Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 515 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλαγή σχολείου & μετεγγραφή

nikolas365 (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikolas365
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O nikolas365 έγραψε στις 22:50, 07-09-09:

Α! είμαι πάρα πολύ αγχωμένος, φεύγω από το παλιό μου μου γυμνάσιο και πάω σε άλλο λύκειο(όπου δεν ξέρω σχεδόν κανέναν)τι να κάνω; ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη papas
Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 23:18, 07-09-09:

Mην αγχωνεσαι.Καθε αρχη για καλο!Θα χαλαρωσεις,θα πας την πρωτη μερα και θα γνωρισεις ατομα στην ωρα του αγιασμου,που θα καθεστε να κοιτατε δεξια και αριστερα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ἅλς

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,081 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 13:27, 08-09-09:

Οι πρώτες μέρες θα 'ναι "κάπως" μετά όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Ίσως να υπάρχουν κι άλλα παιδιά σαν και σένα στο συγκεκριμένο Λύκειο!
Παράθεση

LiLoOkOzz (Λίλη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη LiLoOkOzz
H Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ζωϊκής Παραγωγής ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.

H LiLoOkOzz έγραψε στις 15:09, 08-09-09:

Εγώ αυτό νιώθω αλλά γενικά επειδή είμαι τρελά κοινωνικό άτομο ξέρω οτι απο την πρώτη μέρα θα γνωρίσω αρκετά άτομα...βασικά είμαι ήδη σε μια παρέα απο το σχολείο ,είναι κ η κολλητή μου εκει οπότε...no problem!
Παράθεση

ge0rgi@

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη ge0rgi@
H ge0rgi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ge0rgi@ έγραψε στις 15:43, 08-09-09:

Επειδη μου ειχε συμβει και εμενα το ιδιο στο παρελθον το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να εισαι πολυ κοινωνικος με ολα τα παιδια . Βεβαια δεν θα τους θεωρησεις κολλητους σου απο την πρωτη μερα απλα θα σε βοηθησει στο να μην νιωθεις ξενος και σιγα σιγα με τον καιρο θα προσαρμοστεις.:no1:
Παράθεση

glukoul@

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη glukoul@
H glukoul@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H glukoul@ έγραψε στις 15:56, 08-09-09:

εγώ θα πάω σε λύκειο στο οποίο είναι ελάχιστοι γνωστοί αφού όλοι οι συμμαθητές μου θα πάνε σε άλλο λύκειο και είμαι πολύ αγχωμένη...
Παράθεση

indiespyllak (Σπύλλα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη indiespyllak
H Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H indiespyllak Lost in shadow# έγραψε στις 16:07, 08-09-09:

Aχ μακάρι να μπορούσα και εγώ να πάω σε άλλο σχολείο..!Είσαι πολύ τυχερός!Μην στεναχωριέσαι και μην αγχώνεσαι! Δες πόσα θετικά πράγματα έχει μία τέτοια αλλαγή!
1)Θα έχεις να ανακαλύψεις και να εξερευνήσεις ένα καινούριο σχολικό περιβάλλον που θα είναι σίγουρα πολύ ενδιαφέρον!
2)Θα γνωρίσεις καινούρια άτομα!
3)Θα διευρύνεις τους ορίζοντές σου και θα μεγαλώσεις τις παρέες σου!
Και τόσα άλλα ακόμα! Σίγουρα αυτή τη στιγμή που το διαβάζεις θα σκέφτεσαι 'τα λέει όλα αυτά τα θετικά γιατί δεν βρίσκεται στη δική μου θέση και δεν ξέρει πόσο δύσκολο είναι'.Η αλλαγή είναι πολύ δύσκολη αλλά αυτό που έχεις να κάνεις και να αισθάνεσαι όμορφα είναι να σκέφτεσαι τα θετικά αυτής της αλλαγής! Εξ άλλου είναι γεγονός ότι "Όλα για κάποιο λόγο γίνονται" και αυτός ο λόγος,όσο και αν δεν το πιστεύουμε μας φέρνει κάτι καλό! Γι αυτό μην αγχώνεσαι και απόλαυσε αυτή τη καινούρια σελίδα στη ζωή σου!Σκέψου πόόόόσοι άνθρωποι θα ήθελαν να μπορούσαν να ανοίξουν αυτή τη καινούρια σελίδα και θα ήθελαν να βρίσκονται στη θέση σου! Be patient,καλή επιτυχία στο καινούριο σου σχολείο και καλή σχολική χρονιά!
Παράθεση

