Erasmus

jay18

Νεοφερμένος

Η jay18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εχουμε αλλες πληροφοριες για το προγραμμα erasmus?συμμετεχουν ολα τα ελληνικα πανεπιστημια ή μονο συγκεκριμενα?με ποια κριτηρια γινεσαι αποδεκτος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στο site του Τμήματος που ενδιαφέρεσαι να σπουδάσεις, υπάρχουν πληροφορίες για την συμμετοχή στο Πρόγραμμα Erasmus. Όλα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια έχουν διπλωματικές σχέσεις με Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια (ακόμη και με Πανεπιστήμια της Τουρκίας) και σε αυτό βοηθάει και η διασύνδεση πολλών Ελλήνων καθηγητών Πανεπιστημίου με το εξωτερικό (σπουδές, διδακτορικές διατριβές, ερευνητικές δημοσιεύσεις, συνέδρια,...κτλ).

Οι προϋποθέσεις συμμετοχής είναι συγκεκριμένες όπως να έχεις περάσει έναν αριθμό μαθημάτων (δηλ., να είσαι κοντά 3ο έτος), γενικά να πηγαίνεις καλά με τις σπουδές σου ή και ακόμη να επιλέξεις στο ξένο Πανεπιστήμιο έναν αριθμό από μαθήματα που να αντιστοιχούν σε ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο (π.χ. 10 μαθήματα το μέγιστο) και τα οποία θα πρέπει να αντιστοιχούν κατά περιεχόμενο με τα αντίστοιχα της Ελλάδας. Δηλ., δεν μπορείς να επιλέξεις κάποιο μάθημα στο ξένο Πανεπ.Τμήμα το οποίο δεν υπάρχει στον οδηγό σπουδών του Ελληνικού Τμήματος που φοιτείς κανονικά...κτλ. Θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά και το ενδεχόμενο να μην σου αναγνωρίσουν οι Έλληνες καθηγητές στο Τμήμα σου τα μαθήματα που πέρασες στο εξωτερικό και να μην περαστούν οι βαθμοί στην αναλυτική βαθμολογία σου. Πολλοί φοιτητές στο Τμήμα μου το έπαθαν αυτό και πήγαν ένα εξάμηνο πίσω σε μαθήματα. Δηλ., περισσότερο να εξοικειωθείς στην ιδέα, ότι πας στο εξωτερικό κυρίως για την γλώσσα, για ταξίδια και για γνωριμίες. Υπάρχουν και άλλες προϋποθέσεις συμμετοχής, οι οποίες διαφέρουν από Τμήμα σε Τμήμα. Καλό είναι να το ψάξεις καλά, όταν έρθει η ώρα...

Υ.Σ.: Προσωπικά οι καθηγητές στο Τμήμα μου με αποθάρρυναν με διάφορες δικαιολογίες. Αλλά τότε δεν είχα άποψη για την επιστήμη μου και ότι άκουγα από αυτούς τους "ξερόλες" το πίστευα...:/:

Ενημερωτικά υπάρχει και το πρόγραμμα Leonardo Da Vinci το οποίο απευθύνεται σε πτυχιούχους οι οποίοι θέλουν να αποκτήσουν εργασιακή εμπειρία σε κλάδους πάνω στις σπουδές τους στο εξωτερικό για περιορισμένο χρονικό διάστημα. Στο βιογραφικό μετράει και αυτό πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Υ.Σ.: Προσωπικά οι καθηγητές στο Τμήμα μου με αποθάρρυναν με διάφορες δικαιολογίες. Αλλά τότε δεν είχα άποψη για την επιστήμη μου και ότι άκουγα από αυτούς τους "ξερόλες" το πίστευα...

Αν λοιπόν γυρνούσες το χρόνο πίσω θα πήγαινες, ακόμα κι άν ήταν πιθανή η μη αναγνώριση ορισμένων μαθημάτων; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Nαι. Πλέον δεν με παίρνουν τα χρονικά περιθώρια αλλά και το γεγονός ότι έχουν αγριέψει οι καθηγητές στο Τμήμα μου, από κάθε πλευρά...Συνεπώς, δεν θέλω να παίξω με τα εξάμηνα και να γίνω "αιώνιος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Στο site του Τμήματος που ενδιαφέρεσαι να σπουδάσεις, υπάρχουν πληροφορίες για την συμμετοχή στο Πρόγραμμα Erasmus. Όλα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια έχουν διπλωματικές σχέσεις με Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια (ακόμη και με Πανεπιστήμια της Τουρκίας) και σε αυτό βοηθάει και η διασύνδεση πολλών Ελλήνων καθηγητών Πανεπιστημίου με το εξωτερικό (σπουδές, διδακτορικές διατριβές, ερευνητικές δημοσιεύσεις, συνέδρια,...κτλ).

