Το Νέο(;) Λύκειο

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
https://www.alfavita.gr/arthron/apo...nasio-2etes-neo-lykeio-aallages-sta-mathimata

Χθες λοιπόν δημοσιεύτηκε η πρόταση του υπουργείου παιδείας για ριζικές αλλαγές σε Γυμνασιο και Λύκειο.
Γνωμη μου: Με μια πρώτη ανάγνωση, φαίνεται μια γενναία προσπάθεια εκσυγχρονισμού, στα πρότυπα θαρρώ του προγράμματος IB. Η φιλοσοφία εκ πρώτης όψεως μοιάζει αρκετά σωστή θα έλεγα. Υπάρχουν βεβαια αρκετά σημεία που μπορεί κάποιος να βρεί "ψεγάδια" - πολλά από αυτά είναι τόσο εξόφθαλμα που αναρωτιέσαι αν αυτός που έγραψε το κείμενο έχει ποτέ περάσει έξω από σχολική αίθουσα στην Ελλάδα. Μεγάλο θέμα γίνεται επίσης για το κατα πόσο τέτοιες αλλαγές καταπολεμούν ή ενισχύουν την παραπαιδεία :hmm:.
Συνοψίζοντας, με μια πρώτη ανάγνωση μου άφησε μια αίσθηση "φιλότιμης¨προσπάθειας εκσυγχρονισμού του σχολείο, η οποία όμως νομίζω οτί πολύ δύσκολα θα εφαρμοστεί και ίσως φέρει μεγαλύτερο χάος απ ότι ήδη υπάρχει στην εκπαίδευση.

Ποια είναι η γνωμη σας; Τι σας άρεσε και τι οχι στις προτάσεις; Τι θα μπορούσατε να δείτε σε εφαρμογη στο ελληνικό Γυμνασιο/Λυκειο και τι δεν μπορεί να συμβει ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα; Τι αδικίες και τι δυσκολίες μπορούν να δημιουργηθουν; Κατα πόσο μπορούν αλλαγές οπως αυτές που περιγράφονται, όντως να ωφελήσουν το μαθητη, τον καθηγητή, το σχολείο και εν τέλει την κοινωνια; Θα σας άρεσε να είστε μαθητές σε ένα τέτοιο σχολείο; Ποιες ειναι οι γνώμες και τα σχόλια σας γενικότερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν το έχω διαβάσει, απλά θα πω ότι με εκνευρίζει η νοοτροπία "ό,τι κάνουν οι ξένοι είναι εκσυγχρονισμός". Ότι δηλαδή πρέπει συνέχεια να ακολουθούμε τα πρότυπα των άλλων. Δηλαδή απ'τη μία αυτό και απ'την άλλη μας ζαλίζουν "ΔΙΕΠΡΕΨΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΤΟ..." με το χάλια σύστημα το δικό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν νομίζω πως υπάρχει αντιγραφή ενός ξένου συστήματος, οκ προφανώς υπάρχουν ιδέες αλλά εγώ δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου, νομίζω είναι μια αρκετά καλή προσπάθεια. Γνώμη μου προς το πρώτο μήνυμα είναι πως η λογική ότι οι αλλαγές θα φέρουν χάος είναι πολύ συντηρητική και καταλήγει τελικά στο να μη γίνεται τίποτα, και ακόμη περισσότερο όταν υπάρχουν προτάσεις αρκετά καινοτόμες. Το ζήτημα είναι να σχεδιασθεί μια σταδιακή εφαρμογή σε βάθος χρόνου.

Όσον αφορά τις προτάσεις, στη πλειονότητά τους είναι αρκετά προοδευτικές, γίνεται λόγος για σημαντική αλλαγή/ελάφρυνση της διδασκόμενης ύλης, καταργούνται οι σχολικές εξετάσεις και οι βαθμολογική αξιολόγηση που καθιστά το σχολείο ανταγωνιστικό, αγχωτικό και αποκρουστικό για τους μαθητές, καταργούνται και οι πανελλαδικές, προσφέροντας συνολικά πολύ επιπλέον χρόνο για μάθημα κάθε έτος, υπάρχει η στόχευση της καταπολέμησης της παραπαιδείας με το πιστοποιητικό γλωσσομάθειας και Η/Υ μέσα στο σχολείο και την απουσία εξετάσεων, ενισχύεται η δημοκρατική λειτουργία του με την αναφορά στις μαθητικές κοινότητες και τον σύλλογο διδασκόντων, ενώ γίνεται έτσι και μια προσπάθεια μετατόπισης του εξετασιοκεντρικού τρόπου διδασκαλίας σε πιο ανθρώπινες μεθόδους, εισάγεται το πολλαπλό βιβλίο, καταργούνται οι παρωχημένες και τυπολατρικές παρελάσεις, προσευχές και εκκλησιασμοί, ενώ θετική είναι και η στροφή προς ένα ολοήμερο σχολείο που θα είναι ανοικτό στην τοπική κοινωνία και όχι απομονωμένο, άρα και φιλικό προς τους μαθητές και τους γονείς τους. Γενικά οι προτάσεις είναι πολύ καλές για να εφαρμοσθούν στην πράξη και ακολουθούν τις πλέον σύγχρονες επιταγές της παιδαγωγικής επιστήμης.

