Deree ή Εξωτερικό;

Nikos23

Νεοφερμένος

Ο Nikos23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα σας!

Πρωτον θελω να ζιτησω συγνωμι για τιν ορθογραφια, αλλα ειμαι χρονια στιν Αμερικη, και αληθεια ειναι οτι δεν γραφω Ελληνικα παρα πολυ. Τελειωσα τιν 1η γυμνασιου στιν Ελλαδα, και μετα εφυγα για εξωτερικο. Τελειωσα το λυκειο στιν Αμερικη, και τα 2 χρονια στο κολλεγιο. Ενω ειμουν ετειμος να παω στο University of Texas που ειναι ενα απο το καλυτερα πανεπιστοιμια στιν Αμερικη σε ωτη αφορα κλασσικη ιστορια και αρχαιολογια τα οποια σπουδαζω. Επρεπε να ερθω Ελλαδα για καπιες δουλειες, και ειπα μηπως να μιν πηγαινα στο πανεπιστειμιο στιν Αμερικη, και δοκιμαζα να παο στο Deree στην Ελλαδα, και μετα να ξαναπηγαινα πισω Αμερικη για μεταπτυχιακα. Ενω αρχησα τα περι εγγραφης στο Deree και με δεχτικαν χωρις δευτερη κουβεντα, τωρα ειμαι λιγο ετσι και ετσι, και σκεφτομαι να παω πισο Αμερικη, ο λογος? ενω φεναιτε καλι σχολη για τα Ελληνικα δεδομενα, αλλα για Αμερικανικα ειναι σαν μια απλη σχολη, και οχι πανεπιστοιμιο. Η ερωτηση ειναι αν ηταν καλητερα να ξαναγυριζα Αμερικη η να δοκιμαζα το Deree?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
σπούδασε αμερική κάνε μεταπτυχιακό εκεί και γύρνα στην Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλησπερα σας!

Πρωτον θελω να ζιτησω συγνωμι για τιν ορθογραφια, αλλα ειμαι χρονια στιν Αμερικη, και αληθεια ειναι οτι δεν γραφω Ελληνικα παρα πολυ. Τελειωσα τιν 1η γυμνασιου στιν Ελλαδα, και μετα εφυγα για εξωτερικο. Τελειωσα το λυκειο στιν Αμερικη, και τα 2 χρονια στο κολλεγιο. Ενω ειμουν ετειμος να παω στο University of Texas που ειναι ενα απο το καλυτερα πανεπιστοιμια στιν Αμερικη σε ωτη αφορα κλασσικη ιστορια και αρχαιολογια τα οποια σπουδαζω. Επρεπε να ερθω Ελλαδα για καπιες δουλειες, και ειπα μηπως να μιν πηγαινα στο πανεπιστειμιο στιν Αμερικη, και δοκιμαζα να παο στο Deree στην Ελλαδα, και μετα να ξαναπηγαινα πισω Αμερικη για μεταπτυχιακα. Ενω αρχησα τα περι εγγραφης στο Deree και με δεχτικαν χωρις δευτερη κουβεντα, τωρα ειμαι λιγο ετσι και ετσι, και σκεφτομαι να παω πισο Αμερικη, ο λογος? ενω φεναιτε καλι σχολη για τα Ελληνικα δεδομενα, αλλα για Αμερικανικα ειναι σαν μια απλη σχολη, και οχι πανεπιστοιμιο. Η ερωτηση ειναι αν ηταν καλητερα να ξαναγυριζα Αμερικη η να δοκιμαζα το Deree?


Το Deree δεν είναι πανεπιστήμιο ούτε για τα ελληνικά δεδομένα...
Αν δεν έχεις κάποιο σημαντικό λόγο να μείνεις στην Ελλάδα, τότε πήγαινε πίσω στις ΗΠΑ να σπουδάσεις. Στη θέση σου θα ερχόμουν στην Ελλάδα μόνο αν πέρναγα σε κάποιο καλό δημόσιο πανεπιστήμιο, για το τμήμα Ιστ.-Αρχ. δεν ξέρω τι παίζει...Οπότε μην το ρισκάρεις. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Στην περίπτωση που αποφασίσεις να σπουδάσεις προπτυχιακά στην Ελλάδα απλά αναφέρω, ότι θα δώσεις Πανελλήνιες το Σεπτέμβριο (και όχι Ιούνιο) με τους "Έλληνες εξωτερικού" και μόνο. Είμαι σχεδόν σίγουρος για αυτό. Ότι δηλαδή ο νόμος σε καλύπτει (φυσικά με ένα τηλεφωνάκι στο Υπ. Παιδείας θα το κάνουμε και επίσημο). Αυτό σημαίνει λιγότερη ύλη, ευκολότερα θέματα και γενικώς με μικρότερο ανταγωνισμό σε σχέση με τους υπόλοιπους Έλληνες.