!w@Nn4 (Ιωάννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη !w@Nn4
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H !w@Nn4 έγραψε στις 17:05, 08-09-09:

Εγώ στο δημοτικό είχα μετακομίσει και δεν γνώριζα κανέναν...βέβαια εντάξει δεν είναι ακριβώς το ίδιο με εσένα αλλά τέλοσπάντων...
Στην αρχή όπως είναι φυσικό δε θα αισθάνεσαι και τέλεια όμως με το καιρό θα γνωρίσεις άτομα και θα κάνεις φιλίες!! Αρκεί να μην τους αποθαρρύνεις (πχ με τη στάση σου) γιατί και αυτό συμβαίνει μερικές φορές...
Παράθεση

ge0rgi@

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη ge0rgi@
H ge0rgi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ge0rgi@ έγραψε στις 18:43, 08-09-09:

Επειδη μου ειχε συμβει και εμενα το ιδιο στο παρελθον το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να εισαι πολυ κοινωνικος με ολα τα παιδια . Βεβαια δεν θα τους θεωρησεις κολλητους σου απο την πρωτη μερα απλα θα σε βοηθησει στο να μην νιωθεις ξενος και σιγα σιγα με τον καιρο θα προσαρμοστεις.:no1:[/quote]
Παράθεση

iwannak (Ιωαννα)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη iwannak
H Ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H iwannak ta aprosmena einai panta ta kalitera..;) έγραψε στις 17:59, 09-09-09:

Μου έχει τύχει και εμένα αυτό το θέμα είναι να γνωρίσεις πρώτα όλους τους συμμαθητές του τμήματος σου και μετά να ξεχωρίσεις τους φίλους από τους εχθρούς ποιους να εμπιστεύεσαι κ ποιους όχι...
Παράθεση

vikOoni

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη vikOoni
H vikOoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H vikOoni έγραψε στις 17:45, 10-09-09:

χαλια παιδια...
θελω να μεινω στο παλιο μου...
δν μπορω...
ομως πρεπει...
βοηθειααααα......
Παράθεση

Nightwish 4 ever

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Nightwish 4 ever
H Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Nightwish 4 ever έγραψε στις 11:16, 11-09-09:

Περσι τετοιο καιρο ημουν στη θεση σου και τωρα ειναι η αδερφη μου. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να εισαι ευγενικος με ολους. Μη μπλεξεις σε κλικες απο την αρχη. Μιλα σε ΟΛΟΥΣ για αρχη. Ετσι θα καταλαβεις τι "φρουτο" ειναι ο καθενας και αν ταιριαζεται ως ανθρωποι. Ως θεμα για συζητηση αρχικα μπορειτε να εχετε τα μαθηματα και με την κουβεντα σιγουρα θα βρεις κατι κοινο με καποιον. Εγω ακομα και μετα απο ενα χρονο δεν εχω γινει "κολλητη" με κανεναν. Αλλα παντα εχω μια παρεα....
Παράθεση

~Λένα~

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη ~Λένα~
H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,166 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε στις 11:56, 11-09-09:

Και εγω αλλαξα σχολειο γιατι το γυμνασιου που ημουν δεν ειχε Λυκειο.
Μου εκανε μεγαλη εντυπωση το ποσο μεγαλο και ζωγραφισμενο ητανΑλλα κατα τα αλλα μια χαρα.
Παράθεση

!w@Nn4 (Ιωάννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη !w@Nn4
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H !w@Nn4 έγραψε στις 13:48, 11-09-09:

Κι εγώ άλλαξα σχ. περιβάλλον γιατί το Γυμνάσιο δεν ήταν μαζί με το Λύκειο.Πάντως πολύ καλύτερο το κτίριο του Λυκείου!!! Είναι μεγάλο (ιδιαίτερα το προαύλιο), καθαρό (σε αντίθεση με το Γυμνάσιο), καλύτερες αίθουσες κτλ
Παράθεση

Ria_Maimou (ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Ria_Maimou
H ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Ria_Maimou έγραψε στις 21:05, 11-09-09:

σήμερα,πρώτη μέρα στο σχολείο,πήγα με πααααααααααααααρα πολύ άνχος για το λόγο ότι παρόλο που πρώτη φορα πάω σε αυτό το λύκειο σαν μαθήτρια,γνωρίζω το μισό σχολείο... κάτι που δε μου αρεσε καθόλου αλλα ευτυχως ετυχα σε καλη τάξη................Ενθουσιάστικα αλλα θα δείξει....
Παράθεση

nicoleta1994 (Νικολετα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη nicoleta1994
H Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H nicoleta1994 έγραψε στις 12:31, 12-09-09:

κι εγω δεν ηξερα κανεναν στο λυκειο αλλα χθες στον αγιασμο γνωρισα πολλα παιδια...σιγα σιγα θα ειναι οκ..κατσε να σε βαλουν στο τμημα σου κ απο κει κ μετα θα δεθεις
Παράθεση

ἅλς

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,081 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 17:25, 13-09-09:

Κάθε αρχή και δύσκολη............................ μετά όλα θα φτιάξουν!
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 19:04, 13-09-09:

το λυκειο μας συστεγαζεται με το γυμνασιο ευτυχως!
Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη teol20
Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,467 μηνύματα.

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε στις 19:14, 13-09-09:

Kαι μας έτσι ειναι.
Συστεγαζεται γυμνασιο-λυκειο και ετσι ολα ειναι πλεον γνωριμα και δεν αλλαζουν και πολλα.
Αλλα καταλαβαινω πως ειναι δυσκολα.Τον πρωτο μηνα ως που να προσαρμοστεις ειναι.
Μετα ολα θα κυλήσουν φυσιολογικά!:no1:
Παράθεση

nikolas365 (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikolas365
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O nikolas365 έγραψε στις 18:32, 04-10-09:

Thank you very much, for your advice!!!
Παράθεση

evagelia26954

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη evagelia26954
H evagelia26954 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H evagelia26954 έγραψε στις 21:24, 08-02-10:

Το παιδί μου πηγαίνει στην Α΄λυκείου σε ιδιωτικό , θέλω όμως να τη γράψω σε δημόσιο στη Β΄λυκείου , όχι όμως στο σχολείο της περιοχής που ανήκει αλλά σε άλλη .Ξέρετε αν μπορώ?Υπάρχει κάποια νομοθεσία?Αν υπάρχει μπορείτε να μου πείτε ποια είναι?Ευχαριστώ.
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 21:30, 08-02-10:

Νομίζω πως χρειάζεται να προσκομίσεις κάποιον λογαριασμό (ΟΤΕ,ΔΕΗ,ΝΕΡΟ) που να δείχνει ότι ανήκει σε αυτήν την περιοχή του σχολείου. Αν δε γινόταν αυτό τα σχολεία με καλή φήμη θα γέμιζαν ενώ τα άλλα θα μάζευαν τους μέτριους. Δεν ξέρω τι γίνεται με τις περιπτώσεις που το σχολείο που θέλετε είναι κοντά στη δουλειά σας.
Παράθεση

vera94

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vera94
H vera94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H vera94 Φιλοσοφούμεν ανευ μαλακίας! έγραψε στις 23:25, 08-02-10:

Μπορείτε απλά αν έχετε κάποιον γνωστό κοντά στην περιοχή του σχολείου που θέλετε να γράψετε το παιδί σας, να δηλώσετε ότι μένει εκεί και να προσκομίσετε τα απαιτούμενα χαρτιά(ΔΕΗ,ΟΤΕ κτλ)!
Παράθεση

Stroumfita (Κρυσταλλένια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stroumfita
H Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Stroumfita έγραψε στις 21:35, 06-03-10:

