Έχει σημασία ο βαθμός πτυχίου;

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν είμαι ειδήμων επ αυτού, αλλά αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι μια καλή επίδοση δείχνει ότι αγαπάς αυτό το οποίο σπούδασες (αυτό βέβαια δεν ισχύει απόλυτα, μιας και υπάρχουν και άτομα που αντιμετωπίζουν δυσκολίες-κυρίως οικονομικές- κατά την διάρκεια των σπουδών τους). Άρα με έναν καλό βαθμό πτυχίου δίνεις στον άλλο την εντύπωση ότι σπούδασες κάτι το οποίο "γούσταρες" και ως εκ τούτου είναι πιο πιθανό να σε προτιμήσει. Άλλωστε συνήθως τα άτομα που τελείωσαν με 5 τη σχολή τους -όσο μεγάλης δυσκολίας κι αν ήταν- δεν τους άρεσε και πήγαν εκεί από πίεση ή τύχη. Σπανίως θα δεις πτυχιούχους με καλή βαθμολογία και να μην τους άρεσε αυτό το οποίο σπούδασαν. Επιπλέον μια καλή βαθμολογία είναι απαραίτητη για ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Λόγου χάρη ένας απόφοιτος νομικής για να κάνει μεταπτυχιακό σε ένα καλό πανεπιστήμιο του Λονδίνου πρέπει να έχει τουλάχιστον 7,5 στο πτυχίο (παρεπιπτόντως το 7,5 δεν βγαίνει εύκολα και ιδίως στην νομική).

Αυτά τα ρομαντικά δεν ισχύουν. Επιλέγεις σχολή με τη λογική
1) τι θα ισχύει στην αγορά εργασίας μετά από 5-10 χρόνια
2) τον κύκλο γνωριμιών σου και
3) πόσο είσαι ικανός να ασχοληθείς με αυτήν.

Για να το αποδείξω παραθέτω μερικές αγγελίες για πληροφορικάριους:
https://www.computerades.gr/jobseekers/viewjob.aspx?id=920
https://www.computerades.gr/jobseekers/viewjob.aspx?id=918
https://www.computerades.gr/jobseekers/viewjob.aspx?id=911
https://www.computerades.gr/jobseekers/viewjob.aspx?id=909
Βλέπεις να ζητάνε πουθενά βαθμός πτυχίου;

Θα πω τη δική μου ιστορία. Τέλειωσα τη μουράτη την ΗΜΜΥ ΕΜΠ τη σχολή με ένα αποδεκτό βαθμό πτυχίου κοντά στο 8 και κοιτούσα τις αγγελίες σαν την παραπάνω. Η μόνη δουλειά που μπορούσα να βρω ήταν σε πεντάμηνα του ΟΑΕΔ που διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να γραφτώ γιατί ως άνεργος μηχανικός εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ δεν μπορούσα να γραφτώ στον ΟΑΕΔ. Παραλληλα ήμουν υποχρεωμένος να δίνω κάθε εξάμηνο 1000 ευρώ στο ταμείο μου.

Μην έχοντας άλλη επιλογή και επειδή δεν μπορούσα να ζητιανεύω από τους γονείς μου κάθε εξάμηνο 1000 ευρώ να πληρώνω στο ΤΣΕΜΔΕ έκανα μια μίνι έρευνα αγοράς για το τi ζητά η αγορά εργασίας. Σε ένα χρόνο έμαθα PHP-mysql, λίγο .ΝΕΤ, joomla και iOS develpment φτιάχνοντας δικά μου projects παράλληλα. Έπειτα διεκδίκησα και πήρα τη πρώτη μου δουλειά με μπλοκάκι.

Αν εξαιρέσεις κάποιες σχολές (π.χ. Ιατρική) και τις στρατιωτικές αν δεν έχεις ασχοληθεί προσωπικά για να εξελιχθείς σοβαρές θέσεις εργασίες δύσκολα θα βρεις όσο καλό βαθμό πτυχίου και να έχεις. Το πολύ πολύ να ζητήσουν να είσαι απόφοιτος ΑΕΙ/ΤΕΙ κάποιας σχετικής σχολής και τπτ άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά τα ρομαντικά δεν ισχύουν. Επιλέγεις σχολή με τη λογική
1) τι θα ισχύει στην αγορά εργασίας μετά από 5-10 χρόνια
2) τον κύκλο γνωριμιών σου και
3) πόσο είσαι ικανός να ασχοληθείς με αυτήν.

