Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,420 εγγεγραμμένα μέλη και 2,395,349 μηνύματα σε 74,312 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 473 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχολές ΑΕΝ (Εμποροπλοιάρχων)

~Dida~ (Μυστικό)

Φοιτητής

H Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H ~Dida~ μετά από πολλή σκέψη έγραψε στις 01:51, 10-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Pan0s21
Έχω περάσει με πανελλήνιες από επαλ μηχανικός αεν....τι πρέπει να κάνω ρε παιδιά για να μάθω που πέρασα, σε ποια πόλη;; Και πότε πρέπει να πάω να κάνω εγραφη στην σχολή;;.. Επίσης στον πίνακα που ανακοίνωσε με τους κληθέντες τώρα το υπουργιο δεν με έχει μέσα καν...
Δεν σε έχει γιατί έχεις περάσει μέσω πανελληνίων, η λίστα έχει μόνο όσους κατέθεσαν αίτηση με το απολυτήριό τους.
Όσο για την σχολή πρέπει να περιμένεις να βγούν τα τελικά αποτελέσματα.. καλού κακού πάρε ενα τηλ.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pan0s21 (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Σχολή Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού Γενική Σειρά και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Pan0s21 έγραψε στις 11:53, 21-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από ~Dida~
Δεν σε έχει γιατί έχεις περάσει μέσω πανελληνίων, η λίστα έχει μόνο όσους κατέθεσαν αίτηση με το απολυτήριό τους.
Όσο για την σχολή πρέπει να περιμένεις να βγούν τα τελικά αποτελέσματα.. καλού κακού πάρε ενα τηλ.
Έχω πάρει πολλά τηλ στην σχολή... αλλά λένε δεν γνωρίζουν τίποτα περιμένουν το υπουργείο ναυτιλίας να δώσει την τελική ημερομηνία εγραφης οπότε περιμένουμε...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria s.

Νεοφερμένος

H maria s. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H maria s. Μαθήτρια Γ' Λυκείου έγραψε στις 11:57, 21-09-12:

μετράει τι κατευθυνση είσαι? και πότε περίπου κάνεις τα χαρτιά για να μπείς με απολυτήριο λυκείου?
Παράθεση

Pan0s21 (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Σχολή Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού Γενική Σειρά και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Pan0s21 έγραψε στις 12:00, 21-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από maria s.
μετράει τι κατευθυνση είσαι? και πότε περίπου κάνεις τα χαρτιά για να μπείς με απολυτήριο λυκείου?
Νομίζω πρέπει να ανοίξεις το 5ο πεδίο για τις πανελλήνιες που μπενεις ποιο εύκολα, Μαρία δεν γνωρίζω, εγώ από Επαλ μπήκα... επίσης μπορείς να μπεις και με απολυτήριο που πρέπει να κάνεις τα χαρτιά σου τον Ιούνιο-Ιούλιο βγαίνει ανακοίνωση!
Παράθεση

manosp97

Νεοφερμένος

Ο manosp97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O manosp97 έγραψε στις 17:47, 25-09-12:

Καλησπέρα σας! Εγώ είμαι πρώτη λυκείου και θέλω να περάσω σε ΑΕΝ (Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού). Αν πάρω θεωρητική κατεύθυνση θα μπορώ να περάσω στην συγκεκριμένη σχολή;
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,631 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 17:49, 25-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από manosp97
Καλησπέρα σας! Εγώ είμαι πρώτη λυκείου και θέλω να περάσω σε ΑΕΝ (Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού). Αν πάρω θεωρητική κατεύθυνση θα μπορώ να περάσω στην συγκεκριμένη σχολή;
Ναι, αρκεί να πάρεις μαθηματικά γενικής ως μάθημα επιλογής. Αλλά μπορείς να περάσεις και με απολυτήριο λυκείου εκεί
(Εκεί θέλει να έχεις καλό απολυτήριο, proficiency, να είσαι πολύτεκνος για να έχεις πάρα πολλά μόρια και να περάσεις σίγουρα...)
Παράθεση

manosp97

Νεοφερμένος

Ο manosp97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O manosp97 έγραψε στις 18:03, 25-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Ναι, αρκεί να πάρεις μαθηματικά γενικής ως μάθημα επιλογής. Αλλά μπορείς να περάσεις και με απολυτήριο λυκείου εκεί
(Εκεί θέλει να έχεις καλό απολυτήριο, proficiency, να είσαι πολύτεκνος για να έχεις πάρα πολλά μόρια και να περάσεις σίγουρα...)
Δηλαδή και να μην πάρω μαθηματικά θα μπορώ να περάσω;
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,631 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 20:47, 25-09-12:

Απο πανελλαδικές, μόνο με μαθηματικά
Παράθεση

Bugatti_Veyron

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O Bugatti_Veyron έγραψε στις 21:17, 25-09-12:

Με μαθηματικά και Αρχές οικονομικής Θεωρίας, ωστε να μπορείς να εχεις το 5ο πεδίο. (Με το απολυτήριο δεν ξέρω τι γίνεται) Πάντως ενας φίλος μου που εχει περάσει μου είπε πως εχει λιγο δύσκολα μαθήματα...
Επίσεις εχω ακούσει απο πολλούς την φράση "απο όλες τις κατευθήνσεις μπορείς να περάσεις παντού,το θέμα ειναι πως μετα στη σχολή να μη τα καταφέρνεις".
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 21:22, 25-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bugatti_Veyron
Με μαθηματικά και Αρχές οικονομικής Θεωρίας, ωστε να μπορείς να εχεις το 5ο πεδίο. (Με το απολυτήριο δεν ξέρω τι γίνεται) Πάντως ενας φίλος μου που εχει περάσει μου είπε πως εχει λιγο δύσκολα μαθήματα...
Επίσεις εχω ακούσει απο πολλούς την φράση "απο όλες τις κατευθήνσεις μπορείς να περάσεις παντού,το θέμα ειναι πως μετα στη σχολή να μη τα καταφέρνεις".
Δε θέλει ΑΟΘ, δεν είναι στο 5ο πεδίο η σχολή αλλά στο 4ο.

απο όλες τις κατευθήνσεις μπορείς να περάσεις παντού
Θεωρητικά ναι, αλλά θα γράψεις 20 σε όλα για να έχεις 18.600 στα άλλα πεδία;
Παράθεση

Bugatti_Veyron

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O Bugatti_Veyron έγραψε στις 21:32, 25-09-12:

Δε θέλει ΑΟΘ, δεν είναι στο 5ο πεδίο η σχολή αλλά στο 4ο.
Για 4ο πεδίο ήξερα πως θέλει φυσική γιαυτό το είπα.

Θεωρητικά ναι, αλλά θα γράψεις 20 σε όλα για να έχεις 18.600 στα άλλα πεδία;
Ε.ναι..αυτο θελω να πώ,αλλα μη βλέπεις μόνο τα μόρια..γενικώς,ας πούμε την πιάνει την σχολή που θέλει, τι θα κανει μετα που θα εχει μόνο μαθηματικα και φυσική? σ'αυτο βασίζομαι...
Παράθεση

CITCOC (Kωνσταντίνος Κελέσης)

Φοιτητής

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O CITCOC έγραψε στις 02:07, 27-09-12:

Υπαρχει καποια σελιδα που μπορουμε να δουμε ανα εξαμηνο τι μαθηματα γινονται στις ΑΕΝ? δεν μπορω να βρω πουθενα
Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

H xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,065 μηνύματα.

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 02:13, 27-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από CITCOC
Υπαρχει καποια σελιδα που μπορουμε να δουμε ανα εξαμηνο τι μαθηματα γινονται στις ΑΕΝ? δεν μπορω να βρω πουθενα
χμ ισωσ εδω https://sites.google.com/site/aenmak...des-mathematon
Παράθεση

αλεχανδρος

Νεοφερμένος

Ο αλεχανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O αλεχανδρος έγραψε στις 20:31, 01-10-12:

παιδιαα ξερει κανεις αν μπορω να περασω μηχανικος εμποροπλοιαρχων χωρις πανελλαδικες ??
Παράθεση

~Dida~ (Μυστικό)

Φοιτητής

H Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H ~Dida~ μετά από πολλή σκέψη έγραψε στις 22:46, 05-10-12:

Μπορείς με τον βαθμό του απολυτηρίου σου Αλέξανδρε.

Επίσης οι σχολές είναι 2: ΑΕΝ Μηχανικών και ΑΕΝ Εμποροπλοιάρχων. Το λέω επειδή απ'τον τρόπο που το γράφεις φαίνετε να νομίζεις οτι ειναι μια (μηχανικός εμποροπλοιάρχων) ,αν κατάλαβα εγω λάθος, sorry.
Παράθεση

αλεχανδρος

Νεοφερμένος

Ο αλεχανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O αλεχανδρος έγραψε στις 12:52, 11-10-12:

Ναι το ξερω οτι ειναι δυο :ρ τι ακριβως πρεπει να εχω για να περασω με απολυτιριο μονο ??
Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,289 μηνύματα.