Καλησπερα! Για προσωπικους λογους θελω να κανω μετεγγραφη απο το λυκειο που παω τωρα σε ενα αλλο λυκειο ιδιου τυπου αλλης περιοχης και αλλου νομου! Τι χαρτια χρειαζονται? Πηγα και ρωτησα τον διευθυντη του σχολειου μου και μου ειπε πως δεν γινεται και πως θα ειναι μεγαλο μπερδεμα γιατι εχουν σταλει τα χαρτια μου για τις πανελληνιες στο υπουργειο κτλ! Εγω πηρα τηλεφωνο στο υπουργειο, στο αρμοδιο τμημα και μου ειπαν πως απλως θα πρεπει να επικοινωνησει ο διευθυντης του σχολειου μου με τον διευθυντη του αλλου σχολειου και να γινει αποδεκτη η μετεγγραφη μου! Και πως απλως θα δοθει ο φακελος μου σε εκεινο το σχολειο και αυτο ειναι ολο! Πειτε μου σας παρακαλω την γνωμη σας! Αλλα μην μου πειτε να περιμενω και να κανω υπομονη! Το εχω παρει αποφαση απλα θα ηθελα να ξερω τι χαρτια χρειαζονται και τι πρεπει να ζητησω αμεσα απο τον διευθυντη μου χωρις να προβαλλει αντισταση για αλλη μια φορα! Ευχαριστω!
Παράθεση

eco-warrior (Μπάμπης ή Αμφιάραος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη eco-warrior
Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 22:42, 06-03-10:

Απο τη στιγμή που το αρμόδιο τμήμα του υπουργείου παιδείας σου ξεκαθάρισε ότι ειναι δυνατή η μετεγγραφή, πίεσε τον διευθυντή του σχολείου σου! Αν δεν δεχθεί, επικοινώνησε εκ νέου με το υπουργείο για να μάθεις, ποιά διαδικασία ακολουθείται σε τέτοιες περιπτώσεις. Μήπως μπορέσεις να κάνεις μόνη σου τη μετεγγραφή γιατί απ'ότι καταλαβαίνω ο διευθυντής (σαν να) βαριέται

Απο εγγραφα (πιθανότατα) θα χρειαστείς αστυνομική ταυτότητα και τον έλεγχο προόδου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eco-warrior : 06-03-10 στις 22:53.
Παράθεση

Φοιτητής

H Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Stroumfita έγραψε στις 23:07, 06-03-10:

Ωραια αυτα τα εχω!
Ο διευθυντης οχι μονο βαριεται αλλα επειδη το σχολειο μου θεωρειται "κολεγιο" δεν θελει να χαλασει τη φημη του! Μλκιες!!!!
Ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση!
Παράθεση

eco-warrior (Μπάμπης ή Αμφιάραος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη eco-warrior
Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 23:22, 06-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Stroumfita
Ωραια αυτα τα εχω!
Ο διευθυντης οχι μονο βαριεται αλλα επειδη το σχολειο μου θεωρειται "κολεγιο" δεν θελει να χαλασει τη φημη του! Μλκιες!!!!
Ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση!
Κατάλαβα...
Ελπίζω να τελειώσεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα
Παράθεση

Lita Athens

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Lita Athens
H Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 512 μηνύματα.

H Lita Athens έγραψε στις 16:05, 07-03-10:

Καλησπερα! Για προσωπικους λογους θελω να κανω μετεγγραφη απο το λυκειο που παω τωρα σε ενα αλλο λυκειο ιδιου τυπου αλλης περιοχης και αλλου νομου! Τι χαρτια χρειαζονται? Πηγα και ρωτησα τον διευθυντη του σχολειου μου και μου ειπε πως δεν γινεται και πως θα ειναι μεγαλο μπερδεμα γιατι εχουν σταλει τα χαρτια μου για τις πανελληνιες στο υπουργειο κτλ! Εγω πηρα τηλεφωνο στο υπουργειο, στο αρμοδιο τμημα και μου ειπαν πως απλως θα πρεπει να επικοινωνησει ο διευθυντης του σχολειου μου με τον διευθυντη του αλλου σχολειου και να γινει αποδεκτη η μετεγγραφη μου! Και πως απλως θα δοθει ο φακελος μου σε εκεινο το σχολειο και αυτο ειναι ολο! Πειτε μου σας παρακαλω την γνωμη σας! Αλλα μην μου πειτε να περιμενω και να κανω υπομονη! Το εχω παρει αποφαση απλα θα ηθελα να ξερω τι χαρτια χρειαζονται και τι πρεπει να ζητησω αμεσα απο τον διευθυντη μου χωρις να προβαλλει αντισταση για αλλη μια φορα! Ευχαριστω!
Πώς αποφάσισες κάτι τέτοιο στη μέση της Γ λυκείου??? Καταλαβαίνω οτι το έχεις αποφασίσει & δεν θα πω κάτι για να αλλάξεις γνώμη αλλά δεν φοβήθηκες το ρίσκο της αλλαγής σχολικού περιβάλλοντος (κυρίως καθηγητών) στη Γ' λυκείου, που είναι και "κρίσιμη" χρονιά? Anyway, καλή τύχη!
Παράθεση