Οι προϋποθέσεις συμμετοχής είναι συγκεκριμένες όπως να έχεις περάσει έναν αριθμό μαθημάτων (δηλ., να είσαι κοντά 3ο έτος), γενικά να πηγαίνεις καλά με τις σπουδές σου ή και ακόμη να επιλέξεις στο ξένο Πανεπιστήμιο έναν αριθμό από μαθήματα που να αντιστοιχούν σε ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο (π.χ. 10 μαθήματα το μέγιστο) και τα οποία θα πρέπει να αντιστοιχούν κατά περιεχόμενο με τα αντίστοιχα της Ελλάδας. Δηλ., δεν μπορείς να επιλέξεις κάποιο μάθημα στο ξένο Πανεπ.Τμήμα το οποίο δεν υπάρχει στον οδηγό σπουδών του Ελληνικού Τμήματος που φοιτείς κανονικά...κτλ. Θα πρέπει να σκεφτείς σοβαρά και το ενδεχόμενο να μην σου αναγνωρίσουν οι Έλληνες καθηγητές στο Τμήμα σου τα μαθήματα που πέρασες στο εξωτερικό και να μην περαστούν οι βαθμοί στην αναλυτική βαθμολογία σου. Πολλοί φοιτητές στο Τμήμα μου το έπαθαν αυτό και πήγαν ένα εξάμηνο πίσω σε μαθήματα. Δηλ., περισσότερο να εξοικειωθείς στην ιδέα, ότι πας στο εξωτερικό κυρίως για την γλώσσα, για ταξίδια και για γνωριμίες. Υπάρχουν και άλλες προϋποθέσεις συμμετοχής, οι οποίες διαφέρουν από Τμήμα σε Τμήμα. Καλό είναι να το ψάξεις καλά, όταν έρθει η ώρα...

Υ.Σ.: Προσωπικά οι καθηγητές στο Τμήμα μου με αποθάρρυναν με διάφορες δικαιολογίες. Αλλά τότε δεν είχα άποψη για την επιστήμη μου και ότι άκουγα από αυτούς τους "ξερόλες" το πίστευα...:/:

Ενημερωτικά υπάρχει και το πρόγραμμα Leonardo Da Vinci το οποίο απευθύνεται σε πτυχιούχους οι οποίοι θέλουν να αποκτήσουν εργασιακή εμπειρία σε κλάδους πάνω στις σπουδές τους στο εξωτερικό για περιορισμένο χρονικό διάστημα. Στο βιογραφικό μετράει και αυτό πολύ...

πραγματι ειναι προϋποθεση να εχεις περασει τα μαθηματα και σιγουρα ευνοουνται περισσοτερο οι φοιτητες που εχουν παρει και καλους βαθμους. για τα υπολοιπα ομως εχω βρει αλλες πληροφοριες. συγκεκριμενα εχω ψαξει για το ΑΠΘ κι ελεγε :

"η περίοδος σπουδών στο εξωτερικό αποτελεί αναπόσπαστο μέρος του προγράμματος σπουδών του πανεπιστημίου προέλευσης
η περίοδος των σπουδών στο εξωτερικό αναγνωρίζεται πλήρως, δηλαδή το πανεπιστήμιο προέλευσης δεσμεύεται να διασφαλίσει την αναγνώριση της περιόδου σπουδών στο εξωτερικό (συμπεριλαμβανομένων των εξετάσεων και άλλων μορφών αξιολόγησης) σε αντικατάσταση αντίστοιχης περιόδου σπουδών (παρομοίως συμπεριλαμβανομένων των εξετάσεων ή άλλων μορφών αξιολόγησης) στο πανεπιστήμιο προέλευσης, ακόμη και εάν διαφέρει το περιεχόμενο. Οι φοιτητές πρέπει να ενημερώνονται για το περιεχόμενο των μαθημάτων, τα οποία θα παρακολουθήσουν στο εξωτερικό. Μετά το πέρας της περιόδου σπουδών στο εξωτερικό, το πανεπιστήμιο υποδοχής οφείλει να χορηγήσει στον εισερχόμενο φοιτητή και στο πανεπιστήμιο προέλευσης αντίγραφο αναλυτικής βαθμολογίας, στο οποίο θα πιστοποιείται η ολοκλήρωση του συμφωνημένου προγράμματος σπουδών και θα αναγράφεται η βαθμολογία του φοιτητή."

