Έχει σημασία ο βαθμός πτυχίου;

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. =)

Καθώς μπαίνω στο 4ο έτος της φοίτησής μου, ως δασκάλα, άρχισε να με απασχολεί το θέμα του βαθμού στο πτυχίο. Έχω ένα πεντάρι και κανά 2 εξάρια τα οποία δε θέλω και λέω να ξεφορτωθώ παίρνοντας κάποια επιπλέον μαθήματα.
Ωστόσο αναρωτιέμαι αν αξίζει αυτό που σκοπεύω να κάνω.
Δηλαδή, ο βαθμός πτυχίου μετράει κάπου; Αν ναι, που;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Γιὰ νὰ κάνῃς μεταπτυχιακό, συνήθως ζητοῦν πάνω ἀπὸ 6,5 (δηλαδὴ λίαν καλῶς), χωρὶς πάντως νὰ εἶναι ἀπόλυτο γιατὶ κάποια μεταπτυχιακὰ μπορεῖ νὰ παίρνουν καὶ μὲ λιγότερα ἐνῷ ἄλλα νὰ εἶναι πιὸ αὐστηρὰ καὶ νὰ θέλουν μεγαλύτερο βαθμό. Γιὰ ὑποτροφίες συνήθως ἀπαιτεῖται πάνω ἀπὸ 8,5 (ἄριστα). Σχετικὰ τώρα μὲ τὸ διορισμό, ἐσεῖς οἱ δάσκαλοι πρὸς τὸ παρὸν ἔχετε θέσεις ἐργασίας ἔστω καὶ ὡς ἀναπληρωτὲς ὁπότε ἴσως ἕνας λίγο καλύτερος βαθμὸς πτυχίου σὲ βάλει λίγο ψηλότερα στὴ λίστα τῶν ἀναπληρωτῶν ἢ τῶν ὡρομισθίων καὶ θὰ ἔχῃς ἕνα μικρὸ πλεονέκτημα. Ἀπὸ ἐκεῖ κι ὕστερα παίζει ῥόλο ποιοί εἶναι οἱ στόχοι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος σε οτιδηποτε παει μεσο ΑΣΕΠ περνεις μορια αντιστοιχα με τον βαθμο πτυχειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. =)

Καθώς μπαίνω στο 4ο έτος της φοίτησής μου, ως δασκάλα, άρχισε να με απασχολεί το θέμα του βαθμού στο πτυχίο. Έχω ένα πεντάρι και κανά 2 εξάρια τα οποία δε θέλω και λέω να ξεφορτωθώ παίρνοντας κάποια επιπλέον μαθήματα.
Ωστόσο αναρωτιέμαι αν αξίζει αυτό που σκοπεύω να κάνω.
Δηλαδή, ο βαθμός πτυχίου μετράει κάπου; Αν ναι, που;

Ενα πενταρι και κανα 2 εξαρια:eek::eek:??

Τρομερα δικαιο που τα προγραμματα σπουδων και οι απαιτησεις των καθηγητων στα διαφορα παιδαγωγικα της Ελλαδας ειναι τρομερα, μα τρομερα διαφορετικα:P...

Θεοδωρα μου, αν εχεις βαθμο πτυχιου πανω απο 8, δεν πιστευω οτι αξιζει. Στο δικο μου τμημα ελαχιστα ατομα εχουν πανω απο 8,5. Ο μεσος ορος ειναι καπου στο 7 με 7,5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρια!!!