Για να το αποδείξω παραθέτω μερικές αγγελίες για πληροφορικάριους:
https://www.computerades.gr/jobseekers/viewjob.aspx?id=920
https://www.computerades.gr/jobseekers/viewjob.aspx?id=918
https://www.computerades.gr/jobseekers/viewjob.aspx?id=911
https://www.computerades.gr/jobseekers/viewjob.aspx?id=909
Βλέπεις να ζητάνε πουθενά βαθμός πτυχίου;

Θα πω τη δική μου ιστορία. Τέλειωσα τη μουράτη την ΗΜΜΥ ΕΜΠ τη σχολή με ένα αποδεκτό βαθμό πτυχίου κοντά στο 8 και κοιτούσα τις αγγελίες σαν την παραπάνω. Η μόνη δουλειά που μπορούσα να βρω ήταν σε πεντάμηνα του ΟΑΕΔ που διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να γραφτώ γιατί ως άνεργος μηχανικός εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ δεν μπορούσα να γραφτώ στον ΟΑΕΔ. Παραλληλα ήμουν υποχρεωμένος να δίνω κάθε εξάμηνο 1000 ευρώ στο ταμείο μου.

Μην έχοντας άλλη επιλογή και επειδή δεν μπορούσα να ζητιανεύω από τους γονείς μου κάθε εξάμηνο 1000 ευρώ να πληρώνω στο ΤΣΕΜΔΕ έκανα μια μίνι έρευνα αγοράς για το τi ζητά η αγορά εργασίας. Σε ένα χρόνο έμαθα PHP-mysql, λίγο .ΝΕΤ, joomla και iOS develpment φτιάχνοντας δικά μου projects παράλληλα. Έπειτα διεκδίκησα και πήρα τη πρώτη μου δουλειά με μπλοκάκι.

Αν εξαιρέσεις κάποιες σχολές (π.χ. Ιατρική) και τις στρατιωτικές αν δεν έχεις ασχοληθεί προσωπικά για να εξελιχθείς σοβαρές θέσεις εργασίες δύσκολα θα βρεις όσο καλό βαθμό πτυχίου και να έχεις. Το πολύ πολύ να ζητήσουν να είσαι απόφοιτος ΑΕΙ/ΤΕΙ κάποιας σχετικής σχολής και τπτ άλλο.

Κάνεις το λάθος και κρίνεις από τη δική σου εμπειρία μόνο. Ο καθένας πρέπει να κοιτάξει τον εαυτό του στα μάτια και να αποφασίσει τι θέλει να κάνει και τι θυσίες είναι διατεθειμένος να υποστεί. Οι δουλειές από το "computerades.gr" στην πασοκοελλάδα δεν είναι μονόδρομος και, δυστυχώς, είναι η επιλογή των μέτριων και κάτω. Υπάρχουν πολλές ξένες εταιρίες(όχι μόνο google, ms κλπ) και startups που ασχολούνται ειδικά με την πρόσληψη απόφοιτων/τελειόφοιτων και ένα βασικό στοιχείο που κοιτάνε είανι οι βαθμοί. Είναι πιο δύσκολο, αλλά, ίδίως μακροπρόθεσμα, πολύ καλύτερο να βρεις τέτοια δουλειά και για να μην παρεξηγηθώ δε χρειάζεται το ταλέντο και την αφοσίωση που έχουν τα παιδιά που θα παν στο MIT κλπ.

