Μουσικά Σχολεία

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όσους μαθητές έχουν περάσει από την Β' λυκείου μουσικού σχολείου....

Είναι υποχρεωτικό να κάνεις το όργανο επιλογής ή μπορείς να επιλέξεις να κάνεις πιάνο στη Β' και Γ' Λυκείου; Γιατί εμάς ο διευθυντής λέει ότι κάνεις το όργανο επιλογής!! Μήπως ξέρετε αν υπάρχει νόμος γι' αυτό;

Εγώ ρε παιδιά κρατιέμαι στο Μουσικό από το γεγονός ότι Β' και Γ' Λυκείου θα κάνω πιάνο....Αν είναι να φύγω τώρα που είναι και νωρίς...


Σνιφ..σνιφ...Και εγώ πιάνο ήθελα για όργανο επιλογής φέτος αλλά ο διευθυντής δεν με άφησε και τελικά ξαναπήρα φλάουτο..

Βασικά είναι ανάλογα με τη διεύθυνση και τα πόσα παιδιά είναι στο όργανο επιλογής σου.Αν πχ κάνουν μόνο 5 παιδιά φλάουτο,δεν μπορείς εσύ να αλλάξεις όργανο γιατί μετά λιγοστεύουν οι πιθανότητες να έρθει καθηγητής.

Αν όμως αυτό που σε κρατάει εκεί είναι μόνο το πιάνο,κάνε μια κουβέντα με τον διευθυντή σου γιατί μετά θα είναι δύσκολο να αλλάξεις κλίμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chara_thrylos

Νεοφερμένος

Η chara_thrylos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους σας,
λοιπόν εγώ φοιτώ σε Μουσικό Σχολείο, είμαι γ λυκείου και θεωρώ ότι το να είσαι σε μουσικό σχολείο και να αξιοποιείς ό,τι σου προσφέρει είναι δύσκολο...Τι εννοώ με αυτό...Όλοι αυτοί των γενικών που βιάζονται να μας κατακρίνουν ίσως δν γνωρίζουν ότι παράλληλα με τα μαθήματα γενικής ετοιμάζουμε μεγάλες συναυλίες που απαίτουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ώρες δουλειάς...Για αυτές τις συναυλίες περνάμε από οντισιόν και επίσης εξεταζόμαστε καθημερινά αν λέμε σωστά τις νότες...Τουλάχιστον στο δικό το Μουσικό, έτσι συμβαίνει..Και μάλιστα στο Βόλο θεωρούμαστε αν όχι το καλύτερο τότε σίγουρα ένα από τα καλύτερα σχολεία που υπάρχουν...Και κάτι που μπορείτε να το εξακριβώσετε όσοι είστε σε Μουσικά Σχολεία..Το Μουσικό Σχολείο Βόλου θεωρείται έαν από τα καλύτερα πανελληνίως και έχουμε αγωνιστεί πολυ γι αυτό όλοι...Όσο για τους καθηγητές..στο δικό μου το σχολείο οι καθηγητές ειναι αξιοπρεπέστατοι....ΚΑΙ ΔΝ ΚΑΝΩ ΜΑΘΗΜΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.
Αυτά ήθελα να πω,
Θα χαρώ να μιλήσω με όποιον από εσάς θέλει να μου απαντήσει,
Ευχαριστώ ,
Χαρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

debbie+mary

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ονομάζομαι Μαρία και είμαι μαμά ενός 11χρονου κοριτσιού. Η κόρη μου ασχολείται με την κιθάρα από τη Β΄Δημοτικού και τώρα είναι κατωτέρα β. Θα ήθελα βοήθεια και πληροφορίες για τα μουσικά γυμνάσια γιατί σκέφτομαι να την πάω εκεί. Είναι καλά ή μετά θα χρειαστεί να ξαναγραφόμαστε στο δημόσιο γυμνάσιο της περιοχής μας? Τί ποσοστά επιτυχίας έχουν στις Πανελλήνιες Εξετάσεις?
Ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ονομάζομαι Μαρία και είμαι μαμά ενός 11χρονου κοριτσιού. Η κόρη μου ασχολείται με την κιθάρα από τη Β΄Δημοτικού και τώρα είναι κατωτέρα β. Θα ήθελα βοήθεια και πληροφορίες για τα μουσικά γυμνάσια γιατί σκέφτομαι να την πάω εκεί. Είναι καλά ή μετά θα χρειαστεί να ξαναγραφόμαστε στο δημόσιο γυμνάσιο της περιοχής μας? Τί ποσοστά επιτυχίας έχουν στις Πανελλήνιες Εξετάσεις?
Ευχαριστώ:)
Αγαπητή debbie+mary στα μουσικά σχολεία καταρχάς για να μπεις θα πρέπει να δώσεις κάποιες εξετάσεις (ευκολα πραγματα αλλα αν αγχωθεις σου φαίνονται βουνο). Τα μουσικά σχολεία έχουν το πλεονέκτημα ότι σου προσφέρουν μαθήματα μουσικής τα οπόια θα έπρεπε να πληρώσεις έξω για να τα κάνεις. Το καλό είναι ότι αν σ' αρέσει η μουσική μπορείς να τα πας παρα μα πάρα πολύ καλά με λίγο διάβασμα(αναλόγως με το επίπεδο σου πάντα). Το κακό είναι ότι τα παιδιά σχολάνε αργά και κάνουνε μουσικά μαθήματα τα οποία είναι υποχρεωτικά. π.χ. Βυζαντινή μουσική, Μουσική θεωρία και πράξη, πιάνο, ταμπουρά, χορωδία (σε όλες τις τάξεις του γυμνασίου).ιστορία μουσικής (β'+γ' τάξεις) υμνολογία(γ' τάξη). Αλλά δεν γίνονται μαθήματα οικονομίας, τεχνολογίας και κάποια ακομή δευτερεύοντα (μου ξεφεύγουν τώρα) αλλά στην τρίτη γίνετε η κοιν. και πολιτ. αγωγή. Στο λύκειο ειναι κάπως αλλιώς τα πράγματα αλλα μουσικά μαθηματα μπαινουν άλλα βγάινουν (εκεί κάνεις και όλα τα δευτερεύοντα).
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω σου λέω ότι εγώ είδα και απόειδα για να φύγω από εκεί (κυρίως θέμα διευθυντή) αλλά συνήθως μπορείς να φύγεις.
Οσον αφορά το θέμα των πανελληνίων τωρα, τα τελευταία χρόνια και τα μουσικά σχολεία μπήκαν λίγο πιο δυναμικά στο παιχνίδι(αυτο ειναι και θέμα καθηγητών). Φυσικά έχουν επιτυχίες και σε κανονικές σχολές αλλά φυσικά και σε μουσικές. Αυτό δεν σημαίνει ότι αν πάει από άλλο σχολείο δεν θα περάσει σε μουσικές σχολές.
Να σε προετοιμάσω λέγοντας σου ότι το ωράριο είναι δύσκολο και ότι δεν σου μένει χρόνος για όλα τα μαθήματα.
Βέβαια είναι δική σου επιλογή και φυσικά της κόρης σου.!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lyan_14

Νεοφερμένος

Η lyan_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Πρέπει να έχει όρεξη να ασχοληθεί με όλα τα μουσικά.΄Έξω κάνει μόνο κιθάρα ή και θεωρητικά; Γιατί πρέπει να δώσει μεγάλη βάση στην θεωρία της μουσικής αν δεν ξέρει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

debbie+mary

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κάνει μόνο όργανο και πολύ λίγη θεωρία με τη δασκάλα της. Μάλλον από φέτος θα κάνει 1 ώρα εξτρα θεωρία στο ωδείο. Μου έχουν πει ότι η καλύτερη θεωρία για κιθάρα γίνεται με πρακτική στο πιάνο. Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι βλακεία?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Ονομάζομαι Μαρία και είμαι μαμά ενός 11χρονου κοριτσιού. Η κόρη μου ασχολείται με την κιθάρα από τη Β΄Δημοτικού και τώρα είναι κατωτέρα β. Θα ήθελα βοήθεια και πληροφορίες για τα μουσικά γυμνάσια γιατί σκέφτομαι να την πάω εκεί. Είναι καλά ή μετά θα χρειαστεί να ξαναγραφόμαστε στο δημόσιο γυμνάσιο της περιοχής μας? Τί ποσοστά επιτυχίας έχουν στις Πανελλήνιες Εξετάσεις?
Ευχαριστώ:)

Κάνει μόνο όργανο και πολύ λίγη θεωρία με τη δασκάλα της. Μάλλον από φέτος θα κάνει 1 ώρα εξτρα θεωρία στο ωδείο. Μου έχουν πει ότι η καλύτερη θεωρία για κιθάρα γίνεται με πρακτική στο πιάνο. Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι βλακεία?????

Θα ήταν καλό να μας λέγατε σε ποιο μουσικό γυμνάσιο σκέφτεστε να στείλετε την μικρή, ώστε να μιλήσουμε και πιο συγκεκριμένα! (το καθένα έχει διαφορετικά θετικά και προβλήματα). Πάντως, έχοντας τελειώσει το Μουσικό της Παλλήνης , θεωρώ ότι τα μουσικά έχουν κάτι το παραπάνω απ' τα άλλα σχολεία, λόγω του κλίματος που δημιουργεί ο κοινός παρανομαστής της ενασχόλησης με τη μουσική. Δημιουργούνται διαφορετικές, πιο ποιοτικές σχέσεις ματαξύ μαθητών αλλά και μαθητών και καθηγητών.

Γενικά, μόνο ένα μικρό ποσοστό των μαθητών (5%-10% το πολύ) ενδιαφέρεται για μουσικές σχολές στο πανεπιστήμιο και τα ποσοστά επιτυχίας είναι ίδια ή και μεγαλύτερα συχνά απ' τα υπόλοιπα δημόσια σχολεία.:) Η είσοδος στα μουσικά γίνεται με μία διαδικασία επιλογής μέσα στον Ιούνιο, για την οποία μπορώ να σας στείλω αναλυτικά τι ζητείται απ' τα παιδιά.