H φρι . έγραψε στις 13:02, 11-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από αλεχανδρος
Ναι το ξερω οτι ειναι δυο :ρ τι ακριβως πρεπει να εχω για να περασω με απολυτιριο μονο ??
καλο βαθμο
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αλεχανδρος

Νεοφερμένος

O αλεχανδρος έγραψε στις 16:19, 11-10-12:

αφτο το ξερω ποσο πανω κατω θελω να μαθω :ρ
Παράθεση

~Dida~ (Μυστικό)

Φοιτητής

H ~Dida~ μετά από πολλή σκέψη έγραψε στις 22:06, 11-10-12:

Όσο πάνε κι ανεβαίνουν οι βάσεις.. Οπότε όσο πιο ψηλά τόσο πιο καλά, γενικά όπως είδα τις φετινές βάσεις χρειάζεσαι πάνω απο 17 τουλάχιστον για να έχεις αρκετές ελπίδες. Για γενική σειρά μιλάω πάντα.. Αν ανήκεις σε κάποια ειδική κατηγορία (πολύτεκνος κλπ) τα πράγματα είναι καλύτερα.
Παράθεση

αλεχανδρος

Νεοφερμένος

O αλεχανδρος έγραψε στις 12:40, 12-10-12:

οκ σε εφχαριστω πολυ
Παράθεση

Μιχάλης Π.

Απόφοιτος

Ο Μιχάλης Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Μιχάλης Π. έγραψε στις 19:44, 13-10-12:

Απο εναν φιλο μου το παραθετω οπως το γραψε..

"Λοιπόν παλικάρια , φέτος δίνω πανελλήνιες και έχω σκοπό να περάσω εμπορικό ναυτικό , είτε με τα μόρια των πανελληνίων , είτε με απολυτήριο λυκείου...
Τα σχετικά τα ξέρω , χρήματα , ζόρια , συνθήκες (εντός πλοίου, εντός σχολής)..
Τέλος πάντων το έχω ψάξει το θέμα ...
Με τα πολλά λοιπόν , θέλω να κάνω μια ερώτηση και από εδώ κρίνονται πολλά...
Όποιος ξέρει και θέλει να βοηθήσει , παρακαλώ...
Λοιπόν...
1) Είμαι από Κομοτηνή και θέλω να πάω μηχανικών (μιας και έχω αρκετά μεγάλη μυωπία για πλοιάρχων) , σε ποια σχολή θα με συνηστούσατε να πάω? (εσωτερικής φοίτησης , μιας και δεν διαθέτω χρήματα και για κανέναν λόγο δεν ζητάω από τους γονείς μου)
2) Ναι τα χαρτιά τα λέει στην προκήρυξη, αλλά περίπου τι χαρτιά χρειάζονται?
3) Στις υγειονομικές εξετάσεις , που πρέπει να τις κάνω? (στην πόλη μου? η στην πόλη που είναι η σχολή? [έχουν δικούς τους γιατρούς?])
4) Γίνετε αν πχ. γραφτώ στην σχολή Χίου , να πάω στην Θεσσαλονίκη που έχει και εκεί σχολή? Για να μην τρέχω μέχρις την Χίου?
(Παρακαλώ βοηθήστε αν μπορείτε)
Αλέξανδρος Τ. "
Παράθεση

psilos1975

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 118 μηνύματα.

O psilos1975 έγραψε στις 20:02, 13-10-12:

ΔΕΝ ξερω να υπαρχει ακομα η σχολη στην μηχανιωνα θεσσ εγω εκει ημουν το 1996 στο 1ο ετος..

μεναμε μεσα και και τρωγαμε εκει.
Παράθεση

catherine.#

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H catherine.# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H catherine.# έγραψε στις 20:42, 13-10-12:

Ναι η σχολη υπαρχει ακομη στη Μηχανιωνα.
Παράθεση

Unforgiven21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O Unforgiven21 έγραψε στις 17:51, 08-01-13:

καλησπερα σε ολη την κοινοτητα..θα ηθελα να ρωτησω ποσο αυξηθηκαν οι βασεις για τον πλοιαρχο εμπορικου ναυτικου και ποσο εχουν φτασει τωρα;;οποιος ξερει σας παρακαλω να μου πει...ευχαριστω...
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 18:15, 08-01-13:

http://www.ert.gr/exams/images/stori.../2012/H-90.pdf
Παράθεση

Unforgiven21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O Unforgiven21 έγραψε στις 18:42, 08-01-13:

φιλε δηλαδη ειναι 10 χιλιαδες;;τι εννοει πρωτου και τελευταιου βαθμοσ;εγω θελω βασεις..δεν λεει;;
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 18:45, 08-01-13:

Δε σε ενδιαφέρει με πόσο μπήκε ο πρώτος. Ο τελευταίος μπήκε με 10851 άρα αυτή είναι η βάση.
Παράθεση

Unforgiven21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Unforgiven21 έγραψε στις 18:57, 08-01-13:

τα 10851 ειναι δυσκολο να τα πιασει καποιος μετριος μαθητης...;
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 19:00, 08-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Unforgiven21
τα 10851 ειναι δυσκολο να τα πιασει καποιος μετριος μαθητης...;
πόσο μέτριος; Αν είσαι τεχνολογική κατεύθυνση μπορείς πιο εύκολα γιατί είναι στο 4ο πεδίο και δε χάνεις μόρια.
Επιπλέον, αν δε το πιασεις, μπορείς να μπεις και με απολυτήριο λυκείου. Γι' αυτο κοίτα να έχεις απολυτήριο πάνω απο 15. Και τέλος, αν έχεις lower παίρνεις +2000 μορια. Αν έχεις proficiency παίρνεις 4000 μόρια (δε μιλάω για τις πανελλαδικές, αλλά για την εισαγωγή με απολυτήριο λυκείου)
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,215 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 19:00, 08-01-13:

Αναλόγως τι εννοείς μέτριος.

Δεν είναι τρομερά πολλά τα μόρια, αλλά χρειάζεται πάντα αφοσίωση και κόπο, γιατί τα τελευταία χρόνια τα πράγματα στις πανελλαδικές δυσκολεύουν περισσότερο.
Μια φίλη μου πέρασε φέτος από θεωρητική κατεύθυνση στη σχολή εμποροπλοιάρχων έχοντας ελάχιστη σχέση με τα μαθηματικά. Έγραψε καλά στα κατεύθυνσης (από 14 ως 18) και στα μαθηματικά γενικής 11.

Πάντως μην αγχώνεσαι, κενά να μην αφήνεις, να επιμένεις στο διάβασμα τώρα από την β λυκείου και δεν είναι άπιαστο όνειρο.

πόσο μέτριος; Αν είσαι τεχνολογική κατεύθυνση μπορείς πιο εύκολα γιατί είναι στο 4ο πεδίο και δε χάνεις μόρια.
Επιπλέον, αν δε το πιασεις, μπορείς να μπεις και με απολυτήριο λυκείου. Γι' αυτο κοίτα να έχεις απολυτήριο πάνω απο 15. Και τέλος, αν έχεις lower παίρνεις +2000 μορια. Αν έχεις proficiency παίρνεις 4000 μόρια (δε μιλάω για τις πανελλαδικές, αλλά για την εισαγωγή με απολυτήριο λυκείου)
Εντάξει, αλλά αφού είναι β λυκείου ακόμα, δεν έχει λόγο να βασίζεται πολύ στο απολυτήριο. Μην ξεχνάμε ότι η συγκεκριμένη σχολή έχει ζήτηση και οι θέσεις για αυτούς που μπαίνουν με απολυτήριο είναι ελάχιστες.
Παράθεση

Unforgiven21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Unforgiven21 έγραψε στις 19:11, 08-01-13:

παιδια εγω παντως αγχωνομαι γιατι δεν ειμαι παρα πολυ καλος και επισης δν διαβαζω πολυ φετος σε αυτα τα μαθηματα γιατι λενε κατευθυνση φυσικη καιμαθηματικα δεν χρειαζονται καθολου για του χρονου...ειναι αληθεια αυτο;;;
Παράθεση

eya382

Νεοφερμένος

H eya382 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H eya382 έγραψε στις 23:18, 11-01-13:

Καλησπερα σας!! Θα ηθελα να σας ρωτησω αν με ενα απολυτηριο γενικου λυκειου 16,9...και με lower πανω κατω τι πιθανοτητες εχω να μπω στη σχολη πλοιαρχων..οπουδηποτε( βεβαια καλυτερα μηχανιωνα αλλα οκ)..και κατι αλλο !! ειμαι ηδη στη σχολη πληροφορικης και επικοινωνιων και σε λιγο παιρνω πτυχιο..υπαρχει περιπτωση να μπορω να περασω με κατατακτηριες???Σας ευχαριστω πολυ!
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,037 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 23:34, 11-01-13:

Απο οσο γνωριζω απο ενα φιλο μου που εκανα πριν 1 χρονο αιτηση με απολυτηριο ηταν γυρος στο 15 ο τελευταιος που πηραν
Παράθεση

eya382

Νεοφερμένος

H eya382 έγραψε στις 23:39, 11-01-13:

σε ευχαριστω πολυ!!! τιποτα για κατατακτηριες δεν ξερουμε εε??
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,037 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 23:41, 11-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από eya382
σε ευχαριστω πολυ!!! τιποτα για κατατακτηριες δεν ξερουμε εε??
δυστηχος οχι καλητερα παρα ενα τηλεφωνω στην σχολη
Παράθεση

eya382

Νεοφερμένος

H eya382 έγραψε στις 23:53, 11-01-13:

ωραια θα παρω!!σορι που σε πριζω thoba19.. η φοιτηση ειναι δωρεαν αν δεν κανω λαθος!!???
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

O Thoba19 έγραψε στις 16:52, 12-01-13:

ωραια θα παρω!!σορι που σε πριζω thoba19.. η φοιτηση ειναι δωρεαν αν δεν κανω λαθος!!???
ναι
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 17:24, 12-01-13:

Καλησπερα σας!! Θα ηθελα να σας ρωτησω αν με ενα απολυτηριο γενικου λυκειου 16,9.

χαλαρά την πιάνεις. Εξάλλου σκέψου οι περισσότεροι μπαίνουν με πανελλαδικές στη σχολή. Και συνήθως με απολυτήριο λυκείου μπαίνουν αυτοί που δεν έπιασαν τη βάση (10.000) οπότε λίγο δύσκολο να έχουν μεγαλύτερο απολυτήριο απ' το δικό σου.
Παράθεση

Unforgiven21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Unforgiven21 έγραψε στις 18:29, 12-01-13:

παιδια θελω να ρωτησω σε ποιο πεδιο ειναι η σχολη εμποροπλοιαρχων και αν ειναι ευκολο για ενα μετριο μαθητη να περασει εκει...;
Παράθεση

eya382

Νεοφερμένος

H eya382 έγραψε στις 22:06, 12-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Unforgiven21
παιδια θελω να ρωτησω σε ποιο πεδιο ειναι η σχολη εμποροπλοιαρχων και αν ειναι ευκολο για ενα μετριο μαθητη να περασει εκει...;
νομιζω οτι ειναι στο 5!!!
Παράθεση

eya382

Νεοφερμένος

H eya382 έγραψε στις 22:08, 12-01-13:

χαλαρά την πιάνεις. Εξάλλου σκέψου οι περισσότεροι μπαίνουν με πανελλαδικές στη σχολή. Και συνήθως με απολυτήριο λυκείου μπαίνουν αυτοί που δεν έπιασαν τη βάση (10.000) οπότε λίγο δύσκολο να έχουν μεγαλύτερο απολυτήριο απ' το δικό σου.
το ελπιζω!!! να σε ρωτησω γνωριζεις αν παιρνω μορια απο πτυχιο πληροφορικης? απο τει!
Παράθεση

Unforgiven21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Unforgiven21 έγραψε στις 22:39, 12-01-13:

καποιοι λενε στο 4ο...καποιος που ειναι σιγουρος ας μου πει παρακαλω...
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

O Thoba19 έγραψε στις 01:42, 15-01-13:

4
Παράθεση

Unforgiven21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Unforgiven21 έγραψε στις 05:50, 15-01-13:

εγινε ευχαριστω...
Παράθεση

nikoc95

Νεοφερμένος

Ο nikoc95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O nikoc95 έγραψε στις 19:15, 04-02-13:

μία ερώτηση θέλω να κάνω. αν κάποιος έχει proficiency και lower, όταν λέμε ότι δίνουν μόρια, τι εννοούμε; δίνουν μόρια στον τελικό βαθμό τον πανελλήνιων η δίνει μόρια αν κάποιος θέλει να εισαχθεί μέσω απολυτήριου Λυκείου?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 27-02-17 στις 23:24. Αιτία: διόρθωση κεφαλαίων και greeklish
Παράθεση

potkapot

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O potkapot έγραψε στις 12:41, 05-02-13:

Τα μόρια αυτά προστίθονται στον βαθμό του απολυτηρίου λυκείου, ΑΝ κάποιος συμμετέχει με το απολυτήριο λυκείου για να μπει στις ΑΕΝ.
Τα μόρια που προστίθονται είναι +2000 για όποιον έχει proficiency, +1500 για advanced και +1000 για Lower.
Δηλαδή κάποιος με απολυτήριο 17.2, και advanced θα έχει: 17.2 Χ 1000 + 1500 = 18700
Παράθεση

maryan

Νεοφερμένος

H maryan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H maryan έγραψε στις 15:08, 07-02-13:

Γεια σε όλους !!Λόγω της κατάστασης στη χώρα και επειδή είναι δύσκολο να βρω μία δουλειά σκέφτηκα το ενδεχόμενο εισαγωγής σε άλλη σχολή (από το να κάθομαι) και φυσικά με καλύτερο επαγγελματικά μέλλον ! Έχω ήδη τελειώσει σπουδές (μόλις πήρα πτυχίο) και σκέφτηκα την εμποροπλοιάρχων σαν καλή ευκαιρία!! Εσείς τι λέτε μπορεί μία γυναίκα να τα καταφέρει στον τομέα γιατί και ως γνωστόν είναι και ανδροκρατούμενο επάγγελμα ή να αλλάξω τελείως προσανατολισμό????? Το λέω για να μην πάει και χαμένος ο κόπος μου τοοοοοόσο διάβασμα ) ..Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!!
Παράθεση

triantafullaki :)

Φοιτητής

H triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εργοθεραπείας (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H triantafullaki :) έγραψε στις 13:50, 16-02-13:

Παιδιά καλησπέρα ^^. Θέλω να σας ρωτήσω για την ΑΕΝ. Έχω τελειώσει το 2008 με το λύκειο και είχα δώσει πανελλαδικές παίρνοντας μάθημα γενικής παιδείας βιολογία. Έβγαλα 18000 μόρια και μπήκα φιλολογία Αθηνών την οποία και τελείωσα. Έχω 1 proficiency στα αγγλικά (βρίσκομαι και στη διαδικασία απόκτησης επάρκειας ) και 1 Β2 - Lοwer στα γαλλικά. Απολυτήριο έχω Λίαν Καλώς και 17.9 . Μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για να μπω στην ΑΕΝ Ασπροπύργου μόνο με το απολυτήριο του 2008, ή πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες για να δώσω πανελλαδικά μαθηματικά γενικής παιδείας ; Οτιδήποτε κάνω για την ΑΕΝ θα το κάνω του χρόνου . Δεν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας, ούτε όμως ανήκω σε ειδική κατηγορία. Διάβασα και τις 20 σελίδες εδώ πολύ χρήσιμες και κατατοπιστικές. Σχετικά με τη σχολή, αν περάσω, είτε με πανελλήνιες είτε με απολυτήριο, θα δω εμπειρικά αν μπορώ να ανταπεξέλθω ή όχι, και πάλι σας ευχαριστώ για το χρήσιμο υλικό που παραθέσατε ως τώρα
Παράθεση

potkapot

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O potkapot έγραψε στις 11:55, 17-02-13:

Καλημέρα Βάσια,
Μπορείς μόνο με το απολυτήριο, (το οποίο μαζί με τα +2000 του prof θα γίνει 19.9), μόνο με πανελλήνιες, ή και με τα 2. Αν δώσεις πανελλήνιες, θα πρέπει να δώσεις όλα τα μαθήματα. Προσωπικά πιστεύω πως αφού έχεις αυτό το βαθμό απολυτηρίου, και prof, η είσοδος είναι σίγουρη για μέσω απολυτηρίου, το οποίο μπορείς να το κάνεις και αυτή τη χρονιά, και τον Σεπτέμβριο να είσαι στην σχολή.
Στην σχολή, θα μπορείς να ανταπεξέλθεις, έχεις την εμπειρία και τις γνώσεις από την σχολή που τέλειωσες. Το δύσκολο θα είναι στους 2 εκπαιδευτικούς πλόες, όπου μπαίνουν πολλά εμπόδια για τις γυναίκες
Παράθεση

Unforgiven21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Unforgiven21 έγραψε στις 12:02, 17-02-13:

να ρωτησω και εγω κατι παιδια, ειμαι β λυκειου φετος και θελω να περασω αεν με απολυτηριο...ποσο πρεπει να βγαλω απολυτηριο για να ειμαι σιγουρα μεσα;;επισης, εχω ενα πτυχιο Basic λεγεται...πιανει τιποτα αυτο;;ευχαριστω
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους