Το Λύκειο στη Σουηδία

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται τόσο κακό που στην Ελλάδα πολλοί είναι αυτοί που συνεχίζουν γενικό λύκειο. Υποτίθεται οτι θελουμε να προαγουμε την παιδεία, η λύση δεν είναι να κόψουμε το λύκειο στους μισούς, ουτε βέβαια να το υποβαθμισουμε απ όλες τις απόψεις. Ο στόχος θεωρώ πως είναι να μπορούν να πηγαίνουν όλοι στο λύκειο και να εχουν υψηλης ποιότητας διδασκαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται τόσο κακό που στην Ελλάδα πολλοί είναι αυτοί που συνεχίζουν γενικό λύκειο. Υποτίθεται οτι θελουμε να προαγουμε την παιδεία, η λύση δεν είναι να κόψουμε το λύκειο στους μισούς, ουτε βέβαια να το υποβαθμισουμε απ όλες τις απόψεις. Ο στόχος θεωρώ πως είναι να μπορούν να πηγαίνουν όλοι στο λύκειο και να εχουν υψηλης ποιότητας διδασκαλία.

Δηλαδή παιδεία για σένα είναι μόνο το γενικό λύκειο?Δλδ κάποιος που μετά το γυμνάσιο,επειδή δεν είχε τις δυνατότητες να συνεχίσει σε γενικό λύκειο και πήγε σε ΕΠΑΛ κ έγινε ηλεκτρολόγος ή πήγε σε ένα ΙΕΚ και έκανε πχ μία παραϊατρική ειδικότητα,θεωρείται λιγότερο μορφωμένος από κάποιον που τελείωσε ΓΕΛ με βαθμό απολυτηρίου 9,5 και δουλεύει σερβιτόρος ή ανειδίκευτος εργάτης σε κάποιο εργοστάσιο? :hmm:

Γιατί πρέπει δλδ η κομμώτρια/ο φύλακας/η πωλήτρια/η αισθητικός/ο οδηγός/ο σερβιτόρος/η ταμίας να έχει βγάλει γενικό λύκειο? :hmm:

Προσωπικά θεωρώ πως όταν κάποιος δεν μπορεί να συνεχίσει σε ΓΕΛ,πρέπει να πηγαίνει σε ΕΠΑΛ/ΙΕΚ.Τώρα το ότι έχουν υποβαθμιστεί τα ΕΠΑΛ κτλ είναι άλλη υπόθεση.Φυσικά όμως,δεν πρέπει να γίνεται και το αντίστροφο,δλδ μαθητές που υποτιμούν τις ικανότητές τους και ενώ μπορούν να συνεχίσουν σε ΓΕΛ,πηγαίνουν σε ΕΠΑΛ/ΙΕΚ γιατί έχουν ακούσει για το "χαβαλέ" που παίζει εκεί.Εγώ έχω μία συμμαθήτρια που του χρόνου (α' λυκείου),που ενώ οι βαθμοί της είναι αρκετά καλοί (νομίζω έβγαλε 15-16),θα πάει σε ιδιωτικό ΙΕΚ για να γίνει αισθητικός (να μάθει μακιγιάζ,κτλ).Επίσης σχεδόν όλα τα αγόρια της τάξης μου προετοιμάζονται από τώρα για το ΕΠΑΛ...:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δηλαδή παιδεία για σένα είναι μόνο το γενικό λύκειο?Δλδ κάποιος που μετά το γυμνάσιο,επειδή δεν είχε τις δυνατότητες να συνεχίσει σε γενικό λύκειο και πήγε σε ΕΠΑΛ κ έγινε ηλεκτρολόγος ή πήγε σε ένα ΙΕΚ και έκανε πχ μία παραϊατρική ειδικότητα,θεωρείται λιγότερο μορφωμένος από κάποιον που τελείωσε ΓΕΛ με βαθμό απολυτηρίου 9,5 και δουλεύει σερβιτόρος ή ανειδίκευτος εργάτης σε κάποιο εργοστάσιο? :hmm:

Γιατί πρέπει δλδ η κομμώτρια/ο φύλακας/η πωλήτρια/η αισθητικός/ο οδηγός/ο σερβιτόρος/η ταμίας να έχει βγάλει γενικό λύκειο? :hmm:

Προσωπικά θεωρώ πως όταν κάποιος δεν μπορεί να συνεχίσει σε ΓΕΛ,πρέπει να πηγαίνει σε ΕΠΑΛ/ΙΕΚ.Τώρα το ότι έχουν υποβαθμιστεί τα ΕΠΑΛ κτλ είναι άλλη υπόθεση.Φυσικά όμως,δεν πρέπει να γίνεται και το αντίστροφο,δλδ μαθητές που υποτιμούν τις ικανότητές τους και ενώ μπορούν να συνεχίσουν σε ΓΕΛ,πηγαίνουν σε ΕΠΑΛ/ΙΕΚ γιατί έχουν ακούσει για το "χαβαλέ" που παίζει εκεί.Εγώ έχω μία συμμαθήτρια που του χρόνου (α' λυκείου),που ενώ οι βαθμοί της είναι αρκετά καλοί (νομίζω έβγαλε 15-16),θα πάει σε ιδιωτικό ΙΕΚ για να γίνει αισθητικός (να μάθει μακιγιάζ,κτλ).Επίσης σχεδόν όλα τα αγόρια της τάξης μου προετοιμάζονται από τώρα για το ΕΠΑΛ...:whistle::whistle:

η Bold φραση μου εφτιαξε το βραδυ :clapup::clapup::clapup:

(αν και γενικα με το συλλογισμο σου δεν διαφωνω, ειμαι υπερ του διαχωρισμου των μαθητων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται τόσο κακό που στην Ελλάδα πολλοί είναι αυτοί που συνεχίζουν γενικό λύκειο. Υποτίθεται οτι θελουμε να προαγουμε την παιδεία, η λύση δεν είναι να κόψουμε το λύκειο στους μισούς, ουτε βέβαια να το υποβαθμισουμε απ όλες τις απόψεις. Ο στόχος θεωρώ πως είναι να μπορούν να πηγαίνουν όλοι στο λύκειο και να εχουν υψηλης ποιότητας διδασκαλία.

Με τι κίνητρο μπορείς να πείσεις κάποιον που δεν θέλει να διαβάσει (για προσωπικούς λόγους και επιθυμίες) να τελειώσει και Γενικό Λύκειο; Επίσης με τι σκοπό; Έτσι έχουμε, κακοδιαχείριση και σπατάλη ανθρώπινου δυναμικού και ωρών διδασκαλίας χωρίς κάποιο αντίκρισμα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τι εμποδίζει αυτόν που δεν θέλει να διαβάσει από το να πάει σε ΕΠΑΛ? Ή να σταματήσει τις σπουδές μετά το Γυμνάσιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Τι εμποδίζει αυτόν που δεν θέλει να διαβάσει από το να πάει σε ΕΠΑΛ? Ή να σταματήσει τις σπουδές μετά το Γυμνάσιο?

Η κυρα Σούλα από απέναντι :worry::worry::whistle:
(αν αυτό δε σου φαίνεται καλό ως επιχείρημα τότε κακώς γύρισες στην Ελλάδα -είχες γράψει σε άλλο θρεντ για το πού έχεις ζήσει,λογικά θα το θυμάσαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Η κυρα Σούλα από απέναντι :worry::worry::whistle:
(αν αυτό δε σου φαίνεται καλό ως επιχείρημα τότε κακώς γύρισες στην Ελλάδα -είχες γράψει σε άλλο θρεντ για το πού έχεις ζήσει,λογικά θα το θυμάσαι)

ποιος σου έχει πει ότι η Ελλάδα έχει μαζεμένα όλα μα όλα τα στραβά επάνω της? δεν είμαστε από τις καλύτερες χώρες και φυσικά υστερούμε σε πολλούς τομείς- ένας από αυτούς και η παιδεία- αυτό δεν το αρνούμαι. δεν μπορώ όμως την υπεροψία σου. "η Ελλάδα είναι χάλια, και μόλις ενηλικιωθώ θα φύγω στο εξωτερικό ζώντας με τα λεφτά των γονιών μου".
αν είσαι κατά του να συνεχίζουν όλοι το λύκειο, εσύ γιατί να πας του χρόνου? αφού είναι χάλια, όπως λες. γιατί δεν κάνεις κάτι άλλο?γιατί δεν πας σε μια ιδιωτική σχολή για να αποκτήσεις τις γνώσεις που έχουν και οι Σουηδέζοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
ποιος σου έχει πει ότι η Ελλάδα έχει μαζεμένα όλα μα όλα τα στραβά επάνω της? δεν είμαστε από τις καλύτερες χώρες και φυσικά υστερούμε σε πολλούς τομείς- ένας από αυτούς και η παιδεία- αυτό δεν το αρνούμαι. δεν μπορώ όμως την υπεροψία σου. "η Ελλάδα είναι χάλια, και μόλις ενηλικιωθώ θα φύγω στο εξωτερικό ζώντας με τα λεφτά των γονιών μου".
αν είσαι κατά του να συνεχίζουν όλοι το λύκειο, εσύ γιατί να πας του χρόνου? αφού είναι χάλια, όπως λες. γιατί δεν κάνεις κάτι άλλο?γιατί δεν πας σε μια ιδιωτική σχολή για να αποκτήσεις τις γνώσεις που έχουν και οι Σουηδέζοι?

α)Μη βγαίνεις οφ (δεν απαντάω για να μη βγω κ εγώ οφ κ άλλη μία συζήτηση εδώ στο ischool γίνει μπάχαλο)
β)Μήπως γιατί εγώ βγάζω 18 κ 3 κ δεν καθυστερώ το επίπεδο της τάξης (λέω εγώ τώρα)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
α)Μη βγαίνεις οφ (δεν απαντάω για να μη βγω κ εγώ οφ κ άλλη μία συζήτηση εδώ στο ischool γίνει μπάχαλο)
β)Μήπως γιατί εγώ βγάζω 18 κ 3 κ δεν καθυστερώ το επίπεδο της τάξης (λέω εγώ τώρα)?

Α... ενώ αυτοί που δεν βγάζουν 18,3 δεν πρέπει να πηγαίνουν λύκειο γιατί θα σας καθυστερούν εσάς τις μεγαλοφυϊες... οκ, δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
α)Μη βγαίνεις οφ (δεν απαντάω για να μη βγω κ εγώ οφ κ άλλη μία συζήτηση εδώ στο ischool γίνει μπάχαλο)
β)Μήπως γιατί εγώ βγάζω 18 κ 3 κ δεν καθυστερώ το επίπεδο της τάξης (λέω εγώ τώρα)?

Άκου να δεις τζίνιους,ο βαθμός δεν λέει τίποτα.Το επαλ δεν είναι η έσχατη λύση για κάποιον που δεν βγάζει 18,αλλά άλλη μια εναλλακτική για εκμάθηση επαγγέλματος.
Θα φτάσεις 18 ετών,θα δώσεις πανελλήνιες και εκεί θα δεις,ότι ο βαθμός που είχες στην τρίτη γυμνασίου δεν παίζει κανένα ρόλο. Θα δεις άτομα,που ήταν σημαία,να γράφουν 14-15,αλλά και αυτούς,"που σου καθυστερούν την τάξη",να γράφουν 18-19 και να μπαίνουν πολυτεχνεία. Το θέμα δεν είναι να μην πας πανεπιστήμιο ή λύκειο,επειδή βαριέσαι να διαβάσεις,αλλά να το κάνεις συνειδητοποιημένα. Και αυτή είναι η μεγαλύτερη διαφορά με το εξωτερικό,όπου κάποιος μπορεί,να πάει επαλ με άριστα,επειδή το επάγγελμα,που θέλει,το μαθαίνει και χωρίς πανεπ.

υγ: Είσαι και εσύ μέρος της νοοτροπίας,που -και καλά- κριτικάρεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Θα δεις ... αυτούς,"που σου καθυστερούν την τάξη",να γράφουν 18-19 και να μπαίνουν πολυτεχνεία.
Αυτοί που "καθυστερούν την τάξη" είναι άτομα που έρχονται στο λύκειο κατά λάθος, δεν ανοίγουν ποτέ βιβλίο, δημιουργούν συνεχώς προβλήματα, περνάνε χαριστικά τις τάξεις και στο τέλος για να τους ξεφορτωθούν τους δίνουν δώρο ένα απολυτήριο με 9,5. Έχεις συναντήσει πολλούς "μαθητές" σαν αυτούς να ...μπαίνουν στα πολυτεχνεία;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αυτοί που "καθυστερούν την τάξη" είναι άτομα που έρχονται στο λύκειο κατά λάθος, δεν ανοίγουν ποτέ βιβλίο, δημιουργούν συνεχώς προβλήματα, περνάνε χαριστικά τις τάξεις και στο τέλος για να τους ξεφορτωθούν τους δίνουν δώρο ένα απολυτήριο με 9,5. Έχεις συναντήσει πολλούς "μαθητές" σαν αυτούς να ...μπαίνουν στα πολυτεχνεία;