Νεοφερμένος

Η μαρια!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα σας! ειμαι φοιτητρια του τμηματος χημειας Α.Π.Θ. και με προβληματιζουν καποια θεματα..πρωτον, στο πρωτο εξαμηνο εχω μεσο ορο 5,5 και στο δευετρο 7,5 περιπου και δεν χρωσταω κανενα μαθημα. συνολικο μο εχω γυρω στο 6,41. αυτο με αγχωνει παρα πολυ και μετανιωων παρα πολυ για τη συμπεριφορα μου. θελω ο τελικος βαθμος να ειναι πανω απο 7,5. το θεμα ειναι οτι υπαρχουν δυσκολα μαθηματα που δεν γινεται να γραψω πανω απο 5 και αυτο με πολυ ζορι..ποια η γνωμη σας;
επιπλεον το αλλο που με αγχωνει ειναι οτι δεν εχω πτυχια ξενων γλωσσων..και τωρα μπαινοντας στ 3ο εξαμηνο θελω να ξεκινησω αγγλικα για προφισενσι αλλα ειναι δυσκολο λογω αρκετων εργαστηριων..θελω σιγουρα και μια δευτερη αλλα ποτε;;;
θα τρελαθω απο το αγχος!!
Ευχαριστω για το χρονο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Μην φοβάστε γιατί δεν μπορείς να γράψεις πάνω από 5 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μην φοβάστε γιατί δεν μπορείς να γράψεις πάνω από 5 ?
΄χεχε στο πανεπιστημιο οι βαθμοι δεν μπαινουν ετσι απλα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
καλησπερα σας! ειμαι φοιτητρια του τμηματος χημειας Α.Π.Θ. και με προβληματιζουν καποια θεματα..πρωτον, στο πρωτο εξαμηνο εχω μεσο ορο 5,5 και στο δευετρο 7,5 περιπου και δεν χρωσταω κανενα μαθημα. συνολικο μο εχω γυρω στο 6,41. αυτο με αγχωνει παρα πολυ και μετανιωων παρα πολυ για τη συμπεριφορα μου. θελω ο τελικος βαθμος να ειναι πανω απο 7,5. το θεμα ειναι οτι υπαρχουν δυσκολα μαθηματα που δεν γινεται να γραψω πανω απο 5 και αυτο με πολυ ζορι..ποια η γνωμη σας;
επιπλεον το αλλο που με αγχωνει ειναι οτι δεν εχω πτυχια ξενων γλωσσων..και τωρα μπαινοντας στ 3ο εξαμηνο θελω να ξεκινησω αγγλικα για προφισενσι αλλα ειναι δυσκολο λογω αρκετων εργαστηριων..θελω σιγουρα και μια δευτερη αλλα ποτε;;;
θα τρελαθω απο το αγχος!!
Ευχαριστω για το χρονο σας

H αδερφη μου που τελειωσε το ιδιο τμημα ανεβασε το βαθμο μετα το πεμπτο εξαμηνο,ουτε εκεινη χρωστουσε μαθηματα αλλα τα περνουσε με 5-6 λογω της δυσκολιας του τμηματος.
Εν τελει τελειωσε με 7.7 και πηρε και υποτροφια.
Εχεις πανω απο τη μιση σχολη μπροστα σου ,μην αγχωνεσαι.Οσο περναει ο καιρος θα δεις οτι θα γραφεις καλυτερους βαθμους ,στο πρωτο εξαμηνο ολοι 5αρια εχουμε και ειδικα σε μια σχολη σαν τη δικη σου :P
Γενικα δεν ειναι κακο να χρωστας και να αφηνεις και κανα μαθημα για σεπτεβρη ωστε να του αφιρωνεις παραπανω χρονο και να γραφεις καλυτερους βαθμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
΄χεχε στο πανεπιστημιο οι βαθμοι δεν μπαινουν ετσι απλα :D

Ό,τι δίνεις παίρνεις
Είναι πρόβλημα του καθενός αν δε μπορεί να γράψει τουλάχιστον έναν αξιοπρεπή βαθμό στην πλειοψηφία των μαθημάτων.
Σε κάποια όντως είναι εξαιρετικά δύσκολο αλλά κι αυτό είναι στο μυαλό μας με βάση όσα μας πλασάρουν ή θέλουμε να πιστεύουμε επειδή δεν δίνουμε την κατάλληλη προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kastratos6