οποτε μαλλον τα πραγματα ειναι διαφορετικα σε καθε πανεπιστημιο.οπως λες κι εσυ οι προϋποθεσεις διαφερουν απο τμημα σε τμημα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
η περίοδος των σπουδών στο εξωτερικό αναγνωρίζεται πλήρως, δηλαδή το πανεπιστήμιο...στο πανεπιστήμιο προέλευσης, ακόμη και εάν διαφέρει το περιεχόμενο. Οι φοιτητές πρέπει να ενημερώνονται για το περιεχόμενο των μαθημάτων, τα οποία θα παρακολουθήσουν στο εξωτερικό. Μετά το πέρας της περιόδου σπουδών στο εξωτερικό, το πανεπιστήμιο υποδοχής οφείλει να χορηγήσει στον εισερχόμενο φοιτητή και στο πανεπιστήμιο προέλευσης αντίγραφο αναλυτικής βαθμολογίας, στο οποίο θα πιστοποιείται η ολοκλήρωση του συμφωνημένου προγράμματος σπουδών και θα αναγράφεται η βαθμολογία του φοιτητή."

Όντως διαφέρουν, αλλά έχω ακούσει ότι στην Ελλάδα γενικά δεν αναγνωρίζουν μαθήματα. Άλλο τι γράφεται τυπικά. Το θέμα είναι τι ισχύει ουσιαστικά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Όντως διαφέρουν, αλλά έχω ακούσει ότι στην Ελλάδα γενικά δεν αναγνωρίζουν μαθήματα. Άλλο τι γράφεται τυπικά. Το θέμα είναι τι ισχύει ουσιαστικά. :hmm:
ουσιαστικα τοτε δεν ξερω τι ισχυει.. :/: κριμα ομως να ειναι ετσι..τελος παντων μαλλον οσοι ενδιαφερονται πρεπει να βρουν παιδια της σχολης τους που εχουν ηδη παει για να ειναι σιγουροι για το τι γινεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ουσιαστικα τοτε δεν ξερω τι ισχυει.. :/: κριμα ομως να ειναι ετσι..τελος παντων μαλλον οσοι ενδιαφερονται πρεπει να βρουν παιδια της σχολης τους που εχουν ηδη παει για να ειναι σιγουροι για το τι γινεται..

Σαν παλιότερος φοιτητής από σένα, σου λέω συναδελφικά ότι:

Ότι γράφεται σαν προϋποθέσεις σε κάτι, σε site Ελληνικών Πανεπιστημίων θέλει μεγάλη διερεύνηση μετά από προσωπική κουβέντα με κάποιον υπεύθυνο του Τμήματος (π.χ. καθηγητή, γραμματέα,...κτλ). Δυστυχώς μένουμε Ελλάδα και συνήθως ότι λάμπει δεν είναι χρυσός. :/: Κάποιο λάκκο θα έχει η φάβα. Όλοι ξέρουμε σε τι διαδικασίες λειτουργούν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Μην το ξεχνάμε όποτε δεν μας συμφέρει. Γι' αυτό όπως προείπα, συνεχές ψάξιμο και εξακρίβωση των πληροφοριών που λαμβάνουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Σαν παλιότερος φοιτητής από σένα, σου λέω συναδελφικά ότι:

Ότι γράφεται σαν προϋποθέσεις σε κάτι, σε site Ελληνικών Πανεπιστημίων θέλει μεγάλη διερεύνηση μετά από προσωπική κουβέντα με κάποιον υπεύθυνο του Τμήματος (π.χ. καθηγητή, γραμματέα,...κτλ). Δυστυχώς μένουμε Ελλάδα και συνήθως ότι λάμπει δεν είναι χρυσός. :/: Κάποιο λάκκο θα έχει η φάβα. Όλοι ξέρουμε σε τι διαδικασίες λειτουργούν τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Μην το ξεχνάμε όποτε δεν μας συμφέρει. Γι' αυτό όπως προείπα, συνεχές ψάξιμο και εξακρίβωση των πληροφοριών που λαμβάνουμε..

ε ναι εννοειται..σιγουρα για να πας σε κατι τετοιο πρεπει πρωτα να ξερεις ο,τι χρειαζεται και να εχεις μιλησει με τους καθηγητες κλπ..κι αν καταλαβα σωστα εννοεις οτι σιγουρα καποιοι μπορει να επιλεγονται λογω των γνωριμιων τους ας πουμε (με λιγα λογια με μεσο :P)..φανταζομαι πως σε καποιες περιπτωσεις ετσι γινεται..αλλα οπως και να 'χει αξιζει μια προσπαθεια αν το θες και το εχεις ψαξει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ε ναι εννοειται..σιγουρα για να πας σε κατι τετοιο πρεπει πρωτα να ξερεις ο,τι χρειαζεται και να εχεις μιλησει με τους καθηγητες κλπ..κι αν καταλαβα σωστα εννοεις οτι σιγουρα καποιοι μπορει να επιλεγονται λογω των γνωριμιων τους ας πουμε (με λιγα λογια με μεσο :P)..φανταζομαι πως σε καποιες περιπτωσεις ετσι γινεται..αλλα οπως και να 'χει αξιζει μια προσπαθεια αν το θες και το εχεις ψαξει :)

Βασικά εννοώ προϋποθέσεις που τις μαθαίνεις κατόπιν εορτής. :P Και το μέσον υπάρχει, και σχέση λαμογιοφιλίας φοιτητή με τον καθηγητή υπάρχει,...στην Ελλάδα υπάρχουμε. Γι' αυτό καλού κακού, ψάχνουμε, ρωτάμε και live πολλές πηγές (πολλούς συνυπεύθυνους καθηγητές του Τμήματος στο θέμα Erasmus), για να είμαστε από παντού καλύμμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
παιδια σου δινει η σχολη σου χρηματα αν καταλαβα καλα;;ποσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
γεια σας παιδια,εγω πηγα ερασμους το 2005-2006 στο παρισι,απιστευτη εμπειρια:)
σε γενικες γραμμες θεωρεισαι υποτροφος του ΙΚΥ και παιρνεις 300-350 ευρω το μηνα,εγω επαιρνα και ακομα 200 ευρω απο το γαλλικο κρατος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
γεια σας παιδια,εγω πηγα ερασμους το 2005-2006 στο παρισι,απιστευτη εμπειρια:)
σε γενικες γραμμες θεωρεισαι υποτροφος του ΙΚΥ και παιρνεις 300-350 ευρω το μηνα,εγω επαιρνα και ακομα 200 ευρω απο το γαλλικο κρατος

LunaDark, θα ήθελα να κάνω δυο ερωτήσεις, αν επιτρέπεται: Σε ποιο εξάμηνο φοιτούσες όταν πήγες στο Παρίσι; Δεύτερον, η όλη διαδικασία που αφορά στο πρόγραμμα Erasmus ήταν πολύπλοκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
LunaDark, θα ήθελα να κάνω δυο ερωτήσεις, αν επιτρέπεται: Σε ποιο εξάμηνο φοιτούσες όταν πήγες στο Παρίσι; Δεύτερον, η όλη διαδικασία που αφορά στο πρόγραμμα Erasmus ήταν πολύπλοκη;


Ημουν αρχη τριτου ετους,αρα...πεμπτο εξαμηνο...Η διαδικασια στο δικο μου πανεπιστημιο ηταν παααααααααααααρα πολυ πολυπλοκη οσον αφορα τη χαρτουρα...η συνεντευξη και οι εξετασεις ηταν πολυ οκ αλλα συνεβησαν πολλα τραγελαφικα λογω ανυποφορης ανοργανωσιας...δεν ξερω σε ποιο πανεπιστημιο εισαι αλλα στο τει της πατρας που ξερω ειναι ονειρεμενα ευκολη διαδικασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Ημουν αρχη τριτου ετους,αρα...πεμπτο εξαμηνο...Η διαδικασια στο δικο μου πανεπιστημιο ηταν παααααααααααααρα πολυ πολυπλοκη οσον αφορα τη χαρτουρα...η συνεντευξη και οι εξετασεις ηταν πολυ οκ αλλα συνεβησαν πολλα τραγελαφικα λογω ανυποφορης ανοργανωσιας...δεν ξερω σε ποιο πανεπιστημιο εισαι αλλα στο τει της πατρας που ξερω ειναι ονειρεμενα ευκολη διαδικασια.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.:)

Δεν φοιτώ σε πανεπιστήμιο αλλά σε ΤΕΙ. Βέβαια, είναι νωρίς ακόμα για μένα, όντας φοιτητής β' εξαμήνου. Αλλά όπως καταλαβαίνει ενδιαφέρομαι πολύ για το πρόγραμμα Erasmus και δεν θέλω να χάσω τέτοια ευκαιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Καλο θα ηταν να ενημερωθεις απο νωρις...ουτως η αλλως απο το δευτερο ετος και μετα μπορεις να πας νομιζω....επιπλεον αν κανονισεις μονος σου τα της διαμονης και μεινεις σε εστια πρεπει να το δηλωσεις απο νωρις,εγω δεν τα ηξερα ολα αυτα και κατεληξα να νοικιαζω σπιτι με 750 ευρω το μηνα γιατι δεν με δεχτηκαν στην εστια.
Παντως κι εγω αν κανω μεταπτυχιακο η δευτερο πτυχιο θα ξαναπαω οπωσδηποτε.
Μην ευχαριστεις...οτι αλλο χρειαστεις ρωτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Σε όσους σκέφτονται για erasmus, συνιστώ προσοχή γιατί πολλές φορές σας λένε ότι θα αναγνωριστούν κάποια μαθήματα και τελικά δεν αναγνωρίζονται. Γενικά δεν θα πόνταρα στο να περάσω μαθήματα μέσω του erasmus...Είναι ωραίο σαν εμπειρία εννοείται, απλά μην βασίζεστε στο ότι θα σας αναγνωρίσουν τα μαθήματα.

Συγκεκριμένα για την δική μου σχολή (Ιατρική) το erasmus το θεωρώ χάσιμο χρόνου. Ήδη έχουμε 6 χρόνια σπουδές, δεν χρειάζεται να τις παρατείνουμε. Γιατί αυτό θα κάνουμε αν χρωστάμε επιπλέον 5 μαθήματα από το εξάμηνο που χάσαμε λόγω erasmus.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
και σε μενα δεν αναγνωρισαν μαθηματα...βεβαια οι καθηγητες μου στη γαλλια ουτε καν εκανα τον κοπο να στειλουν τα αποτελεσματα μου στην ελλαδα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Από το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης έχει πάει κανείς erasmus;
Με ενδιαφέρει και εμένα και θα πάω να ρωτήσω φυσικά τι παίζει αλλά όποιος γνωρίζει να μου πει 2 λόγια θα του ήμουν ευγνώμων.

Βασικά από πτυχίο αγγλικών τι χρειάζεται συνήθως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
εγω βρισκομαι αυτη τη στιγμη στη γαλλια στο montpellier για μεταπτυχιακο (ερασμους ειναι και αυτο). ειναι ενα εξαμηνο στη γαλλια και το αλλο θα παω στη μυτιληνη. θα μας δωσουν υποτροφια 2000 ευρω + επιδομα ενοικιου που δινει το γαλλικο κρατος το μηνα. πχ εγω νοικιαζω σε εστια 290 ευρω στουντιο και θα μου δινουν το μηνα 100 ευρω.και οντως επρεπε να κλεισω το δωματιο απο νωρις.η εστια ειναι μια χαρα, η πολη τελεια, αλλα τα μαθηματα στα γαλλικα και δυσκολαααα!!!

επισης τα πτυχια ξενων γλωσσων δεν τα πολυκοιτανε.εγω πχ δεν ειχα παρει το delf b2 οταν εκανα αιτηση, τον ιουλιο βγηκαν τα αποτελεσματα οτι το περασα.ειναι δικια σου η ευθυνη αν θα καταλαβαινεις τα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top