Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εξαρτάται τι θες. Erasmus όλοι πάνε για χαβαλέ, να γνωρίσουν κόσμο και να περάσουν καλά.:smoke: Όσοι γνωστοί μου πήγαν πέρασαν άψογα, πολλοί μάλιστα από αυτούς ανεξαρτητοποιήθηκαν επειδή ήταν η πρώτη φορά που έμειναν μόνοι τους και μάλιστα εξωτερικό. Βέβαια διάβασμα σχεδόν τίποτα και συνήθως αν περάσεις μαθήματα δεν σου αναγνωρίζονται.

Στο μεταπτυχιακό είναι κάπως χειρότερα, δεν πας τόσο για τουρισμό όσο για να διαβάσεις.:( Και πάλι βέβαια μπορείς να περάσεις καλά, αλλά υποτίθεται είσαι και λίγο μεγαλύτερος, δεν έχεις το νου σου μόνο σε μπαρ και φλερτ. Βέβαια μπορείς να κάνεις και Erasmus ως μεταπτυχιακός(αν δεν είχες πάει προπτυχιακά)! Ευκαιρία για λίγο παλιμπαιδισμό ακόμα.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ακριβώς, σκέψου τι θέλεις... Εγώ υποστηρίζω και το διάλειμμα για χαβαλέ, ειδικά αν δεν τίθεται θέμα χρόνου (βλ. στρατός) ή χρημάτων.

Αλλά για μένα ήταν πολύ καλή και η εμπειρία του μεταπτυχιακού, όπου έρχεσαι σε επαφή και τριβή με τον τρόπο που ουσιαστικά σκέφτονται έξω, και -κυρίως- πώς δουλεύουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Erasmus όλοι πάνε για χαβαλέ, να γνωρίσουν κόσμο και να περάσουν καλά.

Προσωπικά δεν θα ήθελα να πάω μόνο για αυτό. Οι περισσότεροι απ' όσους πάνε, δεν κάθονται εκεί τουλάχιστον για 6 μήνες, προκειμένου να περάσουν κάποιο μάθημα και να πάρουν την υποτροφία? 6 μήνες μου φαίνονται πάρα πολλοί μόνο για να καλοπερνάς...

Βέβαια μπορείς να κάνεις και Erasmus ως μεταπτυχιακός(αν δεν είχες πάει προπτυχιακά)!

Αλήθεια υπάρχει τέτοια δυνατότητα? Δεν το έχω ακούσει να συμβαίνει συχνά στην πράξη πάντως...Οι περισσότεροι που πηγαίνουν μάλλον είναιπροπτυχιακοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως ελάχιστοι κάνουν κάτι παραπάνω. Στο λέω επειδή πολλοί φίλοι και η αδερφή μου έχουν πάει. Εντάξει, αν θες μπορείς να διαβάσεις, εγώ όμως αν είχα ένα σωρό άτομα να διασκεδάζουν και να με παρασέρνουν δεν θα μπορούσα.:)

Ναι, μπορείς να πας ως μεταπτυχιακός αλλά δεν πρέπει να έχεις πάει Erasmus προπτυχιακά. Και όντως δεν πάνε πολλοί επειδή υποτίθεται μεταπτυχιακά το βλέπεις πιο σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλά, άλλοι πάνε για χρόνο ολόκληρο...! Και αράζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Στο Πανεπιστήμιο Κύπρου πάντως οι ερασμίτες είναι στο σύνολό τους μεταπτυχιακοί και όχι προπτυχιακοί. Και έρχονται για καλοπέραση.
Μόνο parties είναι οι άτιμοι! :PΆντε και κανένα μάθημα ελληνικών! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Το γνωστό ανέκδοτο με το ΔΟΑΤΑΠ το ξέρετε????:D Έλληνας που σπούδασε στο ΜΙΤ(ναί, στο γνωστό;) ) καταθέτει τα χαρτιά του στο ΔΟΑΤΑΠ(πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ). Στα χαρτιά του το πανεπιστήμιο αναφέρεται ως Massachusetts Institut of Technologie(ή κάπως έτσι:P ). Και τι του λέει ο τύπος στο ΔΟΑΤΑΠ? " Μα που πάτε και τα βρίσκεται αυτά τα πανεπιστήμια!!!!!!":D :P :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπόν, θέλω να κάνω μεταπτυχιακά εξωτερικό και δεν καταλαβαίνω ποια είναι η συσχέτιση στους βαθμούς που ζητάνε. Δηλαδή:
- Τι είναι το Honours degree; (είναι το ίδιο με το good Honours degree; )
- Τι καταλαβαίνετε από αυτό "2:2 numerate or technological discipline", ή αυτό "2:1 honours degree";

Για να δω αν τα πιάνω δηλαδή...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Λοιπόν, θέλω να κάνω μεταπτυχιακά εξωτερικό και δεν καταλαβαίνω ποια είναι η συσχέτιση στους βαθμούς που ζητάνε. Δηλαδή:
- Τι είναι το Honours degree; (είναι το ίδιο με το good Honours degree; )
- Τι καταλαβαίνετε από αυτό "2:2 numerate or technological discipline", ή αυτό "2:1 honours degree";

Για να δω αν τα πιάνω δηλαδή...:worry:

Honours degrees ειναι ολα τα πτυχια που παιρνεις Αγγλια νομιζω, εκτος αν εχεις παει πολυ ασχημα στις εξετασεις, η υπηρχαν αλλα προβληματα. Παρτο ως το στανταρ πτυχιο. Good honours degree φανταζομαι θα εννοουν second class και πανω. Οι βαθμοι πανε ως εξης (απο υψηλοτερο σε χαμηλοτερο)
1) First Class
2) Second class, που χωριζεται σε upper (2:1) και lower (2:2)
3) Third Class

Νομιζω οτι η αντιστοιχια με τα ελληνικα ειναι περιπου 1st- Αριστα, 2:1- Λιαν Καλως, 2:2- Καλως κλπ. Αλλα δεν ξερω καλα τους ελληνικους βαθμους οποτε μπορει να λεω και βλακειες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ok, δηλαδή εγώ που έχω Λίαν καλώς, είμαι στο 2:1;:D
Και αυτό είναι good honours degree;:clapup:

Το honours degree ειναι δηλαδή το third class;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το good οπως το καταλαβαινω ειναι λιγο φλου.. αλλα το 2.1 ειναι σιγουρα good! Οποτε με Λιαν Καλως, μια χαρα σε κοβω!:D

Για που κοιτας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αγγλία. Τώρα σε ποια πόλη δεν ξέρω ακόμα, όπου έχουν την εξειδίκευση που θέλω. Δηλαδή game development.

Άλλη μια ερώτηση είναι. Τα λεφτά για τα δίδακτρα πότε τα πληρώνω, μπροστά ή μπορώ και με δόσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αγγλία. Τώρα σε ποια πόλη δεν ξέρω ακόμα, όπου έχουν την εξειδίκευση που θέλω. Δηλαδή game development.

Άλλη μια ερώτηση είναι. Τα λεφτά για τα δίδακτρα πότε τα πληρώνω, μπροστά ή μπορώ και με δόσεις;

Χμμ, δεν ξερω ακριβως.. Εγω τα πληρωσα νομιζω ανα τριμηνο για το πτυχιο μου, αλλα ηταν λιγα, και τωρα δεν πληρωνω, οποτε δεν ξερω.. Μαλλον καθε τριμηνο, αλλα καλυτερα να ρωτησεις.. Ισως να μπορεις να παρεις και χρηματα μεσω Ευρωπαικης ενωσης βεβαια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Α γεια σου, που μπορώ να δω για προγράμματα χρηματοδότησης, ή υποτροφίες είτε ευρωπαϊκές είτε ελληνικές για εξωτερικό;:worry:

(ευχαριστώ που ασχολείσαι, με κάνεις χαρούμενο :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Πληροφορικάριος είσαι ε ; Είσαι σίγουρος ότι θες μόνο Αγγλία; Γερμανία ας πούμε έχει πιο πολλά καλά μεταπτυχιακά στον τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Βασικά αν και έχω κάνει γερμανικά, δεν θα ήμουν το ίδιο άνετος όσον αφορά την διαμονή μου εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Να ρωτήσω, επειδή στην σελίδα του υπουργείου παιδείας και του ΔΙΚΑΤΣΑ το link για τα αναγνωρισμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού δεν δουλεύει, υπάρχει περίπτωση κάποιος να έχει κάποιο άλλο link ή κάποια λίστα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Και εγώ έψαχνα την συγκεκριμένη σελίδα πριν λίγο καιρό και είχα πρόβλημα. Μετά από αρκετό κόπο βρήκα τη λίστα....

https://www.doatap.gr/_html/recognised_institute.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και εγώ έψαχνα την συγκεκριμένη σελίδα πριν λίγο καιρό και είχα πρόβλημα. Μετά από αρκετό κόπο βρήκα τη λίστα....

https://www.doatap.gr/_html/recognised_institute.php
Ευχαριστώ πολύ! :D

Αυτό το αρχείο βλέπω ότι είναι του 2007, υπάρχει περίπτωση να έχουν αναγνωριστεί και άλλα μετά από αυτήν την έκδοση;

Συγκεκριμένα κάποια που δεν βρίσκω να υπάρχουν στην λίστα από αυτά που με ενδιαφέρουν είναι:
  • Το Imperial College London (το οποίο δεν φαίνεται να υπάρχει καθόλου :worry:) και συγκεκριμένα το τμήμα Computing
  • Το τμήμα Computing & Creative Technologies στο University of Abertay Dundee το οποίο έχει ένα από τα καλύτερα MSc στο Computer Games Technology
  • Το University of Lincoln
Ειδικά για το πρώτο και το δεύτερο απορώ... :worry:
Πως μπορώ να μάθω αν τελικά αναγνωρίζονται και απλά δεν υπάρχουν στην παραπάνω λίστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δες στη σελιδα 50-51 για το Imperial.

To Dundee ουτε εγω μπορω να το βρω (το συγκεκριμενο τμημα δηλαδη) αλλα οι κατηγοριες που εχει εκει φαινεται να μην αντιστοιχουν ακριβως στις κατηγοριες του πανεπιστημιου, οποτε ισως να μπορουσες να τους παρεις ενα τηλεφωνο να ρωτησεις...

To University of Lincoln ειναι το ιδιο με το University of Lincolnshire and Humberside (δες εδω) και ειναι στη σελιδα 30.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top