Νεοφερμένος

Ο Kastratos6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα σας! ειμαι φοιτητρια του τμηματος χημειας Α.Π.Θ. και με προβληματιζουν καποια θεματα..πρωτον, στο πρωτο εξαμηνο εχω μεσο ορο 5,5 και στο δευετρο 7,5 περιπου και δεν χρωσταω κανενα μαθημα. συνολικο μο εχω γυρω στο 6,41. αυτο με αγχωνει παρα πολυ και μετανιωων παρα πολυ για τη συμπεριφορα μου. θελω ο τελικος βαθμος να ειναι πανω απο 7,5. το θεμα ειναι οτι υπαρχουν δυσκολα μαθηματα που δεν γινεται να γραψω πανω απο 5 και αυτο με πολυ ζορι..ποια η γνωμη σας;
επιπλεον το αλλο που με αγχωνει ειναι οτι δεν εχω πτυχια ξενων γλωσσων..και τωρα μπαινοντας στ 3ο εξαμηνο θελω να ξεκινησω αγγλικα για προφισενσι αλλα ειναι δυσκολο λογω αρκετων εργαστηριων..θελω σιγουρα και μια δευτερη αλλα ποτε;;;
θα τρελαθω απο το αγχος!!
Ευχαριστω για το χρονο σας

Δεν γράφεις βαθμούς σημαίνει πως δεν προσπαθείς αρκετά και τεμπελιάζεις. Ισχύει ότι υπάρχουν δύσκολα μαθήματα σε κάθε σχολή, αλλά είναι απολύτως εφικτό να έχεις ένα μέσο όρο άνω του 8,5 αν η προτεραιότητά σου είναι η σχολή και δουλεύεις σε καθημερινή βάση. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες.

Anyway, προσπάθησε από εδώ και μπρος να γράφεις άνω του 8 σε όλα τα μαθήματα ώστε να ανεβάσεις το Μ.Ο σου, βάζε ρήτρες όπου χρειαστεί, αλλά μην το ξεφτιλίσεις και τελειώσεις στα 8 χρόνια. Σε αρκετές σχολές επίσης επιτρέπεται να διαγράψεις περασμένα μαθήματα ώστε να τα ξαναδώσεις είναι και αυτό μια καλή επιλογή για να κάνεις κάποια τεμπέλικα 5αρια 10αρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
καλησπερα σας! ειμαι φοιτητρια του τμηματος χημειας Α.Π.Θ. και με προβληματιζουν καποια θεματα..πρωτον, στο πρωτο εξαμηνο εχω μεσο ορο 5,5 και στο δευετρο 7,5 περιπου και δεν χρωσταω κανενα μαθημα. συνολικο μο εχω γυρω στο 6,41. αυτο με αγχωνει παρα πολυ και μετανιωων παρα πολυ για τη συμπεριφορα μου. θελω ο τελικος βαθμος να ειναι πανω απο 7,5. το θεμα ειναι οτι υπαρχουν δυσκολα μαθηματα που δεν γινεται να γραψω πανω απο 5 και αυτο με πολυ ζορι..ποια η γνωμη σας;
επιπλεον το αλλο που με αγχωνει ειναι οτι δεν εχω πτυχια ξενων γλωσσων..και τωρα μπαινοντας στ 3ο εξαμηνο θελω να ξεκινησω αγγλικα για προφισενσι αλλα ειναι δυσκολο λογω αρκετων εργαστηριων..θελω σιγουρα και μια δευτερη αλλα ποτε;;;
θα τρελαθω απο το αγχος!!
Ευχαριστω για το χρονο σας