Επίσης, λάβε υπόψη σου ότι μιας και σε ενδιαφέρει μια θεωρητική επιστήμη (και συγκεκριμένα Ιστορία-Αρχαιολογία), για το Ελληνικό Δημόσιο Πανεπιστήμιο (και όχι μόνο) θα πρέπει να βελτιώσεις και τα Ελληνικά σου (ιδιαίτερα στο γραπτό λόγο).

Και ναι, το Deree στην Ελλάδα ΔΕΝ αναγνωρίζεται ως Πανεπιστήμιο και άρα ΔΕΝ θα έχεις (για την Ελλάδα) πτυχίο Πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Συμφωνώ με τους προηγούμενους

Προφανώς όταν πήγες να γραφτείς στο Deree σου είπαν μεγάλες ανακρίβιες σχετικά με την αξία του πτυχίου που δίνουν. ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣ τα λεφτά σου θέλουν. Μην θεωρείς επιτυχία που σε δεκτήκανε' Και βαθμό απολυτηρίου "3" να είχες πάλι θα σε δεχόντουσαν χωρίς δεύτερη σκέψη.

Να φανταστείς ότι οι απόφοιτοι του τμήματος αυτού που θέλεις να πας δεν θεωρούνται φιλόλογοι ούτε βέβαια έχουν δικαίωμα να διδάξουν στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και ευρύτερα να δουλέψουν στο δημόσιο. Όσα μεταπτυχιακά και να κάνεις στη συνέχεια, αν θέλεις να μείνεις μόνιμα Ελλάδα, δεν θα αποκτήσεις κανένα επαγγελματικό δικαίωμα αφού για την Ελλάδα δεν θα θεωρείσαι απόφοιτος ανώτατης εκπαίδευσης.

ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ & ΠΑΣ ΣΤΟ DEREE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά δεν ξέρω βέβαια ουτε καν αν μπορείς να κάνεις σοβαρό μεταπτυχιακό με πρώτο πτυχίο απ'το Deree εδώ που τα λέμε...Μην φας τα χρόνια σου και τα λεφτά σου φίλε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ησουν ετοιμος να σπουδασεις κλασικη αρχαιολογια στην Αμερικη και επειδη ηρθες Ελλαδα σκεφτεσαι να πας στο ντιρι;:jumpy::jumpy:
Πισω γρηγορα φιλε :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Φυσικα φιλε μου Αμερικη.
Εγω εχω το προβλημα που πρεπει να επιλεξω αναμεσα σε Deree και πανεπιστημιο εξωτερικου για Αγγλικη φιλολογια.Απο την μια στο deree ειμαι Ελλαδα,ξερω τη γλωσσα βρε παιδι μου!,αλλα απο την αλλη προς το παρον δεν υπαρχει αναγνωριση στον δημοσιο τομεα,αλλα πολυ συντομα (το συντομα πως μεταφραζεται...?)
Στο εξωτερικο,το πανεπιστημιο αναγνωριζεται αλλα πρεπει να ξερω την γλωσσα για τα 2 πρωτα χρονια και πρεπει να κανω τις μεταφρασεις στη γλωσσα αυτη κατι που εχει καποιο βαθμο δυσκολιας.
Πιστευω οτι σ'αυτα τα 4 χρονια σπουδων θα αναγνωριστει καποια στιγμη για προσβαση σε ΑΣΕΠ κτλ.Εσεις τι λετε να κανω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos23

