Πόσο μπορεί να γράψει κανείς στα Αρχαία;

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
η λογοτεχνία απ'ότι κατάλαβα θέλει έμφυτο ταλέντο:P:D

μπα...ωιμιζω καλη προετοιμασια και να ξερεις πως τη διαβαζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Πέρυσι τα αρχαία ήταν πιο εύκολα,μην τρελαθούμε κιόλας.Φέτος μπορεί το μεν άγνωστο να μην ήταν δύσκολο(ήταν δε δυσκολότερο από το περσινό οπού η μετάφραση έβγαινε με μια πρώτη ανάγνωση)αλλά η επιλογή των ενοτήτων στο γνωστό ήταν αιφνιδιαστική καθώς από τα ηθικά νικομάχεια είχαν τεθεί και πέρυσι θέματα.
Εξάλλου,φέτος οι επιδόσεις των μαθητών στα Αρχαία ήταν χειρότερες από πέρυσι κατί που εν μέρει εξηγεί τη μερική πτώση των βάσεων και αντίστοιχα την περσινή εκτίναξη των βάσεων.
Γενικά,νομίζω ότι τα θέματα σε όλα τα μαθήματα ήταν πιο απαιτητικά από την προηγούμενη χρονιά(με αποκορύφωμα τα λατινικά)χωρίς αυτό να τα χαρακτηρίζει δύσκολα.Απλά έπρεπε να κρατηθούν οι ισορροπίες για να μην έχουμε βάσεις πάνω από 19000.
Όσο για τα αρχαία,με λίγη τύχη και πολύ διάβασμα γράφει κάποιος και 20.


και μένα έτσι μου φανηκαν ρε παιδιά...τα φετινά ήταν σίγουρα πιο δύσκολα...ακόμα και η εισαγωγή ήταν αντι sos...και η πρώτη ερμηνευτική με την αντιγόνη με είχε δυσκολέψει αρκετά...εντάξει το αγνωστο μπορεί να μην ήταν δύσκολο αλλά το γνωστό είναι αυτό που καθορίζει το ποσοστό των μαθητών που γράφουν άριστα και αυτών που πέφτουν κάτω πο τη βάση...εκεί χρειάζεται παντού λεπτομέρεια ενω στο άγνωστο στη μετάφραση είναι πολύ ελαστικοι!οι βαθμολογητές...20 δεν ξέρω αν γίνεται να πάρει κάποιος και απο τους 2 βαθμολογητές...εμένα ο ένας μου έβαλε 99 νομίζω και ο άλλος 91...τελικά βγήκε 95 και είμαι υπερ ευχαριστημένη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top