Φοιτητής

H Stroumfita έγραψε στις 16:28, 08-03-10:

Εγιναν πολλα κατα τη διαρκεια της χρονιας και το αποφασισα!
Εξωσχολικοι παραγοντες! Φοβηθηκα πιο πολυ τους συμμαθητες.... πως θα με κοιτουν, ή τι θα λενε! Αλλα και παλι δεν με πειραζει, ουτως η αλλως δυο μηνες ειναι θα περασουν!
Παράθεση

Lita Athens

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Lita Athens
H Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 512 μηνύματα.

H Lita Athens έγραψε στις 20:28, 08-03-10:

Εγιναν πολλα κατα τη διαρκεια της χρονιας και το αποφασισα!
Εξωσχολικοι παραγοντες! Φοβηθηκα πιο πολυ τους συμμαθητες.... πως θα με κοιτουν, ή τι θα λενε! Αλλα και παλι δεν με πειραζει, ουτως η αλλως δυο μηνες ειναι θα περασουν!
Τους παλιούς ή τους νέους συμμαθητές? Για τους παλιούς, μην ανησυχείς. Οι φιλίες που έχεις δημιουργήσει τα χρόνια που φοιτούσες στο παλίο σου σχολείο θα παραμείνουν, αν έχουν γερές βάσεις. Στο κάτω-κάτω, μεγάλα παιδιά είστε. Μπορείτε να βλέπεστε όποτε θέλετε. Αν αναφέρεσαι στους νέους σου συμμαθητές (που μάλλον σε αυτούς αναφέρεσαι), δεν νομίζω πως θα πουν κάτι. Ολοι Γ'λυκείου είστε και όλους το ίδιο πράγμα σας απασχολει: οι Πανελλήνιες. Νομίζω πως το κοινό σας ενδιαφέρον θα σας φέρει πιο γρήγορα κοντά, απ'ό,τι αν πήγαινες στη Β'λυκείου. Αλλά και αυτό να μην συμβεί, μην ανησυχείς. Δυο μήνες είναι. Στόχος δικός σου είναι, λογικά, οι πανελλήνιες. Το τι θα πουν οι άλλοι μη σε νοιάζει!!!
Παράθεση

vaso1970

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη vaso1970
H vaso1970 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H vaso1970 έγραψε στις 20:04, 12-10-10:

θελω να κανω μεταγραφη σε γυμνασιο της ιδιας περιοχης .γινεται και για ποιους λογους?
Παράθεση

greekgohan (Κωστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη greekgohan
Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Όπλα Γενική Σειρά και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 366 μηνύματα.

O greekgohan έγραψε στις 17:12, 20-07-11:

Γεια σας παιδια,εχω αποφασισει να αλλαξω σχολειο,δηλαδη να παω σε ενα αλλο της ιδιας περιοχης και το θεμα ειναι πως θα γινει αυτο.Φιλοι μου ειπαν πως θα πρεπει να τους αποδειξω με καποιο τροπο πως εχω αλλαξει κατοικια πηγαινοντας τους καποιο λογαριασμο ή κατι τετοιο.Επειδη η σχολικη χρονια πλησιαζει θα ηθελα να ξερω τι να κανω.Παντως ενω πολλοι μου λενε πως δυσκολα μπορει να γινει αυτο,καθε χρονο πηγαινοερχονται παιδια απο το ενα σχολειο στο αλλο χωρις καποιο λογο.
Οποιος εχει κανει τετοια αλλαγη ας με βοηθησει.Ευχαριστω!
Παράθεση

panabarbes (Πάνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη panabarbes
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 201 μηνύματα.

O panabarbes έγραψε στις 17:28, 20-07-11:

Εγώ όταν τέλειωσα το γυμνάσιο μου είπαν ότι θα πήγαινα σε ένα σχολείο που ήταν κοντά στην κατοικία μου.Για προσωπικούς λόγους δεν ήθελα να πάω σε εκείνο το λύκειο και ζήτησα μεταγραφή.Δεν χρειάστηκε να αποδείξω κάτι για την κατοικία.Το θέμα είναι αν το σχολείο στο οποίο πηγαίνεις έχει κενές θέσεις για να δεχτεί κι άλλα παιδιά.
Παράθεση

greekgohan (Κωστας)

Φοιτητής

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Όπλα Γενική Σειρά και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 366 μηνύματα.