Νεοφερμένος

Ο Nikos23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας. Αλλα επιδει το ντιρι εχει ονομα στιν Ελλαδα, και φυσικα τιν Αμερικανικη φιλοσοφια, λεω καλο θα ηταν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαν μόνιμος κάτοικος της Ελλάδας τα τελευταία 18 χρόνια, πάντως, οφείλω να σου πω ότι, πέραν όσων νομίζεις, ότι το Deree ΔΕΝ έχει "καλό όνομα" στη Ελλάδα, τουλάχιστον όχι κάτι παραπάνω από ένα "αρκετά εντάξει" κολλέγιο. Στην Ευρώπη, πάντως, το college δεν είναι university κι ούτε ενδέχεται να γίνει ποτέ, το Deree δεν έχει καν από πίσω κάποιο πανεπιστήμιο του οποίου να λειτουργεί ως παράρτημα οπότε και τα άλλα ιδιωτικά "πανεπιστήμια" να αναγνωριστούν στην Ελλάδα ως ισότιμα, το Deree δεν εξασφαλίζεται. Προτού σε πιάσουν κορόιδο σου ξαναλέω ότι στην Ευρώπη το college δεν είναι university. Και το Deree λειτουργεί στην Ευρώπη...
-----------------------------------------
Deree, Το «Harvard» των Ελλήνων (!)

[FONT=&quot]Δεν θέλω να προσβάλω κανέναν. Δεν θα εξετάσω συμφέροντα (αν και είναι εμφανή). Το μόνο που θα κάνω είναι να δώσω συγχαρητήρια.

[/FONT]

[FONT=&quot]Αξίζουν συγχαρητήρια λοιπόν στην εφημερίδα «Το Άρθρο» για το συγκεκριμένο άρθρο που εξυμνεί το [/FONT][FONT=&quot]Deree[/FONT][FONT=&quot] και το παρομοιάζει με το ελληνικό [/FONT][FONT=&quot]Harvard[/FONT][FONT=&quot] (προφανώς αυτός που το έγραψε δεν έχει ιδέα για το τι είναι πραγματικά το [/FONT][FONT=&quot]Harvard[/FONT][FONT=&quot], το [/FONT][FONT=&quot]MIT[/FONT][FONT=&quot] ή το [/FONT][FONT=&quot]Stanford[/FONT][FONT=&quot]). Ωστόσο ας το παραδεχτούμε, η «δημοσιογράφος» έχει εν μέρει δίκιο στην παρομοίωση.

[/FONT]

[FONT=&quot]Προφανώς το [/FONT][FONT=&quot]Deree[/FONT][FONT=&quot] είναι σαν το [/FONT][FONT=&quot]Harvard[/FONT][FONT=&quot]. Οι ομοιότητες είναι εμφανείς. Πρώτον για να περάσεις το κατώφλι με τις κάμερες και να δηλώσεις «παρών» πληρώνεις υπερβολικά δίδακτρα. Δεύτερον επίσημη γλώσσα των μαθημάτων είναι τα «Εγγλέζικα». Τρίτον είναι Αμερικανόφερτης λογικής. Τέταρτον… τέταρτον δεν υπάρχει. Οι ομοιότητες αρχίζουν και τελειώνουν εκεί. Όμως το εξοργιστικό δεν είναι μόνο παραπλανητικός (και νομίζω ηλίθιος) τίτλος του (διαφημιστικού) άρθρου.[/FONT]

[FONT=&quot]Αηδίασα με την έμμεση επίθεση σε Πανεπιστήμια που αποτελούν την εκπαιδευτική ιστορία της Ελλάδας. Ναι κύριοι, το Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Μετσόβιο Πολυτεχνείο, η ΑΣΟΕΕ, το Πανεπιστήμιο Πειραιά, το Πάντειο Πανεπιστήμιο αλλά και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο, το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το Πανεπιστήμιο Πατρών είναι η ανώτερη εκπαιδευτική (υπο)δομή αυτού του τόπου. Και αποτελούν ότι καλύτερο έχει να επιδείξει η Ελληνική παιδεία σήμερα. Ευτυχώς ή δυστυχώς. Αυτά είναι. Και πρέπει να γίνει αγώνας για να διατηρηθούν στο ανώτατο επίπεδο. Αυτό που πραγματικά τους αξίζει.

[/FONT]

[FONT=&quot]Μπορεί να μην έχει το Πανεπιστήμιο Αθηνών πισίνα, μπορεί να μην είναι οι εγκαταστάσεις του Παντείου ικανές να φιλοξενήσουν τις προπονήσεις της Αμερικάνικης Ομάδας Στίβου στου Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά αυτά τα Πανεπιστήμια έχουν επίπεδο σπουδών που το κάθε Αμερικανοστημένο Κολλέγιο δεν φτάνει. Ούτε και το ράσο θα κάνει ποτέ τον παπά. Γιατί το επίπεδο σπουδών το δημιουργούν οι «φοιτητές». Και εκεί τα πράγματα περιτριγυρίζουν το «Δυστυχώς απέτυχα στις Πανελλήνιες αλλά από λεφτά έχω. Πού να τρέχω Αγγλία τώρα».

