Χαζά λάθη - Απροσεξία

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
για να αποφυγουμε τα απροσεκτα λαθη πρέπει να κοιταμε αρκετες φορες το γραπτο μας και ακομα κ αν ειμαστε σιγουροι για κατι που εχουμε γράψει πρέπει να το ελεγχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Detectiveal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Detectiveal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
για να αποφυγουμε τα απροσεκτα λαθη πρέπει να κοιταμε αρκετες φορες το γραπτο μας και ακομα κ αν ειμαστε σιγουροι για κατι που εχουμε γράψει πρέπει να το ελεγχουμε.
Κ εγώ συμφώνω ότι είναι σημαντικός ο επανέλεγχος του γραπτού. Χρήσιμο βρίσκω να εξασκηθείτε από νωρίς για να μην φτάσετε τελευταία στιγμή πριν τις εξετάσεις, γιατί ακόμα κι αν ακούγεται εύκολο είναι δύσκολο κανείς να ελέγξει αποτελεσματικά και με επιτυχία ένα γραπτό τελευταία στιγμή, όταν έχει περιορισμένο χρόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Με αφορμή κάτι πατάτες που έκανα προχτές στη φυσική σε 40λεπτο τεστ λέω να επαναφέρω το θέμα γιατί κοντεύουν να μου πέσουν τα μαλλιά από τα νεύρα. Η πλάκα είναι πως δεν μπορώ να καταλάβω πού οφείλεται αυτό. Δεν έχω ιδιαίτερο άγχος. Με το λάθος που έκανα ο καθηγητής θα παρεξηγήσει και το γνωστικό μου επίπεδο. Θεωρώ πάντως πως τα 40λεπτα τεστ δεν είναι αντιπροσωπευτικά αφού ο χρόνος είναι μη διαχειρίσιμος. Δεν έχεις καιρό να καθυστερήσεις κάπου αλλά ούτε να πας με την ησυχία σου κάπου γιατί ο χρόνος φτάνει τσίμα τσίμα... Είναι πραγματικά η μόνη μου αδυναμία... Τουλάχιστον δεν συμβαίνει σε κάθε διαγώνισμα, θα έλεγα σε 1/5. Καμιά συμβουλή; Ειλικρινά όταν κάνω τέτοια λάθη μου έρχεται να φουντάρω :P

Επειδή έχω καταλάβει ότι οι πατάτες σου είναι σε βατά θέματα και όχι σε παλούκια (που σου τρώει χρόνο το να σκεφτείς την λύση), μπορείς να βελτιώσεις τους χρόνους σου όταν λύνεις τις ασκήσεις στο σπίτι. Να μην παρασύρεσαι και μια τυπική άσκηση των 10' να την κάνεις σε μισή ώρα. Να καταφέρεις δηλαδή να φτάσεις σε ένα σημείο που με βατά θέματα σε ένα 40λεπτο τεστ θα σου περισσεύουν 7'-10' για ένα γρήγορο τσεκάρισμα.

Επίσης ο καθηγητής δεν θα παρεξηγήσει τις ικανότητές σου με ένα 20% των πρόχειρων τεστ (και από την στιγμή που υποθέτω ότι έχεις μια στοιχειώδη συμμετοχή στην τάξη και δεν κάνεις τον ψόφιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
για να αποφυγουμε τα απροσεκτα λαθη πρέπει να κοιταμε αρκετες φορες το γραπτο μας και ακομα κ αν ειμαστε σιγουροι για κατι που εχουμε γράψει πρέπει να το ελεγχουμε.
Στα Μαθηματικά και τη Φυσική, ο χρόνος ποτέ δεν είναι αρκετός. Αν κάποιος κάνει πολλούς ελέγχους σε κάθε ερώτημα, κινδυνεύει να μην του φτάσει ο χρόνος να απαντήσει σε όλα τα θέματα ή να αναγκαστεί να "πασαλείψει" τα τελευταία.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Detectiveal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Detectiveal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Στα Μαθηματικά και τη Φυσική, ο χρόνος ποτέ δεν είναι αρκετός. Αν κάποιος κάνει πολλούς ελέγχους σε κάθε ερώτημα, κινδυνεύει να μην του φτάσει ο χρόνος να απαντήσει σε όλα τα θέματα ή να αναγκαστεί να "πασαλείψει" τα τελευταία.
Η δική μου τεχνική ήταν η εξής: Ξεκινούσα από την αρχή το διαγώνισμα, έλυνα ότι μου φαινόταν εύκολο, έπειτα τα ζόρικα, φροντίζοντας να μου μείνει χρόνος στο τέλος, αν υπήρχε κάποιο παλούκι έριχνα μια ματιά κ αν έβλεπα ότι με 2-3 προσπάθειες δε λυνόταν, έλεγχα τα υπόλοιπα για να τα έχω σίγουρα κ αφιέρωνα στο παλούκι το χρόνο που μου απέμενε. Βέβαια, συνήθως τα έλυνα αρκετά γρήγορα, με αποτέλεσμα να μην έχω συχνά πρόβλημα χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Στα Μαθηματικά και τη Φυσική, ο χρόνος ποτέ δεν είναι αρκετός. Αν κάποιος κάνει πολλούς ελέγχους σε κάθε ερώτημα, κινδυνεύει να μην του φτάσει ο χρόνος να απαντήσει σε όλα τα θέματα ή να αναγκαστεί να "πασαλείψει" τα τελευταία.


μάλλον δεν έγινα κατανοητή.εννοώ ελέγχους μετά τη λύση του διαγωνίσματος ολοκληρου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top