Έχει σημασία ο βαθμός πτυχίου;

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
και αν δεν πατας εργασητρι και εχεις αρνητικη βαθμολογια; ειναι πολλοι οι παραγοντες

Και για αυτο ποιος φταιει;
Ο καθηγητης ή ο τουριστας που παιζει joker ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Πιστεύω πάντως ότι ο μόνος τρόπος να έχει κάποιος ψηλό βαθμό πτυχίου ( >8 ) είναι να το πάρει ζεστά από το πρώτο έτος. Αν χάσει την μπάλα και πάρει 5άρια στο 1/4ο (ή 1/5ο, 1/6ο) της σχολής, δύσκολα ανακάμπτει, ενώ είναι πολύ πιο εύκολο να διατηρηθεί ένας αρχικά ψηλός ΜΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Και για αυτο ποιος φταιει;
Ο καθηγητης ή ο τουριστας που παιζει joker ;
ρε φιλε σε καποια πανεπιστημια στις 1-2 απουσιες κοβεσαι τωρα αμα ο αλλος ηταν βαρια αρρωστος ποιος φταιει; δεν μπορεις νατον κατηγορησεις αδικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Παιζει ρολο ο βαθμος.Σε βιογραφικα για εργασια σε μορια για το δημοσιο σε μεταπτυχιακα.Καλυτερα να τελειωσεις μια σχολη στα 6 χρονια με ενα 7-7,5 παρα στα 4 χρονια με βαθμο 6.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Οχι τοσο οσο να πεσει...

Καλά, το να πέσει είναι το... μόνο εύκολο. :P Αλλά νομίζω ότι το πρώτο έτος, όντας εισαγωγικό στις περισσότερες σχολές, είναι ένα κομβικό σημείο για τον ΜΟ. Τα μαθήματα δεν είναι απαραίτητα εύκολα (ανάλογα με την σχολή βέβαια) αλλά είναι πιο γενικού χαρακτήρα και χρειάζονται λιγότερο εξειδικευμένες γνώσεις - όμως μετράνε το ίδιο (ή και περισσότερο) με τα πιο δύσκολα αργότερα, λόγω του συστήματος των ECTS. Εμένα οι βαθμοί του πρώτου έτους ακόμα με κουβαλάνε πάντως, και ας είχα μερικές αστοχίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Παιζει ρολο ο βαθμος.Σε βιογραφικα για εργασια σε μορια για το δημοσιο σε μεταπτυχιακα.Καλυτερα να τελειωσεις μια σχολη στα 6 χρονια με ενα 7-7,5 παρα στα 4 χρονια με βαθμο 6.

Και καλυτερο απο ολα να τελειωσεις στα 4 χρονια με 7,5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
και ακομα καλυτερο να τελειωνεις στα 4 με 9 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εμένα οι βαθμοί του πρώτου έτους ακόμα με κουβαλάνε πάντως, και ας είχα μερικές αστοχίες.

Εμένα πάλι οι βαθμοί μου είναι οι χειρότεροι στο 1ο έτος :( Και τώρα δυσκολεύομαι να μεγαλώσω τον ΜΟ επειδή χρωστάω όλα τα παλούκια. Αν μπορούσα να διαγράψω καμιά 5ρια μαθήματα, κάτι εύκολα 9-10ρια που τα έχω 5 θα μου έκανε αρκετά μεγάλο boost αλλά η σχολή μας δεν μας αφήνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Και καλυτερο απο ολα να τελειωσεις στα 4 χρονια με 7,5

Αυτο ομως λιγοι το πετυχαινουν σε καλες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγω ακομα κουβαλάω κατι χαλια βαθμούς σε 2-3 μαθήματα, το ενα λόγω απροσεξιας, το αλλο επειδη ηταν το δυσκολότερο μαθημα της σχολης και το αλλο επειδη δεν διάβασα σωστά και επρεπε να το είχα δωσει Σεμπτεβρη τελικα. Κατα τ'αλλα εχω υψηλό μέσο όρο, απλα για τα δεδομένα της σχολης που υπάρχει ανταγωνισμός, θα ελεγα οτι όσοι ασχολούνται συστηματικά έχουν και αυτοί καλούς βαθμούς και ακομα καλύτερους. Εχει να κανει με το τμημα και τους καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
δεν μπορείς να επανεξεταστείς σε μαθήματα προηγούμενου έτους;

και να το έχεις ήδη περάσει φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εκπλουτίστε το βιογραφικό σας με χρήσιμα πράγματα και αφήστε τους βαθμούς. Στο ιδιωτικό τομέα δεν έχουν καμία αξία κάτι το οποίο πρέπει να συμβαίνει και στο δημόσιο.

Αν ονειρεύεστε μια καρίερα στο δημόσιο αλλάξτε όνειρα. Το δημόσιο τέλειωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ποιος ειπε οτι ονειρευομαστε καριερα στο δημοσιο :P Απλα ετσι οπως εχει η κατασταση τωρα, στα περισσοτερα επαγγελματα ενα μεταπτυχιακο για περαιτερω εξειδικευση θεωρειται απαραιτητο και ενας καλος βαθμος σιγουρα σου εξασφαλιζει κατι καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εκπλουτίστε το βιογραφικό σας με χρήσιμα πράγματα και αφήστε τους βαθμούς. Στο ιδιωτικό τομέα δεν έχουν καμία αξία κάτι το οποίο πρέπει να συμβαίνει και στο δημόσιο.

Αν ονειρεύεστε μια καρίερα στο δημόσιο αλλάξτε όνειρα. Το δημόσιο τέλειωσε.