[/FONT]

[FONT=&quot]Δεν θα συνεχίσω άλλο. Ο καθένας επιλέγει το δρόμο του. Ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει. Εγώ εδώ γράφω τη γνώμη μου. Και σας διαβεβαιώνω (χωρίς να θέλω να κάνω υπαινιγμούς για το άρθρο) ότι ΔΕΝ έχω πάρει ούτε 1 ευρώ από τα Πανεπιστήμια τα οποία υπερασπίζομαι. Ούτε και από την Παιδεία την οποία οραματίζομαι. Όμως ενοχλούμαι, εξαγριώνομαι, αδικούμαι όταν διαβάζω «άρθρα» που υποτιμούν την νοημοσύνη μου. Αλλά συμφωνώ ότι υπήρξαν και «χρήσιμες» (προς αφύπνιση) πληροφορίες στο συγκεκριμένο άρθρο.

[/FONT]

[FONT=&quot]Το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρει ότι, μεταξύ άλλων, απόφοιτος της συγκεκριμένης σχολής είναι η Βασιλεία Παπαρήγα, κόρη της κα Αλέκας Παπαρήγα. Αν και πρέπει να παραδεχτώ ότι αν ήμουν η γραμματέας του ΚΚΕ δεν θα ονόμαζα «Βασιλεία» την κόρη μου και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα την έστελνα στο [/FONT][FONT=&quot]Deree[/FONT][FONT=&quot] για να σπουδάσει... Ωστόσο η κα Παπαρήγα έπραξε ανάλογα.

[/FONT]

[FONT=&quot]Εγώ δεν προτιμούσα το [/FONT][FONT=&quot]Deree[/FONT][FONT=&quot] γιατί αυτόματα, όταν θα γινόταν η διαμάχη για το Άρθρο 16 τα επιχειρήματά μου θα ήταν άσφαιρα. Λυπηρά άσφαιρα. Λυπάμαι κα Παπαρήγα που ασπάζεστε το [/FONT][FONT=&quot]American[/FONT][FONT=&quot]College[/FONT][FONT=&quot]. Μας ρίχνετε άγαρμπα από τα σύννεφα. Το θεωρώ τουλάχιστον κωμικοτραγικό. Όπως άλλωστε και το συγκεκριμένο άρθρο της απογοητευτικής εφημερίδας «Το Άρθρο» (γιατί απογοητεύτηκα από την εφημερίδα θα σας πω αύριο μόλις ολοκληρώσω την ανάγνωση).

[/FONT]

[FONT=&quot]Για την ιστορία σας λέω για να γνωρίζετε ποιοι πολιτικοί έχουν «σχέση» με το [/FONT][FONT=&quot]Deree[/FONT][FONT=&quot], άρα και συμφέροντα να ψηφίσουν υπέρ της ιδιωτικοποίησης (ας τους γνωρίζουμε για να κρίνουμε καλύτερα τα επιχειρήματά τους και τη στάση τους).

[/FONT]

[FONT=&quot]Αλέκα Παπαρήγα (σπούδασε η κόρη της) ΚΚΕ,

[/FONT]
[FONT=&quot]Πέτρος Ευθυμίου (σπούδασε η κόρη του) ΠΑΣΟΚ (Υπουργός Παιδείας να σου πετύχει!!!!!!),

[/FONT]
[FONT=&quot]Νίκος Καραχάλιος (σπούδασε ο ίδιος) ΝΔ,

[/FONT]
[FONT=&quot]Στέφανος Μάνος (σπούδασαν 3 από τα παιδιά του) «ΠΑΣΟΚ»

[/FONT]

[FONT=&quot]Αυτοί είναι μόνο όσοι αναφέρονται στο συγκεκριμένο «άρθρο».[/FONT]