Η σχολή σου δεν σχετίζεται άμεσα με αυτό που αποφάσισες να ασχοληθείς και η αλήθεια είναι πως δε θα σε βοηθήσει η άριστη γνώση των πάρα πολύ δύσκολων ηλεκτρικών πεδίων ΙΙΙ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Κάνεις το λάθος και κρίνεις από τη δική σου εμπειρία μόνο. Ο καθένας πρέπει να κοιτάξει τον εαυτό του στα μάτια και να αποφασίσει τι θέλει να κάνει και τι θυσίες είναι διατεθειμένος να υποστεί. Οι δουλειές από το "computerades.gr" στην πασοκοελλάδα δεν είναι μονόδρομος και, δυστυχώς, είναι η επιλογή των μέτριων και κάτω. Υπάρχουν πολλές ξένες εταιρίες(όχι μόνο google, ms κλπ) και startups που ασχολούνται ειδικά με την πρόσληψη απόφοιτων/τελειόφοιτων και ένα βασικό στοιχείο που κοιτάνε είανι οι βαθμοί. Είναι πιο δύσκολο, αλλά, ίδίως μακροπρόθεσμα, πολύ καλύτερο να βρεις τέτοια δουλειά και για να μην παρεξηγηθώ δε χρειάζεται το ταλέντο και την αφοσίωση που έχουν τα παιδιά που θα παν στο MIT κλπ.

Η σχολή σου δεν σχετίζεται άμεσα με αυτό που αποφάσισες να ασχοληθείς και η αλήθεια είναι πως δε θα σε βοηθήσει η άριστη γνώση των πάρα πολύ δύσκολων ηλεκτρικών πεδίων ΙΙΙ κλπ.

Η google και η microsoft είναι εταιρείες που κοιτάζουν τους top κάθε σχολής γιατί έχουν τη δυνατότητα να τους εκπαιδεύσουν και παράλληλα να τους προσφέρουν κάποιο ικανοποιητικό αλλά χαμηλό μισθό συκριτικά με τις δυνατότητες τους. Μιλάμε για τους top. Για τους απλούς θνητούς φοιτητές που κόβουν το 5 για να το κάνουν 8 ή παραπάνω δεν είναι εύκολη η πρόσβαση σε αυτές τις εταιρείες. Θέλει πολύ προσπαθεια, κόπο και δεν αρκεί μόνο ο βαθμός πτυχίου για να διεκδικίσεις μια αξιοπρεπής θέση εκεί.

Οι start ups που έχουν περιορισμένο budget αν πάρουν κάποιο απόφοιτο συνήθως αυτός ή δουλεύει εθελοντικά ή με συμβολικό ποσό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η google και η microsoft είναι εταιρείες που κοιτάζουν τους top κάθε σχολής γιατί έχουν τη δυνατότητα να τους εκπαιδεύσουν και παράλληλα να τους προσφέρουν κάποιο ικανοποιητικό αλλά χαμηλό μισθό συκριτικά με τις δυνατότητες τους. Μιλάμε για τους top. Για τους απλούς θνητούς φοιτητές που κόβουν το 5 για να το κάνουν 8 ή παραπάνω δεν είναι εύκολη η πρόσβαση σε αυτές τις εταιρείες. Θέλει πολύ προσπαθεια, κόπο και δεν αρκεί μόνο ο βαθμός πτυχίου για να διεκδικίσεις μια αξιοπρεπής θέση εκεί.

Οι start ups που έχουν περιορισμένο budget αν πάρουν κάποιο απόφοιτο συνήθως αυτός ή δουλεύει εθελοντικά ή με συμβολικό ποσό.

Ξαναδιάβασε αυτό το μήνυμα. Είπα πως ΟΧΙ ΜΟΝΟ τέτοιες εταιρίες ασχολούνται με την πρόσληψη αποφοίτων/τελειόφοιτων. Και μετά είπα πως δε μιλάω καν για τους "τοπ" επίσης. Πολλές εταιρίες, σε ευρώπη και σε αμερική(qualcomm x, spotify μπλαμπλαμπλαμπλα) εφαρμόζουν τέτοια συστήματα. Δεν είναι για το μέσο φοιτητή δεν είναι, αλλά είναι για ένα μεγάλο ποσοστό μεταξύ αυτουνού και των καλύτερων φοιτητών. Κανείς δεν είπε πως κοιτάνε μόνο το βαθμό, αλλά πως είναι ένα βασικό και συνήθως απαραίτητο στοιχείο, επομένως είανι άτοπο να πεις πως λειτουργεί όπως οι κοινές αγγελίες.

Πολλές start ups που έχουν μαζέψει κάποιο κεφάλαιο ψάχνουν επίσης, με το συγκριτικά χαμηλό μισθό που προσφέρουν συνήθως. 'Ετσι και αλλιώς η ειδικότητα μετράει λιγότερο εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στο εξωτερικό οι απολαβές για ημμυ και πληροφορικούς είναι πολύ καλά σημασία έχει να βρείτε τίμιες αγγελίες και στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
@Fast δειξε μια αγγελια απο τις εταιριες που ειπες που ζηταγαν βαθμο πτυχιου. Καλως κακως στο τομεα της πληροφορικης ο βαθμος για τη μη ακαδημαϊκη καριερα ερχεται τελευταιος.Πρωτα ερχεται η εμπειρια και τα προτζεκτ που εχεις κανει .Αμεσως μετα ερχονται τα soft skills και προς το τελος τι σχολη τελειωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Αυτά τα ρομαντικά δεν ισχύουν. Επιλέγεις σχολή με τη λογική
1) τι θα ισχύει στην αγορά εργασίας μετά από 5-10 χρόνια
2) τον κύκλο γνωριμιών σου και
3) πόσο είσαι ικανός να ασχοληθείς με αυτήν.

Για να το αποδείξω παραθέτω μερικές αγγελίες για πληροφορικάριους:
https://www.computerades.gr/jobseekers/viewjob.aspx?id=920
https://www.computerades.gr/jobseekers/viewjob.aspx?id=918
https://www.computerades.gr/jobseekers/viewjob.aspx?id=911
https://www.computerades.gr/jobseekers/viewjob.aspx?id=909
Βλέπεις να ζητάνε πουθενά βαθμός πτυχίου;

Θα πω τη δική μου ιστορία. Τέλειωσα τη μουράτη την ΗΜΜΥ ΕΜΠ τη σχολή με ένα αποδεκτό βαθμό πτυχίου κοντά στο 8 και κοιτούσα τις αγγελίες σαν την παραπάνω. Η μόνη δουλειά που μπορούσα να βρω ήταν σε πεντάμηνα του ΟΑΕΔ που διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να γραφτώ γιατί ως άνεργος μηχανικός εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ δεν μπορούσα να γραφτώ στον ΟΑΕΔ. Παραλληλα ήμουν υποχρεωμένος να δίνω κάθε εξάμηνο 1000 ευρώ στο ταμείο μου.

Μην έχοντας άλλη επιλογή και επειδή δεν μπορούσα να ζητιανεύω από τους γονείς μου κάθε εξάμηνο 1000 ευρώ να πληρώνω στο ΤΣΕΜΔΕ έκανα μια μίνι έρευνα αγοράς για το τi ζητά η αγορά εργασίας. Σε ένα χρόνο έμαθα PHP-mysql, λίγο .ΝΕΤ, joomla και iOS develpment φτιάχνοντας δικά μου projects παράλληλα. Έπειτα διεκδίκησα και πήρα τη πρώτη μου δουλειά με μπλοκάκι.

Αν εξαιρέσεις κάποιες σχολές (π.χ. Ιατρική) και τις στρατιωτικές αν δεν έχεις ασχοληθεί προσωπικά για να εξελιχθείς σοβαρές θέσεις εργασίες δύσκολα θα βρεις όσο καλό βαθμό πτυχίου και να έχεις. Το πολύ πολύ να ζητήσουν να είσαι απόφοιτος ΑΕΙ/ΤΕΙ κάποιας σχετικής σχολής και τπτ άλλο.

Για τον δικό σου επαγγελματικό χώρο μπορεί να ισχύει αυτό. Σε άλλους χώρους όμως έχει σημασία ο βαθμός του πτυχίου. Για καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό δε, είναι σημαντικό να υπάρχει ένας καλός βαθμός πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρια!!!

Νεοφερμένος

Η μαρια!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δηλαδή κατάφερε να τον ανεβάσει γύρω στον ένα βαθμό? Ξέρεις μήπως τι κατεύθυνση πηρε;;

H αδερφη μου που τελειωσε το ιδιο τμημα ανεβασε το βαθμο μετα το πεμπτο εξαμηνο,ουτε εκεινη χρωστουσε μαθηματα αλλα τα περνουσε με 5-6 λογω της δυσκολιας του τμηματος.
Εν τελει τελειωσε με 7.7 και πηρε και υποτροφια.
Εχεις πανω απο τη μιση σχολη μπροστα σου ,μην αγχωνεσαι.Οσο περναει ο καιρος θα δεις οτι θα γραφεις καλυτερους βαθμους ,στο πρωτο εξαμηνο ολοι 5αρια εχουμε και ειδικα σε μια σχολη σαν τη δικη σου :P
Γενικα δεν ειναι κακο να χρωστας και να αφηνεις και κανα μαθημα για σεπτεβρη ωστε να του αφιρωνεις παραπανω χρονο και να γραφεις καλυτερους βαθμους.
Κατάφερε ΝΑ τον ανεβάσει δηλαδή ένα βαθμό; ; ξέρεις μήπως τι κατεύθυνση πηρε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Δηλαδή κατάφερε να τον ανεβάσει γύρω στον ένα βαθμό? Ξέρεις μήπως τι κατεύθυνση πηρε;;


Κατάφερε ΝΑ τον ανεβάσει δηλαδή ένα βαθμό; ; ξέρεις μήπως τι κατεύθυνση πηρε;;

αυτη με το περιβαλλον:)
καλε εχεις πανω απο τη μιση σχολη μπροστα σου...μην αγχωνεσαι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Εξαρτάται από πολλά πράγματα ο βαθμός πτυχίου (αν δουλεύεις ή όχι, ας πούμε - το βασικό). Με παρακολούθηση και συστηματικό διάβασμα, μπορεί κάποιος να έχει έναν αρκετό καλό μ.ο. πάνω από 8 ή 8.5 νομίζω, τουλάχιστον στη Φιλοσοφική.

Από εκεί και πέρα, το κατά πόσο θα μετρήσει ο μ.ο. είναι ζήτημα του πανεπιστημίου στο οποίο ίσως κάποιος ενδιαφέρεται να κάνει αίτηση για μεταπτυχιακό (για παράδειγμα), αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία μου έχει δείξει ότι πολλά πανεπιστήμια κοιτάζουν, κατά βάση, το βιογραφικό και, από ένα σημείο και μετά, τις δημοσιεύσεις, τα papers, τα συνέδρια στα οποία έχεις πάει, και αγνοούν εντελώς τον μ.ο. του προπτυχιακού. Αλλά και όταν κάνεις αίτηση για μεταπτυχιακό, το ότι μπορεί να έχεις 8.5 αλλά καμία άλλη δεξιότητα στο βιογραφικό σου, μπορεί να είναι σίγουρος λόγος για να απορρίψουν την αίτησή σου - και αν προτείνεις επιστημονικό project στην αίτηση για το μεταπτυχιακό, προφανώς μετράει και αυτό, μία όχι τόσο καλή ιδέα για πρόταση έρευνας δεν θα σε βάλει μέσα σ'ένα καλό πανεπιστήμιο, ακόμα κι αν έχεις πολύ καλό ή άριστο μ.ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εξαρτάται από πολλά πράγματα ο βαθμός πτυχίου (αν δουλεύεις ή όχι, ας πούμε - το βασικό). Με παρακολούθηση και συστηματικό διάβασμα, μπορεί κάποιος να έχει έναν αρκετό καλό μ.ο. πάνω από 8 ή 8.5 νομίζω, τουλάχιστον στη Φιλοσοφική.

Από εκεί και πέρα, το κατά πόσο θα μετρήσει ο μ.ο. είναι ζήτημα του πανεπιστημίου στο οποίο ίσως κάποιος ενδιαφέρεται να κάνει αίτηση για μεταπτυχιακό (για παράδειγμα), αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία μου έχει δείξει ότι πολλά πανεπιστήμια κοιτάζουν, κατά βάση, το βιογραφικό και, από ένα σημείο και μετά, τις δημοσιεύσεις, τα papers, τα συνέδρια στα οποία έχεις πάει, και αγνοούν εντελώς τον μ.ο. του προπτυχιακού. Αλλά και όταν κάνεις αίτηση για μεταπτυχιακό, το ότι μπορεί να έχεις 8.5 αλλά καμία άλλη δεξιότητα στο βιογραφικό σου, μπορεί να είναι σίγουρος λόγος για να απορρίψουν την αίτησή σου - και αν προτείνεις επιστημονικό project στην αίτηση για το μεταπτυχιακό, προφανώς μετράει και αυτό, μία όχι τόσο καλή ιδέα για πρόταση έρευνας δεν θα σε βάλει μέσα σ'ένα καλό πανεπιστήμιο, ακόμα κι αν έχεις πολύ καλό ή άριστο μ.ο.