Θα μιλήσω από προσωπική πείρα σε διαφορετικό τμήμα όμως. Μετά το τέλος του 2ου έτους είχα βαθμό γύρω στο 6,5. Στο 3ο έτος είχα μαθήματα που μου άρεσαν και ήταν πιο κοντά στα ενδιαφέροντα μου και στρώθηκα και λίγο παραπάνω γιατί είδα ότι δύσκολα θα ανέβαινε ο βαθμός αλλιώς. Μετά το 3ο έτος ο μ.ο είχε φτάσει στο 7 και μέχρι να ορκιστώ θα έχει πλησιάσει ή και ξεπεράσει το 7,5. Εγώ θα σου πω να κοιτάξεις να έχεις καλούς βαθμούς σε όλα τα εργαστήρια, στα σχετικά εύκολα μαθήματα και στα μαθήματα της κατεύθυνσης που σε ενδιαφέρει πιο πολύ. Κάνε και καμία αναβαθμολόγηση σε όποιο μάθημα του πρώτου εξαμήνου πιστεύεις ότι σχετικά εύκολα θα πάρεις +2 βαθμούς και σιγά σιγά θα δεις το μέσο όρο να ανεβαίνει μέχρι εκεί που θες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πάντως δεν έχει και τόσο σημασία ο βαθμός. Ανάλογα τον κλάδο βέβαια αλλά δεν νομίζω να δίνουν πολλή βάση σε αυτό οι εταιρείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Πάντως δεν έχει και τόσο σημασία ο βαθμός. Ανάλογα τον κλάδο βέβαια αλλά δεν νομίζω να δίνουν πολλή βάση σε αυτό οι εταιρείες.

Θα συμφωνήσω, αλλά σίγουρα μια εταιρία θα εκτιμήσει έναν αξιόλογο βαθμό πάνω στον τομέα όπου έχεις αιτηθεί.
Ειδικότερα αν υπάρχει και κάποια εργασία στην οποία έχει βασιστεί(ο τελικός βαθμός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χωρίς να εννοώ ότι δεν πρέπει να διαβάζει κάποιος για να βγάλει καλό βαθμό, απλά αν γίνει μια στραβή σε κανα μάθημα δε θα καταστραφεί και ο κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πιστευω οτι ο βαθμός μετράει περισσότερο σε μεταπτυχιακά, υποτροφίες κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Για Νομική το 7.5 πως το βλέπετε ; Να σημειώσω οτι με ενδιεφερει μεταπτυχιακο στο εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στις πολυτεχνικές σχολές το 7.5 είναι αυτό που χρειάζεσαι αν θες να κάνεις διδακτορικό πάντως οπότε θεωρείται αρκετά καλός βαθμός γενικά. Για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό θες μεγαλύτερο, όπως έγραψε η methexys αν σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις τις σπουδές τότε ο βαθμός είναι πολύ σημαντικό κριτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Για εξωτερικό ποσο να θέλουν για τις πολυτεχνικές; Λογικα σιγουρα πάνω απο 8, 8,5... Και με πάνω απο 8,5 θα διεκδικείς υποτροφία λογικα; Παντως για τις υποτροφίες, και στην Ελλάδα, εχω δει οτι παίζουν επισης ρόλο τα μαθήματα τα σχετικα με το αντικείμενο του μεταπτυχιακού και ο βαθμός σε αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι απαραιτητο να εχεις βαθμο πτυχιου >8 ή 8,5 για να κανεις μεταπτυχιακο στο εξωτερικο. Υπαρχουν απειρα παραδειγματα απο παιδια που εχουν παει με πολυ χαμηλοτερους βαθμους. Στις αιτησεις παιζουν ρολο παρα πολλοι παραγοντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.

Ό,τι δίνεις παίρνεις
Είναι πρόβλημα του καθενός αν δε μπορεί να γράψει τουλάχιστον έναν αξιοπρεπή βαθμό στην πλειοψηφία των μαθημάτων.
Σε κάποια όντως είναι εξαιρετικά δύσκολο αλλά κι αυτό είναι στο μυαλό μας με βάση όσα μας πλασάρουν ή θέλουμε να πιστεύουμε επειδή δεν δίνουμε την κατάλληλη προσοχή.
και αν δεν πατας εργασητρι και εχεις αρνητικη βαθμολογια; ειναι πολλοι οι παραγοντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top