Αλλαγή σχολείου & μετεγγραφή

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Θέλω να παρω μεταγραφή και δεν με αφηνουν! Ειναι νομιμο κατι τετοιο ρε παιδια;; Δεν εχω δικαιωμα να αλλαξω δηλαδη εφοσον δεν ειμαι ικανοποιημενη;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Θέλω να παρω μεταγραφή και δεν με αφηνουν! Ειναι νομιμο κατι τετοιο ρε παιδια;; Δεν εχω δικαιωμα να αλλαξω δηλαδη εφοσον δεν ειμαι ικανοποιημενη;;; :hmm:

Κανονικα ξερω πως πηγαινεις υποχρεωτικα στο δημοσιο σχολειο της περιοχης σου και δε μπορεις να πας οπου γουσταρεις.Εκτος κι αν εχεις γονιό καθηγητή σε δημόσιο σχολείο.Τότε πας σε όποιο σχολείο θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Οχι, οπου θες πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Οχι, οπου θες πας.

Κι αν όλοι θέλουν να πάνε σε ένα συγκεκριμένο σχολείο,τι γίνεται?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Κανονικα ξερω πως πηγαινεις υποχρεωτικα στο δημοσιο σχολειο της περιοχης σου και δε μπορεις να πας οπου γουσταρεις.Εκτος κι αν εχεις γονιό καθηγητή σε δημόσιο σχολείο.Τότε πας σε όποιο σχολείο θέλεις.
Oπου θες πας...Στο Λυκειο της περιοχης σου στελνει τα χαρτια το γυμνασιο...Μετα τα παιρνεις και πας οπου θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Το λυκειο που ηδη παω ειναι εκτος της περιοχης μου δηλ κ εκει απο μεταγραφη ειχα παει , αλλα τωρα παω Γ λυκειου και θελω οπωσδηποτε να αλλαξω αλλα λενε οτι δεν με αφηνουν να φυγω! αν ειναι δυνατον! τι μπορω να κανω;;;εχω αλλα 3 σχολεια που μπορουν να με δεχθουν! δηλαδη ελεος δεν με αφηνουν να φυγωωω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγαθαρχιδης

Νεοφερμένος

Ο Αγαθαρχιδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Το λυκειο που ηδη παω ειναι εκτος της περιοχης μου δηλ κ εκει απο μεταγραφη ειχα παει , αλλα τωρα παω Γ λυκειου και θελω οπωσδηποτε να αλλαξω αλλα λενε οτι δεν με αφηνουν να φυγω! αν ειναι δυνατον! τι μπορω να κανω;;;εχω αλλα 3 σχολεια που μπορουν να με δεχθουν! δηλαδη ελεος δεν με αφηνουν να φυγωωω!!!
Δειρε καναν καθηγητη, και θα σε διωξουν για απρεπη συμπεριφορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
:ropalo: βρισκεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγαθαρχιδης

Νεοφερμένος

Ο Αγαθαρχιδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Υπαρχει και η πιθανοτητα να μη σε διωξουν, απλα καμια αποβολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
τωρα περα απ την πλακα μιλαω σοβαρα :/ απο περσι θελω να αλλαξωωωω