Πηγή:Simos.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FLOS

Νεοφερμένος

Ο FLOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπον πριν απο 12 χρονια περασα μεσω πανελληνιων στο Μαθηματικο Αθηνας. Πατησα το ποδι μου για να εγγραφτω και δεν ξανα πηγα ποτε. Εκανα ενα προπαρασκευαστικο ετος για Αγγλια με δικα μου εξοδα και εδωσα τις αντιστοιχες εξετασεις για εκει και περασα στα καλυτερα 6 πανεπιστημια τοτε για Οικονομικα. Παρεμιπτωντος πηγα για ενα χρονο και εφυγα αρων αρων γιατι τα εξοδα και το κοστος διαμονης αγγιζε το ταβανι. Αντι να κανω ο βλακας ανανεωση που ακομα τοτε μπορουσα στο Μαθηματικο (καθοτι μετα απο χρονια με πηραν τηλ να μου ανακοινωσουν την διαγραφη μου), και αντι να παω με μεταγγραφη απο το εξωτερικό στην ΑΣΟΕΕ (μεσω εράσμους) πηγα στο Ντυρι. Ομως αποφοιτησα απο εκει και παντα εργαζομουν και τα εβγαζα περα. Εκτος αυτου, πλεον μετα απο 7 χρονια με 2 χρονια Αμερικη και 2 Αγγλια, καταφερα να γινω τοσο στη Β. Αμερικη οσο και στην Ν.Αμερικη να πιστοποιηθω ως ορκωτος λογιστης, να ειμαι στο σωμα των αδιαφθωρων με εμπειρια στα 5 μεγαλυτερα τραπεζικα ιδρυματα στην Αμερικη καθως και να αποφοιτησω απο τα 73 καλυτερα πανεπιστημια στο κοσμο, το 20 στην Ευρωπη και ολα αυτα με ενα απολυτηριο λυκειου χαμηλο παρα οτι ειχα Μ.Ο. 18.7 και στα 2 τετραμηνα. Εδινα τοτε 14 μαθηματα πανελληνιες..θυμαμαι μπηκαν αλλοι σε ΤΕΙ/ΑΕΙ που δεν ηξεραν την τυφλα τους και βγηκαν ακομη χειροτεροι. Οσο για το οτι προτιμουνται φοιτητες/τριες απο ΑΕΙ/ΤΕΙ για την πρακτικη τους, ο λογος ειναι απλος..γιατι χρηματοδοτουνται απο το ΕΣΠΑ αφου ειναι τα μονα που ειναι αναγνωρισμενα. Εκτος αυτου το Ντυρι δεν εχει πρακτικη και ο λογος ειναι απλος..γιατι οι περισσοτεροι εργαζονται ηδη καπου και συνηθως τα περισσοτερα χρονια σπουδων τους. Οσο για τα διδακτρα, θυμαμαι οτι εβγαινε το κοστος μεταφορικων και διασκεδασης/διαμονης στην Αθηνα πολλα περισσοτερα απο οτι στο Ντυρι και αν συμπεριλαβει κανεις και τις απεργιες/καταληψεις. Ειμαι ξανα Ελλαδα και βλεπω ακριβως τα ιδια χαλια απ'οταν εφυγα και βασικα χειροτερα. Ο δε ΔΟΑΤΑΠ ειναι για την πλακα..Οπως ολα..εδώ. Και οσο για το κολλεγιο που προαναφερθηκε στο ανωθεν σχολιασμο, απλα ειμαι σε θεση να πω οτι το προγραμμα των μαθηματων του Ντυρι καθώς και ο τροπος αξιολογησης του, ειναι ισαξιο με 4 χρονια κανονικης φοιτησης των καλυτερων πανεπιστημιων εξωτερικού (και το λεω διότι εχω κανει την ισοτιμια και δεν το πιστευα αυτο που διαβαζα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