προφανώς δεν αναφέρεται σε αυτού του είδους μαθητές αλλά σε εκείνους που στο γυμνάσιο είχαν μόνο 14, 15 άντε και κανένα 16άρι στα πιο απαιτητικά μαθήματα ενώ στο λύκειο σταδιακά βελτιώνονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αυτοί που "καθυστερούν την τάξη" είναι άτομα που έρχονται στο λύκειο κατά λάθος, δεν ανοίγουν ποτέ βιβλίο, δημιουργούν συνεχώς προβλήματα, περνάνε χαριστικά τις τάξεις και στο τέλος για να τους ξεφορτωθούν τους δίνουν δώρο ένα απολυτήριο με 9,5. Έχεις συναντήσει πολλούς "μαθητές" σαν αυτούς να ...μπαίνουν στα πολυτεχνεία;

Καλά και γω καθηστερούσα στην τάξη γιατί δεν μπορούσα να ξυπνήσω. Ούτε πήρα 9,5 απολυτήριο ούτε ήταν τα μαθήματα αδιάφορα για μένα. Νταξ μη γενικεύεις πολλοί δεν μπορούσαν να ξυπνήσουν το πρωί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Αυτοί που "καθυστερούν την τάξη" είναι άτομα που έρχονται στο λύκειο κατά λάθος, δεν ανοίγουν ποτέ βιβλίο, δημιουργούν συνεχώς προβλήματα, περνάνε χαριστικά τις τάξεις και στο τέλος για να τους ξεφορτωθούν τους δίνουν δώρο ένα απολυτήριο με 9,5. Έχεις συναντήσει πολλούς "μαθητές" σαν αυτούς να ...μπαίνουν στα πολυτεχνεία;
Δηλαδή εσύ λες πως όσοι δεν βγάζουν 18+ είναι στην κατηγορία των άχρηστων που δεν έπρεπε να συνεχίσουν στο Λύκειο; Πόσοι είναι πια αυτοί σε μία τάξη 25 ατόμων; Να είναι 1,2,3... 5?

Και εν πάση περιπτώσει, αν αυτός που βγάζει 18,3 θεωρεί πως τον κρατάει πίσω αυτός που βγάζει 17,3 ή 16,5 το ίδιο μπορεί να ισχυριστεί και αυτός που βγάζει 19,3 ή 19,13 για αυτόν που βγάζει 18,3.....