Αυτα που λες για papers-συνεδρια αποτελουν τις εξαιρεσεις στον κανονα. Ο μ.ο παιζει ρολο αλλα φυσικα μετρανε και αλλα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew23

Νεοφερμένος

Ο Andrew23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Μηπως γνωριζετε καποια ιστοσελιδα που να ενημερωνει για σεμιναρια που μπορει να λαβουν μερος προπτυχιακοι φοιτητες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Αυτα που λες για papers-συνεδρια αποτελουν τις εξαιρεσεις στον κανονα. Ο μ.ο παιζει ρολο αλλα φυσικα μετρανε και αλλα πραγματα

Για προπτυχιακούς φοιτητές σίγουρα είναι κάπως εξαίρεση στον κανόνα - αν και τα τελευταία χρόνια υπάρχουν πολλά projects και συνέδρια στα οποία συμμετέχουν πολλοί φοιτητές. Για μεταπτυχιακό και πάνω, ιδίως σε κάποιους τομείς, μάλλον τον ίδιο τον κανόνα αποτελούν, από ένα σημείο και μετά. :P Καλό είναι όλοι να ψαχνόμαστε με πράγματα που μας πωρώνουν, σε κάθε περίπτωση. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Για προπτυχιακούς φοιτητές σίγουρα είναι κάπως εξαίρεση στον κανόνα - αν και τα τελευταία χρόνια υπάρχουν πολλά projects και συνέδρια στα οποία συμμετέχουν πολλοί φοιτητές. Για μεταπτυχιακό και πάνω, ιδίως σε κάποιους τομείς, μάλλον τον ίδιο τον κανόνα αποτελούν, από ένα σημείο και μετά. :P Καλό είναι όλοι να ψαχνόμαστε με πράγματα που μας πωρώνουν, σε κάθε περίπτωση. :clapup:

Paper ως προπτυχιακος πολυ δυσκολο να κανεις. Συμμετοχες σε συνεδρια οντως μπορει να υπαρξουν οπως και σε summer schools.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μηπως γνωριζετε καποια ιστοσελιδα που να ενημερωνει για σεμιναρια που μπορει να λαβουν μερος προπτυχιακοι φοιτητες ?

Στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό; Σε ποιο κλάδο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew23

Νεοφερμένος

Ο Andrew23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό; Σε ποιο κλάδο;
Ειμαι στο οικονομικης επιστημης στο ΟΠΑ και ελεγα μηπως υπηρχαν καποια σεμιναρια με τα οποια μπορω να ενδυναμωσω το βιογραφικο μου σχετικα με τα χρηματοικονομικα η γενικα τα οικονομικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Το Λοχρη νομιζω διοργανωνει αρκετα σεμιναρια αλλα δεν ξερω αν ειναι ελευθερη η εισοδος σε ολους. Ψαξε το παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μόνο εμένα μου χτυπάει ασχημα που ο πρώτος λόγος που πάει κάποιος σε σεμινάρια είναι να "ενδυναμώσει το βιογραφικό του";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew23

Νεοφερμένος

Ο Andrew23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
μόνο εμένα μου χτυπάει ασχημα που ο πρώτος λόγος που πάει κάποιος σε σεμινάρια είναι να "ενδυναμώσει το βιογραφικό του";

Moυ αρεσει φιλε το αντικειμενο και επειδη δεν θελω να ασχολουμαι μονο τυπικα στα πλαισια της των μαθηματων της σχολης θελω οταν εχω χρονο να παρακολουθω κατι που μου δεινει περισσοτερες πληροφοριες και γνωσεις.Δεν θελω να πηγαινω σε σεμιναρια και να παιρνω απλως το χαρτακι παρακολουθησης και να φευγω.Θελω να μαθαινω πραγματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μόνο εμένα μου χτυπάει ασχημα που ο πρώτος λόγος που πάει κάποιος σε σεμινάρια είναι να "ενδυναμώσει το βιογραφικό του";

Και μένα με εκνευρίζει κάπως. Λογικά είναι περισσότερο για networking. Τώρα θυμήθηκα πως ξέρω τύπους που παν κάθε βδομάδα σε εργαστήρια και δυσκολεύονται με τα μαθήματα πρώτου έτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top