓΟΥΡΑ 19-20 και μου έβαλε 17 -.-
ηταν το μοναδικό μαθημα που είχα κάτω απο το μέσο όρο ταξης :S και εχω υποψίες ότι αυτό έγινε επειδή μια φορά είχε ρωτήσει ποιος πιστευει οτι υπάρχει θεος και εγώ και ενας άλλος είπαμε οχι, εε και στον άλλον τα ιδια εκανε. ελεος πια -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ούτε καθηγητής Θρησκευτικών να ήταν.. Απλά κομπλεξικός τότε, σε όλα τα σχολεία υπάρχουν τέτοιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top