O greekgohan έγραψε στις 17:32, 20-07-11:

Δηλαδη να ρωτησω στο σχολειο που θελω να παω αν υπαρχουν κενες θεσεις και αν μου πουν ναι,τοτε θα παω να ζητησω να με διαγραψουν απο το σχολειο που πηγαινα.Αλλα θα με διαγραψουν απο το σχολειο μου ή δεν θα το δεχτουν αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος?
Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμογών Ξένων Γλωσσών στη Διοίκηση και το Εμπόριο ΤΕΙ Ηπείρου (Ηγουμενίτσα) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 17:38, 20-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από greekgohan
Γεια σας παιδια,εχω αποφασισει να αλλαξω σχολειο,δηλαδη να παω σε ενα αλλο της ιδιας περιοχης και το θεμα ειναι πως θα γινει αυτο.Φιλοι μου ειπαν πως θα πρεπει να τους αποδειξω με καποιο τροπο πως εχω αλλαξει κατοικια πηγαινοντας τους καποιο λογαριασμο ή κατι τετοιο.Επειδη η σχολικη χρονια πλησιαζει θα ηθελα να ξερω τι να κανω.Παντως ενω πολλοι μου λενε πως δυσκολα μπορει να γινει αυτο,καθε χρονο πηγαινοερχονται παιδια απο το ενα σχολειο στο αλλο χωρις καποιο λογο.
Οποιος εχει κανει τετοια αλλαγη ας με βοηθησει.Ευχαριστω!
Πρέπει να δείξεις κάποια διεύθυνση, ότι δηλαδή μένεις εκεί κοντά.
Μια φίλη μου έμενε στην άλλη άκρη της πόλης και έδωσε την διεύθυνση κατοικίας της γιαγιάς της που είχε το δικαίωμα να γραφτεί στο συγκεκριμένο σχολείο. Και μιλάμε τώρα για την Σέρρες που είναι μικρότερη πόλη από την Θεσ/νικη. Ίσως πρώτα θα πρέπει να απευθυνθείς στο εν λόγω σχολείο, να μάθεις πληροφορίες σχετικά με την διαδικασία εγγραφής και από εκεί και ύστερα, βλέπεις και πράττεις αναλόγως.
Παράθεση

greekgohan (Κωστας)

Φοιτητής

O greekgohan έγραψε στις 17:48, 20-07-11:

Eγω να παω να ρωτησω τον τροπο εγγραφης αλλα ειμαι σιγουρος πως θα πουν την αλλαγη κατοικιας ως τον μονο λογο.Το κακο ειναι πως ανηκω στο αλλο σχολειο που παω ηδη δηλαδη, και δεν εχω κανενα συγγενη εκει κοντα για να κανω καμια πατεντα.Το παραξενο ειναι πως πολλα παιδια στην γειτονια μου πανε στο σχολειο αυτο παρολο που δεν ανηκουν εκει.
Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Φοιτητής

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμογών Ξένων Γλωσσών στη Διοίκηση και το Εμπόριο ΤΕΙ Ηπείρου (Ηγουμενίτσα) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 17:58, 20-07-11:

Eγω να παω να ρωτησω τον τροπο εγγραφης αλλα ειμαι σιγουρος πως θα πουν την αλλαγη κατοικιας ως τον μονο λογο.Το κακο ειναι πως ανηκω στο αλλο σχολειο που παω ηδη δηλαδη, και δεν εχω κανενα συγγενη εκει κοντα για να κανω καμια πατεντα.Το παραξενο ειναι πως πολλα παιδια στην γειτονια μου πανε στο σχολειο αυτο παρολο που δεν ανηκουν εκει.
Τα μισά παιδιά, ή και τα περισσότερα δεν ανήκαν στο σχολείο μου.
Ο καθένας έδειχνε και από ένα δικαιολογητικό και το γελοίο είναι ότι ο λυκειάρχης το ήξερε αλλά ποτέ δε τους σταμάτησε.
Εδώ στην Ελλάδα όλα επιτρέπονται. Θα δεις οτι θα μπεις στο σχολείο που θέλεις...
Παράθεση

greekgohan (Κωστας)