Αυτα ειναι. Στην Ελλαδα του σημερα φτασαμε να καταπατουμε και την αξια της αριστειας. Ο συριζα απ'οτι φαινεται εχει επηρεασει πολυ κοσμο

Μου θυμιζεις εποχη στη γ'γυμνασιου που η καθηγητρια μας μας ελεγε ''Εσεις αντι να συναγωνιζεστε για το ποιος θα ειναι ο καλυτερος συναγωνιζεσται για το ποιος θα ειναι ο χειροτερος''. Εκει θα καταληξουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτα ειναι. Στην Ελλαδα του σημερα φτασαμε να καταπατουμε και την αξια της αριστειας.

Δεν είπε αυτό. Απλά στο να βρεις δουλειά παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα, soft skills και hard skills. Απλά μπες και δες job requirements σε διάφορες θέσεις, τα μισά τουλάχιστον δεν τα μαθαίνεις σε ελληνικό πανεπιστήμιο αν δεν ασχοληθείς μόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αυτα ειναι. Στην Ελλαδα του σημερα φτασαμε να καταπατουμε και την αξια της αριστειας. Ο συριζα απ'οτι φαινεται εχει επηρεασει πολυ κοσμο

Μου θυμιζεις εποχη στη γ'γυμνασιου που η καθηγητρια μας μας ελεγε ''Εσεις αντι να συναγωνιζεστε για το ποιος θα ειναι ο καλυτερος συναγωνιζεσται για το ποιος θα ειναι ο χειροτερος''. Εκει θα καταληξουμε

Κάποιος ιατρός που έγραψε 5 Χειρουργική δεν είναι ικανός να γίνει χειρούργος;

Ποιον πληροφορικάριο θα διαλέξει μια εταιρεία; Αυτόν που έχει άριστα σε ένα μάθημα στο 1ο εξάμηνο ή αυτόν που ξέρει να στήσει έναν server, γνωρίζει τα εργαλεία της microsoft, γνωρίζει unity.

Ποιον μηχανικό θα προτιμήσει κάποια εταιρεία τηλεπικοινωνιών:
Αυτό που έγραψε 10 στις κεραίες και στα ηλεκτρομαγνητικά πεδία ή αυτόν που έγραψε 7 και έχει όλες τις πιστοποιήσεις από τα σεμινάρια της CISCO.

Aυτός που έγραψε 20 στις πανελλαδικές είναι καλύτερος φοιτητής από αυτό που έγραψε 15;

Ποιον οικονομολόγο θα προτιμήσει μια εταιρεία;
Αυτόν που έχει άριστα στο πτυχίο του ή αυτόν που έχει φτιάξει μια start up ή τουλάχιστον έχει προσπαθήσει.

Σε καμιά περίπτωση δεν είμαι κατά της αριστείας αλλά των ουσιαστιικών γνώσεων. Κανένας δεν θα ασχοληθεί με τους βαθμούς σου γιατί δεν έχουν καμία απολύτως σημασία.

Ποιος ειπε οτι ονειρευομαστε καριερα στο δημοσιο :P Απλα ετσι οπως εχει η κατασταση τωρα, στα περισσοτερα επαγγελματα ενα μεταπτυχιακο για περαιτερω εξειδικευση θεωρειται απαραιτητο και ενας καλος βαθμος σιγουρα σου εξασφαλιζει κατι καλυτερο.
Σε αυτή τη περίπτωση πιο ωφέλιμες είναι οι δημοσιεύσεις σε περιοδικά, οι γνωριμές στο χώρο και οι εξωπανεπιστημιακές ενασχολήσεις από το βαθμό πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Δίκιο έχετε , αλλά νομίζω ότι αυτά που λέτε ισχύουν κυρίως στον τομέα σας, που είναι πιο "πρακτικός"
Σε σχολες οπως η δικη μου, εκ φυσεως πιο θεωρητικες, ο βαθμος ακομη μετραει αρκετα νομιζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,157 μηνύματα.
Εγώ νομίζω παντός ότι ο βαθμός του πτυχίου έχει σημασία για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Δεν είμαι ειδήμων επ αυτού, αλλά αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι μια καλή επίδοση δείχνει ότι αγαπάς αυτό το οποίο σπούδασες (αυτό βέβαια δεν ισχύει απόλυτα, μιας και υπάρχουν και άτομα που αντιμετωπίζουν δυσκολίες-κυρίως οικονομικές- κατά την διάρκεια των σπουδών τους). Άρα με έναν καλό βαθμό πτυχίου δίνεις στον άλλο την εντύπωση ότι σπούδασες κάτι το οποίο "γούσταρες" και ως εκ τούτου είναι πιο πιθανό να σε προτιμήσει. Άλλωστε συνήθως τα άτομα που τελείωσαν με 5 τη σχολή τους -όσο μεγάλης δυσκολίας κι αν ήταν- δεν τους άρεσε και πήγαν εκεί από πίεση ή τύχη. Σπανίως θα δεις πτυχιούχους με καλή βαθμολογία και να μην τους άρεσε αυτό το οποίο σπούδασαν. Επιπλέον μια καλή βαθμολογία είναι απαραίτητη για ένα καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Λόγου χάρη ένας απόφοιτος νομικής για να κάνει μεταπτυχιακό σε ένα καλό πανεπιστήμιο του Λονδίνου πρέπει να έχει τουλάχιστον 7,5 στο πτυχίο (παρεπιπτόντως το 7,5 δεν βγαίνει εύκολα και ιδίως στην νομική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top