Εγώ λέω να κάνουμε σχολεία πολλών ταχυτήτων. Σε χωριστή τάξη οι άριστοι, σε χωριστή οι καλοί, αλλού οι μέτριοι, εντελώς αλλού οι κακοί και στον Καιάδα οι αδιάφοροι. Έτσι ώστε να μην αποτελούν οι μεν τροχοπέδη των δε και να είναι όλοι ευχαριστημένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Έλεος βρε παιδιά!! Do you speak Greek? Διαβάσατε τι έγραψα; Στο μήνυμά μου σαφώς εννοούσα αποκλειστικά τους "μαθητές - τουρίστες" που πηγαίνουν στο λύκειο για να περνάνε απλά την ώρα τους. Μη μου πείτε ότι δεν συναντήσατε τέτοιους στα σχολεία σας! Δεν αναφέρθηκα σε μαθητές που προσπαθούν και απλά δεν είναι "άριστοι". Επίσης, αυτό για όσους ...αργούν να ξυπνήσουν, πού το είδες βρε κορίτσι μου; :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καταρχάς παιδιά συγκρίνετε λάθος πράγματα. Δε θα έπρεπε να συγκρίνουμε αυτή τη στιγμή το ΓΕΛ με τα σχολεία Σουηδίας, Φινλανδίας, Νορβηγίας κτλ. ΑΥτά που θα έπρεπε να συγκρίνουμε είναι τα Τεχνικά Λύκεια και τα ΕΠΑΛ (ίσως και τα ΕΠΑΣ). Στο γενικό λύκειο κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να φοιτούν όλοι οι μαθητές για να λάβουν βασικές γνώσεις χρήσιμες μετά την ενηλικίωσή τους. Άλλωστε γιατί λέγεται και γενικό; Από την άλλη τα Τεχνικά Λύκεια και ΕΠΑΛ θα έπρεπε να είναι το ακριβώς αντίθετο από ό,τι είναι τώρα. Δίδασκονται (ή διδάσκονταν) αντικείμενα εξειδικευμένα και πολύ δυσκολότερα από πρόγραμματα γενικού λυκείου. Προσωπικά ΕΠΑΛ θα ήθελα να πάω και να ακολουθήσω τον τομέα νοσηλευτικής αλλά την ίδια χρονιά αποφάσισαν να τη βάλουν στα ΙΕΚ.
Τα γενικά λύκεια εμένα δε με εκπλήσσει που είναι σε τέτοια κατάσταση διότι σε αυτή θα έπρεπε να βρίσκονται. Γενικές γνώσεις για όλους και τίποτα παραπάνω. Αντίθετα η κοινωνία μας επέλεξε να καταστρέψει τα τεχνικά λύκεια και επαλ/επασ, σχολεία που παρέχουν υψηλή γνώση (βέβαια έχουν καταντήσει να παρέχουν γνώση για σκουπίδια...) Δεν πειράζει όμως. Τα προβλήματα ξεκινούν όχι από τους γέρους αλλά από εμάς. Όταν στην οικογένεια μαθαίνουν στα παιδιά πώς να βρίσεις σα νταλικέρης, πώς θα γ@μ&σεις την Αννούλα, πώς θα σηκώσεις όλους τους π**τσ*υς όρθιους με τα κοντά σου τα ρούχα.. Όταν στο σχολείο μαθαίνουν τα παιδιά να διαβάζουν για ένα βαθμό κι όχι για την αξία όσων διαβάζουν, όταν καταντάνε να φοβούνται τον καθηγητή γιατί εκείνος δεν καταλαβαίνει τους κόπους τους ή τα προβλήματά τους. Μάλλον σιγά σιγά φαίνεται πως δε φταίει ο υπουργός παιδείας ή η κυβέρνηση που κυβερν αλλά πρωτογενείς και δευτερογενείς φορείς κοινωνικοποίησης. Ας μην έχουμε λαπτοπ στο σχολείο δε με ενοχλεί (αλλωστε και που το πηρα στην α γυμν δε χρειάστηκε, ίσως να ημουν και ηλίθιος που το χρησιμοποιήσα για να κάνω ασκήσεις κι όχι διατριβή στις ερωτικές ταινίες εν ώρα μαθήματος), ούτε βιβλιοθήκη και εστιατόριο με ενοχλεί που δεν έχω. Με ενοχλεί όμως που δίπλα μου έχω άτομα (μαθητές και καθηγητές) που αδυνατούν να καταλάβουν βασικές αρχές δόμησης της κοινωνίας αλλά και αξίες.

«Καληνύχτα Κεμάλ, αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ. Καληνύχτα...»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Για τα ΕΠΑΛ: ξέρω μαθητές που έβγαζαν μέχρι την 3η γυμνασίου 19+ και αποφάσισαν να πάνε ΕΠΑΛ. Δεν ήταν γιατί δεν έβγαζαν βαθμάρες... Αλλά γιατί ήθελαν να ακολουθήσουν κάποιο τεχνικό επάγγελμα. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Και ναι, μπορεί οι περισσότεροι που φοιτούν στα ΕΠΑΛ να πηγαίνουν για τουρισμό όμως αν και οι εκπαιδευτικοί από την μεριά τους δεν ήταν τόσο της καλοπέρασης τους ίσως ήταν αλλιώς... Ένας συμμαθητής μου που φέτος είναι ΕΠΑΛ μου λέει πως οι περισσότεροι καθηγητές τους δεν ανεβαίνουν καν στην τάξη (!) ή ακόμα χειρότερα ανεβαίνουν και μπαίνουν στο facebook με το κινητό τους...