Υπάρχουν βέβαια και αρκετά αρνητικά σημεία, εκ των οποίων σημειώνω τα εξής:

- Δεν γίνεται καμιά αναφορά στην αναγκαιότητα μαζικών διορισμών καθηγητών και γενναίας αύξησης της δημόσιας χρηματοδότησης που είναι προϋπόθεση για να εφαρμοστεί οτιδήποτε.
-Δε γίνεται καμιά αναφορά στο περιεχόμενο της ύλης και στα προγράμματα σπουδών, δηλαδή ποια μαθήματα πρέπει να διδάσκονται και πώς, ούτε λόγος πχ για την αντιφασιστική-αντιρατσιστική εκπαίδευση.
- Το τετραετές γυμνάσιο-διετές λύκειο είναι μια ανούσια πρόταση που θα αποδιοργανώσει την όλη προσπάθεια και ίσως οδηγήσει στο κλείσιμο πολλών σχολείων ενώ θα έχει και γραφειοκρατικά θέματα. Τα πλεονεκτήματα που θα είχε μπορούν κάλλιστα να εφαρμοστούν στο ισχύον σύστημα.
- Διαφωνώ με την κοινωνική εργασία που προβλέπεται για τους μαθητές, θεωρώ πως δεν πρέπει να υποκαθίσταται η λειτουργία του δημοσίου από τους μαθητές και ίσως γίνεται για να εξοικονομηθεί κόστος, εθελοντικές δράσεις που έχουν σχέση με το περιβάλλον και τον πολιτισμό είναι αναγκαίες
- Προβληματικές είναι οι ρυθμίσεις για τα Πανεπιστήμια στο σκέλος της ευελιξίας στα πτυχία και τις σπουδές, καθώς υπάρχει κίνδυνος για τα επαγγελματικά δικαιώματα. Επίσης, η διαδικασία εισαγωγής που προτείνεται είναι υπεραπλουστευτική και δύσκολα θα λειτουργήσει, περίμενα κάτι πιο επεξεργασμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Δεν το έχω διαβάσει, απλά θα πω ότι με εκνευρίζει η νοοτροπία "ό,τι κάνουν οι ξένοι είναι εκσυγχρονισμός". Ότι δηλαδή πρέπει συνέχεια να ακολουθούμε τα πρότυπα των άλλων. Δηλαδή απ'τη μία αυτό και απ'την άλλη μας ζαλίζουν "ΔΙΕΠΡΕΨΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΤΟ..." με το χάλια σύστημα το δικό μας.


Δεν αντιγραφουν ακριβως ξένα εκπαιδευτικά συστήματα, απλα ο τρόπος λειτουργίας που προτείνουν μου θυμιζει λίγο το IB, το οποίο πρόγραμμα υπάρχει και στην Ελλάδα.

Γνώμη μου προς το πρώτο μήνυμα είναι πως η λογική ότι οι αλλαγές θα φέρουν χάος είναι πολύ συντηρητική και καταλήγει τελικά στο να μη γίνεται τίποτα, και ακόμη περισσότερο όταν υπάρχουν προτάσεις αρκετά καινοτόμες. Το ζήτημα είναι να σχεδιασθεί μια σταδιακή εφαρμογή σε βάθος χρόνου.