elpapαki

Νεοφερμένος

Η elpapαki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγώ αν και μικρή σε ηλικία, όπως και οι περισσότεροι από εμάς,θα σου πρότεινα να γυρίσεις πίσω στην Αμερική...Διότι δυστυχώς για εμάς, στην Αμερική ακόμα και το χειρότερο πανεπιστήμιο παραμένει για εμάς ΜΑΚΡΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...Και όσο για εσάς που θαυμάζετε τα πανεπιστήμια της Αθήνας..(γιατί δεν ακούω και πολύ υπερηφάνεια για τα ΤΕΙ η τα λοιπά πανεπιστήμια σε άλλες περιοχές της Ελλάδας) ένα έχω να πω..Τραβίξτε λίγο όπισθεν γιατί θα τρακάρετε...Πλέον το να μπέι κάποιος σε Ελληνικό πανεπιστήμιο είναι καθαρά θέμα τύχης..Είχα φίλους και φίλες που δεν είχαν δει το φώς του ήλιου όσο διάβαζαν για τις πανελλήνιες και πέρασαν σε κάτι πολύ χαμηλότερο από αυτό που προσδοκούσαν..και ξέρω άτομα τα οποία είχαν περάσει την καλύτερη φάση της ζωής τους στην 3η λυκείου και πέρασαν σε σχολές που ποτέ δεν φανταζόντουσαν...Και όσον αφορά τα κολλέγια ή τα ΙΕΚ σίγουρα δεν είναι και η καλύτερη επιλογή..Αλλά από το να περάσεις στην άνω τραχανοπλαγιά , σε κάτι που μάλλον δεν σου ταιριάζει και να πληρώνεις και τα μαλλιοκέφαλά σου, προφανώς και είναι καλύτερα σε κάποιο κολλέγιο η ιέκ κοντά στην πόλη σου από το οποίο υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να έχεις και επαγγελματική αποκατάσταση..Δεν ειμαι υπέρ της παιδείας επί πληρωμή αλλά όταν η ίδια σου η χώρα σου βάζει τόσα εμπόδια..(πολύ δύσκολη εισαγωγή σε πανεπιστήμια μέσω πανελληνίων, πολύ ακριβή φοιτιτική ζωή για τα ελληνικά δεδομένα και ένα ΧΑΟΣ μέσα σε αυτά που δεν ξέρεις απο πού να φύγεις) τότε πολύ λογικό, ο κάθε μαθητής ή ανερχόμενος πολίτης να ψάχνει μια διέξοδο..Υπάρχουν άτομα απο ΙΕΚ η Κολλέγια που έχουν φτάσει πάρα πολύ ψηλά και το αντίθετο..Και υπάρχουν και απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων που βγαίνουν στην αγορά εργασίας στα 30 και δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται..και φυσικά το αντίθετο..Οπότε μήν κοιτάμε μόνο ότι μας συμφέρει..Σίγουρα τα κολλέγια κοιτάνε πώς να σου τα φάνε αλλά τουλάχιστον σου προσφέρει(όχι όλλα) μια δουλειά την οποία άν το έχεις και σου αρέσει αυτό που κάνεις θα τα καταφέρεις...Συγγνώμη για το μεγάλο και λίγο άσχετο κείμενο:P..Αλλά έχω βαρεθεί να διαβάζω και να ακούω το κράξιμο που τρώνε φοιτητές που έχουν πάει για σπουδές στο εξωτερικό, ΙΕΚ, Κολλέγιο επειδή δεν επέλεξαν να ξεσκιστούν στο διάβασμα για 2η η 3η συνεχόμενη χρονιά δίνοντας πανελλήνιες....:confused:...Anyway Καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξεις..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πώς εκφράζεις άποψη για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, με ποια ιδιότητα, εφόσον δεν έχεις περάσει ούτε απέξω; Μου τη δίνει αφάνταστα, να διαβάζω απόψεις αφοριστικές υπέρ πάντων ειδικά σε θέματα που υπάρχει έλλειψη προσωπικής άποψης. Δυστυχώς για σένα, υπάρχουν αξιόλογα Τμήματα σε Ελληνικά Πανεπιστήμια διάσπαρτα στη χώρα μας. Αυτό οφείλεται κυρίως στο φιλότιμο ορισμένων μελών ΔΕΠ που έχουν πολύ βαρύ όνομα στο διεθνή χώρο. Μάλιστα γνωρίζω περιπτώσεις προσκεκλημένων ομιλητών-καθηγητών σε καλά, διαφημισμένα ξένα Πανεπιστήμια της Β.Ευρώπης ή/και ΗΠΑ να γίνονται ρόμπα σε ακροατήριο «ταπεινών» Ελλήνων καθηγητών Πανεπιστημίου...σε πολύ απλές ερωτήσεις. Θεωρώ ότι οι Έλληνες φοιτητές έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης οι οποίοι πέραν της τετριμμένης απαξίωσης του Πανεπιστημίου με κάθε τρόπο, δεν συμβάλλουν με κανέναν τρόπο στο να προβάλλονται τα θετικά γεγονότα που όντως υπάρχουν. Ο όρος "καλά" Πανεπιστήμια της Β.Αμερικής δεν μου λέει κάτι. Ασάφεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Τραβίξτε λίγο όπισθεν γιατί θα τρακάρετε...Πλέον το να μπέι κάποιος σε Ελληνικό πανεπιστήμιο είναι καθαρά θέμα τύχης..Είχα φίλους και φίλες που δεν είχαν δει το φώς του ήλιου όσο διάβαζαν για τις πανελλήνιες και πέρασαν σε κάτι πολύ χαμηλότερο από αυτό που προσδοκούσαν..και ξέρω άτομα τα οποία είχαν περάσει την καλύτερη φάση της ζωής τους στην 3η λυκείου και πέρασαν σε σχολές που ποτέ δεν φανταζόντουσαν...

Πώς προκύπτει ότι είναι "καθαρά θέμα τύχης"; Γιατί έβγαλες αυτό το συμπέρασμα, και όχι κάποιο άλλο, ότι είναι "καθαρά θέμα ευφυΐας" ας πούμε; :hmm: (Σαφώς δεν εκφράζω αυτή την άποψη, αλλά δε βλέπω γιατί να οδηγηθείς σε αυτό το συμπέρασμα και όχι σε κάποιο άλλο από τη στιγμή που η μόνη πληροφορία που έχεις είναι ότι η εισαγωγή στην τριτοβάθμια δεν είναι "καθαρά θέμα διαβάσματος")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpapαki

Νεοφερμένος

Η elpapαki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Φυσικά και δεν είναι μόνο καθαρά θέμα διαβάσματος..Ξέρω άτομα που μπήκαν στην τάξη για να δώσουν μάθημα πανελληνίων και από το άγχος τους και τα έχασαν τελείως... .Η φράση " η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της" ισχύει δυστυχώς..(σε όλους τους τομείς) Δεν είναι δυνατόν παιδιά στην ηλικία των 17-18 να περνάνε τέτοιο ψυχολογικό πόλεμο..Αλλά το σύστημα και γενικότερα όλοι τι σου λένε..Ξεσκίσου στο διάβασμα 2 χρόνια..για μαθήματα που εσύ μπορεί να μην το έχεις κάν ή απλά να είναι άσχετα με αυτό που θές να κάνεις..πέρνα όπου να ναι (αρκεί να μπεις κάπου)..και μετά βλέπουμε....Και φυσικά το πιό πιθανό είναι να βγείς στα 27 στην αγορά εργασίας και να κάνεις κάτι τελείως άκυρο απο αυτό που σπούδαζες...Γιατί? Γιατί είναι καθαρά η ιδεολογία του Έλληνα ."Έλα μωρέ καλό είναι κι αυτό που πέρασες στην άνω ραχούλα...που να τρέχεις τώρα στο εξωτερικό και να σπουδάζεις...(αυτό που πραγματικά θέλεις)..Τι να κάνεις..Life is a bitch! ;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε ποια χώρα του κόσμου, παίρνουν τους νέους στα 27 τους χρόνια από το χεράκι και τους βιδώνουν σε μια θέση εργασίας; Μου φαίνεται ότι πάλι πέφτουμε στη λούμπα, ότι έξω είναι ρόδινα και εδώ οι Έλληνες οι κακόμοιροι πληρώνουν την οικονομική κρίση που έχουν. Πουθενά δεν βρίσκει κανείς εύκολα θέση εργασίας ή μάλλον καλή θέση εργασίας. Από όσο γνωρίζω, στο εξωτερικό οι περισσότερες δουλειές πάνω σε κάποια επιστήμη είναι στον κλάδο των υπηρεσιών και της βιομηχανίας (που δεν έχει η χώρα μας) και όχι τόσο σχετικές με το πτυχίο ή το δίπλωμα τεχνικής εκπαίδευσης. Δηλαδή, μιλάμε για υπαλληλικό καθεστώς εργασίας και όχι τύπου Ελλάδας. Ξέρεις elpapαki, από προσωπική εμπειρία πως δουλεύει ο υπαλληλικός τομέας δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα στο εξωτερικό; Υπάλληλος της σειράς στο εξωτερικό δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Έχω δει παραδείγματα καλών πτυχιούχων Φιλοσοφίας...να εργάζονται ως οικονομικοί αναλυτές ή Δρ Αστροφυσικοί να είναι στελέχη Τραπεζών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpapαki

Νεοφερμένος

Η elpapαki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δέν έχω περάσει από ελληνικά πανεπιστήμια..Γιατί ήταν καθαρά δικιά μου επιλογή...:D Να φανταστείς ούτε καν μπήκα στο κόπο να δώσω πανελλήνιες...Τελείωσα την 3η λυκείου με 17,9 (ικανοποιητικός βαθμός για μένα) Αλλά δεν ήθελα να γίνω και εγώ μέλος σε αυτό που λέμε " ελληνικό σύστημα" και όσο για αυτό που λές ότι Καθηγητές άλλων χωρών γίνανε ρόμπα μπροστά σε Έλληνες καθηγητές...Κανείς δεν αμφισβητεί ότι έχουν βγεί αξιόλογα άτομα από Ελληνικά πανεπιστήμια..Και εννοείται ότι παλαιότερα (πριν 20-30 χρόνια) η Ελλάδα φημιζόταν για τα πανεπιστήμια της..Αυτό είναι το κακό όμως..Ότι μετά τό 90 σαν να σταμάτησε κάπως η ανάπτυξη..και το κράτος να πήγε ενάντιας στον φοιτητή..

Φυσικά και έξω δεν είναι ρόδινα..Άμα ήταν έτσι θα είχαμε φύγει όλοι..Αλλά πέραν των σπουδών..στην Ελλάδα αν είσαι οικοδόμος..το ίδιο θα παραμείνεις για μια ζωή..Στο εξωτερικό αν αξίζεις για κάτι παραπάνω, υπάρχουν κάποιες ευκαιρίες ώστε να το αποδείξεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
^ Τρολλ ή δάκτυλοι του Deree οι παραπάνω (όλως τυχαίως μπήκαν με τόσα λίγα μηνύματα η μια με το πρώτο πρώτο μήνυμα του ο "ορκωτός λογιστής",έπεσε πείνα και είπατε να μαζέψετε κανα πελατάκι?).
Ξέρω και εγώ ΠΕΛΟΥΣΙΟΥΣ φίλους μου που μπήκαν στο Deree για Διοίκηση Επιχειρήσεων αφού είχαν περάσει Δασοπονία ή ήταν πολύ στόκοι για να δώσουν Πανελλήνιες. Φυσικά και δουλεύουν τώρα αφού βρήκαν έτοιμα από τους μπαμπάδες τους,εταιρίες και ομίλους,τους απλούς τους τρώει το μαύρο έρεβος μετά το Deree και το κάθε κολέγιο της π...πλάκας.

Καλό κολέγιο είναι για να κάνεις κανα minor (αν διαθέτεις 4 χιλιάρικα και θέλεις να τα φας σε μία συμπληρωματική γνώση για το χαβαλέ),αλλά μέχρι εκεί,δεν έχει καν καλό όνομα στο εξωτερικό,μην παραμυθιάζεστε από τις πρακτικές στην Αμερική,πρακτική είναι δεν θα πάρουν για μεταπτυχιακό κανέναν από ελληνικό ιδιωτικό πανεπιστήμιο,τουλάχιστον στα ονομαστά πανεπιστήμια,γιατί ok δεν είναι όλα καλά να κοιτάτε και το Ranking τους..

Εγώ πιστεύω πως καλύτερα οι Πανελλήνιες ή οι Κατατακτήριες (εφόσον διαθέτεις ήδη πτυχίο ΑΕΙ), και να μην δίνεις άδικα λεφτά σε μια εποχή τέτοιας βαθιάς οικονομικής κρίσης. Εδώ έχω διαβάσει για άτομα που πτώχευσαν και δεν μπορούσαν να αποπληρώσουν τα φοιτητικά δάνεια τους έχοντας τελειώσει το...HARVARD. Τι να λέμε?

Η άλλη καραμέλα είναι για το σάπιο ελληνικό σύστημα εκπαίδευσης και για τις καταλήψεις "Εμείς στο Deree δεν έχουμε κόμματα ούτε καταλήψεις...!"
Που ok κακώς υπάρχουν κομματικές νεολαίες αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να γίνεις μέλος,και εγώ δεν έχασα μέρα ούτε εξάμηνο από τις καταλήψεις της σχολής μου,ούτε στην Κοινωνιολογία,ούτε στα ΜΜΕ που είμαι τώρα. Πουθενά. Όλα τα άλλα είναι για να χρυσώνεται το χάπι των ιδιωτικών και ραπανάκια για την όρεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top