Το εκπαιδευτικό σύστημα της Σουηδίας/ της Φινλανδίας/ της Γερμανίας είναι φυσικά πιο οργανωμένο, πιο αυστηρό και πιο αποτελεσματικό ίσως για λόγους όπως δεν χρειάζεται να πας φροντιστήριο, έχεις τα AG σου ( τουλάχιστον στην Γερμανία)... Όμως και το δικό μας εξίσου, θα μπορούσε να ήταν αρκετά καλύτερο αν βοηθούσαμε όλοι και κυρίως το υπουργείο μας! Εδώ οι καθηγητές που διδάσκουν στην β και γ λυκείου περνούν επιφανειακά την ύλη γιατί έχουν δεδομένο ότι όλοι πηγαίνουν φροντιστήριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
β)Μήπως γιατί εγώ βγάζω 18 κ 3 κ δεν καθυστερώ το επίπεδο της τάξης (λέω εγώ τώρα)?

Γέλασα τόσο πολύ που ειλικρινά ελπίζω να τρολλάρεις.
Αν δεν τρολλάρεις κοίτα να ωριμάσεις πριν ξανα-ανοίξεις το στόμα σου για να τα ισοπεδώσεις όλα, φίλε Ελληνάρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
α)Μη βγαίνεις οφ (δεν απαντάω για να μη βγω κ εγώ οφ κ άλλη μία συζήτηση εδώ στο ischool γίνει μπάχαλο)
β)Μήπως γιατί εγώ βγάζω 18 κ 3 κ δεν καθυστερώ το επίπεδο της τάξης (λέω εγώ τώρα)?

Με τέτοια <<μυαλα>> που εχεις ΚΑΛΑ κανεις και δεν πας στην σουηδια, εκει θα σε επαιρναν με το ψιλο το διχως αλλο, και εγω φιλε μου εβγαλα 19,4 φετος στο σχολειο και ευχομαι και του χρονου να μπορεσω να ειμαι το ιδιο καλος αλλα δεν πουλησα ποτε μου μουρη σε κανεναν απολυτως γιατι ξερω οτι οι σχολικοι βαθμοι και μαλιστα στην ελλαδα ειναι αρπα κολλα, δινονται για να εχουμε να λεμε και το αποδυκνειει αυτο το γεγονος οτι ειναι σχεδον αδυνατον να μεινει καποιος στο ελληνικο λυκειο ή γυμνασιο, ολοι περνανε εστω και με το 9,5 τυλιγμενο σε συκευασια δωρου και ας μην ανοιξαν ουτε μια σελιδα σε ολην την χρονια, who cares??? Εγω φιλε μου διαφωνω εντελως με αυτο που ειπες περι βαθμου, πρωτον στο ελλαδσταν υπαρχει ενα πολυ μεγαλο προβλημα που λεγεται βαθμοθηρια, τουτεστιν υπαρχουν απειροι μαθητες μεχρι την δευτεροβαθμια εκπαιδευση που απλα παπαγαλιζουν για να μπορεσουν να τραβηξουν την προσοχη των καθηγητων και ας μην καταλαβαινουν τα οσα διαβαζουν, δεν τους ενδαφερει,και δευτερον σε πληροφορω οτι υπηρξαν(οση εκπληξη και αν μας προκαλει αυτο) μεγάλα μυαλα της ιστοριας που ησαν <<κακοι>> και <<αδιαφοροι>> μαθητες ή που δεν τελειωσαν καν το σχολειο τους...Και οχι, δεν μιλαω για τον Αινσταιν, προς αποφυγη παρεξγησεων...Υπάρχουν καμποσοι μαθητες που ισως δεν εχουν το καταλληλο κινητρο για να γινουν <,καλοι>>(οπως μαλλον το εννοεις εσυ) ή που δεν ενδιαφερονται να μαθουν απ'εξω το γιατι πχ το ταδε ποιημα του καρυωτακη ειναι σονετο και πως το ανακαλυψαν αυτο και απειρα ακομη παραδειγματα, σε καμια περιπτωση ομως δεν δικαιολογω τον μαθητη που σερνει την σακα του στο σχολειο λες και πηγαινει στα καρτεγα, κανει τον τουριστα μεσα στην ταξη και μενει ολην την ωρα βολεμενος με την σκεψη <<εε δεν βαριεσαι, θα με περασουν τα κοροίδα οι καθγητες>>....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρα από τα θετικά, κάποιες παρατηρήσεις για το Σουηδικό και γενικότερα με βάση τα όσα έχουν γραφτεί:

1. Η διάκριση των Λυκείων σε Γενικά και Τεχνικά όπως γίνεται στη Σουηδία και στο καπάκι η διάκριση του Γενικού Λυκείου σε 3 τομείς κατευθείαν (που δεν καλύπτει και όλο το εύρος των ειδικοτήτων) πιστεύετε πως είναι φιλικό σύστημα για ένα παιδί 15 χρονών που πρέπει να επιλέξει; Θα επανέλθω, απαντώντας προκαταβολικά: σε καμιά περίπτωση.
2. Αναφέρθηκαν κάποια μαθήματα, υποθέτω γενικής παιδείας, και μου έκανε εντύπωση η απουσία στοιχειωδών αντικειμένων όπως η ιστορία, η πολιτική αγωγή και η οικονομία. Άραγε ένας 15χρονος (που ψηφίζει σε 3 χρόνια) έχει κατακτήσει όλες τις σχετικές αναγκαίες δεξιότητες; Και πάλι όχι. Είναι γενικότερα εμφανής η υποβάθμιση της γενικής παιδείας, μια οικονομικίστικη αντίληψη ότι μοναδικός σκοπός του Λυκείου είναι η προετοιμασία εργατικών αντικειμένων/εργαλείων της αγοράς κι όχι ανθρώπων, εξού και ο χωρισμός που αναφέρεται στο 1.
3. Δεν κατάλαβα την διαφορά των δημοσίων σχολείων με τα ιδιωτικά που... επιχορηγούνται από το ίδιο το κράτος;;; Σαν χορηγία δηλαδή; ή μπίζνα με λεφτά του πολίτη; Ας με διαφωτίσει κάποιος. Είναι όμως προφανές πως το κέρδος εν προκειμένω αλλοιώνει τον παιδαγωγικό χαρακτήρα του σχολείου (ελαστική βαθμολογία κλπ).
4. Δεν δίνονται δωρεάν τα σχολικά βιβλία! Άποψή μου είναι ότι τα βιβλία θα πρέπει να συγγράφονται όχι με συνθήκες αγοράς, αλλά από εγκεκριμένους επιστήμονες και παιδαγωγούς σε συνεργασία με τις αρχές και να παραδίδονται δωρεάν στους μαθητές. Αν υπάρχει πρόβλημα με την κυριαρχία του βιβλίου (αναφέρομαι στην Ελλάδα όπου επιχειρήθηκε το πολλαπλό βιβλίο) στη διδακτική διαδικασία, αυτό δε λύνεται με την αύξηση των προσφερόμενων βιβλίων, αλλά με τον επανακαθορισμό του ρόλου του.
5. Ο Dias στέκεται στους πολύ αυστηρούς κανόνες του σουηδικού σχολείου. Δεν υπάρχει μια κάποια αντίφαση; Το σχολείο που μερικοί το διαβάζουν σαν ονειρεμένο παραμύθι να χρησιμοποιεί τόσο σκληρές και αντιπαιδαγωγικές μεθόδους; Να επιβάλλεται μέσω του εκφοβισμού και του στιγματισμού; Να διώχνει τόσο εύκολα παιδιά από τον χώρο που περνούν τη μισή τους μέρα επί χρόνια; Τελικά απευθύνεται σε παιδιά ή ρομποτάκια; Η παιδαγωγική επιστήμη έχει εξελιχθεί πολύ σε αυτούς τους τομείς.
6. Επειδή υπάρχει μεγάλο θέμα με τις σχολικές ώρες που χάνονται για μια σειρά από λόγους που ανέφερε κι ο Dias, αυτό δεν θα εκλείψει αν δεν εγκαθιδρυθεί το ολοήμερο σχολείο σε όλες τις βαθμίδες, όπως στη Σουηδία. Ας μην δαιμονοποιούμε όμως τις μαθητικές κοινότητες, τις συνεδριάσεις των καθηγητών, τις αθλητικές δραστηριότητες κλπ ότι εμποδίζουν την διδακτική διαδικασία. Κινδυνεύουμε να απωλέσουμε σημαντικά συστατικά στοιχεία του σχολείου.
7. Οι επιτρεπόμενες απουσίες, έστω σε μικρό αριθμό, είναι βοηθητικό να υπάρχουν καθώς καλύπτουν έκτακτες περιπτώσεις που ένα σύστημα όσο καλό και να είναι, δεν μπορεί να προβλέψει.