Όσον αφορά τις προτάσεις, στη πλειονότητά τους είναι αρκετά προοδευτικές, γίνεται λόγος για σημαντική αλλαγή/ελάφρυνση της διδασκόμενης ύλης, καταργούνται οι σχολικές εξετάσεις και οι βαθμολογική αξιολόγηση που καθιστά το σχολείο ανταγωνιστικό, αγχωτικό και αποκρουστικό για τους μαθητές, καταργούνται και οι πανελλαδικές, προσφέροντας συνολικά πολύ επιπλέον χρόνο για μάθημα κάθε έτος, υπάρχει η στόχευση της καταπολέμησης της παραπαιδείας με το πιστοποιητικό γλωσσομάθειας και Η/Υ μέσα στο σχολείο και την απουσία εξετάσεων, ενισχύεται η δημοκρατική λειτουργία του με την αναφορά στις μαθητικές κοινότητες και τον σύλλογο διδασκόντων, ενώ γίνεται έτσι και μια προσπάθεια μετατόπισης του εξετασιοκεντρικού τρόπου διδασκαλίας σε πιο ανθρώπινες μεθόδους, εισάγεται το πολλαπλό βιβλίο, καταργούνται οι παρωχημένες και τυπολατρικές παρελάσεις, προσευχές και εκκλησιασμοί, ενώ θετική είναι και η στροφή προς ένα ολοήμερο σχολείο που θα είναι ανοικτό στην τοπική κοινωνία και όχι απομονωμένο, άρα και φιλικό προς τους μαθητές και τους γονείς τους. Γενικά οι προτάσεις είναι πολύ καλές για να εφαρμοσθούν στην πράξη και ακολουθούν τις πλέον σύγχρονες επιταγές της παιδαγωγικής επιστήμης.

Υπάρχουν βέβαια και αρκετά αρνητικά σημεία, εκ των οποίων σημειώνω τα εξής:

- Δεν γίνεται καμιά αναφορά στην αναγκαιότητα μαζικών διορισμών καθηγητών και γενναίας αύξησης της δημόσιας χρηματοδότησης που είναι προϋπόθεση για να εφαρμοστεί οτιδήποτε.
-Δε γίνεται καμιά αναφορά στο περιεχόμενο της ύλης και στα προγράμματα σπουδών, δηλαδή ποια μαθήματα πρέπει να διδάσκονται και πώς, ούτε λόγος πχ για την αντιφασιστική-αντιρατσιστική εκπαίδευση.
- Το τετραετές γυμνάσιο-διετές λύκειο είναι μια ανούσια πρόταση που θα αποδιοργανώσει την όλη προσπάθεια και ίσως οδηγήσει στο κλείσιμο πολλών σχολείων ενώ θα έχει και γραφειοκρατικά θέματα. Τα πλεονεκτήματα που θα είχε μπορούν κάλλιστα να εφαρμοστούν στο ισχύον σύστημα.
- Διαφωνώ με την κοινωνική εργασία που προβλέπεται για τους μαθητές, θεωρώ πως δεν πρέπει να υποκαθίσταται η λειτουργία του δημοσίου από τους μαθητές και ίσως γίνεται για να εξοικονομηθεί κόστος, εθελοντικές δράσεις που έχουν σχέση με το περιβάλλον και τον πολιτισμό είναι αναγκαίες
- Προβληματικές είναι οι ρυθμίσεις για τα Πανεπιστήμια στο σκέλος της ευελιξίας στα πτυχία και τις σπουδές, καθώς υπάρχει κίνδυνος για τα επαγγελματικά δικαιώματα. Επίσης, η διαδικασία εισαγωγής που προτείνεται είναι υπεραπλουστευτική και δύσκολα θα λειτουργήσει, περίμενα κάτι πιο επεξεργασμένο.

Συμφωνω νομίζω σχεδον σε όλα που αναφέρεις. Η αλήθεια είναι οτι αλλαγές ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν, και η συγκεκριμένη πρόταση προσωπικά μου αρέσει ως πρώτη ιδέα, αλλά παραείναι νομίζω αισιόδοξη για τα σημερινα δεδομένα.

Εκκλησιασμούς και παρελάσεις δεν το συζητώ καν, αυτά είναι για να κοιτάμε το δέντρο και να χάνουμε το δάσος, υπάρχουν πολλά πιο σημαντικά σημεία για τα οποία μπορουμε να μιλήσουμε.

Ενα σημείο που βρισκώ πολύ χρήσιμο και σχεδον καινοτόμο (για τα δεδομενα μεχρι το '12 που αποφοίτησα) είναι οι εργασίες και το "δοκίμιο" (i.e. extented essay στο IB). Ως φοιτήτρια σε πανεπιστήμιο εξωτερικού βρήκα οτι ήμουν εντελώς απροετοίμαστη στο να ανταπεξέλθω σε ακαδημαικού επιπέδου εργασίες, κάτι που δεν ισχυε για τους συμφοιτητές μου που αποφοίτησαν με άλλα προγράμματα. Οι "ερευνητικές εργασίες" που κάναμε σε Γυμνάσιο/Λύκειο ήταν ως επι το πλείστον τσαπατσούλικες και επιδερμικές, ακολουθώντας τη λογική "Ας αντιγράψω μια σελίδα απο wiki στα γρήγορα, γιατί έχω να μάθω να κλείνω και τα ρήματα για αυριο".
Το δοκίμιο αυτό όμως θα μπορούν να το γράψουν οι μαθητές μόνοι τους; Θα φτάνουν οι ήδη διορισμένοι καθηγητές για να τους υποστηριξουν; Αν οχι, θα μετράει για την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο; Εαν μετράει, και το εκπαιδευτικό προσωπικό που υπάρχει δεν επαρκεί, δε θα ανοίξει καινούρια "μπίζνα" για τα φροντιστήρια;

Επίσης...τηλεκπαίδευση και τάξεις τουλάχιστον των 20 ατόμων.Τι εννοούν αν δεν υπάρχουν 20 παιδια δε θα γίνεται τμήμα; Δηλαδή αν 15 παιδιά σε ένα σχολείο θέλουν να κανουν Βιολογία θα πρέπει να μεταφερθουν σε άλλο σχολείο; Ή να συγχωνευθουν τα σχολεία; Και τι γινεται με την επαρχία; Ήδη τα περισσότερα "Μαθήματα Επιλογής" δεν προσφέρονται σε όλα τα Λύκεια στην επαρχία. Ξέρω περιπτώσεις παιδιών που ταξίδευαν καθε Σαββατο Κεφαλονια-Πάτρα για να κάνουν ιδιαίτερα γραμμικό σχέδιο και να δώσουν Πανελλήνιες καθώς δεν υπήρχε ούτε φροντιστήριο αναλογο στο νησι, ούτε καν το ανάλογο μάθημα στο ίδιο το σχολείο. Λεφτά δεν έχουμε και για προσλήψεις και συγχωνέυσεις μου μυρίζουν. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Ειδικά για το μάθημα των Αγγλικών να τονίσουμε ότι το προτεινόμενο μάθημα δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την προετοιμασία που κάνουν τα παιδιά για να απο-κτήσουν πτυχίο ξένης γλώσσας. Τουναντίον έχει να κάνει με την ουσιαστική εκμά-θηση της γλώσσας και όχι με την απόκτηση κάποιου προσόντος, άρα τα φροντιστή-ρια ξένων γλωσσών δεν έχουν καμία βοήθεια να προσφέρουν στο μαθητή. "

Ο Τ Ι Ν Α Ν Ε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
"Ειδικά για το μάθημα των Αγγλικών να τονίσουμε ότι το προτεινόμενο μάθημα δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την προετοιμασία που κάνουν τα παιδιά για να απο-κτήσουν πτυχίο ξένης γλώσσας. Τουναντίον έχει να κάνει με την ουσιαστική εκμά-θηση της γλώσσας και όχι με την απόκτηση κάποιου προσόντος, άρα τα φροντιστή-ρια ξένων γλωσσών δεν έχουν καμία βοήθεια να προσφέρουν στο μαθητή. "

Ο Τ Ι Ν Α Ν Ε

:whatever:

Δηλαδή θα μάθουμε μια γλώσσα, αλλά δεν θα μάθουμε κάποιο προσόν: δεν θα την μιλάμε, γράφουμε ή καταλαβαίνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

murtoudi

Νεοφερμένος

Η murtoudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
μεταξύ των αλλαγων που προτάθηκαν ή πρόκειται να προταθούν, ακούγεται οτι ειναι και η καταργηση της πρωινης προσευχης και του εκκλησιασμου. να και κατι καλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
μεταξύ των αλλαγων που προτάθηκαν ή πρόκειται να προταθούν, ακούγεται οτι ειναι και η καταργηση της πρωινης προσευχης και του εκκλησιασμου. να και κατι καλο..

το πρώτο σου μήνυμα και κράζεις την εκκλησία; κουλ.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

murtoudi

Νεοφερμένος

Η murtoudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
το πρώτο σου μήνυμα και κράζεις την εκκλησία; κουλ.. :D

επιβαλλοταν μια δυνατη εναρξη :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Γιατί κάτι μου λέει ότι θα γίνει πολύ αργά έως και καθόλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

murtoudi

Νεοφερμένος

Η murtoudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γιατί κάτι μου λέει ότι θα γίνει πολύ αργά έως και καθόλου

πολυ καλο για να ειναι αληθινο , ε? :P κι εγω αμφιβαλλω για το αν οντως θα πραγματοποιηθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Γιατί κάτι μου λέει ότι θα γίνει πολύ αργά έως και καθόλου

γιατί θα γίνει πολύ αργά. μπορεί και καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
πολυ καλο για να ειναι αληθινο , ε? :P κι εγω αμφιβαλλω για το αν οντως θα πραγματοποιηθει

αν γίνει θα γίνει μετά από δε ξέρουν και αυτοί πότε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

murtoudi

Νεοφερμένος

Η murtoudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
αν γίνει θα γίνει μετά από δε ξέρουν και αυτοί πότε

μετά τον τριτο παγκοσμιο στο ευκολο, νωριτερα δεν το κοβω να γινεται :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
αν γίνει θα γίνει μετά από δε ξέρουν και αυτοί πότε

δεν θα γίνει πότε. πιο πιθανό είναι οι μαθητές απλώς να μην προσεύχοντε ή να μην πάνε καν στην "προσευχή". Ακόμα και τότε σιγά μην καταργήσουν αυτή την βλακεία του σκοταδισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

murtoudi

Νεοφερμένος

Η murtoudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
δεν θα γίνει πότε. πιο πιθανό είναι οι μαθητές απλώς να μην προσεύχοντε ή να μην πάνε καν στην "προσευχή". Ακόμα και τότε σιγά μην καταργήσουν αυτή την βλακεία του σκοταδισμού.

εχω πετυχει σκηνικο οι μαθητες να ζητανε απεγνωσμενα να κανουν προσευχη το πρωι, προκειμενου να χασουν 3 λεπτα μαθηματος. και γενικα μια τετοια ταση κυριαρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
δεν θα γίνει πότε. πιο πιθανό είναι οι μαθητές απλώς να μην προσεύχοντε ή να μην πάνε καν στην "προσευχή". Ακόμα και τότε σιγά μην καταργήσουν αυτή την βλακεία του σκοταδισμού.

Σκέψου σε εμάς μας έλεγε κάποτε ο Λυκειάρχης ότι όποιος αργεί στην προσευχή δε θα πάει την 1η ώρα για μάθημα
Η μόνη καθηγήτρια που χάρηκε είναι μια που εκείνη την χρονιά έβαλε για την γιορτή της 28 Οκτωβρίου ομιλία του Μεταξά​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
εχω πετυχει σκηνικο οι μαθητες να ζητανε απεγνωσμενα να κανουν προσευχη το πρωι, προκειμενου να χασουν 3 λεπτα μαθηματος. και γενικα μια τετοια ταση κυριαρχει

Ναι. Και μετά σου γράφει η άλλη ότι δεν επηρεάζοντε τα παιδιά και πως διαθέτουν κριτική σκέψη ακόμα και αν μεγαλώσουν θρήσκοι.. nope

Σκέψου σε εμάς μας έλεγε κάποτε ο Λυκειάρχης ότι όποιος αργεί στην προσευχή δε θα πάει την 1η ώρα για μάθημα
Η μόνη καθηγήτρια που χάρηκε είναι μια που εκείνη την χρονιά έβαλε για την γιορτή της 28 Οκτωβρίου ομιλία του Μεταξά​

τραγική. παρ'όλα αυτά, τσέκαρε αυτό :
htts://www.youtube.com/watch?v=KzY1D1flhT8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

murtoudi

Νεοφερμένος

Η murtoudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σκέψου σε εμάς μας έλεγε κάποτε ο Λυκειάρχης ότι όποιος αργεί στην προσευχή δε θα πάει την 1η ώρα για μάθημα
Η μόνη καθηγήτρια που χάρηκε είναι μια που εκείνη την χρονιά έβαλε για την γιορτή της 28 Οκτωβρίου ομιλία του Μεταξά​

χαχαχα νομιζω μπορουμε να φανταστουμε το λογο. τραγικο.. πολυ "μπροστα" ο διευθυντης -_-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
χαχαχα νομιζω μπορουμε να φανταστουμε το λογο. τραγικο.. πολυ "μπροστα" ο διευθυντης -_-

ενώ η καθηγήτρια που μου είπε καλά θα σας κάνει και αυτή πολύ μπροστά :p :P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top