Μαθηματικά ή Πληροφορική χωρίς Πανελληνίες?

antoni4040

Νεοφερμένος

Ο antoni4040 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πηγαίνω πρώτη Λυκείου και ανησυχώ πολύ. :( Υποτίθεται πως πρέπει, με το νέο Λύκειο, να βγάζω καλούς βαθμούς, αλλά είναι λίγο δύσκολο. Η καθηγήτρια( ο Θεός να την κάνει καθηγήτρια) των Αγγλικών με έπιασε να κάνω μαθηματικά στην ώρα της, αρνούμαι να διαβάσω Θρησκευτικά, Αρχαία δεν τα πάω καλά, Μαθηματικά, αν και τα λατρεύω, ο καθηγητής για κάποιον λόγο δεν με πάει(δεν με σηκώνει, δεν μου δίνει σημασία, δεν μ'αφήνει να ολοκληρώσω ό,τι πάω να πω), Φυσική με πάει και τα πάω καλά, Χημεία είναι ηλίθιος, και γενικώς, η μακρά θλιβερή λίστα του ελληνικού σχολείου συνεχίζεται. Σημείωση: Δεν κάνω ούτε μισό φροντιστήριο. Πήγα να κάνω ιδιαίτερα μαθηματικά(εκτός σχολείου), και μετά το πρώτο μάθημα μου είπε ότι δεν δέχεται να μου κάνει μάθημα γιατί μόνος μου πάω πιο γρήγορα και το θεωρεί χαζό να κάνω μάθημα!
Τέλος πάντων, όπως καταλαβαίνετε, λατρεύω τα Μαθηματικά! Διαβάζω τουλάχιστον 2 ώρες την ημέρα, μαζί με μισή-μια Φυσική και άλλο τόσο Προγραμματισμό. Πιστεύω ότι με τον ρυθμό που έχω, μέχρι την Γ Λυκείου θα βρίσκομαι σε εξαιρετικό επίπεδο. Το θέμα μου είναι το Λύκειο και οι Πανελλήνιες, καθώς πιστεύω πως δεν θα τα πάω καλά. Καμμία ιδέα?
Ελπίζω να το ανέβασα σε σωστή κατηγορία, με μπερδεύει λίγο αυτό το site... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αν όντως είσαι καλός στις θετικές επιστήμες, κυνήγα το για έξω...
Ενημερώσου και προετοιμάσου από τώρα για τις προαπαιτούμενες εξετάσεις IELTS, GMAT, SAT ή ό,τι άλλο υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Αντωνη 2 ειναι οι συμβουλες μου.
1)Δωσε λιγοτερη βαση σε μαθηματικα και φυσικη,προς θεου μην τα παρατησεις απλα και μονο επειδη εισαι καλος.Διαβασε τα αλλα σου τα μαθηματα στο σχολειο οσο ανιαρα και αν σου φαινονται,γραψε καλα στα διαγωνισματα σου,παρε τους βαθμους σου,και περιορισου εκει αφου δεν ενδιαφερεσαι για καποια περαιτερω γνωση απ'αυτα.Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη,μαθηματα λυκειου ειναι,μην απελπιζεσαι.
2)Οπως λεει και ο Γρηγορης-αν εχεις τοσο εφεση στα ''θετικα'' μαθηματα,μπορεις καλλιστα να το ψαξεις για εξωτερικο αν βεβαια το αντεχει η τσεπη και το στομαχι σου.Σε περιπτωση που θες αλλα δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα υπαρχουν οι επιλογες της Σκωτιας και της Γαλλιας,τα μονα εξοδα σου θα ειναι η διαμονη και η εγγραφη στο πανεπιστημιο,εν ολιγοις δεν υπαρχουν διδακτρα για το πανεπιστημιο.
Καλη επιτυχια σε οτι και αν τελικα κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top