Επανέρχομαι στο 1. Πιστεύω πως η υποχρεωτική εκπαίδευση του παιδιού μετά το πέρας της οποίας μπορεί να λάβει τις απαραίτητες αποφάσεις για το μέλλον του πρέπει να φτάνει στα 18 χρόνια. Να δίνεται έμφαση στη γενική παιδεία υψηλού επιπέδου και ύστερα να δίνονται οι επιλογές των ΑΕΙ, των Επαγγελματικών Σχολών και της αγοράς εργασίας με το απολυτήριο. Η αλλαγή της φιλοσοφίας του απολυτηρίου Λυκείου με την ενσωμάτωση πχ περιγραφικής αξιολόγησης έναντι βαθμών, πολλαπλές κατευθύνσεις σπουδών θα το καθιστά περισσότερο χρήσιμο.

Οι "μαθητές-τουρίστες" εφόσον υπάρχουν θα καταγραφούν στο απολυτήριο και από κει και πέρα ας δει ο ίδιος ο μαθητής αν θέλει απολυτήριο αξιοπρεπές ή απολυτήριο που τον αξιολογεί ανεπαρκή και δεν του δίνει προοπτικές. Ας ακολουθήσει μετά επιμορφώσεις, μετεκπαιδεύσεις κλπ. Στο σχολείο θα πρέπει να υπάρχει κανονισμός αλλά και προληπτική παιδεία ώστε να αποφεύγονται παραβατικά φαινόμενα. Κι όπου υπάρχουν, να αντιμετωπίζονται με τη λογική ενίσχυσης του μαθητή κι όχι αποκλεισμού του. Αλλά ένα πραγματικά επιτυχημένο σύστημα δεν θα έχει μαθητές-τουρίστες, μπορεί βέβαια να έχει αδύναμους μαθητές που χρειάζονται υποστήριξη για να συνεχίσουν, αλλά ο "τουρισμός" δεν είναι προπαντός ελάττωμα των ίδιων των μαθητών, είναι κυρίως πρόβλημα του συστήματος.

Οι λογικές περί σχολείων "παιδικής χαράς" υφίστανται μόνο αν αξιολογεί κανείς το σχολείο ως ένα μηχανισμό που δέχεται εύπλαστα παιδιά ως εισροές και δίνει άριστα, στρατιωτικά πειθαρχημένα, ομοιόμορφα άτομα ως εκροές (ταυτόχρονα εισροές για ΑΕΙ), με τη λογική του "όποιος δεν συμμορφώνεται απορρίπτεται". (Απόρριψη=ΕΠΑΛ, αποκλεισμός από το σχολείο, απαγόρευση πρόσβασης σε ΑΕΙ κλπ). Άρα όποιο σχολείο δεν έχει αυτή την στόχευση είναι "παιδική χαρά". Πρέπει να υπάρξει και μια άλλη λογική, όπου το σχολείο δέχεται όλα τα παιδιά ανεξαιρέτως, δεν αποκλείει κανένα και ποτέ από τις τάξεις του και εφαρμόζει εξατομικευμένα προγράμματα για τις ειδικές περιπτώσεις που πάντα θα υπάρχουν. Που δεν στοχεύει στην αριστεία αλλά στην διαμόρφωση πλήρως εγγράματων ανθρώπων που μπορούν να σχεδιάσουν την μετέπειτα ακαδημαϊκή ή επαγγελματική τους πορεία.

Μερικές σκόρπιες σκέψεις μόνο, επειδή δουλεύω πάνω στο σύστημα εκπαίδευσης (έχω κάνει αντιστοιχη ανάρτηση στο θρεντ περί ιδανικού συστήματος). Καλημέρες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top