Κρητικός (Λογοτεχνία Θεωρητικής Γ' Λυκείου)

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Σιγουρα ειναι εξαιρετικα δυσκολη και η σονατα αλλα πιστευω οτι ειναι κειμενο πιο ρομαντικο και με περισσοτερο νοημα;)Παντως εμεις στο φροντιστηριο ειχαμε να το λεμε για τη λογοτεχνια που διαβαζαμε ο,τι καρφωνοταν στο μυαλο του καθε ποιητη.Αποψη μου ειναι πως η λογοτεχνια θα μπορουσε να αντικατασταθει με το δικαιο τοσο για να ξεκολλησει η θεωρητικη κατευθυνση απο τα καθαρα φιλολογικα μαθηματα οσο και γιατι το δικαιο μπορει να αποδειχθει πολυ χρησιμοτερο.
Δεν ξέρω αν θα άντεχα κι άλλη παπαγαλία. Γιατί επίσης δεν μπορώ να σκεφθώ διαφορετικό τρόπο εξέτασης σε ένα μάθημα σαν το Δίκαιο, ειδικά στις Πανελλήνιες.
Προσωπικά, θα προτιμούσα τα τέσσερα μαθήματα της Γ' Δέσμης. Η Λογοτεχνία χάνει τη μαγεία της όταν μπαίνει σε πανελλήνια καλούπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ασυμβιβαστος119

Νεοφερμένος

Ο Ασυμβιβαστος119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα άντεχα κι άλλη παπαγαλία. Γιατί επίσης δεν μπορώ να σκεφθώ διαφορετικό τρόπο εξέτασης σε ένα μάθημα σαν το Δίκαιο, ειδικά στις Πανελλήνιες.
Προσωπικά, θα προτιμούσα τα τέσσερα μαθήματα της Γ' Δέσμης. Η Λογοτεχνία χάνει τη μαγεία της όταν μπαίνει σε πανελλήνια καλούπια.
Σιγουρα θα εξεταζοταν σε στυλ παπαγαλιας αλλα προσωπικα θα μου ηταν πιο ευχαριστο απο τα ατελειωτα κατεβατα της λογοτεχνιας.Οσο για τις δεσμες νομιζω κατι τετοιο επανερχεται με το νεο λυκειο και ισως ειναι καλυτερα ετσι:hmm:Παντως τη λογοτεχνια για να την αγαπησεις χρειαζεται να ασχοληθεις μονος σου μαζι της και οχι φυσικα να την διαβαζεις απο αγγαρεια και μονο για τις πανελλαδικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Σιγουρα θα εξεταζοταν σε στυλ παπαγαλιας αλλα προσωπικα θα μου ηταν πιο ευχαριστο απο τα ατελειωτα κατεβατα της λογοτεχνιας.Οσο για τις δεσμες νομιζω κατι τετοιο επανερχεται με το νεο λυκειο και ισως ειναι καλυτερα ετσι:hmm:Παντως τη λογοτεχνια για να την αγαπησεις χρειαζεται να ασχοληθεις μονος σου μαζι της και οχι φυσικα να την διαβαζεις απο αγγαρεια και μονο για τις πανελλαδικες.
Τη Λογοτεχνία τη διάβαζα λίγο πριν πέσω για ύπνο. Προσωπικά, με χαλάρωνε. Στα λοιπά συμφωνούμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Εγώ πάντως ήθελα πραγματικά να μας βάλουν Κρητικό. Αγαπημένο κομμάτι της ύλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Καλέ αυτές οι απόψεις του τάδε και του δεινα που έχει το βοήθημα στην ανάλυση βλ μαρωνιτης, μακριτζ -που δεν τις καταλαβαίνω και όλες- τις μαθαίνουμε; και οι συνιζισεις και χασμωδιες πρέπει να ξέρω όλες που υπάρχουν; Γιατί μιλάμε για 60 σελίδες ανάλυση και γράφω τη Δευτέρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Καλέ αυτές οι απόψεις του τάδε και του δεινα που έχει το βοήθημα στην ανάλυση βλ μαρωνιτης, μακριτζ -που δεν τις καταλαβαίνω και όλες- τις μαθαίνουμε; και οι συνιζισεις και χασμωδιες πρέπει να ξέρω όλες που υπάρχουν; Γιατί μιλάμε για 60 σελίδες ανάλυση και γράφω τη Δευτέρα..
ε μαθε οποιες σαρεσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Καλέ αυτές οι απόψεις του τάδε και του δεινα που έχει το βοήθημα στην ανάλυση βλ μαρωνιτης, μακριτζ -που δεν τις καταλαβαίνω και όλες- τις μαθαίνουμε; και οι συνιζισεις και χασμωδιες πρέπει να ξέρω όλες που υπάρχουν; Γιατί μιλάμε για 60 σελίδες ανάλυση και γράφω τη Δευτέρα..
Με δικά σου λόγια και αν τις καταλαβαίνεις. Όσο για τις συνιζήσεις και τις χασμωδίες, μαθαίνεις τι είναι και τις εντοπίζεις μονάχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Με δικά σου λόγια και αν τις καταλαβαίνεις. Όσο για τις συνιζήσεις και τις χασμωδίες, μαθαίνεις τι είναι και τις εντοπίζεις μονάχη.

Αχαα.. Το θέμα είναι ότι μάλλον δεν έχω βρει τη διαφορά τους
και δυσκολεύομαι.. Για τις απόψεις αυτό θα κάνω, δεν παίρνει να μαθαίνεις τίποτα απεξω.. Ευχαριστω πολύ! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Τη Δευτέρα γράφω διαγώνισμα στο σχολείο :worry:

Ο Κρητικός τελικά μου άρεσε πάρα πολύ εφόσον στο σχολείο τον πήγαμε στίχο-στίχο...
Απλά όσον αφορά το θέμα της Φεγγαροντυμένης αν π.χ πέσει ερώτηση "Πώς ερµηνεύεται, κατά την άποψή σας, η εµφάνιση της φεγγαροντυµένης στον Κρητικό;" εγώ πρέπει να γράψω όλες τις ερμηνείες αλλα να υποστηρίξω περισσότερο αυτή που πιστεύω εγώ ότι ισχύει;
Η καθηγήτρια στο σχολείο μας έχει ερμηνεύσει την Φεγγαροντυμένη ως η ψυχή της κόρης στην πιο εξιδανικευμένη της μορφή και ότι αυτή από τις υπόλοιπες εκδοχές είναι η πιο ταιριαστή και αυτό φαίνεται από διάφορα στοιχεία στον Κρητικό.

Πνίγομαι σε μία κουταλιά νερό αλλά δε ξέρω αν πρέπει να απαντήσω αποκλειστικά υποκειμενικά στη συγκεκριμένη ερώτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikicr7

Νεοφερμένος

Η aggelikicr7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου θα σας δώσει κάποιο απόσπασμα στο οποίο διαφαίνονται πολύ καθαρά 2-3 εκδοχές για την Φεγγαροντυμένη και λογικά θα σας ζητηθεί να αναφέρετε ένα συγκεκριμένο αριθμό εκδοχών με βάση το απόσπασμα στο οποίο θα μπορείτε να τις υποστηρίξετε.Εγώ θυμάμαι ότι σε τέτοια ερώτηση είχα γράψει ως πρόλογο όλες τις εκδοχές για να είμαι καλυμμένη και μετά ανέλυσα όσες
μπορούσα να υποστηρίξω με βάση το δοθέν κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου θα σας δώσει κάποιο απόσπασμα στο οποίο διαφαίνονται πολύ καθαρά 2-3 εκδοχές για την Φεγγαροντυμένη και λογικά θα σας ζητηθεί να αναφέρετε ένα συγκεκριμένο αριθμό εκδοχών με βάση το απόσπασμα στο οποίο θα μπορείτε να τις υποστηρίξετε.Εγώ θυμάμαι ότι σε τέτοια ερώτηση είχα γράψει ως πρόλογο όλες τις εκδοχές για να είμαι καλυμμένη και μετά ανέλυσα όσες
μπορούσα να υποστηρίξω με βάση το δοθέν κείμενο.
Σε ευχαριστώ. :)
Γενικά είμαι αισιόδοξη για το συγκεκριμένο διαγώνισμα γιατί και στο φροντιστήριο τα πήγα αρκετά καλά αλλά ποτέ δε ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikicr7

Νεοφερμένος

Η aggelikicr7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία.Είμαστε και συντοπίτισσες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ευχαριστώώ :) Ναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikicr7

Νεοφερμένος

Η aggelikicr7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Από Αγρίνιο είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top