Φοιτητής

O greekgohan έγραψε στις 18:05, 20-07-11:

Δηλαδη χωρις καποιο δικαιολογητικο μπα ε? Το λεω γιατι δεν εχω καποια αποδειξη πως ανηκω εκει.Ηλπιζα πως αν του ελεγα πως εχω προσωπικους λογους π.χ πως δεν εχω φιλους εδω και δεν νοιωθω καλα,πως ολοι οι φιλοι μου ειναι στο αλλο σχολειο.Δεν ξερω παντως στην μεση της χρονιας ηρθε εναν μαθητης στο σχολειο μας λεγωντας πως θελει να γραφτει εδω γιατι στο αλλο σχολειο ειχε προβλημα με τους καθηγητες,ο λυκειαρχης μας του ειπε πως απο την νεα χρονια θα το συζητησουν με την μανα του για το αν θα γινει.
Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Φοιτητής

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 18:11, 20-07-11:

Δηλαδη χωρις καποιο δικαιολογητικο μπα ε? Το λεω γιατι δεν εχω καποια αποδειξη πως ανηκω εκει.Ηλπιζα πως αν του ελεγα πως εχω προσωπικους λογους π.χ πως δεν εχω φιλους εδω και δεν νοιωθω καλα,πως ολοι οι φιλοι μου ειναι στο αλλο σχολειο.Δεν ξερω παντως στην μεση της χρονιας ηρθε εναν μαθητης στο σχολειο μας λεγωντας πως θελει να γραφτει εδω γιατι στο αλλο σχολειο ειχε προβλημα με τους καθηγητες,ο λυκειαρχης μας του ειπε πως απο την νεα χρονια θα το συζητησουν με την μανα του για το αν θα γινει.
Τι να σου πω, αλήθεια δεν ξέρω και δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου και μετά να τρέχεις. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι έχω δει και ακούσει από γνωστούς που δίνουν διευθύνσεις συγγενών ή την διεύθυνση της οικογενειακής τους επιχείρησης. Τέτοια πράγματα και φυσικά υπήρχαν και αυτοί που είχαν τα γνωστά κονέ, " γονείς καθηγητές", " γνωστοί λυκειάρχη" ε, και τα βόλευαν κάπως.

Θα σου πρότεινα για το πιο ασφαλές να μιλούσες ή με κάποιον του σχολείου που επιθυμείς να πας και έκανε κάτι παρόμοιο ή με τον ίδιο τον λυκειάρχη.
Παράθεση

greekgohan (Κωστας)

Φοιτητής

O greekgohan έγραψε στις 18:15, 20-07-11:

Aυτο θα κανω! Ευχαριστω πολυ!
Παράθεση

julietini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη julietini
H julietini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H julietini έγραψε στις 12:12, 02-08-11:

Καλημερα!Τον Σεπτεμβριο θα παω πρωτη Λυκειου και θελω να κανω μεταγραφη για ενα αλλο σχολειο !Σκεφτηκα να αλλαξω διευθυνση και να τους παω καποιον λογαρισαμο της ΔΕΗ (απο το σπιτι των παπουδων μου) και να τους πουμε οτι μετακομισαμε σε αλλο σπιτι . Το προβλημα ειναι οτι τα Λυκεια αυτα συστεγαζονται και εχουν την ιδια αυλη ,επισης το σχολειο που θελω να παω εχει ηδη παρα πολλους μαθητες και ειναι αλλοι τοσοι που θελουν να κανουν μεταγραφη εχοντας την ιδια δικαιολογια οτι αλλαξαν διευθυνση. Θα ηθελα λοιπον να σας ρωτησω αν το σχολειο που με στελνουν τωρα εχει λιγους μαθητες ενω αυτο που θελω να παω εχει πολλους περισσοτερους θα μου επιτρεψουν να κανω μεταγραφη? (Γιατι υπαρχει και περιπρωση να ας πουνε αφου τα λυκεια συστεγαζονται γιατι να κανουμε μεταγραφη αφου και τα δυο ειναι στην ιδια περιοχη? και επισης μπορει να μην μας πιστεψουν γιατι ολοι θα πουμε οτι αλλαξαμε σπιτια) plz help
Παράθεση

jordan23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jordan23
Ο jordan23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O jordan23 έγραψε στις 16:21, 05-09-11:

Καλησπέρα..θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις μετεγγραφές στο λύκειο.Αυτή τη χρονιά,θα πάω τρίτη λυκείου αλλά θέλω να αλλάξω σχολείο που βρίσκεται σε άλλη περιοχή για σοβαρούς λόγους...γίνεται;;; Και αν ναι..τι χρειάζεται; Ευχαριστώ...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris1993 : 05-09-11 στις 16:30. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish!!!!!!
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 16:25, 05-09-11:

Λογικά πρέπει να απευθυνθείς στο Λυκειάρχη του νέου σου σχολείου ώστε να σε κατατοπίσει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris1993 : 05-09-11 στις 16:31. Αιτία: Μια μικρή διόρθωση.
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη papas
Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 16:40, 05-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από jordan23
Καλησπέρα..θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις μετεγγραφές στο λύκειο.Αυτή τη χρονιά,θα πάω τρίτη λυκείου αλλά θέλω να αλλάξω σχολείο που βρίσκεται σε άλλη περιοχή για σοβαρούς λόγους...γίνεται;;; Και αν ναι..τι χρειάζεται; Ευχαριστώ...
Ξεκαθάρισε το θέμα με τις μεταγραφές,πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς,γτ μετά θα έχεις κακά ξεμπερδέματα.
Παράθεση

jordan23

Νεοφερμένος

O jordan23 έγραψε στις 16:43, 05-09-11:

ρωταω γιατι οι περισσοτεροι λυκειαρχες μολις ακουνε κατι τετοιο λενε ''δεν γινεται'' γιατι δεν θελουν να χαλασει η φημη του σχολειου τους.. αλλα εμενα δεν με ενδιαφερει αυτο... εγω θελω να μαθω αν ο νομος μου επιτρεπει να κανω αυτην την πραξη... και συγνωμη για τα αγγλικα γραμματα.. δεν το ηξερα
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 16:50, 05-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από jordan23
ρωταω γιατι οι περισσοτεροι λυκειαρχες μολις ακουνε κατι τετοιο λενε ''δεν γινεται'' γιατι δεν θελουν να χαλασει η φημη του σχολειου τους.. αλλα εμενα δεν με ενδιαφερει αυτο... εγω θελω να μαθω αν ο νομος μου επιτρεπει να κανω αυτην την πραξη... και συγνωμη για τα αγγλικα γραμματα.. δεν το ηξερα
Αν η απάντηση του λυκειάρχη είναι αυτή,απευθύνσου στη δευτεροβάθμια.Καλώς ήρθες.
Παράθεση

jordan23

Νεοφερμένος

O jordan23 έγραψε στις 20:00, 05-09-11:

ευχαριστω!
Παράθεση

Manos21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Manos21
Ο Manos21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Manos21 έγραψε στις 16:27, 09-09-11:

Καλησπερα παιδια!
Φετος μπαινω Α'λυκειου, και επειδη μαλλον ολοι οι φιλοι μου θα πανε σε αλλο σχολειο θελω να κανω μεταγραφη..
αλλα πραγματικα δεν εχω την παραμικρη ιδεα τι ακριβως πρεπει να κανω..
ας με βοηθησει καποιος που ξερει..
Ευχαριστω!
Παράθεση

Trii

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Trii
Ο Trii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Trii έγραψε στις 18:50, 10-09-11:

Μόλις έδωσα εξετάσεις και πέρασα (τώρα τον Σεπτέμβριο).Εγώ θέλω να πάρω μεταγραφή σε άλλο ΓΕΛ από αυτό που είναι δίπλα στο γυμνάσιο που πρέπει να πάω στον γυμνασιάρχη ή στον λυκειάρχη ?
Τι χρειάζεται να έχω μαζί μου.Το ΓΕΛ που θέλω να πάω είναι σε εντελώς άλλη περιοχή.
Παράθεση

panoslarissa

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη panoslarissa
Ο panoslarissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O panoslarissa έγραψε στις 17:30, 11-09-11:

δε ξερω αν θα σε αφησουν να παρεις μετεγγραφη..μονο για σοβαρους λογους...παντως η διαδικασια μετεγγραφης ειναι πολυ κουραστικη.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους