[Παλιό Σύστημα] Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

tsoump

Νεοφερμένος

Ο tsoump αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Τα στατιστικα του 2009 παντως λενε οτι μολις το 28% των υποψηφιων ξεπερασαν το 18, σε αυτο το, κατα τα αλλα, γελοιο μαθημα. Παρομοια ποσοστα ανω του 18 ειχαν επισης:

Η Βιολογια γενικης παιδειας (26,68%),
Η Βιολογια θετικης κατευθυνσης (32%),
Τα μαθηματικα θετικης κατευθυνσης (26%),
Η φυσικη θετικης κατευθυνσης (32%),
Οι ΑΟΔΕ τεχνολογικης (25%).

Το 2009 επισης, το 24% των υποψηφιων στις ΑΟΘ εγραψε κατω απο την βαση.


Μα μου λες ότι φυσική κατεύθυνσης γράψανε περισσότεροι από ΑΟΘ πάνω απο 18? :worry::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Μα μου λες ότι φυσική κατεύθυνσης γράψανε περισσότεροι από ΑΟΘ πάνω απο 18? :worry::eek:
Για τη θετική μόνον λέει (χωρίς τεχνολογική) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsoump

Νεοφερμένος

Ο tsoump αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μα καλά είναι δυνατόν? Ένα μάθημα καθαρά διαβάσματος?
Μην μου πεις για ασκήσεις , μια φορά εχουν βάλει το 200Χ τοσο...

Καλα και τι θα γίνει τώρα, θα τρέμουμε μην μας ρίξει η ΑΟΘ? :o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Το μονο που θελω να πω ειναι οτι η ευκολη κατανοηση των ΑΟΘ αποδεικνυεται και η μεγαλη δυσκολια τους εν τελει, γιατι οι μαθητες τις υποτιμουν, και αποφασιζουν να διαβασουν τα πιο "δυσκολα" μαθηματα, οπως τα μαθηματικα και η φυσικη ξερω 'γω. Αν δεν τις υποτιμησεις τις ΑΟΘ, θα ανταμειφθεις. Αν τις υποτιμησεις, θα εχεις κανει ενα μεγαλο λαθος. Νομιζω αυτο φαινεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ απο τα στατιστικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsoump

Νεοφερμένος

Ο tsoump αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εξαρτάται όμως. Αν θες 5ο πεδίο ναι , θα κοιτάξεις να γράψεις όχι 20 αλλά 21. Αν κοιτάς για πεδία που δεν θα προσφέρει η οικονομια τίποτα παρα κάποια μόρια κάτω του 1000 (δεν υποτιμώ ότι είναι λίγα, προς θεου), τότε ναι κοιτάζεις τα ανάλογα μαθήματα βαρύτητας - έστω και υποτιμώντας την οικονομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Μα η συντριπτικη πλειοψηφια των μαθητων που διαλεγουν ΑΟΘ θελουν να ανοιξουν το 5ο πεδιο, στο οποιο οι ΑΟΘ ειναι και μαθημα βαρυτητας [αρα, θα επρεπε να εχει την προσοχη των υποψηφιων].

Οι υποψηφιοι στις -κατα τα αλλα, επαναλαμβανω, "γελοιες"- ΑΟΘ σημειωσαν:

Το 2007 την 3η καλυτερη επιδοση τους σε αυτο το μαθημα (εγραψαν καλυτερα οι θετικαριοι στην βιολογια και στα μαθηματικα γενικης),
Το 2008 την 7η καλυτερη τους επιδοση (εγραψαν καλυτερα οι θετικαριοι στην Χημεια, στην Φυσικη και την βιολογια, στην βιολογια και τα μαθηματικα γενικης και στις ΑΟΔΕ οι τεχνολογικαριοι)
Και το 2009 την 5η τους καλυτερη επιδοση, κ.ο.κ.

Αν οι ΑΟΘ ηταν ενα γελοιο μαθημα που πρεπει απλα καποιος να σου υπενθυμιζει να διαβασεις, θα σημειωναν ποσοστα ανω του 40-50% στους βαθμους πανω απο 18, ΚΑΘΕ χρονια.

Κατι τετοιο δεν συμβαινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Γελοιο ΔΕΝ ειναι, ειναι καθαρα θεμα κατανοησης και εξασκησης. Δεν πας να γραψεις 18+ με 10 ωρες συνολικου διαβασματος μεσα στη χρονια. Μονο αν καταλαβεις και την παραμικρη υποσημειωση εισαι ετοιμος να παλεψεις για το 20-βαθμος που πιανεται με προσπαθεια στις ΑΟΘ. Το 18 για καποιον που ξερει ειναι ευκολο, το 20 ειναι tricky.

Κι εμενα ενας φιλος μου ελεγε οτι ειναι αστειο το μαθημα, και διαβαζει 2-3 φορες οποτε θυμηθει και τετοια. Δεν διαλεξα ΑΟΘ επειδη θελω 5ο πεδιο, οι κυριοι στοχοι μου ειναι στο 4ο. Ομως τα οικονομικα τα εχω ως μια αξιολογη "καβατζα". Εξ'αρχης το πηρα ζεστα το μαθημα και δεν το υποτιμησα, διαβαζω περιπου 2 ωρες τη βδομαδα και εχω φτασει σε σημειο να καταλαβαινω ολους τους μηχανισμους που περιγραφονται στο βιβλιο και να λυνω ασκησεις με ανεση, ωστε να μην εχω πεσει ποτε σε διαγωνισμα του σχολειου κατω απο 19,8. Ακομα και στο ΑΟΔΕ εχω γραψει χαμηλοτερα.

p.s. Δεν κανω φροντιστηριο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Η αδερφή μου έγραψε 19,2 , το 2007 :)
Μου είπε πως είναι εύκολο , αλλά δεν πρέπει να το υποτιμήσεις (!)
Όσο πιο εύκολο νομίζεις ότι είναι , τόσο πιο εύκολα την πατάς !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Παιδια το ΑΟΘ σε ευνοει ΜΟΝΟ για το 5ο πεδιο δηλαδη για τα Οικονομικα και τις παρεμφερεις σχολες.......Αν ηταν ετσι ΟΟΟΟΟΟΛΟΙ θα επερναν και τα Αγγλικα θα εγραφαν 20 και θα εμπαιναν Ιατρικη Αθηνας(λεμε τωρα!!!!)...!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Παιδια το ΑΟΘ σε ευνοει ΜΟΝΟ για το 5ο πεδιο δηλαδη για τα Οικονομικα και τις παρεμφερεις σχολες.......Αν ηταν ετσι ΟΟΟΟΟΟΛΟΙ θα επερναν και τα Αγγλικα θα εγραφαν 20 και θα εμπαιναν Ιατρικη Αθηνας(λεμε τωρα!!!!)...!!!!!
Περίμενε...κάτι δεν ξέρεις σωστά:P
το ΑΟΘ υπολογίζεται σε όλα τα πεδία κανονικά ως 7ο μάθημα, τα αγγλικά είναι ειδικό μάθημα με το οποίο μπορείς να μπεις σε συγκεκριμένες σχολές:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Αν ειναι ετσι τοτε καποιος που παιρνει ΑΟΘ+Μαθηματικα Γενικης και λεμε τωρα και Αγγλικα(ως ειδικο μαθημα!!!) μπορει να βγαλει 30,000 μορια για το 5ο πεδιο που ειναι και τα Τουριστικα...???Εγω ξερω οτι σχολειο μας ειχαν πει να παρουν ΑΟΘ ΟΣΟΙ ενδιαφερονται για το 5ο πεδιο......Εξ΄ αλλου δεν μπορει κανεις να το παρει χωρις τα Μαθηματικα Γενικης....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αν ειναι ετσι τοτε καποιος που παιρνει ΑΟΘ+Μαθηματικα Γενικης και λεμε τωρα και Αγγλικα(ως ειδικο μαθημα!!!) μπορει να βγαλει 30,000 μορια για το 5ο πεδιο που ειναι και τα Τουριστικα...???Εγω ξερω οτι σχολειο μας ειχαν πει να παρουν ΑΟΘ ΟΣΟΙ ενδιαφερονται για το 5ο πεδιο......Εξ΄ αλλου δεν μπορει κανεις να το παρει χωρις τα Μαθηματικα Γενικης....:hmm:
:worry: ναι το παίρνεις με τα μαθηματικά γενικής..αλλά τι σχέση έχει με τα υπόλοιπα? στα υπόλοιπα παιδία θα είναι σαν να έχεις 7 μαθήματα και όχι 6 όπως οι υπόλοιποι. Αλλα ναι είναι βλακεία να το πάρεις χωρίς να θέλεις 5ο πεδίο, το είπαμε και παραπάνω! τώρα αυτά με τα 30000 δεν μπορώ να καταλάβω τι υπολογίζεις λάθος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Αν ειναι ετσι τοτε καποιος που παιρνει ΑΟΘ+Μαθηματικα Γενικης και λεμε τωρα και Αγγλικα(ως ειδικο μαθημα!!!) μπορει να βγαλει 30,000 μορια για το 5ο πεδιο που ειναι και τα Τουριστικα...???Εγω ξερω οτι σχολειο μας ειχαν πει να παρουν ΑΟΘ ΟΣΟΙ ενδιαφερονται για το 5ο πεδιο......Εξ΄ αλλου δεν μπορει κανεις να το παρει χωρις τα Μαθηματικα Γενικης....:hmm:
Μπορεί να βγάλει 22000-24000,ανάλογα το συντελεστή που έχουν τα Αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
:worry: ναι το παίρνεις με τα μαθηματικά γενικής..αλλά τι σχέση έχει με τα υπόλοιπα? στα υπόλοιπα παιδία θα είναι σαν να έχεις 7 μαθήματα και όχι 6 όπως οι υπόλοιποι. Αλλα ναι είναι βλακεία να το πάρεις χωρίς να θέλεις 5ο πεδίο, το είπαμε και παραπάνω! τώρα αυτά με τα 30000 δεν μπορώ να καταλάβω τι υπολογίζεις λάθος:P
Καλα το τραβηξα και εγω ....οχι 30,000......αλλα οπως λεει και η Insomnie
24,000...οποτε δεν θα εχεις και κανενα 20,000 για το τριτο πεδιο και να πιασεις την Ιατρικη...λεμε τωρα....!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Καλα το τραβηξα και εγω ....οχι 30,000......αλλα οπως λεει και η Insomnie
24,000...οποτε δεν θα εχεις και κανενα 20,000 για το τριτο πεδιο και να πιασεις την Ιατρικη...λεμε τωρα....!!!!!
Μα δεν σου δίνουν έξτρα τα Αγγλικά στο 3ο πεδίο!! το ΑΟΘ θα είναι ότι και τα μαθηματικά γενικής για το 3ο πεδίο(αν είσαι από θετική βασικά) ..δηλάδη ένα 7ο μάθημα χωρίς βαρύτητα..άρα δεν σου δίνει κάτι επιπλέον! Απλά αν γράψεις καλά ανεβαίνουν τα μόρια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Καλα το τραβηξα και εγω ....οχι 30,000......αλλα οπως λεει και η Insomnie
24,000...οποτε δεν θα εχεις και κανενα 20,000 για το τριτο πεδιο και να πιασεις την Ιατρικη...λεμε τωρα....!!!!!
Ε,ναι μωρέ-δε θα 'χεις και κανένα εικοσάρι χιλιάρικα μόρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Ε,ναι μωρέ-δε θα 'χεις και κανένα εικοσάρι χιλιάρικα μόρια?
Και εγω ετσι το καταλαβαινω...????:worry::worry::worry::worry:....Δεν ξερω τι να πω....Παντως εγω ΟΣΟΥΣ ξερω που πηγαν για Ιατρικες σχολες δεν πηραν ΚΑΙ ΑΟΘ (αν και ηταν Θετικη και ενδιαφερονταν για 3ο πεδιο)....μονο και μονο επειδη δινει (ΑΝ οντως δινει...:confused::confused::confused:) ΕΞΤΡΑ μορια...???!!!!!Μπορει και να ειμαι κουτος.....αλλα μπορει και να μην ισχυει!!!!Will figure it out SOMEDAY....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Και εγω ετσι το καταλαβαινω...????:worry::worry::worry::worry:....Δεν ξερω τι να πω....Παντως εγω ΟΣΟΥΣ ξερω που πηγαν για Ιατρικες σχολες δεν πηραν ΚΑΙ ΑΟΘ (αν και ηταν Θετικη και ενδιαφερονταν για 3ο πεδιο)....μονο και μονο επειδη δινει (ΑΝ οντως δινει...:confused::confused::confused:) ΕΞΤΡΑ μορια...???!!!!!Μπορει και να ειμαι κουτος.....αλλα μπορει και να μην ισχυει!!!!Will figure it out SOMEDAY....
πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν καταλαβαίνεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν καταλαβαίνεις:P
Δεν καταλαβαινω αυτο που λες:(:(:(:worry::worry:....δηλαδη οτι αν παρεις ΑΟΘ σε ευνοει και για τα υπολοιπα πεδια εκτος του 5ου...:(:(:(????It doesn' t make ANY sense to ME.....:redface::confused::confused::confused:???Και απλως σου δινω ενα πολυ τραβιγμενο και ισως ακυρο παραδειγμα με τις Ιατρικες σχολες........δεν ξερω ετσι το εκλαμβανω το οτι ευνουνται ΟΛΑ τα πεδια ανεξαρτητως......:confused::confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top