απλως την στιγμη που θα παω να πω να με αλλαξουν και μ πουν οχι, να τους πεταξω ενα "ξερεις φιλε μου ΔΕΝ εχεις το δικαιωμα να μην μου δωσεις μεταγραφη...!!!! Δεν εισαι μονιμος ΟΥΣΤ!!!! " :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Οπου θες πας. Ετσι κι αλλιως μεχρι τα μεσα οκτωβριου επιτρεπονται κανονικα οι μεταγραφες. Αν επιμενουν να μη στη δινουν τη μεταγραφη πηγαινε στη δευτεροβαθμια κι απο κει θα το κανονισουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Όχι. Η επιλογή σχολείου δεν είναι δικαίωμα του μαθητή. Αν θέλει ένα σχολείο δεν τον δέχεται και αν θέλει κάποιο άλλο δεν τον αφήνει να φύγει. Μόνον αν με χαρτιά αποδειχτεί μετακόμιση, τότε είναι υποχρεωτική για τα σχολεία η μεταγραφή. Και μάλιστα, μετακόμιση σε άλλη περιοχή όπου το σχολείο που φοιτά είναι μακριά από το νέο τόπο κατ και όχι ότι μετακόμισε δυο δρόμους παραπάνω και να θέλει να πάει σε διπλανό σχολείο. Αυτά λένε οι νόμοι και όχι όσα κάποιοι υποθέτουν. (Τώρα αν κάποιος έχει τις κατάλληλες γνωριμίες, όλα γίνονται. Αυτή είναι η Ελλάδα μας).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
γινεται να αλλαξω σχολειο τωρα;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
γινεται να αλλαξω σχολειο τωρα;;;;
Στο φυλλάδιο ενημέρωσης σε εμάς έλεγε ότι γίνονται αλλαγές μέχρι 31 Μαρτίου.Εξάλλου χθες ήρθε και νέα μαθήτρια στην τάξη μου.Οπότε μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

batman1821

Νεοφερμένος

Ο batman1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα. Μολις τελειωσα το γυμνασιο.περασα την Γ ταξη και πηρα το απολυτηριο.λιγο πιο πριν αρχισουν οι εξετασεις μας εδωσαν ενα χαρτι για να επιλεξουμε σε τι και σε πιο σχολειο θα παμε.εγο επελεξα επαλ και επελεξα ενα το οποιο δεν ειναι στην περιοχη μου...τωρα για πρωσωπικους λογους αλλα και για λογους αποστασεως δεν επιθυμω να παω σε εκεινο το επαλ.θελω να παω σε ενα επαλ το οπιο ειναι στην περιοχη μου.αλλα με εχει πιασει ανχος και δεν ξερω αν θα με δεχτουν στο αλλο επαλ η εαν θα γινετε να κανω μεταγραφη.(δεν μετακόμισα η κατι τετοιο...αλλα απλος θελω να παω στο επαλ που ειναι στην περιοχη μου και οχι στο αλλο που επελεξα (το οποιο ειναι σε αλλη περιοχη..) μπορει καποιος να με φωτησει λιγο??θελω βοηθεια πραγματικα.....δεν θελω να παω σε εκεινο το επαλ που επελεξα για σοβαρους προσωπικους λογους αλλα και για λογους αποστασης. (συγνωμη για την ορθογραφια .. το εγραψα γρηγορα ολο αυτο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι για αυτο το θεμα και ψαχνω στο διαδικτυο αλλα δεν μπορω να το βρω.. Υπαρχει καποιο ειδος νομου που δινει στο σχολειο το δικαιωμα να μην αφησει εναν μαθητη να κανει μεταγραφη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisk99

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλημέρα, θελω να ρωτήσω αν γίνεται αλλαγή σχολείου στην 3η λυκείου και συγκεκριμένα σε μουσικό σχολείο. Αν ναι, ποτε πρεπει να κάνω αίτηση? Πριν το Μαιο ή και το καλοκαίρι μπορώ?
Τωρα παω 2α λυκειου.

Thanks in advance :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αμφιβαλλω αν γινεται αφου δεν ησουν πριν σε καποιο αλλο μουσικο λυκειο ωστε να εκανες τα ιδια μαθηματα ειδικα οσον αφορα τα μουσικα, εφοσον ειναι μουσικο.. θα ναι αδυνατο να σε δεχτουν. Βεβαια αν κανεις ενα τηλεφωνο και ρωτησεις δεν θα χασεις κατι, απλα τηλεφωνησε και ρωτα. Αν ενδιαφερεσαι για μουσικες σπουδες και θες να πας σε μουσικο λυκειο, μπορεις να ξεκινησεις τα ειδικα μαθηματα που απαιτουνται ωστε να τα δωσεις του χρονου μαζι με τα υπολοιπα μαθηματα της κατευθυνσης σου, ειναι και αυτο μια λυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top