Χωρισμός των μαθητών σε επίπεδα;

Χωρισμός των μαθητών σε "επίπεδα" ανάλογα με τις επιδόσεις τους;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 159)

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι όμως, παιδιά που δεν πρόσεχαν Α λυκείου μαθηματικά-φυσική γράφουν μια χαρά στις πανελλαδικές. Καλύπτεις τα κενά αν θες να ανεβείς. Γενικά αν προσπαθείς να πετύχεις την απόλυτη ισότητα στους μαθητές μόνο χειρότερο μπορείς να το κάνεις το σύστημα. Η απόλυτη ισότητα θα ήταν να εξεταζόμασταν πανελλήνιες σε σπαζοκεφαλιές και παιχνίδια λογικής γιατί αν δεν πρόσεχες στο γυμνάσιο δεν μπορείς να ανεβείς μετά στο λύκειο κοκ. Η εκπαίδευση πρέπει να βελτιώνεται, όχι να παραμένει ίδια.

Μόνοι τους κάλυψαν τα κενά, ή με φροντιστήριο όμως; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

Ο ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μια χαρά μακάρι να γινόταν έτσι οι καλοί-δυνατοί μαθητές θα προχωρούσαν πιο γρήγορα χωρίς να τους καθυστερούν οι κακοί-αδύναμοι μαθητές οι οποίοι έρχονται στο σχολείο μόνο και μόνο για να περάσει η μέρα. Αυτοί που είναι αδύναμοι και θέλουν να μορφωθούν με αυτόν τον διαχωρισμό θα μπορούν να κάνουν μάθημα με το δικό τους πιο αργό ρυθμό ο οποιός δεν θα έχει αντίκτυπο στου καλούς μαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Serpico

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω πως είναι καλός για τους μαθητές ο διαχωρισμός ανάλογα με το επίπεδο.Φαίνεται άλλωστε και πως οι μαθητές το επιθυμούν γιατί πολλά παιδιά επιλέγουν την θετική στην Β' Λυκείου για να είναι σε καλύτερο τμήμα.Το μόνο που με προβληματίζει είναι το κατά πόσο θα γίνεται μάθημα στα τμήματα με τους χαμηλόβαθμους μαθητές.Και αυτό γιατί είναι πιθανόν να μην έχουν διάθεση οι καθηγητές - που φυσικά είναι λάθος - ή γιατί τα παιδιά αυτά συνήθως δεν είναι ιδιαίτερα συνεργάσιμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
δεν υπαρχουν αδυναμοι, υπαρχουν αδιαφοροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Serpico

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
δεν υπαρχουν αδυναμοι, υπαρχουν αδιαφοροι

Σωστό είναι αυτό,υπό την έννοια ότι οι περισσότεροι λεγόμενοι "αδύναμοι" είναι αδιάφοροι.Άλλα έχω γνωρίσει και άτομα που ήταν όντως αδύναμα και όχι αδιάφορα.Για παράδειγμα,είχα μια συμμαθήτρια στο γυμνάσιο που διάβαζε 3ώρες την μέρα και είχε 15 Μ.Ο και έναν συμμαθητή που δεν άνοιγε βιβλίο ποτέ και την περνούσε για λίγο -χωρίς μέσο,σίγουρο αυτό - .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εννοείται πως πρέπει οι μαθητές να χωρίζονται σε επίπεδα.Δεν ξέρω για τα άλλα σχολεία, αλλά όποιος διαφωνεί τον προσκαλώ να έρθει στο σχολείο μου για να πειστεί.Στοίχημα πως σε 20 λεπτά θα έχει αλλάξει γνώμη!!!Και οι << εκπαιδευτικοί >> που θεωρούνται ειδικοί και διαφωνούν με αυτό το χωρισμό να κοιτάξουν τι γίνεται ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ στα σχολεία και όχι στη θεωρία.
ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ είμαι απόλυτα σύμφωνος μαζί σου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μόνοι τους κάλυψαν τα κενά, ή με φροντιστήριο όμως; :hmm:
Με ή χωρίς βοήθεια,τα κάλυψαν. Εξάλλου,μόνο οι αδύναμοι τρέχουν στα φροντιστήρια στις Πανελλήνιες;:|
Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι αν έπρεπε να υπάρξουν αλλαγές στο χώρο της παιδείας η επιπεδοποίηση των μαθητών θα΄πρεπε να΄ναι μία απ'αυτές. Κατά τη γνώμη μου επωφελούνται και οι δύο πλευρές και αυτοί που διαβάζουν κα αυτοί που είτε επειδή αδιαφορούν είτε επειδή αντιμετωπίζουν όντως δυσκολίες δεν παρουσιάζουν καλές επιδόσεις. Επιπλέον,εγώ έχω δει πολλές φορές το σενάριο να θέλει ο καθηγητής να προχωρήσει και εξαιτίας του "επιπέδου" στην τάξη να αδυνατεί. Όπως επίσης τις περισσότερες φορές οι -όπως θέλετε να τους λέτε,πείτε τους- είναι και αυτοί που δε θα κάτσουν και Παναγίες στο μάθημα.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Στο σχολείο όχι, στο φροντιστήριο ναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edinCFC

Νεοφερμένος

Ο edinCFC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ίσως είναι ωφέλιμο να ξεχωρίζεις τους "καλούς" από τους "κακούς" αλλά δεν συμφωνώ με τον διαχωρισμό σε τμήματα. Για μένα θα ήταν καλύτερο να είναι πολύ πιο αυστηρές και απαιτητικές οι τελικές εξετάσεις για να γίνεται ένα "φιλτράρισμα" αυτών που μπορούν να ανταπεξέλθουν στην επόμενη τάξη. Θα μπορούσαν να υπάρχουν και εισαγωγικές εξετάσεις στο λύκειο ,γιατί αλλάζεις βαθμίδα εκπαίδευσης, ώστε να μην μπαίνουν άτομα που έχουν τεράστια κενά εκτός εαν καθήσουν και τα καλύψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Στο σχολείο όχι, στο φροντιστήριο ναι :)

νομίζω υπάρχουν τμήματα στα φροντιστήρια ήδη (τουλάχιστον στα 2-3 που ξερω εγω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Στο σχολείο όχι, στο φροντιστήριο ναι :)

Γιατί όταν πληρώνει ο μπαμπάκος από την τσεπούλα του και, γενικά, στάζεις 20εύρα για 50 λεπτά μαθήματος, θες ρε παιδί μου να υπάρχει ένα επίπεδο. Δεν μπορεί να πληρώνεις εσύ ένα σκασμό λεφτά και να μην γίνεται μάθημα επειδή υπάρχει ένας στόκος μέσα στο τμήμα.

Αλλά στο σχολείο είναι άλλη δουλειά. Εκεί δεν πληρώνουμε (τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που πληρώνουμε το φροντιστήριο) και δεν μας πολυνοιάζει. Αραδιάστε 25 παιδιά (από το Α μέχρι το Ζ) μέσα σε μια αίθουσα, δώστε τους και έναν καθηγητή και πάει καλώς. Τώρα αν οι μισοί μπορούν και θέλουν να εμβαθύνουν στην ύλη, ποιος νοιάζεται? Όλοι ξέρουμε ότι οι φασαριώζηδες υπερισχύουν σε τέτοιες καταστάσεις. Τι με νοιάζει εμένα? Θα μου τα πουν στο φροντιστήριο, έτσι και αλλιώς....

'Η δέχεσαι να κάνεις μάθημα με τον πιο αδύναμο μαθητή, είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο, ή απαιτείς κατηγοριοποίηση και στα δύο. Σεβαστό το να μην δέχεσαι κατηγοριοποίηση στο σχολείο, για τον α,β λόγο. Αλλά μην απαιτείς μετά να μπεις σε ξεχωριστό τμήμα στο φροντιστήριο. Μόνος σου υποδεικνύεις την ατέλεια στο συλλογισμό σου. Ότι με ανομοιογενή (ως προς το γνωστικό επίπεδο) τμήματα ΔΕΝ μπορεί να γίνει δουλειά και, συνεπώς, η κατηγοριοποίηση κρίνεται απαραίτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The little musician boy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Για να γίνει κάτι τέτοιο θέλει να περάσει πολύς καιρός και θα χρειαστεί αρκετός χρόνος για να κυλήσουν όλα πάλι ομαλά.Προσωπικά,το κυριότερο μου δίλημμα είναι το εξής:
Οκ γίνεται ο εν λόγω διαχωρισμός και ας πούμε ότι βάζουμε τους μαθητές του 18+ στο "καλό" τμήμα.Αυτός που θα βγάλει 18 παρα 1 τι θα κάνει;

Για εμένα,θα πρέπει να αφήνουν οι καθηγητές και όχι να τους περνάνε χαριστικά.Έτσι ίσως να άλλαζαν λίγο τα πράγματα.

Συνοψίζοντας πιστεύω πως ΊΣΩΣ να λειτουργούσε αυτό το σύστημα αλλά δεν δίνω και πολλές ελπίδες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merden

Νεοφερμένος

Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγώ έχω να υποβάλω κάποιες ερωτήσεις στους υποστιρικτές του διαχωρισμού σε επίπεδα.Αρχικά θέλω να ρωτήσω αν όλοι αυτοί που είναι υπέρ του χωρισμού θεωρούν ότι θα έμπαιναν στο καλύτερο τμήμα;Επίσης αναρωτιέμαι τι εννοείτε με το διαχωρισό σε τμήματα.Δηλαδή π.χ. στα μαθηματικά αυτοί που είναι στο προχωρημένο επίπεδο θα καλύπτουν την ύλη επομένων τάξεων ή θα κάνουν επιπλέον ασκήσεις;Γιατί έχω ακούσει ότι υπάρχουν παιδιά που έχουν βγάλει την ύλη του λυκείου (ή τουλάχιστον μέχρι την Β' Λυκείου) από την Γ' Γυμνασίου και μάλιστα από δημόσια σχολεία.Συνεπώς συμπεραίνουμε ότι εφόσον υπάρχει θέληση όλοι μπορούν να προχωρήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ηθελα να ρωτησω στα διαγωνισματα στο φροντιστηριο για τη τριτη λυκειου βαζουν ξεχωριστα θεματα αναλογα το επιπεδο των μαθητων ή οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Γιατι δε ρωτας το φροντιστη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top