Τώρα για τη θεωρία (για κάθε όργανο και όχι για την κιθάρα), ισχύει ότι το καλύτερο 'όχημα" για την κατανόησή της είναι το πιάνο, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι πρέπει ντε και καλά να κάνεις πιάνο για να την καταλάβεις - απλά βοηθάει αρκετά. Το ερώτημα είναι αν σας το είπαν σαν απλή συμβουλή ή για να την σπρώξουν να αρχίσει και πιάνο στο ωδείο αυτό :D

Παραπέμπω και σε youtube ;) για:
1.Δείγμα των συναυλιών που γίνονται στο σχολείο
https://www.youtube.com/watch?v=Q-IIGn7aUo8&feature=related
2.Δείγματα της δουλειάς των παιδιών
https://www.youtube.com/watch?v=kqfHsE_leAc
https://www.youtube.com/watch?v=IgzbqAWtHkA&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

debbie+mary

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για το μουσικό γυμνάσιο στην Καλαμάτα. Ποιές είναι οι διαφορές από μουσικό γυμνάσιο μιας περιοχής σε ένα άλλο μιας άλλης περιοχής? Την ιδέα για τη θεωρία μέσω πιάνου μου την πρότεινε ένας γνωστός από τη δουλειά που διδάσκει μουσική επαγγελματικά ως καθηγητής. Δεν έχει καμμία σχέση με το ωδείο που στέλνω τη μικρή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Διαφορές:
1. Κτηριακές - στις εγκαταστάσεις : πολλά μουσικά είχαν προβλήματα γιατί στεγάζονται σε κτήρια που δεν ανταποκρίνονται στις ιδιαιτερότητές τους (δεν έχουν π.χ. αίθουσες συναυλιών, στούντιο για ατομική διδασκαλία οργάνων κλπ.)
2. Μαθημάτων: υπάρχουν μικρές διαφορές στα μουσικά μαθήματα και στις ώρες/εβδομάδα που διδάσκονται
3. Καθηγητών μουσικών μαθημάτων: το επίπεδό τους παίζει από σχολείο σε σχολείο και συνήθως (απ' ότι έχω ακούσει τουλάχιστον) είναι χαμηλότερο στα επαρχιακά (με εξαιρέσεις φυσικά)
4. Εξοπλισμού: μερικά μουσικά έχουν ελλείψεις σε όργανα, πιάνα στις τάξεις, κλπ.
5. Οργάνωσης: δεδομένου ότι έχουν μαγαλύτερο πρόγραμμα και διπλάσιους καθηγητές απ' τα άλλα δημόσια, πρέπει οι διευθυντές να ενδιαφέρονται και να προσπαθούν πολύ για να λειτουργεί σωστά το σχολείο...

Θα επανέλθω δριμύτερος με περισσότερες πληροφορίες για το μουσικό της Καλαμάτας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

debbie+mary

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι η Μαρία :).Έχουμε ξαναμιλήσει για τα μουσικά σχολεία. Έχω μερικές extra απορίες. Η μικρή πήρε φέτος υποτροφία στο ωδείο της και οι 2 δασκάλες της (όργανο+θεωρία) είναι καθηγήτριες σε μουσικά σχολεία. Μου είπαν ότι είναι πιο εύκολο να δώσει εξετάσεις η μικρή στην Αθήνα και μετά να ζητήσει μεταγγραφή για επαρχία παρά το αντίθετο. Ισχύει κάτι τέτοιο? Και αν στην επαρχία δεν επαρκούν οι θέσεις? Τί προϋποθέσεις πρέπει να πληρεί κάποιος για να δηλώσει το πού (δηλ. σε ποιό σχολείο) θα δώσει εξετάσεις? Μπορεί να δώσει σε 2 ταυτόχρονα? Παίζει ρόλο ο τόπος κατοικίας, το Δημοτικό σχολείο που αποφοιτάς ή κάτι άλλο? Σας ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Γειά σας.. Δεν ξερω αν κανενας απο εσας φοιτει/εχει τελειωσει το μουσικό σχολείο, αλλα ήθελα να ρωτησω... Είμαι μαθήτρια Γ' γυμνασίου και σκέφτομαι για μουσικό λύκειο... Κάνω 5 χρόνια κιθαρα (κλασική+ακουστική) και θεωρία σε επίπεδο προ-αρμονίας (κλιμακες, διαστηματα, αναγνωριση κλπ κλπ). Για τις εξετάσεις, τα θεωρητικά πιστευω πως μπορουν να προετοιμαστουν με λιγο διαβασμα, ομως το κακο ειναι οτι δεν ξερω πιάνο!! Too bad, ah?? Και αντε πείτε οτι περνάω, τι είδους μαθημα γινεται εκει? Δινεται βαρύτητα στα γενικα μαθηματα ή ολοι ενδιαφερονται για τα μουσικά μονο, απαξιωντας τα υπολοιπα?
Αν βρω κανεναν εχω πολλααα να ρωτησω, αλλα αφηνω αυτα για αρχη :) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top